Čo sú to ETF?

ETF, celým názvom Exchange Traded Fund, je fond, ktorý sa obchoduje na burze cenných papierov. Pomocou ETF investujete do celých trhov. ETF fondy poskytujú transparentnosť, jednoduchosť a nízke poplatky. 

Prvý ETF fond bol vytvorený v roku 1990 v Kanade. Na americkej burze sa prvé ETF objavilo v roku 1993. Spočiatku ETF fondy využívali iba inštitucionálni investori, no po krátkom čase sa tento fenomén dostal aj medzi bežných investorov. 

Čo by ste mali vedieť o ETF

  • ETF je fond, ktorý sleduje index, napríklad DAX alebo MSCI World.
  • ETF sú vynikajúcim nástrojom pre dlhodobé pasívne investovanie.
  • ETF sú podstatne lacnejšie ako aktívne spravované podielové fondy. Ročný podiel nákladov sa pohybuje zhruba od 0,05 % do 0,7 % z investičnej sumy.
  • Prostredníctvom ETF môžete investovať malé sumy do tisícok akciových spoločností a diverzifikovať tak svoj kapitál.
  • Tieto fondy sú doplnkom klasických investičných fondov.

Viac o Výhodách ETF a Nevýhodách ETF v samostatných článkoch.

Čo je to ETF

ETF (Exchange Traded Fund) fondy pasívne kopírujú ceny indexov a akcií, a týmto spôsobom nasledujú trh. Obchodník s cennými papiermi ich nakupuje na burze. Hodnota ETF sa odvíja od aktív, ktoré zahŕňa, akými môže byť ropa, zlato, komodity alebo rôzne dlhopisy.

Ak by ste zvažovali nakúpiť komoditu, napríklad zlato, nie je potrebné aby ste ho vlastnili fyzicky. Stačí si len vybrať príslušné ETF, ktoré všetko spraví za vás. To znamená, že aj do fyzických komodít môžete investovať pasívnym spôsobom. 

Ak by ste radi investovali do indexu, nie je potrebné kupovať desiatky, niekedy aj stovky akcií, ktoré index zahŕňa. ETF fond nakúpi tieto akcie a vám teda stačí, ak si kúpite jeden podiel daného ETF fondu. Je to jednoduché a praktické.  ETF môže nakupovať aj akciové indexy. V tomto prípade ETF sleduje vývoj cien akciových firiem, ktoré sú v ňom zahrnuté. Jeho hodnota sa od nich odvíja. 

Prvýkrát sa ETF fondy objavili v Európe v roku 1999. Od tohto roku sa vytvorili tisícky ETF fondov rôznych druhov. Líšia sa podľa typov aktív, sektorov a aj podľa krajín, kde vznikli. 

Do ETF fondov je možné aj cez slovenskú spoločnosť Finax. Recenziu na Finax Vám prinášame v samostatnom článku.

Ako funguje investovanie do ETF

ETF fond vytvorí určitý správca, ETF sponzor, ktorým môže byť banka alebo iná finančná inštitúcia. Táto inštitúcia následne vyberie index, ktorý bude nasledovať. Vo svete existuje viac ako tri milióny indexov, ktoré by sa dali sledovať. Z peňazí od investorov následne fondová spoločnosť nakúpi cenné papiere, ktoré sú obsiahnuté v sledovanom indexe.  

Fondová spoločnosť potom vydá cenný papier, ETF, ktorý sleduje výkonnosť fondu. Ak si ETF kúpite, vaše peniaze budú investované do akcií, ktoré sú zahrnuté v indexe. ETF pomerne presne sleduje index a jeho cena sa pohybuje súbežne s indexom. Ak index rastie, ETF prináša výnos. Ak napríklad DAX, nemecký akciový index, stúpne o 1 %, hodnota DAX ETF stúpne približne o 1 %. Zároveň hodnota ETF klesá, ak index klesá.

Odporúčané investičné obdobie je minimálne 3 roky s tým, že hodnota fondu môže pravidelne stúpať aj klesať.Ak sa zvýši objem fondu, poskytovateľ ETF môže nakúpiť viac akcií. To všetko sa deje, na rozdiel od aktívne spravovaných fondov, plne automaticky a bez analýzy zo strany správcov fondu.

Mohlo by vás zaujímať: Pasívne investovanie prostredníctvom ETF

Bezpečnosť ETF

Z právneho hľadiska sú ETF špeciálne aktíva. Vaše investované peniaze sa držia oddelene od kapitálu spoločnosti. Ak spoločnosť, ktorá ETF poskytuje, zbankrotuje, vaša investícia je v bezpečí a vráti sa naspäť k vám.

Aké riziká prináša investovanie do ETF? Ako ich zredukovať? Odpovede na tieto otázky nájdete v samostatných článkoch.

Metódy replikovania 

Metóda replikovania (kopírovania) je spôsob, akým ETF replikuje index. Metóda replikácie pritom ovplyvňuje náklady, výkonnosť a bezpečnosť ETF. Usiluje sa o presnú replikáciu a udržanie nízkych nákladov. 

Poznáme tri metódy replikovania:

  1. Fyzická replikácia
  2. Sampling
  3. Syntetická replikácia

Fyzická replikácia

V prípade fyzickej replikácie sa akcie nachádzajúce sa v indexe odkupujú. Ak portfólio celkom zodpovedá indexu, ide o úplnú alebo kompletnú replikáciu. To je užitočné najmä vtedy, ak index pozostáva z riadneho množstva majetkových cenných papierov. 

Sampling

Ak index pozostáva z mnohých položiek, znamená to vysoký počet transakcií pre fyzickú replikáciu. V snahe zachovať ekonomickú efektívnosť preto poskytovateľ ETF nakupuje len časť akcií, a to tie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvnia výnos indexu. 

Sampling sa nazýva aj optimalizovaná fyzická replikácia. Je to hybrid fyzickej a syntetickej replikácie. Táto metóda sa môže využiť napríklad pri replikácii ETF MSCI World, ktorý pozostáva z viac ako 1 500 položiek.

Syntetická replikácia

Poskytovateľ ETF sleduje index prostredníctvom swapu s úverovou inštitúciou (swapový partner). Úverová inštitúcia vlastní pozície ETF a poskytovateľ ETF vlastní iné portfólio. 

Poskytovateľ ETF dostáva výnos z pozícií ETF a úverová inštitúcia dostáva výnos z nosného portfólia. Swapové ETF sa často vyskytujú pre špecializované trhy a komodity.

Typy ETF fondov

Podobne ako podielové fondy, aj ETF sa rozdeľujú na niekoľko typov. Najčastejšie sa delia podľa aktív, do ktorých investujú. Ako investor si môžete vybrať z rôznych ETF, napríklad indexové ETF, sektorové ETF, komoditné alebo menové ETF a ďalšie. Všetky spomenuté typy si rozoberieme nižšie. 

Indexové ETF fondy

Tieto fondy sa vyznačujú tým, že ich zloženie a podiel akcií sa volí so zámerom kopírovať vývoj cien akciových indexov. Týmto spôsobom reagujú na vývoj na svetových trhoch. Ak trh rastie, hodnota fondu rastie a naopak, ak trh klesá, fond klesá.

Správca indexového ETF fondu mení jeho zloženie tak, aby zodpovedalo danému akciovému indexu.

Indexové ETF fondy patria k najobľúbenejším ETF fondom. Sú priamo naviazané na najznámejšie akciové indexy, akými sú S&P 500 a Dow Jones. 

Sektorové ETF fondy

Ide o fondy, ktorých portfólio zahŕňa cenné papiere najúspešnejších spoločností v danom segmente trhu. Môžu to byť cenné papiere automobilových, finančných, energetických, farmaceutických alebo biotechnologických spoločností, ktoré patria medzi najvýznamnejších účastníkov trhu. 

Obľubujú ich konzervatívnejší investori, pretože ich hodnota je stabilnejšia. Investor môže investovať do sektorového fondu, pretože verí v daný segment a chce investovať do viacerých spoločností naraz. 

Komoditné ETF fondy

Tento typ fondu ETF poskytuje možnosť investovať priamo do populárnych komodít, ako sú drahé kovy, minerály alebo “mäkké” komodity. Ich cieľom je sprístupniť komodity väčšiemu množstvu investorov. 

Nákupy sa uskutočňujú prostredníctvom termínových kontraktov. Ide o formu kontraktu uzatvoreného na určité časové obdobie, počas ktorého je zabezpečená budúca cena komodity. Ide o druh záruky, ktorý investorovi umožňuje výhodnejší nákup za dohodnutú cenu v budúcnosti.

Menové ETF fondy

Tento fond odráža vývoj konkrétnej meny. Vo svojom portfóliu môže mať nielen jednu, ale aj viacero mien. Obsahuje hotovosť danej meny alebo termínovaný kontrakt na jej neskorší nákup. 

Menové ETF fondy uprednostňujú investori, ktorí sa chcú vyhnúť obchodovaniu na Forexe, ale chcú investovať do vývoja ceny mien, napríklad amerického dolára alebo eura.

Mohlo by vás zaujímať: Daň z akcií, ETF a cenných papierov. Ako sa vyhnúť jej plateniu?

Rozdiely medzi ETF a aktívnymi fondmi

ETF sleduje svoj index automaticky. Vďaka tomu, že reaguje priamo na zmeny trhu, zostáva blízko k hodnotám skutočného sledovaného indexu.

Aktívne fondy sú spravované manažérmi. Manažéri fondov rozhodujú o investíciách svojich klientov. Porozujú trh a vsádzajú na investície, ktoré by mohli byť v budúcnosti profitové. Pri aktívnych fondoch sa väčšinou manažéri zbavujú zlých investícií. Toto rozhodnutie môže byť v niektorých prípadoch nesprávne. Pri ETF fondoch je toto rozhodnutie v počiatočnej fáze neuskutočniteľné. 

ETF fondy sú výrazne lacnejšie než aktívne fondy. Pri aktívnych fondoch si poskytovatelia častokrát účtujú celý rad poplatkov. Náklady aktívneho fondu teda môžu pohltiť veľkú časť vašich výnosov.

Podľa spoločnosti Morningstar, ktorá poskytuje finančné informácie a analýzy, stojí priemerný podielový fond v Európe 1,9 % z investičnej sumy. Vyššie náklady sú spôsobené najmä výdavkami na manažment a odborný tím, ktorý je potrebný na prevádzku aktívneho fondu.

Náklady ETF obmedzuje hodnota TER, celým názvom Total Expense Ratio. TER sa zvyčajne pohybuje medzi 0,05 % a 0,7 % z investičnej sumy. 

Rozdiely medzi ETF a indexovými fondmi

ETF sú indexové fondy, ktorých zvláštnosťou je, že sú obchodované na burze. To znamená, že ETF môžete priebežne kupovať a predávať počas obchodovania na burze.

S bežnými indexovými fondmi neobchodujete na burze, ale kupujete ich priamo od poskytovateľa fondu.Pasívne indexové fondy a ETF sledujú rovnaký cieľ: čo najpresnejšie a s nízkymi nákladmi sledovať index.Pasívne indexové fondy a ETF majú nízke poplatky. Je to preto, že oba fondy nepotrebujú správcu fondu. Nie je teda potrebný analytický tím, ktorý by sledoval vývoj na akciovom trhu.

Mohlo by vás zaujímať: Ako investovať do indexových fondov?

Je lepšie investovať do ETF alebo do indexových fondov? 

ETF sú flexibilnejšie, pretože s nimi môžete obchodovať kedykoľvek. Zvyčajne sa riadi stratégiou “kúp a drž”, takže nemusíte byť stále v pozore. Na trhu existuje viac ETF fondov než indexových fondov. Máte na výber z väčšieho množstva aktív a trhov. 

Dobrým spôsobom, ako sa rozhodnúť medzi ETF a indexovým fondom je vybrať si index, do ktorého chcete investovať. Následne porovnať náklady ETF a indexového fondu. Takto budete mať zaručené, že váš kapitál pôjde stále smerom nahor. 

Vaše investičné portfólio však môže byť diverzifikované a kombinovať obe formy investovania

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

    by
  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to:
GDPR Cookie Consent with Real Cookie Banner