Finax recenzia a skúsenosti 2022

Investičná spoločnosť Finax odštartovala svoju činnosť v roku 2017. Činnosť spoločnosti je pod dozorom Národnej banky Slovanska (NBS). Je to teda regulovaný finančný subjekt, ktorý vykonáva všetky činnosti v súlade so zákonmi. Ako prvý sprístupnili inteligentné investovanie širokej verejnosti. Vo Finax recenzií sa pozrieme bližšie na skúsenosti s touto slovenskou investičnou spoločnosťou.

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Tento marketingový materiál bol pripravený v spoplatnenej spolupráci so spoločnosťou Finax.

Výhody a Nevýhody pasívneho investovania vo Finax

Veľa investorov sa pýta či sa viac oplatí nakúpiť akcie firmy (napr. Tesla, Facebook, Amazon, …) alebo radšej kúpiť ETF kopírujúce index S&P 500, ktorý obsahuje 500 najväčších amerických firiem.

Z dlhodobého hľadiska indexové fondy vo všeobecnosti dosiahli historicky lepšie výsledky ako aktívne spravované fondy.

Pravda je taká, že až 94 percent aktívne spravovaných fondov dlhodobo neporazí finančný trh. Tak ak nemáte svoje investície v zvyšných 6% fondov, tak ste zhodnotili svoje financie o menej ako keby ste nerobili nič a investovali do ETF kopírujúceho index.

Náš tip: Aj najbohatší Slovák, Ivan Chrenko, investuje vo Finaxe. Pozrite si koľko zarobil investovaním vo FINAXE!

Veľkou výhodou pasívneho investovania do ETF kopírujúceho index S&P 500 je diverzifikácia rizika. Investovaním do ETF kopírujúce index S&P 500 kupujete akcie 500 najväčších firiem v USA a neinvestujete len do jednej akcie ale hned do 500 akcií.

VÝHODYNEVÝHODY
💰 Investovať môžete už od 20 EUR mesačne⚖️ Chýba fáza pre stabilizáciu – presunutie prostriedkov do aktív, aby si držali stabilnú cenu
💰V priemere o 4% vyšší ročný výnos oproti klasickým fondom📉Zmeniť rozloženie portfólia bezplatne je možné len 1x ročne
💰Bez vstupného kapitálu, stačí investovať 20 € mesačne
💻 Online založenie účtu
🏦 Daňová výhoda ETF
🏦Váše investície sú chránené Garančným fondom až do 50 000 €
💸 Flexibilita vkladov aj výberov
💶 Jednorázové aj pravidelné investovanie
💰 Vedenie účtu bez poplatkov
⚖️ Rebalansing
🤖 Robo-advisor (poradca)
🇸🇰 Slovenská firma
📲 Mobilná aplikácia pre zjednodušené vedenie a kontrolu účtu

Základné informácie Finax

Finax je slovenská spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2017. Za svoju misiu si zvolili sprístupnenie a rozšírenie inteligentného investovania pre každú domácnosť. 

Za 3 roky spravujú už vyše 140 miliónov EUR a majú viac ako 20 000 klientov.

Finax ponúka vyšší výnos v priemere o 4% oproti podielovým fondom. Veľkou výhodou investovania cez finax sú aj nulové dane z výnosu a nízke poplatky.

Základné informácieFinax
📅 Rok založenia2017
👨‍💼 Zakladatelia spoločnosti FinaxMgr. Juraj Hrbatý, CFA / Ing. Radoslav Kasík
🇸🇰 KrajinaSlovensko
📈 ProduktyInvestovanie, Akcie, ETF,
👩🏻‍💼 ČlenstvoAsociácie obchodníkov s cennými papiermi
👮🏻‍♀️ ReguláciaNBS
💶 Minimálny vklad20 €
💶 Minimálna mesačná investícia20 €
🏦 Ochrana vkladuVklad klientov je chránený do výšky 50 000€ prostredníctvom Garančného fondu investícií.
📱 Mobilná aplikáciaáno (iOS , Android)
📚 Vzdelávanieblog, podcasty, videá

Zakladatelia spoločnosti FINAX

Mgr. Juraj Hrbatý, CFA
Mgr. Juraj Hrbatý, CFA

Zakladateľ a generálny riaditeľ

Mgr. Juraj Hrbatý, CFA

Hlavný stratég spoločnosti Finax a člen výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi. Roky praxe z finančného sektora.


zakladatel finaxu
Ing. Radoslav Kasík

Zakladateľ a investičný riaditeľ

Ing. Radoslav Kasík

Investičný stratég spoločnosti Finax. Má bohaté 9 ročné skúsenosti ako portfólio manažér vo firme Across Wealth Managment.

Členovia investičného výboru

Investičný výbor rozhoduje o zložení a nastavení portfólií klientov. Minimalizuje riziká a hľadá možnosti zvýšenia výnosov klientov.

radoslav kasik
Ing. Radoslav Kasík

Zakladateľ a investičný riaditeľ

norbert nepela
Mgr. Norbert Nepela

Zakladateľ Papučového investora

jan jursa
Ján Jursa

Hlavný analytik

vladimir jurik
Vladimír Jurík

Zakladateľ blogu Peniaze sú čas

Členovia poradnej rady

Poradná rada je tvorená expertami vo svojom obore. Jej úlohou je prichádzať so zlepšeniami na všetkých úrovniach spoločnosti FINAX.

dominik hrbaty
Dominik Hrbatý

Profesionálny tenista a motivačný kouč

ivan sramko
Ing. Ivan Šramko

Predseda rady pre rozpočtovú zodpovednosť

tomas virdzek
Ing. Tomáš Virdzek, PhD

Zamestnanec Univerzity Mateja Bela.

richard fetyko
Richard Fetyko, MBA

Senior portólio manažér

Kontakty pre klientov Finax

Finax Adresa

Finax, o.c.p., a.s.
Bajkalská 19B
821 01 Bratislava
Slovenská republika

Kontaktné údaje

[email protected]
📞 +421 2 2100 9985

Klientské centrum je dostupné od pondelka do piatka od 9:00 do 17:00.

Skúsenosti a Recenzie klientov Finax

Boli sme prekvapení z množstva pozitívnych recenzií a skúseností klientov Finax. Tu si viete prečítať Facebookové recenzie. A tu Finax Google maps recenzie.

Čo sa najčastejšie spomínalo:

 • jednoduchosť investovania
 • transparentnosť
 • nízke poplatky
 • vzdelávanie investorov cez webináre

Snažili sme sa nájsť aj negatívne skúsenosti klientov. Žial nič negatívne sme nenašli, čo by bolo zaujímavé pre našich čitateľov. Ak máte negatívnu skúsenosť s Finax napíšte nám na redakciu [email protected] a mi článok aktualizujeme.

finax skusenosti a recenzie klientov
finax google recenzie

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Ponuka služieb Finax

Finančné plánovanie

Finančné plánovanie v sebe zahŕňa:

 • kontrolu výdavkov
 • šetrenie
 • stanovenie finančných cieľov
 • výber nástrojov, ktorými cieľ dosiahnete
 • neustála kontrola a prispôsobenie novým životným situáciám

Poradia Vám tiež ako rozširovať nadobudnutý majetok alebo ako si vybudovať finančnú rezervu pre menej očakávané okolnosti v živote.

Zabezpečenie dôchodku

Dôchodok, a najmä jeho výška, je strašiakom takmer každého z nás. V tejto sfére Vám poskytnú poradenstvo kedy začať, koľko odkladať a kam. 

Budovanie majetku

Finančný úspech závisí od výšky investície, rýchlosti rastu investície a času, počas ktorého nechávame investície rásť. V tejto oblasti poskytujú pomoc so zloženým úročením, ktoré zabezpečuje zvýšený rast investovaných peňazí. 

Nákup svetových akcií

Služba brokera môže byť vo forme telefonického rozhovoru ale aj v elektronickej podobe. Pracovníci vo Finax Vám tiež poskytujú poradenstvo a konzultácie v oblasti investovania do akcií. Svoj účet máte kedykoľvek k dispozícií v online forme s prístupom k svetovým burzám. 

Ako začať investovať cez Finax

Veľkou výhodou je, že pri investovaní prostredníctvom Finax nemusíte nikam chodiť. Celý priebeh od založenia, výberu portfólia až po ukončenie prebieha online.

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Otvorenie účtu a výber portfólia

Pre začiatok si budete musieť rozmyslieť, aké sú Vaše potreby a finančné ciele. Na Finax stránke zodpoviete zopár otázok na túto tému. Ďalej budú zisťovať aký vzťah máte k riziku a aké máte investičné skúsenosti. Následne si vyberiete sumu, ktorú chcete mesačne investovať.

kolko investovat cez finax

Ďalej si vyberiete cieľ čo chcete dosiahnuť investovaním

finax recenzia

Podľa odpovedí Vám bude vybrané portfólio, ktoré by pre Vás malo byť najvýhodnejšie. Predstavia Vám portfólio a aj jeho priaznivý či nepriaznivý vývoj, ktorý sa odvíja od situácie na finančnom trhu. Naďalej bude fungovať poradenstvo zo strany spoločnosti Finax kedy môžete vybrané portfólio ešte upraviť. 

Po zadaní spôsobu komunikácie, osobných údajov a iných požiadaviek Vám systém predloží návrh zmluvy. Nasleduje overenie Vašej identity a podpis zmluvy prostredníctvom kuriéra alebo online formou. 

Váš účet bude aktivovaný po podpísaní zmluvy a je Vám k dispozíci na stránke www.finax.eu cez sekciu Prihlásiť sa. Posledným krokom je zabezpečenie prostriedkov, ktoré zašlete z Vášho bankového účtu. 

Po zaslaní prostriedkov Finax investuje presne do tých aktív, ktoré boli pri zakladaní účtu navrhnuté. Finax investuje prostredníctvom ETF raz za týždeň a to v utorok

Čo je to ETF?

ETF alebo exchange-traded fund je fond obchodovaný na burze. Tento typ investovania vznikol už v roku 1993. ETF fungujú na rovnakom princípe ako iné fondy s jedným rozdielom. ETF podiely, teda akcie, sa obchodujú na burze.

Čo sa týka samotného priebehu investovania, Váš účet máte neustále k dispozícií online. Systém spoločnosti Finax sleduje aj vývoj investícií a navrhuje možné zmeny. 

Aby bolo minimalizované riziko, Vaše portfólio je pravidelne rebalansované. Tieto služby sú poväčšinou urobené tak, aby mohli byť oslobodené od dane

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Ukončenie investovania vo Finaxe

Investícia vo Finaxe môže byť ukončená kedykoľvek. Transakcie sa vykonávajú vždy v utorok. Zaslanie Vašich prostriedkov a odpredaj investícií príde na Váš bankový účet po 3. až 10. dňoch od prijatia pokynu na ukončenie investície. 

Predčasné ukončenie však vedie k nenaplnenému cielu. Toto zrušenie však máte bez poplatkov takže kedykoľvek sa Vám budú peniaze hodiť viac na ruke ako niekde na účte, bez problémov ich získate späť.

🚨 Pozor ale na daňovú povinnosť. Na tú Vás Finax upozorní vopred a predstaví Vám postup ako sa od tejto povinnosti oslobodiť. 

Pasívne investovanie cez Finax

Pasívne investovanie je pomerne nový koncept na Slovensku. Tento typ investovania sa snaží trh nasledovať, rozkladá ho a sú pri ňom omnoho vyššie šance naplniť Váš cieľ ako pri aktívnom investovaní. Nakupujete tak akcie všetkých firiem na trhu, nie len konkrétne cenné papiere. 

Pri pasívnom investovaní Vám vznikajú menšie náklady vďaka nižšiemu počtu transakcií a tiež nižším poplatkom. Tým pádom vznikajú vyššie výnosy.

Finax poskytuje klientom rozsiahlu diverzifikáciu portfólia a to v rozličných odvetviach ekonomiky aj kútoch sveta. Je to vďaka tomu, že pasívne investovanie do ETF je zabezpečované 10. vybranými ETF fondmi – dlhopisovými aj akciovými. 

Finax Rebalansovanie

Ide o akési udržiavanie rovnováhy vo Vašom portfóliu. Rebalansing od spoločnosti Finax jednak udržiava rizikovosť portfólia ale tiež zvyšuje výnos investície. 

Predpokladaný ročný dodatočný nárast výnosov je o 0,4 až 0,6 %. Závisí to od doby investovania. Svoje know-how si Finax necháva pre seba. Vieme len, že ide o ich vlastné analýzy a algoritmy.

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Automatizované finančné poradenstvo od Finaxu

Robo-advisor alebo automatizované finančné poradenstvo. Otázky, ktoré sú Vám na začiatku kladené vyhodnocuje algoritmus s cieľom nájdenia vhodnej a optimálnej možnosti Vašej investičnej stratégie. 

Na Slovensku je len niekoľko málo spoločností s takýmto algoritmom, ktorý zastrešuje finančné poradenstvo. Tento “poradca” Vám dokáže vypočítať, akú čiastku by ste mali pravidelne sporiť, aby ste sa dopracovali k svojmu cieľu. Algoritmus vykonáva pravidelné kontroly, či nenastali výkyvy, ktoré by trebalo upraviť. 

Bezpečnosť pri investovaní s Finax

Spoločnosť Finax sa drží 3 hlavných pilierov – ochrana vkladov, konať v najlepšom záujme klientov a dodržiavať vysoké etické štandardy. Súčasťou je systém ochrany vkladov a to prostredníctvom Garančného fondu investícií. Majetok by ste mali mať chránený do výšky 50 000 EUR. Na všetky činnosti spoločnosti dohliada Národná banka Slovenska. 

Spoločnosť Finax je súčasťou Asociácie obchodníkov s cennými papiermi. Tá plní samoregulačnú funkciu a tiež dohliada na to, aby boli dodržiavané povinnosti členov tejto organizácie.

Zabezpečené by mali byť aj Vaše dáta, pri ktorých sa na webe využíva kryptovanie. Informácie o klientoch nie sú zdieľané so žiadnou treťou stranou. Svoj účet môžete ošetriť aj overením prostredníctvom sms, v ktorej bude bezpečnostný PIN. 

Poplatky spoločnosti Finax 2022

Poplatky vo Finax su konkurencie schopné a sú jedny z najnižších na slovenskom trhu.

Za správu Vášho portfólia zaplatíte ročne 1,2% z hodnoty majetku, ktorý je pod správou spoločnosti Finax. Ďalším poplatkom je 0,2% za ETF.

Náš tip: Aj úspešný tenista Dominik Hrbatý, investuje vo Finaxe. Pozrite si koľko zarobil investovaním cez Finax!

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Ročne teda za správu portfólia zaplatíte 1,4% z hodnoty Vášho majetku uloženého vo Finaxe. 

Za nákup/predaj ETFZa výber z účtuZaloženie/ukončenieZa zhodnotenie
0€0€0€0€
Za správu portfóliaZa spracovanie platby (do 1 000 €)Za spracovanie platby (nad 1 000 €)
1 % +DPH (ročne)1 % +DPH (z vkladu)0%

Za vklady a ich spracovanie, ktoré majú nižšiu hodnotu ako 1000 EUR zaplatíte 1,2% už s DPH

Finax ELITE poplatky

Aby ste mohli byť zaradený do programe ELITE, váš majetok investovaný vo FINAXE musí mať minimálne hodnotu 100 000 EUR.

Poplatok za správu portfólia pre klientov ElitePoplatok za spracovanie platby
0,85 % + DPH0%

*Obchodovanie je vždy spojené s rizikom a vaša investícia môže viesť k strate.

Finax vzdelávanie

Každý štvrtok si môžete vypočuť podcast “Inteligentné investovanie”. Tento podcast je veľmi populárny medzi investormi. Musíme povedať, že je hodnotný a na vysokej úrovni. Informácie sú podávané zrozumiteľne a ľudsky.

Apple podcast

Spotify podcast

Google podcast

finax google podcast

Mobilná aplikácia Finax

Mobilná aplikácia je dostupná pre Android a aj pre iOS operačné sýstémy. Stiahnuť si ju môžeťe cez dole uvedené linky

finax google play
finax apple store

Čo všetko viete robiť vo FInax Appke

 • zobraziť prehľad účtov
 • vidieť transakcie
 • prehľad nákupov a predajov cenných papierov
 • Finax Blog a Videá
 • Počúvať Finax podcast
finax recenzie platformy

Je vidieť, že sa na appke pracuje a jej funkcionalita sa postupne zlepšuje.

Často kladené otázky Finax

Je Finax bezpečný?

Finax je regulovaný SNB a investície sú poistené do výšky 50 000 €. Ak sa zaujímate o bezpečnosť investovania vo Finax, viac sa dozviete tu.

Aké má poplatky Finax?

Poplatky vo Finaxe sú jedny z najnižších na Slovensku. Poplatok za správu predstavuje 1,2 % hodnoty majtetku. Prečítajte si o poplatkoch za investovanie na Finfin.

Oplatí sa investovať vo Finax?

Investovať s finaxom je jednoduché, za nízke poplatky a s ponukou online vzdelávania. Ak sú Vám neznáme pojmy ako finančné plánovanie, budovanie majteku či nákup akcií prečítakte si viac o investvovaní vo Finaxe.

Aké sú možnosti investovania vo Finax?

Vo Finaxe sa investuje do ETF. Presný postup investovania vo Finaxe Vám predstvíme v načom článku.

Sú vo Finax nejaké zľavy? Aké majú klienti skúsenosti?

Finax v spolupráci s Finfin ponúka odpustený poplatok za spracovanie platby do 1000 eur (1% + DPH na vstupe pri prijatí platby) prvým investorom. Viac skúseností s Finax sa dozviete v článku.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Hodnotení: 60

Ešte žiadne hodnotenie!