Ako funguje daň z kryptomien na Slovensku? [2021]

V tomto článku zistíte ako daniť kryptomeny. Každý, kto aspoň trochu sleduje oblasť investícií, sa v poslednej dobe stretol s kryptomenami. Ide o aktívum s vysokou mierou volatility. Prilákalo najmä investorov so záujmom o moderné technológie. Patríte medzi nich aj vy a chcete zúžitkovať svoje zárobky? Prečítajte si, ako na Slovensku odvádzať daň z kryptomien a vyhnúť sa pokutám od finančnej správy.

Čo sa v tomto článku dozviete

 1. Kryptomeny z pohľadu zákona
 2. Čo hovorí zákon o dani z príjmu?
 3. Vznik daňovej povinnosti
 4. Sadzba dane z kryptomien
 5. Hodnoty dane z kryptomien platné pre rok 2021
 6. Často kladené otázky
 7. Zhrnutie

Kryptomeny z pohľadu zákona

Kryptomeny, teda “decentralizované siete” založené na technológii blockchainu, fungujú od roku 2009. Práve vtedy vznikol Bitcoin – prvá a dnes najznámejšia kryptomena. V slovenských zákonoch sa prvýkrát objavil až takmer 9 rokov po jeho predstavení.

V roku 2018 bol do legislatívy zavedený pojem „virtuálna mena.“ Presná definícia znie nasledovne. Virtuálna mena je digitálny nositeľ hodnoty, ktorý:

 • nie je vydaný ani garantovaný centrálnou bankou ani orgánom verejnej moci,
 • nie je nevyhnutne naviazaný na zákonné platidlo,
 • nemá právny status meny ani peňazí,
 • je akceptovaný niektorými osobami ako nástroj výmeny,
 • možno elektronicky prevádzať, uchovávať alebo s ním obchodovať.

Čo hovorí zákon o dani z príjmu?

Nákup kryptomeny je podľa zákona o dani z príjmu zmenou druhu či formy majetku. Ak ste mali v pláne nákup investícii do virtuálnej meny, aby ste si mohli znížiť základ dane, musíme vás sklamať. Nejde o spotrebu, pri ktorej by vznikali náklady, takže daňová optimalizácia v tomto prípade nehrozí.

Nielenže vám kryptomeny daňový základ neznížia, môžu vám ho dokonca navýšiť. V zákone o dani z príjmu sa po zavedení pojmu „virtuálna mena“ objavil aj vznik daňovej povinnosti pri predaji kryptomien.

Vznik daňovej povinnosti

Profit na kryptomenách ľudia dosahujú najčastejšie dvoma spôsobmi. So správnou výpočtovou technikou dokážete kryptomeny ťažiť. Pokiaľ nechcete nakupovať špeciálne zariadenia, môžete do virtuálnej meny investovať a po náraste hodnoty ju predať.

Investícia do virtuálnej meny

Ak sa vám podarí správne odhadnúť vývoj hodnoty, profit z nákupu a následného predaja kryptomeny môže byť naozaj veľký. Mohli sme sa o tom presvedčiť napríklad na prelome roku 2020/2021. Vtedy hodnota Bitcoinu v priebehu 12 mesiacov narástla o 779 %.

Ak ešte nevlastníte žiadnu kryptomenu, tak tu si viete pozrieť prehľad kryptobúrz.

ako danit kryptomeny

Je prirodzené, že investor chce profit z úspešnej investície nejakým spôsobom využiť.

Môže si za virtuálnu menu:

 • kúpiť majetok,
 • kúpiť služby,
 • vybrať zodpovedajúcu hodnotu v inej mene, či už krypto, alebo tradičnej.

Bohužiaľ, na Slovensku sa s týmito krokmi spája aj vznik daňovej povinnosti. V prvých dvoch prípadoch sa za základ dane považuje hodnota zakúpeného majetku alebo služieb.

Rozhodli ste sa pre výber inej meny? Daň budete odvádzať z rozdielu hodnoty v momente nákupu a predaja.

Ťaženie kryptomien

Ide o proces, ktorý by sa dal prirovnať k razeniu nových mincí vo svete virtuálnych mien. Avšak namiesto razidla a kovu potrebujete počítač schopný riešiť zložité matematické problémy. Keďže je ťaženie kryptomien proces zameraný práve na zárobok, opäť sa na váš profit bude vzťahovať daňová povinnosť.

V tomto prípade je výpočet výnosov jednoduchý. Koľko vyťažíte, toľko profitujete. Zaujíma vás, v ktorom momente daňová povinnosť pri ťažení vzniká? Princíp je rovnaký ako pri investícii. Kým kryptomenu iba držíte, nemusíte riešiť daň, aj keď jej hodnota rastie. Na to príde čas až v momente, keď budete kupovať majetok, služby či inú menu.

Vedeli ste, že…

… v dnešnej dobe už existuje viac ako 7-tisíc kryptomien?

Sadzba dane z kryptomien

Suma, ktorú na Slovensku zaplatíte na dani z kryptomien, závisí od dvoch faktorov:

 1. Či virtuálnu menu nakupovala fyzická, alebo právnická osoba,
 2. Od základu dane. 

Hodnoty dane z kryptomien platné pre rok 2021

Pre fyzické osoby (nepodnikateľov)

Ak ste do kryptomien investovali ako fyzická osoba, pripravte sa na odvádzanie 19 % alebo 25 % dane. Nižšia sadzba sa bude týkať tej časti dane, ktorá nepresiahne hodnotu 37 981,94 €. Časť základu nad touto hranicou budete musieť zdaniť so sadzbou 25 %.

Okrem toho si fyzické osoby musia platiť aj zdravotné poistenie. K dani sa teda pridá aj ďalší poplatok vo výške 14 % z príjmu.

Pre fyzické osoby (podnikateľov) a právnické osoby

Pokiaľ podnikáte alebo ste z kryptomien profitovali v mene právnickej osoby, bude určovanie sadzby dane o niečo zložitejšie. Pre podnikajúce fyzické osoby platia pri zdaňovaní príjmov z kryptomien tieto sadzby:

 • 15 % pre SZČO (živnosti), ktorých výnosy za rok 2021 nepresiahnu hranicu 49 790 €,
 • 19 % z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne hranicu 37 981,94 €,
 • 25 % z tej časti dane, ktorá dosiahne hodnotu 37 981,95 € a viac.

Okrem toho musíte ako fyzická osoba zaplatiť aj zdravotné poistenie (14 % z príjmu).

Sadzba dane z kryptomien v prípade právnických osôb závisí od toho, či výnosy prekročia stanovenú hranicu. Pre rok 2021 je sadzba nastavená na 49 790 €. V prípade, že sú vaše výnosy menšie alebo rovné tejto sume, platí pre vás 15 % sadzba. V opačnom prípade na daniach zaplatíte 21 % z príjmov.

Často kladené otázky

Ako neplatiť daň z kryptomien?

Podľa slovenskej legislatívy v roku 2021 ak ťažíte alebo predávate kryptomenu tak vám vzniká daňová povinnosť. Tu si viete pozrieť výšku dane za kryptomeny.

Musím platiť daň z kryptomien?

Obchodovaním alebo ťažením kryptomien vám vzniká daňová povinnosť. Pozrite si sadzbu dane z kryptomien.

Aká je daň z kryptomien 2021?

Fizycké a právnické osoby majú odlišnú daň z kryptomien. Viac o dani si viete prečítať tu.

Zhrnutie

Slovenskí zákonodarcovia považujú kryptomeny za príliš riskantný investičný nástroj. Aj preto u nás daň z kryptomien ostáva platná aj naďalej. Avšak veľa európskych krajín ako Nemecko, Švajčiarsko či Slovinsko zaviedlo nulovú daň z kryptomien. Ostáva nám teda iba dúfať, že do budúcna sa pri úprave zákonov bude inšpirácia čerpať práve od nich.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!