Ako investovať do akcií

Čo sa v tomto článku dozviete:

1. Prečo by ste mali začať investovať do akcíí
2. Kroky ako začať investovať do akcií
1.Krok – Stanovte si svoje ciele a sumu ktorú ste ochotný investovať
2.Krok – Otvorte si účet u brokera, ktorý vám sprostredkuje nákup na finančných trhoch
3. Krok – Diverzifikujte svoje riziko

Ak ste nikdy predtým neinvestovali do akcií, môže to byť zo začiatku zastrašujúci proces. Akcie nie sú ako sporiace účty, indexové fondy alebo terminované vklady, pretože ich cena môže stúpať, ale aj klesať. Ak nemáte dostatočné znalosti o investovaní môžete stratiť väčšinu, alebo dokonca celý svoj investovaný kapitál.

Prečo by ste mali začať investovať do akcií teraz

Čím skôr začnete investovať, tým dlhšie budete mať svoje peniaze investované, tým majú viac času rásť. Skorší investori majú väčšiu šancu na výraznejšiu celkovú návratnosť svojich investícií v čase, keď vyberú peniaze z trhu.

Kroky ako začať investovať do akcií

1. Krok – Stanovte si svoje ciele a sumu, ktorú ste ochotný investovať

Než začnete investovať peniaze do čohokoľvek, musíte sa najprv uistiť, že vaša celková finančná situácia je zabezpečená a máte investície na pokrytie vašich dlhov a financie na chod života a domácnosti. Všeobecne platí, že 10 % vášho príjmu by ste mali investovať, ak však máte pokryté svoje výdavky, môžete investovať zvyšok.

Zamestnanie – uistite sa, že vaša práca, aj váš príjem sú dostatočne bezpečné, aby ste mohli začať investovať.
Dlh – ak máte významný objem nesplateného úveru, možno by bolo lepšie ho najprv znížiť refinancovaním úveru. Nikdy by ste nemali investovať peniaze do akcií, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť.
Rodinná situácia – ak sa vám práve pribudol prírastok do rodiny, možno budete potrebovať všetok svoj dostupný príjem, ktorý vám pomôže s novým hladným krkom. Rodinné financie by mali byť stabilné skôr, ako začnete investovať.
Rozpočet pre domácnosť – mali by ste mať vo svojom rozpočte určitý priestor na nepredvídateľné udalosti, alebo 2 mesačný výpadok príjmu. Máte svoj príjem poistený?

2. Krok – Otvorte si účet u brokera, ktorý vám sprostredkuje nákup na finančných trhoch

BrokerMin. investíciaMožnosť obchodovať akcieRecenzia
saxo-bank-recenzia10 000 €ÁNO ★★★★
Prečítať recenziu
Vytvoriť účet
etoro_logo200 €ÁNO ★★★★
Prečítať recenziu
Vytvoriť účet
xtb_recenzia_logo 0 €
(odporúčame 400 €)
ÁNO ★★★★
Prečítať recenziu
Vytvoriť účet
plus500-recenzia100 €ÁNO ★★★★
Prečítať recenziu
Vytvoriť účet

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

3. Krok – Diverzifikujte svoje riziko

Je dôležité diverzifikovať svoje riziko, aby sa nestalo, že zainvestujete všetok svoj kapitál do jednej akcie, a daná firma následne zbankrotuje. Preto diverzifikujte svoj kapitál do rôznych aktív, aby ste minimalizovali svoje riziko.

Diverzifikovať sa dá rôznymi spôsobmi. Jeden spôsob je, že môžete nakúpit index, kde zainvestujete malý podiel do viacerých spoločností v danom indexe. Diverzifikovať nemusíte len akciami, ale aj inými investičnými nástrojmi ako sú nehnuteľnosti, kryptomeny, komodity.

Ohodnoť tento článok
[Spolu: 1 Hodnotenie: 5]

1 komentár k “Ako investovať do akcií”

Nie je možné pridávať komentáre.