Uniswap recenzia a skúsenosti s kryptoburzou

Uniswap je decentralizovaná burza (DEX), ktorá používateľom umožňuje zamienať kryptomeny bez sprostredkovateľa. Kúpa a predaj kryptomien prebieha peer-to-peer. Okrem “swapovania” kryptomien môžete zarábať aj poskytovaním likvidity burze a tak dostávať úroky za vami poskytbutú likviditu.

Platforma umožňuje používateľom obchodovať s tokenmi ERC-20 poháňanými Ethereom prostredníctvom používateľsky prívetivého webového rozhrania.

Populárne ERC-20 tokeny

 • Chainlink (LINK)
 • Tether (USDT)
 • Shiba Inu (SHIB)
 • Wrapped Bitcoin (WBTC)
 • OmiseGO (OMG)
 • 0x (ZRX)
 • Marek (MKR)
 • Loopring (LRC)
 • Basic Attention Token (BAT)

Uniswap poskytuje používateľom príležitosť obchodovať bez akéhokoľvek zapojenia tretích strán.

Všeobecné informácie

Uniswap je decentralizovaná burza, ktorá zabezpečuje automatickú výmena ERC-20 tokenov, bežiaca na blockchaine Etherea. Unisvap bol založený v USA a spustený v roku 2018.

Uniswap je nepochybne na vrchole rebríčka, pokiaľ ide o populárne DEX, napriek konkurencii s inými burzami. Používatelia sú na ňom jediným okamihom od výmeny ERC-20 tokenov bez obáv z phishingu, úschovy a protokolu KYC.

Uniswap existuje ako softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý využíva automatizované protokoly likvidity v blockchainovej sieti Ethereum. Platforma nevyužíva tradičnú knihu objednávok, ale skôr odkazuje na svojich obchodníkov ako na tvorcov trhu. 

Koncept je veľmi jednoduchý

Likvidita trhu je viazaná na ponuky, ktoré sú dostupné v konkrétnom čase. Ak je na určitom zozname veľa “takerov”, potom je likvidita tohto obchodného páru vysoká.

Prípadne, ak nie je nikto ochotný zaplatiť požadovanú cenu, predajca je nútený buď upraviť svoju uvedenú cenu, alebo počkať, kým sa objaví niekto, kto je ochotný zaplatiť toľko, koľko požadoval za svoje digitálne aktíva. 

Uniswap navyše ponúka nezávislé transakcie pri nízkych nákladoch, a to všetko vďaka inteligentným zmluvám (smart contracty) fungujúcim v sieti Ethereum.

Jeho základný mechanizmus spôsobuje, že protokol likvidity Uniswapu má menší vplyv na cenu väčšiny transakcií.

Inovácie prichádzajúce s Uniswap V3

V Uniswap v3 ak poskytujete likviditu, tak môžete sústrediť svoj kapitál v rámci vlastného cenového rozpätia. Tak poskytujete väčšie množstvo likvidity za požadované ceny.

Zdroj: UniSwap

Kapitálová efektívnosť

Koncentrovaním svojej likvidity môžu LP (liquidity providers) poskytnúť rovnakú hĺbku likvidity ako pri v2 v rámci špecifikovaných cenových rozpätí, pričom ohrozujú oveľa menej kapitálu. Ušetrený kapitál je možné držať externe, investovať do rôznych aktív, uložiť inde v DeFi alebo použiť na zvýšenie expozície v rámci špecifikovaného cenového rozpätia, aby ste získali viac poplatkov za obchodovanie.

Zdroj: UniSwap

Po spustení SushiSwap minulý rok predstavil Uniswap svoj token s názvom UNI, ktorý riadi zmeny protokolov.

Môžete jednoducho vymeniť akékoľvek aktívum kompatibilné s Ethereum (ERC-20) len niekoľkými kliknutiami a bez toho, aby ste si museli registrovať účet alebo vykonávať akékoľvek overovanie identity

Vďaka modelu poplatkov, ktorý platí používateľom, ktorí poskytujú likviditu protokolu a nie samotnej burze, sa Uniswap stal jedným z najobľúbenejších miest na swapovanie tokenov na blockchaine Ethereum.

História UniSwapu

zakladatel uniswapu Hayden Adams
Zdroj: LinkedIn

Uniswap založil Hayden Adams, mladý, no talentovaný vývojár/dizajnér, ktorý bol v programovacom jazyku Solidity relatívne nový. S grantom 100 000 USD od nadácie Ethereum dokázal Hayden a jeho malý tím s menej ako 10 členmi vybudovať pôsobivý DEX, ktorý od svojho uvedenia na trh zaznamenal značný úspech.

V apríli 2019 spoločnosť Uniswap dostala investíciu 1 milióna dolárov od hedgového fondu Paradigm. Vďaka tomu Uniswap vydal Uniswap V2 v máji 2020.

Uniswap odvtedy dostal ďalšie investície (11 miliónov dolárov) a spustil svoj natívny token správy – UNI.

Tretia a najnovšia verzia protokolu, Uniswap V3, bola spustená v máji 2021. V3 bol tiež uvedený do prevádzky na dlho očakávanom riešení škálovania, (layer two protocol) Optimism, ktoré je navrhnuté tak, aby poskytovalo rýchlejšie a lacnejšie transakcie.

Ako funguje Uniswap

Uniswap odstraňuje koncept knihy objednávok v prospech automatizovaného tvorcu trhu alebo skrátene „AMM“ (Automatic market maker). Namiesto špecifikovania ceny, za akú cenu kúpiť alebo predať, používatelia iba vyberú vstupný a výstupný token, zatiaľ čo Uniswap poskytuje najlepšiu možnú trhovú sadzbu.

Jednoducho si pripoíte webovú 3.0 peňaženku ako Metamask , vyberiete si aktívum, ktoré chcete obchodovať . Aaktívum, ktoré chcete kúpiť a bum! Uniswap automaticky spracuje transakciu a aktualizuje zostatok v peňaženke.

Prečo používať Uniswap?

Vďaka svojim jednoducho použiteľným funkciám a marginálnym poplatkom Uniswap poráža ostatné decentralizované burzy. Nevyžaduje natívne tokeny a poskytuje nízke náklady za transakcie (“GAS fees”) v porovnaní s inými decentralizovanými burzami na Ethereum blockchaine.

Čo sú decentralizované burzy kryptomien?

Pri obchodovaní prostredníctvom tradičných centralizovaných kryptoburz musia používatelia prejsť cez knihu objednávok platformy, aby mohli uskutočniť obchod. 

Likvidita trhu sa počíta podľa otvorených nákupných a predajných príkazov v akomkoľvek konkrétnom čase. Obchod sa považuje za uskutočnený, keď sa dve strany, dohodnú, že budú obchodovať so svojimi aktívami za ich kótované ceny.

V podstate centralizované kryptoburzy urobia všetko za vás. Musíte len nájsť niečo, čo by ste chceli kúpiť alebo obchodovať, vybrať to a zvyšok nechať na centralizovanú burzu.

decentralizovana-burza
Zdroj: yield.app

Centralizované kryptoburzy tiež ukladajú a vyžadujú veľa osobných informácií na založenie účtu (KYC protokol).

Mnoho investorov zistilo, že je pohodlnejšie “swapovať tokeny” ako to, čo ponúkajú centralizované burzy. V dôsledku toho sa trh DEX a decentralizované financie (DeFi) exponenciálne rozšíril.

Čo Uniswap ponúka?

Môžete obchodovať s akýmkoľvek tokenom založeným na Ethereu.

Aktualizácia v2 umožňuje používateľom zlúčiť dva tokeny ERC20 do obchodného páru bez použitia ETH. Existuje niekoľko výnimiek, pretože nie všetky obchodné páry sú dostupné. 

Uniswap nedrží finančné prostriedky v úschove

Používatelia, ktorí sa obávajú, že ich finančné prostriedky budú ukradnuté z centralizovanej burzy ako je Kraken alebo Coinbase sa nemusia obávať. Inteligentné zmluvy (smart kontrakty) úplne kontrolujú finančné prostriedky používateľov a monitorujú každý jeden obchod.

Žiadne zapojenie ústredných orgánov

Na rozdiel od tradičného finančného systému neexistuje centrálny orgán, ktorý by kontroloval ceny. DEX fondy likvidity implementuje kód.

Poskytovatelia likvidity

Použivatelia poskytujúci likviditu UniSwapu sú odmeňovaný transakčnými poplatkami. Keď je dodaná likvidita, Uniswap poskytuje používateľom „tokeny likvidity“, ktoré uchovávajú záznam o tom, za akú časť daného fondu likvidity ste zodpovední. Poskytovatelia likvidity môžu kedykoľvek vymeniť svoj tokeny likvidity za podkladový kolaterál.

S cieľom stimulovať likviditu si Uniswap účtuje poplatok 0,3 % z každej transakcie. Tieto poplatky sa automaticky pripočítajú späť na trh v čase prevodu, čo vedie k hlbšiemu rozpätiu.

Uniswap V3 predstavuje rôzne úrovne rizika pre poskytovateľov likvidity. Preto UniSwap poskytuje tri úrovne poplatkov: 0,05 %, 0,30 % a 1,00 %. Je na poskytovateľovi likvidity, aby si vybral, pre ktorú úroveň poplatkov poskytne likviditu – pričom treba mať na pamäti, že investori si pravdepodobne zvolia najnižšiu dostupnú skupinu poplatkov.

Ako používať Uniswap 

Aby mohli investori využívať Uniswap, musia si vytvoriť peňaženku podporujúcu ERC-20 tokenz. Medzi tie obľúbenejšie patria WalletConnect, MetaMask, Coinbase peňaženka, Portis a Fortmatic.

Poplatky za transakcie sa počítajú vo vzťahu k prevádzke siete, ako aj rýchlosti spracovania samotných minerov. Investori si môžu vybrať tri rôzne úrovne a rýchlosti, akou môžu byť ich obchody spracované. Najpomalšia rýchlosť spracovania transakcie má najnižšie poplatky, zatiaľ čo najrýchlejšia má najvyššie poplatky.

Peňaženka Uniswap 

Pripojenie peňaženky k Uniswapu je jednoduché:

 1. Prejdite na stránku app.uniswap.org
 2. Kliknite na „Pripojiť k peňaženke“ v pravom hornom rohu
 3. Vyberte si peňaženku podľa vlastného výberu
 4. Prihláste sa do svojej peňaženky
 5. Overte, či chcete pripojiť svoju peňaženku k Uniswapu
 6. Hotovo! Teraz ste pripojení a môžete začať používať Uniswap Exchange

Poplatky

Uniswap si účtuje len 0,3% poplatok za všetky swapy. Na rozdiel od väčšiny centralizovaných búrz tento poplatok nejde Uniswapu, ale ide poskytovateľom likvidity ako ich stimul na poskytovanie aktív.

Poplatky potrebné na odoslanie transakcie na blockchaine Ethereum, sú samostatnými nákladmi a môžu byť dosť vysoké v závislosti od preťaženia siete.

Neexistuje spôsob, ako tieto poplatky obísť a Uniswap nad nimi nemá žiadnu kontrolu.

Vklady a výbery

Uniswap neprijíma žiadne vklady fiat meny. To znamená, že noví krypto investori tu nemôžu obchodovať. Aby ste si mohli kúpiť svoje prvé kryptomeny, potrebujete takzvanú vstupnú burzu, čo je burza prijímajúca vklady fiat meny.

Pokiaľ ide o poplatky za výber, existujú burzy, ktoré si účtujú nízke obchodné poplatky, ale potom pri výbere peňazí musíte platiť vysoké poplatky. Našťastie UniSwap nemá žiatne poplatky za výber, keďže vaše kryptomeny sú celý čas vo vašej peňaženke.

Podporované kryptomeny

Na Uniswape si môžete kúpiť takmer nekonečné množstvo kryptomien a tokenov, pretože podporuje všetky aktíva kompatibilné s ERC-20. Tu sú niektoré z najpopulárnejších kryptomeny, ktoré si môžete kúpiť cez UniSwap:

 • Ethereum (ETH)
 • Basic Attention Token (BAT)
 • Enjin Coin (ENJ)
 • Chainlink (LINK)
 • Yearn.finance (YFI)
 • Tether (USDT)
 • USD mince (USDC)
 • Dai (DAI)
 • Synthetix (SNX)
 • Uniswap (UNI)
 • Wrapped ETH (WETH)
 • WBTC

Bezpečnosť 

Uniswap Exchange je mimoriadne bezpečná, pretože funguje ako decentralizovaná burza a fond likvidity. Uniswap beží na ethereum blockchaine, čo znamená, že má rovnakú bezpečnosť ako Ethereum. Keďže je decentralizovaná, neexistuje žiadny centrálny server na hackovanie a získanie prístupu k finančným prostriedkom používateľov. 

Akékoľvek prostriedky, ktoré poskytnete do fondu likvidity, sú zablokované inteligentnou zmluvou (“smart contractom”) a nemôžu byť odstránené žiadnym iným účtom, ako je váš vlastný, takže hackovanie by bolo náročné, pretože by si od hackera vyžadovalo získať informácie o účte každého jednotlivca. Pokiaľ budete mať svoju peňaženku v bezpečí, používanie Uniswap Exchange je bezpečné.

Klady a zápory

KladyZápory
Uniswap podporuje veľké množstvo tokenov ERC20, ktoré je možné vymieňaťUniswap podporuje iba aktíva, ktoré sú hosťované na blockchaine Ethereum
Vysoké úrokové výnosy za poskytovanie likvidityGas Fees / transakčné náklady môžu byť veľmi vysoké
Zavedenie UNI tokenu pomáha rozvíjať budúcnosť protokolu
Na používanie aplikácie nie je potrebné žiadne overenie identity ani registrácia
Uniswap má úplnú transparentnosť a otvorený zdrojový kód

Záver

Uniswap je jednou z najlepších možností na trhu, pokiaľ ide o decentralizované kryptoburzy. Ak chcete začať používať Uniswap, všetko, čo potrebujete, je Ethereum peňaženka.

Áno, kryptomenová burza nemusí ponúkať priamu podporu pre Bitcoin (BTC), altcoiny a fiat meny, no používatelia sa nemusia obávať zdĺhavých procesov KYC alebo nedostatočnej likvidity. Uniswap má vybudovanú vynikajúcu infraštruktúru, ktorá sa o to všetko postará.

Často kladené otázky

Na čo sa používa Uniswap Exchange?

Uniswap Exchange je protokol na Ethereum, ktorý sa používa na výmenu tokenov kompatibilných s ERC-20. Likviditu pre burzu zabezpečujú používatelia a zarábajú na poplatkoch, ktoré si berie protokol. Uniswap ako burza nezarába žiadne poplatky, na rozdiel od centralizovaných búrz, ako je Binance. Token Uniswap (UNI) sa používa na riadenie protokolu.

Ako sa platia poplatky za Uniswap?

Za každý swap tokenov na Uniswap Exchange sa vyberá poplatok 0,3% a tento poplatok rozdelia poskytovatelia likvidity v pomere k ich príspevkom do likvidity. Swapovacie poplatky sa okamžite ukladajú do likviditných rezerv. To zvyšuje hodnotu tokenov likvidity, ktoré fungujú ako výplata všetkým poskytovateľom likvidity úmerne ich podielu v skupine. Používatelia môžu vyberať poplatky spálením tokenov likvidity, aby odstránili pomerný podiel podkladových rezerv.

Prečo sú Uniswap poplatky také drahé?

Uniswap nemá žiadnu kontrolu nad transakčnými poplatkami, ktoré vyžaduje Ethereum blockchain. Preťaženie siete a aktuálne ceny ETH ovplyvňujú zaplatené poplatky.

Poskytnutie likvidity do fondu Uniswap je o niečo nákladnejšia transakcia, pretože vykonávate komplexnejšiu inteligentnú zmluvu, ktorá znamená vyššie “Gas fees”. Jediné poplatky, ktoré Uniswap kontroluje, sú 0,3 % poplatky za swapy, ktoré sa vyplácajú poskytovateľom likvidity. Uniswapová burza neprijíma žiadne poplatky za obchody.

Aký je účel Uniswapu?

Je navrhnutý tak, aby fungoval ako verejný statok a nástroj pre komunitu na obchodovanie s tokenmi bez toho, aby podliehal poplatkom za platformu alebo sprostredkovateľom.

Na akom blockchaine je Uniswap založený?

Uniswap je založený na blockchaine Ethereum.

Funguje Uniswap s inteligentnými zmluvami?

Ako automatizovaný protokol tvorcu trhu funguje Uniswap výlučne na inteligentných zmluvách.

Má Uniswap potenciál stať sa hodnotnejším?

Áno, aj keď je pokrok pomalý, Uniswap má potenciál stať sa z dlhodobého hľadiska hodnotnejším

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  by
 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Súhlas GDPR so súbormi cookie s Real Cookie Bannerom