Ako investovať do akcií

Ak ste nikdy predtým neinvestovali do akcií, môže to byť zo začiatku zastrašujúci proces. Akcie nie sú ako sporiace účty, indexové fondy alebo terminované vklady. Ich cena môže stúpať, alebo klesať. Ak nemáte dostatočné znalosti o investovaní prečítajte si náš článok: Ako investovať do akcií.

Čo sú to akcie?

Akcie sú zárukou vlastníctva spoločnosti. To oprávňuje majiteľa akcií na pomernú časť aktív a ziskov korporácie, ktorá sa rovná tomu, koľko akcií vlastní.

Akcie sa môžu nakupovať a predávať na burze. V niektorých sa prípadoch nákup podielu môže vykonávať priamo v spoločnosti. Akcie sú základom portfólií mnohých investorov. Transakcie musia byť v súlade s vládnymi nariadeniami, ktoré majú chrániť investorov pred podvodnými praktikam

Historický, z dlhodobého hľadiska investovanie do akcií poráža akúkoľvek inú formu investovania. Nakúpiť a predať akcie môžete od rôzných overených online brokerov.

Princíp akcií

Korporátna firma predáva akcie, aby zvýšila finančné prostriedky pre fungovanie ich podnikania. Akcinonár si tak nakúpi podieľ spoločnosti. V závislosti od typu akcií má nárok na časť majetku a príjmov. Inými slovami, akcionár je teraz vlastníkom vydávajúcej spoločnosti.

Vlastníctvo sa určuje podľa počtu akcií, ktoré osoba vlastní, v pomere k počtu nesplatených akcií. Napríklad ak spoločnosť má 1000 akcií a akcionár vlastní 100 akcií, má nárok na 10% majetku a príjmov spoločnosti.

Akcionári ale nevlastnia spoločnosť, vlastnia iba podiel vydaný spoločnosťou. Korporátne firmy sú ale špeciálnou organizáciou, pretože zákon s nimi zaobchádza ako s právnickými osobami. Myšlienka, že spoločnosť je “osobou” tak umožňuje spoločnosti vlastníť ich majetky. Firemná kancelária plná stoličiek a stolov patrí korporácii, nie akcionárom

Prioritné akcie

Väčšina investorov vlastnia bežné obchodovateľné akcie. Tie dávaju volebné právo v spoločnosti, rovnako ako aj možnosť vyplácania dividend. Ale je tu ďalší druh akcií, ktoré sú veľmi obľúbené medzi investormi – prioritné akcie.

Držitelia prioritných akcií nemajú právo voliť v spoločnosti, ale dostávajú dividendy o niečo skôr ako bežný akcionári. Prednostní akcionári majú aj prednostnú pohľadávku na majetok v prípade konkurzu alebo likvidácie.

Toto prioritné umiestnenie sa prejavuje prostredníctvom kompromisu medzi rizikom a výnosom a investičným princípom. Ten ukazuje, že vyššiu úroveň návratnosti je možné dosiahnuť len prevzatím vyššej úrovne rizika.

Zatiaľ čo bežní akcionári majú vyššiu návratnosť oproti prioritným investorom, sú vystavení väčšiemu riziku, keďže sú až na spodku v hierarchií rozdelenia majetku.

Ako sa určuje cena akcií?

Cena akcií na burze môže byť určené hneď niekoľkými spôsobmi. Najbežnejší spôsob je formou aukčného procesu, kde kupujúci a predávajúci zadávajú ponuky. “Dopyt” je cena, za ktorú si niekto akciu nakúpiť. “Ponuka” je cena, ktorú si druhá strána pýta za predaj. Keď sa dopyt a ponuka zhodujú, dôjde k obchodu.

Vo všeobecnosti je trh tvorený z miliónov investorov a obchodníkov, ktorí majú rôzne pohľady na hodnotu spoločnosti. Každý má inú predstavu o skutočnej hodnote spoločnosti. Z minúty na minútu prebiehajú tisícky transakcií od investorov a obchodníkov, ktorí menia svoje predstavy na realitu.

Burza ponúka priestor, kde obchodovanie sa vykonáva spárovaním kupujúcich a predávajúcich. Aby obyčajný človek mal prístup k týmto obchodom, potrebuje brokera. Broker má funkciu sprostredkovateľa medzi predávajúcim a kupujúcim. Prístup k platforme získate až po registrácií u jedného z kvalifikovaných brokerov.

Čo sú to divideny?

Dividenda je rozdelenie časti ziskov spoločnosti medzi jej akcionárov, ako to určí predstavenstvo spoločnosti. Bežní akcionári majú právo na dividendu, pokiaľ vlastnia akcie pred dátumom ex-dividendy.

SP500-dividendy
Na grafe môžete vidieť vyplácanie dividend v indexe S&P 500

Ako fungujú dividendy?

Dividendy sú schválené akcionármi cez ich volebné právo. Napriek tomu, že divideny sú bežne vyplácané v hotovosti, dividendy môže byť vyplatené vo forme akcií.

Dividenda je odmena, ktorá je vyplatená akcionárom za to, že investujú do konkrétnej spoločnosti. Zvyčajne sa odvýja od ziskov spoločnosti. Väčšina ziskov aj tak ostáva v spoločnosti, čo sa nazýva nerozdelený zisk. To sú financie, ktoré slúžia pre chod firmy.

Zvyšok financií sa prerozdelí medzi akcionárov, teda vo forme dividendy. Spoločnosť môže stále vyplácať dividendu, aj keď nedosahujú primerané zisky. Tým si môžu udržať reputáciu stabilnej spoločnosti, ktorá pravidelne vypláca dividendy.

Vedenie sa môže rozhodnúť vyplácať dividendy v rôznych časových rámcoch a s rôznymi výplatnými sadzbami. Dividendy môžu byť vyplatené v rôznych časových interváloch. Zvyčajne štvrťročne, alebo ročne. V raritných prípadoch sú divideny vyplácané mesačne.

Prečo by ste mali začať investovať do akcií teraz

Vlastníctvo akcií Vám dáva potenciálny podiel na zisku spoločnosti. Vybrať si môžete jednu z najziskovejších spoločností. Napríklad index S&P 500 si od roku 1959 až do roku 2009 udržal ročnú návratnosť 7%, upravenú podľa inflácií. V porovnaní Barclay U.S. Aggregate bond mal ročnú návratnosť iba 4.67%. Akcie dlhodobo prekonávajú investície s pevným výnosom.

Aj keď nákup akcií nieje úplne bez riziká, investori používajú akcie ako jeden z možnosti pre sporenie a dôchodkový plán. Vaše portfólio rastie súbežne s akciami. Pamätajte, že cena akcií môže rovnako klesať a môžu tak stratiť na hodnote. Nie je žiadna garancia vrátenia vaších stratených investícií.

Akcie patria medzi najbežnejšie investície, ako diverzifikovať vaše portfólio. Investori môžu kúpiť rôžne akcie. K dispozícií majú rôzne sektory, či už ide o technológických gigantov, alebo elektrónické obchody. Čím viac je portfóliu diverzifikovanejšie, tým menšia je miera riziká.

Napríklad spoločnosť, ktorá produkovala lekárske a lekárenské produkty, mohla zažiť rekordné predaje počas pandémie COVID. Na druhú stranu automobilky dosahovali podpriemerné výsledky. Vlastniť niekoľko spoločností z rôznych sektorov môže pomôcť investorovi. Zatiaľ čo jedná spoločnosť je v mínusových číslach, druhá môže so svojími ziskami ťahať celé portfólio.

Ako investovať do akcií?

1. Krok – Stanovte si svoje ciele a sumu, ktorú ste ochotný investovať

Než začnete investovať peniaze do čohokoľvek, musíte sa najprv uistiť, že vaša celková finančná situácia je zabezpečená a máte investície na pokrytie vašich dlhov a financie na chod života a domácnosti. Všeobecne platí, že 10 % vášho príjmu by ste mali investovať, ak však máte pokryté svoje výdavky, môžete investovať zvyšok.

Na čo nezabudnúť pred tým ako začnete investovať do akcií?

  • Zamestnanie – uistite sa, že vaša práca, aj váš príjem sú dostatočne bezpečné, aby ste mohli začať investovať.
  • Dlh – ak máte významný objem nesplateného úveru, možno by bolo lepšie ho najprv znížiť refinancovaním úveru. Nikdy by ste nemali investovať peniaze do akcií, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť.
  • Rodinná situácia – ak sa vám práve pribudol prírastok do rodiny, možno budete potrebovať všetok svoj dostupný príjem, ktorý vám pomôže s novým hladným krkom. Rodinné financie by mali byť stabilné skôr, ako začnete investovať.
  • Rozpočet pre domácnosť – mali by ste mať vo svojom rozpočte určitý priestor na nepredvídateľné udalosti, alebo 2 mesačný výpadok príjmu. Máte svoj príjem poistený?

2. Krok – Otvorte si účet u brokera, ktorý vám sprostredkuje nákup na finančných trhoch

BrokerMin. investíciaMožnosť obchodovať akcieRecenziaWebová stránka
interactive-brokers-recenzia0 €ÁNO★★★★★
Prečítať recenziu
Vytvoriť účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
saxo-bank-recenzia2 000 €ÁNO ★★★★
Prečítať recenziu
Vytvoriť účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
etoro_logo50 USDÁNO ★★★★
Prečítať recenziu
Vytvoriť účet
* 78 % CFD účtov retailových investorov stráca peniaze
xtb_recenzia_logo 0 € (odporúčané 400 €) ÁNO ★★★★
Prečítať recenziu
Vytvoriť účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 – 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

3. Krok – Diverzifikujte svoje riziko

Je dôležité diverzifikovať svoje riziko, aby sa nestalo, že zainvestujete všetok svoj kapitál do jednej akcie, a daná firma následne zbankrotuje. Preto diverzifikujte svoj kapitál do rôznych aktív, aby ste minimalizovali svoje riziko.

Diverzifikovať sa dá rôznymi spôsobmi. Jeden spôsob je, že môžete nakúpit index, kde zainvestujete malý podiel do viacerých spoločností v danom indexe. Diverzifikovať nemusíte len akciami, ale aj inými investičnými nástrojmi ako sú investície do nehnuteľnosti, kryptomeny, komodity.

Populárne akcie firiem

SpoločnosťTicker
Advanced Micro Devices, Inc.AMD
Nio Inc.NIO
NVIDIA CorporationNVDA
Gazprom PAOGAZP
Meta Platforms IncFB
Mastercard IncMA
Alibaba Group Holding Ltd9988
Airbnb IncABNB
Visa IncV
Twitter IncTWTR
Microsoft CorporationMSFT
Alphabet Inc Class AGOOGL
Amazon.com, Inc.AMZN
Netflix IncNFLX
Apple IncAAPL
Tesla IncTSLA
Palantir Technologies IncPLTR

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: