Ripple je technológia, ktorá funguje ako kryptomena aj ako digitálna platobná sieť pre finančné transakcie. Prvýkrát vyšiel v roku 2012 a založili ho Chris Larsen a Jed McCaleb. Hlavným procesom spoločnosti Ripple je systém výmeny aktív a úhrady platieb, podobný systému SWIFT, ktorý používajú banky a finanční sprostredkovatelia obchodujúci s rôznymi menami.
Token používaný pre kryptomenu využíva symbol XRP. Ripple je názov spoločnosti a siete a XRP je token kryptomeny. Účelom XRP je slúžiť ako prostredný mechanizmus výmeny medzi dvoma menami alebo sieťami – akási denominácia dočasnej vrstvy zúčtovania.
Čo sa dozviete v tomto článku?
Všeobecné informácie
Ripple je systém na zúčtovanie platieb a prevod mien po celom svete. Funguje ako dôveryhodný sprostredkovateľ medzi dvoma stranami zapojenými do transakcie, pretože Ripple dokáže rýchlo potvrdiť integritu transakcie. Fiat meny, kryptomeny a komodity vrátane zlata je možné vymieňať s Ripple.

KĽÚČOVÉ POZNATKY
- Ripple je digitálna platobná sieť a protokol založený na blockchaine s vlastnou kryptomenou XRP.
- Namiesto využívania blockchainovej ťažby Ripple používa na potvrdenie transakcií mechanizmus konsenzu prostredníctvom skupiny serverov vlastnených bankami.
- Transakcie Ripple spotrebujú menej energie ako bitcoiny, sú potvrdené v priebehu niekoľkých sekúnd a stoja veľmi málo, zatiaľ čo bitcoinové transakcie spotrebujú viac energie, ich potvrdenie trvá dlhšie a zahŕňajú vyššie transakčné náklady.
- Ripple (XRP) sa podľa trhovej kapitalizácie radí medzi najhodnotnejšie tokeny založené na blockchaine.
História
Spočiatku mal vývoj Ripple veľmi ďaleko od všetkých krypto technológií. Jej pôvodný názov bol Ripplepay. Založil ju Ryan Fugger v roku 2004 vo Vancouveri v Kanade, dávno predtým, ako Satoshi Nakamoto vydal svoju prvú verziu bitcoinového blockchainu. Riplepay nevyužíval žiadne technológie blockchainu, no mal rovnaký účel – poskytovať svojim používateľom nástroje, aby mohli bezpečne obchodovať s peniazmi po celom svete.
Dokonca aj Satoshi Nakamoto vedel o tomto platobnom systéme a poznamenal: “Ripple je zaujímavý tým, že je to jediný iný systém, ktorý robí niečo s dôverou okrem toho, aby ju koncentroval do centrálneho servera.” Takto to fungovalo mnoho rokov, no v roku 2012 ho Fugger predal Jedovi McCalebovi, Arthurovi Brittovi a Davidovi Schwartzovi, ktorí ho chceli použiť pre svoju budúcu sieť digitálnych mien. Nová spoločnosť dostala názov OpenCoin.
OpenCoin vybudoval svoju novú technológiu pomocou zdrojového kódu Ripplepay a vytvoril platobnú sieť založenú na účtovnej knihe pre finančné inštitúcie. V roku 2014 McCaleb opustil spoločnosť a založil Stellar a rozvetvenie Ripple do novej siete Stellar Lumens. Ako spoluzakladateľ Ripple mal veľké množstvo XRP, pôvodných mincí siete. McCaleb už predal 1 miliardu XRP a stále má viac ako 8 miliárd.
V roku 2013 bola spoločnosť OpenCoin premenovaná na Ripple Labs, Inc a kód siete Ripple Network sa stal open source. V roku 2015 opäť zmenili názov spoločnosti a skrátili ho len na „Ripple“. Od roku 2016 má Ripple BitLicense od ministerstva finančných služieb štátu New York, čo mu umožňuje vykonávať operácie s kryptomenami.
Do roku 2018 sa viac ako 100 bánk prihlásilo na používanie Ripple, aj keď väčšina z nich využívala skôr možnosti infraštruktúry na odosielanie správ ako kryptomenu XRP samotnú.
Aj v roku 2018 spoločnosť Ripple podala hromadnú žalobu týkajúcu sa jej neregistrovaného predaja tokenov XRP, čo predstavuje zisky pre spoločnosť Ripple v hodnote miliónov dolárov. V roku 2020 Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) v rámci svojho súdneho konania proti Ripple klasifikovala XRP ako cenný papier, nie ako komoditu, a údajné vedenie Ripple povolilo predaj neregistrovaných cenných papierov.
Skok v hodnote XRP v apríli 2021 nastal napriek tomu, že USA žalovali Ripple za získanie viac ako miliardy dolárov predajom XRP na údajne neregistrované ponuky cenných papierov.

Ako funguje Ripple?
V tradičnom, inštitucionálnom svete prevodu peňazí musia účastníci na celom svete navzájom interagovať. V podstate musia prísť na to, ako pracovať s rôznymi systémami, ktoré môžu alebo nemusia byť ľahko kompatibilné. S RippleNet, Ripple v podstate vytvoril globálnu sieť, ktorá sa vo všeobecnosti riadi daným rámcom a skupinou parametrov, vďaka čomu sú interakcie medzi účastníkmi jednoduchšie, pričom sa znižujú náklady a časy transakcií.
Tradičným centralizovaným finančným inštitúciám môže dokončenie transakcií trvať niekoľko dní, kvôli rôznym systémom zapojeným do procesu. To môže spôsobiť, že súčasná situácia je pomalá, náchylná na chyby, nákladná a môže negatívne ovplyvniť efektivitu obchodnej transakcie.
RippleNet sa môže pochváliť aj funkciou známou ako On-Demand Liquidity (ODL), ktorá odstraňuje potrebu predbežného financovania, pokiaľ ide o cezhraničné transakcie. Ako teda funguje ODL? Keď chce jeden subjekt poslať peniaze druhému cez štátne hranice, každý z nich môže mať po ruke inú menu. Jedna strana nemusí chcieť dostávať kanadské doláre, ak má bydlisko napríklad vo Švédsku. Pomocou XRP ako prechodu medzi dvoma rôznymi typmi fiat menami môže RippleNet ODL uľahčiť transakcie.
Tradičný svet prevodu peňazí je zastaraný, pokiaľ ide o rýchlosť, efektívnosť a náklady na komunikáciu a pohyb údajov. Riešenia spoločnosti Ripple majú za cieľ nakoniec zrýchliť globálny svet prevodu peňazí.
V tradičnom svete, pokiaľ ide o centralizované finančné inštitúcie, posielanie peňazí do zahraničia môže zahŕňať množstvo procedúr. Časy transakcií a poplatky sa môžu líšiť, ale vo všeobecnosti zostávajú relatívne drahé a dokončenie trvá jeden alebo dva dni. Pričom náklady na transakciu znáša odosielateľ. RippleNet, na druhej strane, znižuje transakčné časy a náklady.
Účelom RippleNet je poskytovať bankám rýchle, lacné a pohodlné cezhraničné transakcie. To z neho robí alternatívu k SWIFT, súčasnému medzinárodnému platobnému systému, ktorý používa väčšina bánk. Ripple ponúka niekoľko výhod pre medzinárodné transakcie:
- Priemerná transakcia sa spracuje za päť sekúnd.
- Transakčný poplatok je 0,00001 XRP, čo bolo oveľa menej ako zlomok centu aj pri historicky vysokej cene tokenu.
- Kryptomena XRP môže byť použitá ako preklenovacia mena. To dáva finančným inštitúciám lacnejší spôsob obchodovania s menami. Môžu držať XRP namiesto rôznych druhov fiat meny.
Kryptomena XRP používa na overenie transakcií konsenzuálny protokol. Sprostredkovatelia porovnávajú navrhované transakcie s najnovšou verziou knihy XRP a prijímajú legitímne transakcie. Aby bola transakcia overená, musí ju prijať väčšina sprostredkovateľov.
Ripple – hlavné oblasti podnikania
Banky využívajú na spracovanie medzinárodných transakcií systém SWIFT. Aj keď je to efektívne, v porovnaní s novšími technológiami sa zvyšujú náklady a prevádzková réžia. Prostredníctvom množstva riešení sa vo svojom jadre Ripple v podstate zameriava na poskytovanie efektívneho systému priameho prevodu peňazí, ktorý sa vyrovnáva v reálnom čase. Pričom je lacnejší, bezpečnejší a transparentnejší ako iné systémy prevodu, ktoré využívajú tradičné finančné inštitúcie.
Ripple presadzuje príbeh, ktorý nazýva “the internet of value (IoV)”. Podľa tohto príbehu sa Ripple domnieva, že ľudia by mali byť schopní prevádzať peniaze a informácie rovnakou rýchlosťou. Myslite na to, že budete môcť posielať peniaze rýchlosťou podobnou napríklad odosielaniu textových správ.
Ripple je spoločnosť zameraná na napredovanie vo svete platieb, ktorý sa historicky ukázal ako neohrabaný a roztrieštený. Pod značkou Ripple existuje viacero pobočiek a riešení – RippleNet, XRP Ledger, XRP coin a RippleX.
RippleNet je globálna sieť, ktorú môžu finančné inštitúcie využiť na rýchlejší prevod peňazí, s väčšou transparentnosťou a s nižšími nákladmi prostredníctvom jednotného systému. Na rozdiel od fragmentovaného tradičného ekosystému, s ktorým banky v minulosti pracovali. RippleNet vyžaduje použitie iba jedného aplikačného programovacieho rozhrania (API). Ripple mal predtým aj produkty s názvom xRapid, xCurrent a xVia, hoci spoločnosť tieto riešenia spojila a vytvorila RippleNet v roku 2019.
XRP Ledger je open-source blockchain, na ktorom beží XRP coin. XRP je pôvodným aktívom XRP Ledger. XRP Ledger a XRP coin bežia nezávisle od spoločnosti Ripple, hoci Ripple oba používa na rôzne riešenia. XRP Ledger (XRPL), slúži ako blockchain, na ktorom môžu strany vytvárať riešenia podobné blockchainu Ethereum.

Ako môžem obchodovať s Ripple?
Ripple sa zvyčajne obchoduje na burzách, kde sú povolené iba transakcie medzi kryptomenami. Inými slovami, keďže obchodovanie Ripple funguje len s inými kryptomenami a nie s fiat menami – ako je euro alebo dolár – nemôžete s ním obchodovať.
Na získanie meny, s ktorou chcete obchodovať s XRP, je potrebné obchodovať s XRP na platforme, ktorá akceptuje fiat menu. Potom, keď získate obe meny, môžete s nimi začať obchodovať.
K dispozícii je niekoľko skvelých obchodných platforiem Ripple; tu je niekoľko:
Poplatky za obchodovanie
Používatelia platia poplatok vždy, keď použijú sieť na uskutočnenie transakcie v XRP, kryptomene.
Štandardný poplatok za prevod peňazí na Ripple je stanovený na 0,00001 XRP, čo je relatívne malá suma v porovnaní s vysokými poplatkami, ktoré si banky účtujú za spracovanie zahraničných platieb. Napríklad koncom apríla 2021 bola cena tokenu XRP 1,38 USD, čím bol transakčný poplatok iba 0,0001378 USD.
Bezpečnosť
Produktový balík RippleNet zaisťuje najvyšší štandard v oblasti bezpečnosti, ochrany a súkromia. Dôkazom toho je aj ocenená vyhľadávaná certifikácia System and Organization Controls 2 (SOC 2).
SOC 2 je súbor správ vykonávaných nezávislym certifikovaným verejným účtovnikom na certifikáciu excelentnosti v oblasti bezpečnosti a súkromia. Správy SOC 2 ponúkajú cenné informácie o bezpečnostných schopnostiach organizácie, takže používatelia môžu posúdiť riziká a spoľahnúť sa na služby poskytované certifikovaným poskytovateľom.
To znamená, že finančné inštitúcie – najmä banky, ktoré zvyčajne využívajú starší softvér – plánujúce prijať RippleNet Cloud. Tak môžu urobiť s istotou, že Ripple má certifikovanú „pečať schválenia“. Pokiaľ ide o splnenie moderných potrieb v oblasti bezpečnosti a ochrany súkromia.
Riziká obchodovania Ripple
Podľa trhovej kapitalizácie je Ripple druhou najväčšou kryptomenou po Ethereu a Bitcoine. Má trhovú kapitalizáciu viac ako 100 miliárd dolárov. Jeho mena možno nie je najdôležitejšou vecou pri obchodovaní s Ripple, ale skôr jeho technológia.
Viac ako šesťdesiat veľkých finančných inštitúcií vrátane Národnej banky Abú Zabí prijalo blockchainový protokol Ripple a Národnú banku Abú Zabí. Ripple dokázal prelomiť bariéru, ktorú nedokázala žiadna iná kryptomena tým, že sa integrovala do finančného systému. Existuje možnosť, že sa vďaka tomu bude priemysel digitálnych mien uberať novým smerom.
Čo je XRP?
Na rozdiel od iných foriem kryptomien, ako sú Bitcoin a Ethereum, Ripple nie je tvorený blockchainom. Ale skôr tým, čo sa nazýva „hash tree“. XRP nemožno ťažiť, pretože existuje obmedzený počet mincí – 100 miliárd.
Technológia blockchain je základom kryptomeny. Je to typ databázy, ktorá zhromažďuje informácie v skupinách alebo blokoch. Každá nová informácia, ktorá nasleduje za novo pridaným blokom, sa zloží do novovytvoreného bloku, ktorý sa potom pridá do reťazca. Ako už názov napovedá, blokový reťazec štrukturuje údaje do blokov, ktoré sú spojené dohromady.
Ripple funguje ako blockchain, pretože na spracovanie transakcie sa používa viacero uzlov. Platobný proces zahŕňa niekoho, kto odošle transakciu, pričom informácia dostane jednu hodnotu a odošle sa do zdieľanej verejnej databázy. Tá overí servery alebo uzly zdieľajúce informácie a ak samostatné servery hlásia zhodu – transakcia sa autorizuje a spracuje.
Dôvod, prečo systém nie je podobný bitcoinu je ten, že nezahŕňa proof of work (prostredníctvom ktorého ťažiar na blockchaine bitcoinu dokončí komplexnú rovnicu, aby ukázal prácu predtým, ako je blok prijatý do reťazca). Naproti tomu model Ripple je založený na konsenze. Po dosiahnutí konsenzu sa transakcia vymaže. Z tohto dôvodu dokáže sieť Ripple spracovať 1 500 transakcií za sekundu.
Navyše, Ripple nie je presne decentralizovaný spôsobom, akým je napríklad Ethereum. Vývojári majú určitú kontrolu nad mechanizmom, ktorý chráni systém pred škodlivými operátormi. Ale to tiež znamená, že Ripple môže technicky kontrolovať, ktoré servery sú akceptované v sieti (čo z neho robí centrálny orgán). To je dôvod, prečo by niektorí dokonca povedali, že XRP nie je skutočná alebo štandardná kryptomena.
Mali by ste si kúpiť XRP?
Zatiaľ čo niektorí by mohli považovať víziu a výhody XRP za presvedčivé, iní sa obávajú, že súdny spor SEC by mohol spôsobiť problémy tým, ktorí by si ho chceli kúpiť.
Pri všetkej tejto neistote vznikajú varovania, že XRP môže byť hazardom nie pre slabé povahy. Hoci sa odvtedy viac ako zotavil, „oznámenie SEC spôsobilo, že cena XRP klesla, čím sa táto kryptomena stala obzvlášť nestabilnou investíciou, kým sa veci nevyriešia s SEC.
To znamená, že ak veríte, že Ripple zvíťazí nad SEC a bude pokračovať v preberaní ako platobný systém, potom by mohlo stáť za to kúpiť XRP.
Ako ťažiť XRP
„Ťažba“ je distribuovaný overovací systém, ktorý používa väčšina kryptomien založených na blockchaine. Uľahčuje transakcie a poskytuje mechanizmus, ktorým sa nová mena zavádza do systému kryptomien – zvyčajne ako odmena pre overovateľov za ich prácu pri podpore siete. Napríklad bitcoin má celkový limit ponuky 21 miliónov mincí, ktoré sa postupne uvoľňujú, pretože sa overuje stále viac transakcií.
XRP, naopak, bolo „predťažené“, čo znamená, že XRP Ledger vytvoril 100 miliárd tokenov, ktoré sú potom pravidelne zverejňované. Ripple vlastní asi 6% z toho ako stimul, aby pomohol kryptomene rásť a byť úspešný v priebehu času. Ďalších približne 48% je držaných v rezerve na pravidelné uvádzanie na trh prostredníctvom predaja.
Je pochopiteľné, že to viedlo k obavám, že by sa naraz mohlo uvoľniť veľa XRP, čím by sa znížila hodnota iných XRP, ktoré sú už v obehu. Pretože časť toho, čo dáva akejkoľvek mene jej hodnotu, je jej porovnateľný nedostatok.
Spoločnosť sa pokúsila znížiť neistotu implementáciou niekoľkých mechanizmov (dôvera, predvídateľné uvoľnenie atď.) Tento rozdiel medzi ťažbou a pred ťažbou môže byť tiež dôvodom konfliktu so SEC, pretože SEC môže považovať XRP za menšiu menu a viac za cenný papier, ako napríklad akcie, ktorý sa riadi inou – prísnejšou reguláciou.
Klady a zápory
Ripple má za cieľ riešiť problémy a vytvárať príležitosti. Za normálnych okolností musia ľudia na zahraničné platby čakať niekoľko dní v závislosti od typu platby a príslušných regiónov.
Riešenia spoločnosti Ripple sa snažia pomôcť znížiť náklady, ako aj zvýšiť rýchlosť a efektivitu. RippleNet sa môže pochváliť aj mnohými zapojenými hráčmi, takže riešenie nie je neobvyklé. Podľa rastúceho sieťového fenoménu, čím viac spoločností z tradičného sektora sa pripojí k riešeniu Ripple, tým väčší vplyv bude mať Ripple v budúcnosti.
Klady | Zápory |
---|---|
Zníženie nákladov | Používanie v reálnom svete |
Zvýšenie rýchlosti a efektivity | Riziko hacknutia |
Veľa zapojených hráčov | Množstvo konkurentov na trhu |
Ripple sa nachádza v preplnenom priestore finančných technológií a usiluje sa etablovať sa ako alternatíva k SWIFT, lídrovi na trhu. Zmena status quo v tradičnom svete môže byť tiež náročná, časovo náročná a v konečnom dôsledku si bude vyžadovať prechody a súvisiace vzdelanie.
Okrem SWIFT má Ripple konkurentov v krypto priestore, ako je Stellar. Aj keď má Ripple výhodu prvého ťahu, musí si udržať náskok so svojimi produktmi a rastom siete.
Záver
Ripple zlepšuje niektoré nevýhody pripisované tradičným bankám. Transakcie sa v sieti Ripple vyrovnajú v priebehu niekoľkých sekúnd (aj keď platforma často spracováva milióny transakcií). Na rozdiel od bánk, ktorým môže dokončenie bankového prevodu trvať niekoľko dní alebo týždňov . Poplatok za vykonávanie transakcií na Ripple je tiež minimálny, v porovnaní s vysokými poplatkami, ktoré si banky účtujú za vykonávanie cezhraničných platieb.
FAQ
Na začiatku bol Ripple veľmi odlišný od všetkých krypto technológií. Odtiaľ pochádza aj názov Ripplepay. Softvérový vývojár menom Ryan Fugger založil spoločnosť v kanadskom Vancouveri v roku 2004.
XRP je možné odosielať a prijímať iba prostredníctvom peňaženky. Prostredníctvom peňaženky XRP máte prístup k svojim súkromným aj verejným kľúčom na podpisovanie transakcií a prístup k svojim finančným prostriedkom.
Existuje niekoľko online trhovísk, kde si môžete kúpiť Ripple a kúpiť ho s rôznymi menami, ako je fiat mena, bitcoin alebo iná kryptomena.
Štandardné transakcie vyžadujú 0,00001 XRP ako minimálny transakčný poplatok v sieti.
Mediálne pokrytie a úspechy mince ovplyvňujú zmeny ceny XRP. V súčasnosti hrajú aktualizácie prípadu SEC kľúčovú úlohu v hodnote XRP. Trend XRP je ovplyvnený aj všeobecným sentimentom na trhu s kryptomenami a likviditou coinu. Ponuka a dopyt patria medzi hlavné faktory pri stanovovaní cien Ripple.
Prevažná väčšina trhových analytikov a krypto expertov očakáva, že XRP sa do konca roka 2021 skonsoliduje mierne nad 0,90 EUR za coin. Prognózy na rok 2022 sa líšia. Napriek tomu väčšina projekcií stanovuje priemernú cenu XRP/EUR pod 1,8 EUR. Cena Ripple sa môže v roku 2023 dostať nad 2 EUR.

Marek je všestranný človek, ktorý sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.