Finax recenzia a skúsenosti 2022

Investičná spoločnosť Finax odštartovala svoju činnosť v roku 2017. Činnosť spoločnosti je regulovaná a je pod dozorom Národnej banky Slovanska (NBS). Ako prvý sprístupnili inteligentné investovanie širokej verejnosti. V článku Finax recenzia a skúsenosti sa pozrieme bližšie slovenskú investičnú spoločnosť.

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Tento marketingový materiál bol pripravený v spoplatnenej spolupráci so spoločnosťou Finax.

Výhody a nevýhody pasívneho investovania vo Finax

🏆 Víťaz Zlatá minca 2020 za produkt investičné portfóliá

VÝHODYNEVÝHODY
💰 Investovať môžete už od 20 EUR mesačne⚖️ Chýba fáza pre stabilizáciu – presunutie prostriedkov do aktív, aby si držali stabilnú cenu
💰V priemere o 4% vyšší ročný výnos oproti klasickým fondom📉Zmeniť rozloženie portfólia bezplatne je možné len 1x ročne
💻 Online založenie účtu
🏦 Daňová výhoda ETF
🏦 Investície sú chránené garančným fondom až do 50 000 €
💸 Flexibilita vkladov aj výberov
💶 Jednorázové aj pravidelné investovanie
💰 Vedenie účtu bez poplatkov
⚖️ Portfóliá sa pravidelne automaticky rebalansujú (znižujue sa riziko a zvyšuje sa výnos)
🤖 Robo-advisor (poradca)
🇸🇰 Slovenská firma
📲 Mobilná aplikácia pre zjednodušené vedenie a kontrolu účtu

Náš tip: Aj najbohatší Slovák, Ivan Chrenko, investuje vo Finaxe. Pozrite si koľko zarobil investovaním vo FINAXE!

Základné informácie Finax

Zakladateľov Finaxu Juraj Hrbatého a Radoslava Kasíka spojila nespokojnosť s možnosťami investovať pre bežných Slovákov. Nevýhodné bankové produkty a zastaralé podielové fondy s úbohými výnosmi a premrštenými poplatkami. Taká bola realita na slovenskom trhu.

Pôsobením v investičnom sektore poznali nástroje a mali potrebné znalosti. Tie zúžitkovali a spojili sa do spoločnosti Finax. Slovenská spoločnosť bola založená už v roku 2017. Za svoju misiu si zvolili sprístupnenie a rozšírenie inteligentného investovania. Spravujú už vyše 140 miliónov EUR 20 000 klientov.

Finax ponúka pasívne investovanie cez indexové fondy ETF. Sľubuje vyšší výnos v priemere o 4 % oproti podielovým fondom. Veľkou výhodou investovania cez Finax sú aj nulové dane z výnosu a nízke poplatky.

Základné informácieFinax
📅 Rok založenia2017
👨‍💼 Zakladatelia spoločnosti FinaxMgr. Juraj Hrbatý, CFA / Ing. Radoslav Kasík
🇸🇰 KrajinaSlovensko
📈 ProduktyInvestovanie, Akcie, ETF,
👩🏻‍💼 ČlenstvoAsociácie obchodníkov s cennými papiermi
👮🏻‍♀️ ReguláciaNBS
💶 Minimálny vklad20 €
💶 Minimálna mesačná investícia20 €
🏦 Ochrana vkladuVklad klientov je chránený do výšky 50 000€ prostredníctvom Garančného fondu investícií.
📱 Mobilná aplikáciaáno (iOS , Android)
📚 Vzdelávanieblog, podcasty, videá

Čo je to ETF?

ETF je fond obchodovaný na burze (z anglického exchange-traded fund). Tento typ investovania vznikol už v roku 1993. Želali by ste si spojiť jednoduchosť obchodovania s akciami a výhody diverzifikácie podielových fondov? ETF kombinujú to najlepšie z oboch.

ETF fungujú na podobnom princípe ako iné fondy s jedným rozdielom. ETF podiely sa obchodujú na burze. ETF sleduje výkonnosť aktív na burze. ETFká umožňujú investovať do veľkého množstva cenných papierov naraz. Majú často nižšie poplatky ako iné typy fondov.

Investor do ETF, ktorý sleduje akciový index, dostávas jednorazové platby dividend alebo reinvestície za akcie, ktoré tvoria index.

ETF majú na burzách jedinečné tickery, pomocou ktorých sledujeme ich cenovú aktivitu.  Pretože ETF zahŕňajú viacero aktív (napríklad akcií technologických firiem) , môžu poskytovať lepšiu diverzifikáciu. Táto diverzifikácia znížuje riziko vášho investičného portfólia.

ETF sa zameriavajú na konkrétne spoločnosti podľa určitého vzorca. SPY je ETF, ktorý sleduje index S&P 500. Existujú akciové ETF, komoditné ETF, sektorové alebo dlhopisové ETF. Viac o ETF sa dozviete vo videu.

Výhody investovania do ETF :

✔️Systém spoločnosti Finax sleduje aj vývoj investícií a navrhuje možné zmeny.

✔️ Aby bolo minimalizované riziko, Vaše portfólio je pravidelne rebalansované.

✔️ Výhodou investovania do ETFnízke poplatky. Vstupný poplatok vo Finax je 0 %, poplatok za vedenie je oproti priemerným 2 % poplatkom za správu fondu na Slovensku nižší, predstavuje 1,4 %

✔️ Ďaľším pozitívom ETF je, že výnosy z investovania do ETF sú na Slovensku oslobodené od dane.

✔️ Pri investovaní je dôležitá diverzifikácia portfólia. Tá je u ETF zaručená. Ide o rozloženie rizika pri investovaní, ktoré nastáva tým, že sa investuje do spektra spoločností a nie jen do 1 firmy (napr do Amazonu, Meta, Intelu, Tesly)

✔️ Diverzifikácia znižuje mieru rizka investície a preto sa ETF považujú za najbezpečnejšie finančné inštrumenty

Zaujali Vás ETF fondy? Zistite aké má Finax výnosy.

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Investovanie do ETF

Oplatí sa nakúpiť akcie jednotlivých spoločností (Tesla, Meta, Intel…) alebo radšej investovať do ETF kopírujúce index S&P 500? Index obsahuje 500 najväčších amerických firiem.

Z dlhodobého hľadiska ETF vo všeobecnosti dosiahli historicky lepšie výsledky ako aktívne spravované fondy.

94 % aktívne spravovaných fondov v Európe dlhodobo neprekoná index S&P 500.

Zvyšných 6 % fondov prináša výnos.

Aká je šanca, že práve Vaša investícia do tradičných fondov patrí k týmto 6 %? Veľmi malá.

Veľkou výhodou pasívneho investovania do ETF kopírujúceho index S&P 500 je diverzifikácia rizika. Investovaním do ETF kopírujúce index S&P 500 kupujete akcie 500 najväčších firiem v USA a neinvestujete len do akcie jednej spoločnosti.

Pasívne investovanie cez Finax

Pasívne investovanie je pomerne nový koncept na Slovensku. Tento typ investovania sa snaží trh nasledovať. Rozkladá ho a sú pri ňom omnoho vyššie šance naplniť Váš cieľ ako pri aktívnom investovaní. Nakupujete tak akcie všetkých firiem na trhu, nie len konkrétne cenné papiere. 

Pri pasívnom investovaní Vám vznikajú menšie náklady vďaka nižšiemu počtu transakcií a tiež nižším poplatkom. Tým pádom vznikajú vyššie výnosy.

Finax poskytuje klientom rozsiahlu diverzifikáciu portfólia a to v rozličných odvetviach ekonomiky aj kútoch sveta. Je to vďaka tomu, že pasívne investovanie do ETF je zabezpečované 10. vybranými ETF fondmi – dlhopisovými aj akciovými. 

Aké ponúka Finax zloženie portfólií?

Investičné portfólio vo Finaxe sa zokladá do 2 zložiek na :

 • akcie (rizikovejšie)
 • dlhopisy (konzervatívnejšie)

Výnos závisí od pomeru oboch zložiek v portfóliu. S rastúcim rizikom sa výnos portfólia zvyšuje. Z dlhodobého hľadiska sa udáva pomer výnosu a rizika portfólio s 80% akciovou zložkou.

ETF kopírujúce vývoj: Výnos pri 80 % akcií/20 % dlhopisov
Americké akcie veľkých spoločností
Americké akcie stredných spoločností
Americké akcie malých spoločností
Európske veľké a stredné spoločnosti
Európske malé spoločnosti
Akcie spoločností rozvíjajúcich sa krajín
Globálne vládne dlhopisy
Európske firemné dlhopisy
Európske „high-yield“ dlhopisy
Vládne dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín

Produkty Finaxu

Finančné produkty Finaxu sa odvíjajú od investičného zámeru a účelu investície. v provom kroku si preto vyberáte Váš zámer:

Inteligentná peňaženka

Inteligečná peňaženka si dáva za ciel ochrániť Vaše financie pre infláciou. V júni roku 2022 dosahuje inflácia na Slovensku rekordné maximum 13,2 %.

Finančná rezerva

Dôchodok

Zabezpečenie detí

Budovanie majetku

Finančný úspech závisí od výšky investície, rýchlosti rastu investície a času, počas ktorého nechávame investície rásť. V tejto oblasti poskytujú pomoc so zloženým úročením, ktoré zabezpečuje zvýšený rast investovaných peňazí. 

Inteligentná renta

Finančné plánovanie

 • kontrola výdavkov
 • šetrenie
 • stanovenie finančných cieľov
 • výber nástrojov, ktorými cieľ dosiahnete
 • neustála kontrola a prispôsobenie novým životným situáciám

Vo Finax Vám poradia ako rozširovať nadobudnutý majetok alebo ako si vybudovať finančnú rezervu pre menej očakávané okolnosti v živote. 

Ako začať investovať cez Finax

Veľkou výhodou je, že pri investovaní prostredníctvom Finax nemusíte nikam chodiť. Celý priebeh od založenia, výberu portfólia až po ukončenie prebieha online.

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Otvorenie účtu a výber portfólia

Pre začiatok si budete musieť rozmyslieť, aké sú Vaše potreby a finančné ciele. Na Finax stránke zodpoviete zopár otázok na túto tému. Ďalej budú zisťovať aký vzťah máte k riziku a aké máte investičné skúsenosti. Následne si vyberiete sumu, ktorú chcete mesačne investovať.

kolko investovat cez finax

Ďalej si vyberiete cieľ čo chcete dosiahnuť investovaním

finax recenzia

Podľa odpovedí Vám bude vybrané portfólio, ktoré by pre Vás malo byť najvýhodnejšie. Predstavia Vám portfólio a aj jeho priaznivý či nepriaznivý vývoj, ktorý sa odvíja od situácie na finančnom trhu. Naďalej bude fungovať poradenstvo zo strany spoločnosti Finax kedy môžete vybrané portfólio ešte upraviť. 

Po zadaní spôsobu komunikácie, osobných údajov a iných požiadaviek Vám systém predloží návrh zmluvy. Nasleduje overenie Vašej identity a podpis zmluvy prostredníctvom kuriéra alebo online formou. 

Váš účet bude aktivovaný po podpísaní zmluvy a je Vám k dispozíci na stránke www.finax.eu cez sekciu Prihlásiť sa. Posledným krokom je zabezpečenie prostriedkov, ktoré zašlete z Vášho bankového účtu. 

Po zaslaní prostriedkov Finax investuje presne do tých aktív, ktoré boli pri zakladaní účtu navrhnuté. Finax investuje prostredníctvom ETF raz za týždeň a to v utorok

Finax Rebalansovanie

Ide o akési udržiavanie rovnováhy vo Vašom portfóliu. Rebalansing od spoločnosti Finax jednak udržiava rizikovosť portfólia ale tiež zvyšuje výnos investície. 

Predpokladaný ročný dodatočný nárast výnosov je o 0,4 až 0,6 %. Závisí to od doby investovania. Svoje know-how si Finax necháva pre seba. Vieme len, že ide o ich vlastné analýzy a algoritmy.

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Automatizované finančné poradenstvo od Finaxu

Robo-advisor alebo automatizované finančné poradenstvo. Otázky, ktoré sú Vám na začiatku kladené vyhodnocuje algoritmus s cieľom nájdenia vhodnej a optimálnej možnosti Vašej investičnej stratégie. 

Na Slovensku je len niekoľko málo spoločností s takýmto algoritmom, ktorý zastrešuje finančné poradenstvo. Tento “poradca” Vám dokáže vypočítať, akú čiastku by ste mali pravidelne sporiť, aby ste sa dopracovali k svojmu cieľu. Algoritmus vykonáva pravidelné kontroly, či nenastali výkyvy, ktoré by trebalo upraviť. 

Bezpečnosť pri investovaní s Finax

Spoločnosť Finax sa drží 3 hlavných pilierov – ochrana vkladov, konať v najlepšom záujme klientov a dodržiavať vysoké etické štandardy. Súčasťou je systém ochrany vkladov a to prostredníctvom Garančného fondu investícií. Majetok by ste mali mať chránený do výšky 50 000 EUR. Na všetky činnosti spoločnosti dohliada Národná banka Slovenska. 

Spoločnosť Finax je súčasťou Asociácie obchodníkov s cennými papiermi. Tá plní samoregulačnú funkciu a tiež dohliada na to, aby boli dodržiavané povinnosti členov tejto organizácie.

Zabezpečené by mali byť aj Vaše dáta, pri ktorých sa na webe využíva kryptovanie. Informácie o klientoch nie sú zdieľané so žiadnou treťou stranou. Svoj účet môžete ošetriť aj overením prostredníctvom sms, v ktorej bude bezpečnostný PIN. 

Poplatky spoločnosti Finax 2022

Poplatky vo Finax su konkurencie schopné a sú jedny z najnižších na slovenskom trhu.

Za správu Vášho portfólia zaplatíte ročne 1,2% z hodnoty majetku, ktorý je pod správou spoločnosti Finax. Ďalším poplatkom je 0,2% za ETF.

Náš tip: Aj úspešný tenista Dominik Hrbatý, investuje vo Finaxe. Pozrite si koľko zarobil investovaním cez Finax!

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Ročne teda za správu portfólia zaplatíte 1,4% z hodnoty Vášho majetku uloženého vo Finaxe. 

Za nákup/predaj ETFZa výber z účtuZaloženie/ukončenieZa zhodnotenie
0€0€0€0€
Za správu portfóliaZa spracovanie platby (do 1 000 €)Za spracovanie platby (nad 1 000 €)
1 % +DPH (ročne)1 % +DPH (z vkladu)0%

Za vklady a ich spracovanie, ktoré majú nižšiu hodnotu ako 1000 EUR zaplatíte 1,2% už s DPH

Finax ELITE poplatky

Aby ste mohli byť zaradený do programe ELITE, váš majetok investovaný vo FINAXE musí mať minimálne hodnotu 100 000 EUR.

Poplatok za správu portfólia pre klientov ElitePoplatok za spracovanie platby
0,85 % + DPH0%

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Zakladatelia spoločnosti FINAX

Mgr. Juraj Hrbatý, CFA
Mgr. Juraj Hrbatý, CFA

Zakladateľ a generálny riaditeľ

Hlavný stratég spoločnosti Finax a člen výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi. Roky praxe z finančného sektora.


zakladatel finaxu
Ing. Radoslav Kasík

Zakladateľ a investičný riaditeľ

Investičný stratég spoločnosti Finax. Má bohaté 9 ročné skúsenosti ako portfólio manažér vo firme Across Wealth Managment.

Členovia investičného výboru

Investičný výbor rozhoduje o zložení a nastavení portfólií klientov. Minimalizuje riziká a hľadá možnosti zvýšenia výnosov klientov.

radoslav kasik
Ing. Radoslav Kasík

Zakladateľ a investičný riaditeľ

norbert nepela
Mgr. Norbert Nepela

Zakladateľ Papučového investora

jan jursa
Ján Jursa

Hlavný analytik

vladimir jurik
Vladimír Jurík

Zakladateľ blogu Peniaze sú čas

Členovia poradnej rady

Poradná rada je tvorená expertami vo svojom obore. Jej úlohou je prichádzať so zlepšeniami na všetkých úrovniach spoločnosti FINAX.

dominik hrbaty
Dominik Hrbatý

Profesionálny tenista a motivačný kouč

ivan sramko
Ing. Ivan Šramko

Predseda rady pre rozpočtovú zodpovednosť

tomas virdzek
Ing. Tomáš Virdzek, PhD

Zamestnanec Univerzity Mateja Bela.

richard fetyko
Richard Fetyko, MBA

Senior portólio manažér

Ukončenie investovania vo Finaxe

Investícia vo Finaxe môže byť ukončená kedykoľvek. Transakcie sa vykonávajú vždy v utorok. Zaslanie Vašich prostriedkov a odpredaj investícií príde na Váš bankový účet po 3. až 10. dňoch od prijatia pokynu na ukončenie investície. 

Predčasné ukončenie však vedie k nenaplnenému cielu. Toto zrušenie však máte bez poplatkov takže kedykoľvek sa Vám budú peniaze hodiť viac na ruke ako niekde na účte, bez problémov ich získate späť.

🚨 Pozor ale na daňovú povinnosť. Na tú Vás Finax upozorní vopred a predstaví Vám postup ako sa od tejto povinnosti oslobodiť. 

Finax vzdelávanie

Každý štvrtok si môžete vypočuť podcast “Inteligentné investovanie”. Tento podcast je veľmi populárny medzi investormi. Musíme povedať, že je hodnotný a na vysokej úrovni. Informácie sú podávané zrozumiteľne a ľudsky.

Apple podcast

Spotify podcast

Google podcast

finax google podcast

Mobilná aplikácia Finax

Mobilná aplikácia je dostupná pre Android a aj pre iOS operačné sýstémy. Stiahnuť si ju môžeťe cez dole uvedené linky

finax google play
finax apple store

Čo všetko viete robiť vo FInax Appke

 • zobraziť prehľad účtov
 • vidieť transakcie
 • prehľad nákupov a predajov cenných papierov
 • Finax Blog a Videá
 • Počúvať Finax podcast
finax recenzie platformy

Je vidieť, že sa na appke pracuje a jej funkcionalita sa postupne zlepšuje.

Ďalšou firmou poskytujúcou investovanie do ETF na Slovensku je firma Fondee. Tu si viete prečítať Fondee recenzie.

Skúsenosti a Recenzie klientov Finax

Boli sme prekvapení z množstva pozitívnych recenzií a skúseností klientov Finax. Tu si viete prečítať Facebookové recenzie. A tu Finax Google maps recenzie.

Čo sa najčastejšie spomínalo:

 • jednoduchosť investovania
 • transparentnosť
 • nízke poplatky
 • vzdelávanie investorov cez webináre

Snažili sme sa nájsť aj negatívne skúsenosti klientov. Žial nič negatívne sme nenašli, čo by bolo zaujímavé pre našich čitateľov. Ak máte negatívnu skúsenosť s Finax napíšte nám na redakciu [email protected] a mi článok aktualizujeme.

finax skusenosti a recenzie klientov
finax google recenzie

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Zákaznícky servis Finax

Finax Adresa

Finax, o.c.p., a.s.
Bajkalská 19B
821 01 Bratislava
Slovenská republika

Kontaktné údaje

[email protected]
📞 +421 2 2100 9985

Klientské centrum je dostupné od pondelka do piatka od 9:00 do 17:00.

Často kladené otázky Finax

Je Finax bezpečný?

Finax je regulovaný SNB a investície sú poistené do výšky 50 000 €. Ak sa zaujímate o bezpečnosť investovania vo Finax, viac sa dozviete tu.

Aké má poplatky Finax?

Poplatky vo Finaxe sú jedny z najnižších na Slovensku. Poplatok za správu predstavuje 1,2 % hodnoty majtetku. Prečítajte si o poplatkoch za investovanie na Finfin.

Oplatí sa investovať vo Finax?

Investovať s finaxom je jednoduché, za nízke poplatky a s ponukou online vzdelávania. Ak sú Vám neznáme pojmy ako finančné plánovanie, budovanie majteku či nákup akcií prečítakte si viac o investvovaní vo Finaxe.

Aké sú možnosti investovania vo Finax?

Vo Finaxe sa investuje do ETF. Presný postup investovania vo Finaxe Vám predstvíme v načom článku.

Sú vo Finax nejaké zľavy? Aké majú klienti skúsenosti?

Finax v spolupráci s Finfin ponúka odpustený poplatok za spracovanie platby do 1000 eur (1% + DPH na vstupe pri prijatí platby) prvým investorom. Viac skúseností s Finax sa dozviete v článku.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Hodnotení: 68

Ešte žiadne hodnotenie!