Celsius bankrot: Ako pád jedného z najväčších veriteľov kryptomien stiahol so sebou investorov

Keď tento týždeň vyhlásil Celsius bankrot, nikto nebol prekvapený. V momente keď platforma zamrazí aktíva klientov, zvyčajne je to koniec. Napriek tomu že sa pád zmenárne očakával, je to veľká rana pre celú komunitu a priemysel.

V októbri 2021, CEO Alex Mashinsky prehlásil, že platforma má v správe aktív 25 biliónov dolárov. Aj po veľkom páde kryptomien v máji, podľa oficiálnej webstránky Celsius stále držal aktíva v hodnote takmer 12 biliónov dolárov. Spoločnosť mala ďalších 8 biliónov dolárov v klientkých úveroch. Čo z nej robilo jednu z najväčších platforiem v oblasti požičiavania kryptomien.

Momentálne Celsius prepadol na 167 milíónov v hotovosti. Čo má podľa zverejnených vyjadrení poskytnúť likviditu na pokrytie procesu rekonštrukcie.  

Podľa vyhlásenia konkurzu, Celsius dlží svojím užívateľom vyše 4.5 bilióna dolárov. Navyše v jej súvahe je vyše biliónová diera.  

Bankrot Celsia je v poradí tretí väčší pád v oblasti kryptomien za posledné dva týždne. Podobný pád sa prirovnáva k Lehman Brothers. Keď porovnáme narušenie trhu kryptoveriteľa k bankrotu jednej z najväčších bánk na Wall Street. Tá predpovedala v roku 2008 hypotekárny dlh a finančnú krízu. 

Bez ohľadu na to, či rozruch okolo Celsia predpovedala kolaps väčšieho kryptoekosystému, časy s dvojcifernou ročnou návratnosťou sa skončili. Nakoniec sa to pre Celsius vypomostilo. Sľubované vysoké zhodnotenia, aby nalákali nových investorov, nakoniec viedli ku konečnému pádu

“Boli dotovaný a znášali straty, aby prilákali nových klientov. Na druhej strane sľubovaná návratnosť nebola skutočná, iba financovaná zo strany ďalších klientov. V podstate sa jednalo o ďalšiu Ponzi schému.” Prehlásil Nic Carter, generálny partner Caste Island Venture     

Kto dostane financie naspäť?

Celsius stále propagovali odvážne 19% ročného zhodnotenie, ktoré sa vyplácali týždenné. A to aj tri týždne po tom, ako zamrazili výbery kvôli “extrémnym trhovým podmienkám” a pár dní predtým ako platforma vyhlásila bankrot

“Presunte si svoje kryptomeny ku Celsius a môžete zarobiť až 18% ročne len za pár minút” písali na svojej webstránke tretieho júla.

Podobné sľuby pomohli rapídne nalákať nových užívateľov. Podľa zverejnených údajov bolo na platforme zaregistrovaných vyše 1.7 milióna užívateľov. Z vyhlásenia konkurzu vyšlo, že spoločnosť mala vyše 100 000 veriteľov. Niektorí požičiavali platforme peniaze bez akéhokoľvek kolaterálu na zabezpečenie dohody.

Medzi najznámejších veriteľov patrili spoločností ako Alameda Research (Sam Bankman je zároveň zakladateľom kryptoburzy FTX), alebo Cayman Islands. Títo veritelia budú pravdepodobne medzi prvými, kto dostane financie naspäť.  

V často kladených otázkach sa uvádza, že podľa paragrafu 11 konkurzného procesu sú odmeny pozastavené. Investori tak nedostanú odmeny za distribúciu.

To znamená, že klienti ktorí sa snažili získať prístup k svojim krypto financiám mali bohužiaľ smolu. Nie je vôbec isté, či investori získajú svoje finance naspäť. Ak by ale existoval viac-ročný výplatný proces, je otázne komu by vrátili peniaze prvému.  

Na rozdiel od klasického bankovníctva, ktoré poisťuje vklady svojich klientov, neexistuje žiadna oficiálna ochrana spotrebiteľa na ochranu finančných prostriedkov. Celsius má jasne dané v podmienkách, že všetky aktíva presmerované na platformu predstavujú pôžičku od uživateľa.

Keďže spoločnosť Celsius neposkytla žiadnú záruku, financie užívateľov boli len nezabezpečené pôžičky pre platformu. Taktiež sa uvádza, že v prípade bankrotu všetky digitálne aktíva použité ako kolaterál, nemusia byť vrátené. Investori tak nemajú žiadné legálne právo si domáhať svojích financií. 

Ďalšia populárna platforma pre požičiavanie kryptomien a s vysokou návratnosťou je Voyager Digital. Ktorá má podľa zverejnených údajov vyše 3.5 milióna klientov a nedávno podali návrh na vyhlásenie konkurzu, rovnako ako Celsius.

Kde nastala chyba?

Najväčším problémom pre Celsius bola sľubovaná 20% ročná návratnosť, ktorá nebola skutočná. V istom súdnom spore bola spoločnosť Celsius obvinená z Ponziho schémy. Prvotným investorom boli odmeny vyplatené z financií ďalších investorov. 

Celsius taktiež investovali do podobných platforiem, ktoré sľubujú vysokú návratnosť, aby udržali biznis model nažive. Podľa správ The Block, Celsius investoval vyše pol bilióna dolárov do spoločnosti Anchor. Anchor bola jedna z popredných krypto pôžičkovej platformy, už teraz skrachovanej minci terraUST.

Anchor sľuboval investorom 20% ročnú návratnosť vo forme ich UST mincí. Mieru mnohí analytici považovali za neudržateľnú

“Vždy musia mať vysoké výnosy, tak môžu presúvať svoje prostriedky do riskantných inštrumentov, ktoré nie sú možné hedžovať. Pravdepodobne prerobili depozity svojích klientov v UST.” prehlásil Nik Bhatia, profesor financií na Univerzite v Južnej Kalifornií.

Celsius nie je jediný. V krypto svete a hlavne u veriteľov dochádza k mnohým medzerám. Nic Carter tvrdí, že efektom všetkého sú úvery ktoré sa ničia a sťahujú. Štandardy upisovania sa sprísňujú a solventnosť sa testuje. Takže väčšina investorov vyberá likviditu od poskytovateľov krypto veriteľov.

Carter očakáva, že dôjde k všeobecnému inflačnému znížovaniu zadlženosti v celom svete. Čo podľa neho podporuje stablecoiny a Bitcoin, ako skutočné peniaze

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: