Čo je NFT a kde ich kúpiť?

NFT vzali svet umenia a hier útokom. Či už si myslíte, že sú špekulatívnym výstrelkom alebo skvelou novou možnosťou pre umelcov, stále sa dostávajú na titulky, keď sa predávajú za milióny dolárov.

Sociálne médiá sú pokryté memom Nyan Cat, videom lietajúcej Pop-Tart mačky poháňanej dúhou.

Verzia videa Nyan Cat, pôvodne nahraná na YouTube v roku 2011, bola nedávno predaná ako nezameniteľný token (non fungible token) alebo skrátene „NFT“ za takmer 600 000 dolárov.

Môžete sa pýtať: Čo je nezameniteľný token (non fungible token)? Tento článok popisuje NFT, ako fungujú a vysvetľuje, prečo sa stali tak populárne a lukratívne.

Čo je NFT?

NFT alebo nezameniteľné tokeny (non fungible token) sú jedinečné aktíva, ktoré sa nedajú nahradiť niečím iným. Sú overené a uložené pomocou technológie blockchain. Môžu zahŕňať všetko od hudby po doménu webových stránok, ale súčasné šialenstvo sa sústreďuje najmä okolo digitálnych umeleckých diel.

co su nft

NFT sú kryptografické aktíva na blockchaine s jedinečnými identifikačnými kódmi a metadátami, ktoré ich od seba odlišujú. Na rozdiel od kryptomien sa s nimi nedá obchodovať ani vymieňať za ekvivalent.

To sa líši od zastupiteľných tokenov, ako sú kryptomeny, ktoré sú navzájom identické, a preto sa dajú použiť ako médium na obchodné transakcie na kryptoburzách.

Odlišná konštrukcia každého NFT má potenciál pre niekoľko prípadov použitia.

Sú napríklad ideálnym prostriedkom na digitálne znázornenie fyzického majetku, ako sú nehnuteľnosti a umelecké diela. Dajú použiť aj naspojenie umelcov s publikom alebo na správu identity.

NFT tak môžu odstrániť sprostredkovateľov, zjednodušiť transakcie a vytvoriť nové trhy.

Veľká časť súčasného trhu s NFT sa sústreďuje okolo zberateľských predmetov, ako sú digitálne umelecké diela, športové karty a rarity. Snáď najviac medializovaný priestor je NBA Top Shot, miesto na zbieranie nezameniteľných tokenizovaných momentov NBA vo forme digitálnej karty. Niektoré z týchto kariet sa predali za milióny dolárov.

nba nft

Nedávno CEO Twitteru, Jack Dorsey, tweetoval odkaz na tokenizovanú verziu prvého tweetu, ktorý bol kedy napísaný, kde napísal „len som nastavil svoj twttr“. NFT verzia prvého tweetu už bola ponúknutá až do výšky 2,5 milióna dolárov.

Ako chápať NFT

Rovnako ako fyzické peniaze, aj kryptomeny sú zameniteľné, tj môžu sa obchodovať alebo vymieňať jedna za druhú.

Napríklad jeden Bitcoin má vždy rovnakú hodnotu ako iný Bitcoin. Podobne jedna jednotka Etherea sa vždy rovná inej jednotke. Táto vlastnosť zastupiteľnosti robí kryptomeny vhodnými na použitie ako bezpečný prostriedok transakcií v digitálnej ekonomike.

NFT posúvajú kryptoparadigmu tým, že robia každý token jedinečným a nenahraditeľným, čím znemožňujú, aby sa jeden nezameniteľný token rovnal druhému.

Sú to digitálne reprezentácie aktív a boli prirovnané k digitálnym pasom, pretože každý token obsahuje jedinečnú, neprenosnú identitu, ktorá ho odlišuje od iných tokenov. Sú tiež rozšíriteľné, čo znamená, že môžete kombinovať jeden NFT s druhým a „vytvoriť“ tretí, jedinečný NFT.  

Podrobnosti o vlastníctve

Rovnako ako bitcoiny, aj NFT obsahujú podrobnosti o vlastníctve pre jednoduchú identifikáciu a prevod medzi držiteľmi tokenov. Vlastníci môžu tiež pridať metadáta alebo atribúty súvisiace s aktívom v NFT. Napríklad žetóny predstavujúce kávové zrná možno klasifikovať ako fair trade. Alebo môžu umelci podpísať svoje digitálne umelecké diela vlastným podpisom v metadátach. 

Cryptokitties NFT

Snáď najznámejším prípadom použitia NFT sú cryptokitties. Cryptokitties, ktoré boli spustené v novembri 2017, sú digitálnymi reprezentáciami mačiek s jedinečnými identifikáciami na blockchaine Etherea.

Každé mačiatko je jedinečné a má cenu v ETH. Rozmnožujú sa medzi sebou a produkujú nové potomstvo, ktoré má v porovnaní s rodičmi iné vlastnosti a hodnotenia.

V priebehu niekoľkých krátkych týždňov od uvedenia na trh si cryptokitties vytvorili základňu fanúšikov, ktorí minuli 20 miliónov dolárov na ich nákup, kŕmenie a starostlivosť. Niektorí nadšenci dokonca minuli viac ako 100 000 dolárov.

cryptokitties nft

Zatiaľ čo prípad použitia kryptomien môže znieť triviálne. NFT sa napríklad používali pri transakciách so súkromným kapitálom, ako aj pri obchodoch s nehnuteľnosťami.

Jedným z dôsledkov povolenia viacerých typov tokenov v zmluve je možnosť poskytnúť úschovu pre rôzne typy NFT, od umeleckých diel až po nehnuteľnosti, do jedinej finančnej transakcie.

Čo získate, keď si kúpite NFT?

Keďže NFT môže mať vždy iba jedného vlastníka, kúpou NFT si zakúpite výhradné vlastníctvo konkrétneho digitálneho aktíva. To však neznamená, že vlastníte výhradné práva na to, kto si môže pozrieť alebo zdieľať konkrétne umelecké dielo. 

Vezmime si napríklad doteraz najdrahšie predané NFT: Beeple’s Everydays: The First 5000 Days , 5000- dielnu digitálnu koláž. Vlastníkom tohto NFT je Vignesh Sundaresan, zakladateľ projektu Metapurse NFT a poskytovateľ bitcoinových bankomatov, Bitaccess. 

Beeple’s Everydays: The First 5000 Days

Zatiaľ čo Sundaresan je oficiálnym vlastníkom tohto NFT, tento obrázok bol skopírovaný, zdieľaný a videný miliónmi ľudí na celom svete – a to je férová hra! Takže, keď si kúpite NFT, je to trochu ako kúpiť si výtlačok s podpisom. NFT je podpísaná výlučne pre vás, ale ktokoľvek si môže dielo pozrieť. 

NFT môže byť akékoľvek digitálne aktívum. Doteraz zahŕňali:

  • Umelecké diela
  • Tweety
  • GIF
  • Piesne
  • Nákupy v hre
  • Eseje
  • Názvy domén

Prečo by si niekto kupoval nezameniteľný token?

Čím viac sa budete snažiť omotať hlavu podivným a magickým svetom nezameniteľných tokenov, tým viac sa budete pýtať, prečo by si niekto kupoval NFT. 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa tí, ktorí majú voľné peniaze, rozhodnú investovať.

💎 Nedostatok

Neexistuje nič ako vnímaný pocit vzácnosti, ktorý by zvýšil záujem o konkrétnu položku. Keďže NFT môžu mať iba jedného vlastníka, vytvárajú tento pocit nedostatku. To povzbudzuje potenciálnych kupcov, aby sa zamerali na konkrétny kus a obávali sa, že sa niekto iný môže stať výhradným vlastníkom NFT, ktorý chcú.

Predstavte si to, ako keď nájdete tenisky, ktoré si chcete kúpiť, a stránka vám povie, že „zostáva už len jeden pár“. Ak ste ako väčšina z nás, zvyšuje to váš pocit nedostatku a povzbudzuje vás, aby ste sa zaviazali k nákupu – aj keď to pre vás nedáva finančný zmysel.

📮 Zberateľnosť

Rovnako ako výmena bejzbalových kariet na ihrisku, NFT sú v podstate obchodné karty pre superbohatých. Aj keď tieto karty nemajú žiadnu inú hodnotu, než akú im pripisuje trh, ich kolísavá hodnota robí z ich zberateľského a obchodného potenciálu vysoko rizikovú hazardnú hru. V dôsledku toho je ľahké porovnávať NFT a trh s umením. 

Na rozdiel od trhu s umením však NFT dávajú umelcom väčšiu autonómiu, keďže sa už nemusia spoliehať na galérie alebo aukčné domy, aby predávali svoje diela. Vylúčením prostredníka môžu umelci predávať svoje diela priamo kupujúcim a ponechať si tak väčší zisk.

Kde kúpiť NFT?

Nemyslite si, že ste hackli systém kliknutím pravým tlačidlom myši a uložením obrázka NFT. To z vás neurobí milionára, pretože váš stiahnutý súbor nebude obsahovať informácie, ktoré ho robia súčasťou blockchainu a identifikujú súbor ako originál.

Ak sa chcete pozrieť na nákup NFT, dajú sa kúpiť na rôznych platformách v závislosti od toho, čo si chcete kúpiť (ak si napríklad chcete kúpiť bejzbalové karty, najlepšie by ste mali zamieriť na stránku ako digitaltradingcards, zatiaľ čo iné NFT platformy predávajú všeobecnejšie kusy).

Budete potrebovať peňaženku špecifickú pre platformu, na ktorej nakupujete, a túto peňaženku budete musieť naplniť kryptomenou. Ako dokázal rekordný predaj Beeple’s Everydays – Prvých 5 000 dní v Christie’s (na obrázku vyššie), NFT zasahujú aj do viacerých bežných aukčných domov, takže aj tieto stojí za pozornosť. V prípade, že ste to zmeškali, tento kúsok Beeple vyšiel na 69,3 milióna dolárov.

Kvôli vysokému dopytu po mnohých typoch NFT sa často uvoľňujú ako „kvapky“, podobne ako pri udalostiach, keď sa dávky lístkov často uvoľňujú v rôznych časoch). To znamená šialený nával nedočkavých kupujúcich, keď začne pokles, takže budete musieť byť zaregistrovaný a mať nabitú peňaženku a pripravený minúť.

Stránky uvedené nižšie sú len niektoré z tých, ktoré predávajú NFT:

  • OpenSea
  • SuperRare
  • Nifty Gateway
  • Foundation
  • VIV3
  • BakerySwap
  • Axie Marketplace
  • Rarible
  • Showroom NFT

NFT tiež robia vlny ako nákupy v hrách vo videohrách (na veľkú radosť rodičov). Tieto aktíva môžu hráči kupovať a predávať a zahŕňajú hrateľné aktíva, ako sú jedinečné meče, kože alebo avatary.

Ako kúpiť NFT na NFT Marketplace?

Na hore uvedených platformách môžete ukladať, zobrazovať a obchodovať s NFT. Niektoré platformy vám umožňujú raziť a vytvárať aj NFT. Tu sú kroky, ktoré musíte vykonať predtým, ako budete môcť pristupovať na NFT market a používať ho:

  • Založte si používateľský účet na trhu, kde chcete nakupovať NFT.
  • Zistite, či sú kryptomeny, ktoré chcete použiť, akceptované na vami požadovanom trhu.
  • Získajte kompatibilnú kryptopeňaženku . Vaša peňaženka musí spolupracovať s blockchainovou sieťou, ktorá podporuje NFT, ktoré si chcete kúpiť. Ak chcete získať prístup k blockchainovej platforme Ethereum, budete potrebovať peňaženku, ktorá je s touto platformou kompatibilná. MetaMask je jedným z príkladov peňaženky kompatibilnej s Ethereum.
  • Vložte mince do peňaženky. Aby ste mohli nakupovať, uvádzať alebo predávať NFT, musíte najprv predfinancovať svoju peňaženku.

Koľko to stojí?

Vo väčšine prípadov zaplatíte poplatok za blockchainovú transakciu, ak uvediete alebo vytvoríte NFT pomocou preferovaného trhu. Poplatky sa líšia od jednej platformy k druhej.

Napríklad Ethereum má najväčší ekosystém decentralizovaných aplikácií kompatibilných s NFT. Zároveň si však účtuje najvyššie poplatky.

Samozrejme cena vami zvoleného NFT bude závisiieť od ceny, za ktorú je súčastný vlastník ochotný predať.

Ako fungujú NFT trhoviská?

Proces registrácie je dosť jednoduchý, hoci sa líši od miesta k webu. Zobrazí sa výzva na vytvorenie používateľského účtu alebo pripojenie k podporovanej digitálnej peňaženke. Môžete byť požiadaní, aby ste urobili oboje.

Nájdite tlačidlo v pravom hornom rohu domovskej stránky NFT marketu. Pripojenie vašej peňaženky bude vyžadovať zadanie hesla vašej peňaženky.

Nákup nezameniteľných tokenov

Tieto tokeny sa zvyčajne získavajú buď priamo za vopred stanovenú cenu, alebo prostredníctvom online aukcie. Niekedy môžu potenciálni kupci predložiť ponuky alebo vyzvať vlastníka, aby vyjednal lepšiu cenu.

Predaj nezameniteľných tokenov

Nákup sa vždy zdá byť jednoduchší ako predaj a obchod zahŕňajúci NFT nie je výnimkou. Predaj originálnych digitálnych aktív môže byť technickou výzvou, najmä ak predávate svoje vlastné výtvory. Tu je postup:

Nahrajte digitálne aktívum na preferovaný trh a pomenujte svoju cenu. Prípadne sa môžete rozhodnúť predať NFT v aukcii. Platforma overí vaše aktívum. Ak získate súhlas, majetok bude uvedený na predaj. Ak prijmete ponuku, trh uskutoční prevod z kupujúceho na predávajúceho.

Razba (generovanie) nezameniteľných tokenov

Ethereum je dobrým východiskovým bodom, ak chcete vytvoriť NFT. Je to najväčší online podporný systém pre transakcie NFT. Budete potrebovať peňaženku, ktorá podporuje tokeny ERC-721, ako je MetaMask, Trust Wallet alebo Coinbase Wallet, a zaplatíte transakčné poplatky od 50 do 100 USD v závislosti od úrovne preťaženia siete. Existujú aj iné platformy NFT, ktoré umožňujú razenie NFT.

Po vykonaní vyššie uvedených krokov budete mať prístup k platformám ako Mintable, Rarible a OpenSea. V pravom hornom rohu domovskej stránky uvidíte tlačidlo s názvom „Vytvoriť“. Stlačte toto tlačidlo a dostanete sa na stránku, kde môžete začať raziť svoje aktíva.

NFT volia aj celebrity, umelci či hráčske kluby

NFT sú popuplárne aj medzi umelcami, hráčmi a značkami v celom spektre kultúry. V skutočnosti sa zdá, že každý deň prináša na trh NFT nového hráča. Pre umelcov vstup do priestoru NFT pridáva ďalšiu možnosť predaja umenia a poskytuje fanúšikom spôsob, ako ho podporiť.

Umenie NFT siaha od malých, rýchlo vyrobiteľných GIFov (Rainbow Cat, vyššie, predal NyanCat za 690 000 $) až po ambicióznejšie diela. 

Dalo by sa očakávať, že práca známych umelcov prinesie veľké peniaze ako NFT, na čo sa spoliehala anonymná skupina „umeleckých nadšencov“, keď spálili originálny Banksy, aby zvýšili hodnotu NFT.

NFT vo videohrách

Medzitým NFT otriasajú konceptom nákupov vo videohrách. Všetky digitálne aktíva zakúpené v rámci hry doteraz stále patrili hernej spoločnosti – hráči si ich kupovali, aby ich dočasne používali pri hraní hry. NFT však znamenajú, že vlastníctvo aktív sa presunulo na skutočného kupujúceho.

To znamená, že ich možno kupovať a predávať na celej hernej platforme s dodatočnou hodnotou podľa toho, kto ich počas cesty vlastnil. Celé hry sa teraz vyrábajú výlučne na základe NFT.

NFT ako atraktívny zdroj príjmu

NFT sa stávajú atraktívnym zdrojom príjmov pre značky. Videli sme všetky druhy spoločností, ktoré naskočili do rozbehnutého vlaku. 25 GIFov a obrázkov Taco Bell s tematikou taco sa vypredalo len za 30 minút.

Každý NFT obsahoval darčekovú kartu v hodnote 500 USD, čo môže vysvetľovať ich počiatočnú popularitu, ale karty TacoCards sa teraz predávajú na sekundárnom trhu až za 3 500 USD (a na objasnenie, že už nezahŕňajú darčekovú kartu!)

‘Ever-Crunching Tacos’

‘Swivel Taco’

‘Transformative Taco’

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 3

Ešte žiadne hodnotenie!

marek kalina

Marek je všestranný človek, ktorý sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: