Investovanie do ETF sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný a nízkonákladový spôsob investovania. Dokážete pomocou nich investovať v malých čiastkach do svetového portfólia a zároveň sa dá ľahko vypočítať ich riziko a výkonnosť.
ETF, však ako každá investícia, nie sú bez rizika. Ak ste si však rizík vedomí a investujete strategicky, môžete sa väčšine nebezpečenstiev vyhnúť. V dnešnom článku sa dozviete, čomu by ste sa mali pri investovaní vyhnúť a ako zaobchádzať so svojou investíciou do ETF.
Téme, aké riziká predstavuje investovanie do ETF sme sa venovali v samostatnom článku.
Čo sa dozviete v tomto článku?
Čo by ste mali vedieť o investovaní do ETF?
- Váš fond ETF si môže požičiavať cenné papiere alebo vymieňať výnosy s inými finančnými inštitúciami. Ak swapový partner v tomto procese skrachuje, vo väčšine prípadov to nemá na vašu investíciu žiadny vplyv, pretože je dobre zabezpečená.
- Vďaka širokému rozloženiu aktív môžete kompletne diverzifikovať riziko, ktoré sa vyskytuje pri investovaní napr. do akcií iba do jednej spoločnosti, krajiny alebo sektoru.
- Každý, kto investuje peniaze na burze, nesie trhové riziko. Ak investujete peniaze počas dlhodobejšieho obdobia, výkyvy v cenách sa zvyčajne vyrovnajú. Je preto odporúčané z hľadiska minimalizácie rizika investovať v dlhodobom časovom horizonte.
- Vyhnite sa panickému predaju, keď vaša investícia krátkodobo klesá. Je veľká pravdepodobnosť, že po určitom čase hodnota opäť prerazí do plusových čísel. Ekonomika sa hýbe v sínusoide a preto sú dobré aj zlé časy.
Zníženie rizík investovania
Ako každá investícia, aj ETF sú rizikové. Za to, že vkladáte svoju dôveru a peniaze do investície, budete odmenení výnosom. Výnosy z ETF sú stabilnejšie, a preto sú skvelou dlhodobou investíciou.
Platí však pravidlo, že čím vyššie riziko, tým vyšší výnos – aspoň ak sa investícii darí. Nie ste však beznádejne odkázaní na milosť a nemilosť tohto rizika. Rozhodnutie je na vás. Musíte si však vopred stanoviť, aké veľké riziko ste schopní prijať.
Mohlo by vás zaujímať: Čo sú to ETF?
Nespoliehajte sa na jednu investíciu
Je riskantné vsadiť kartu len na jednu spoločnosť. Spoločnosti sú totiž vydané napospas mnohým rizikovým faktorom, ktoré rozhodujú o ich úspechu. Konkurencia, zákony, dobrý alebo zlý manažment, toto sú všetko faktory, ktoré vplývajú na investíciu. Vývoj odvetvia v danej krajine je pre súkromných investorov tiež ťažké predvídať.
Môžete diverzifikovať riziká špecifické pre spoločnosť, odvetvie a krajinu. Rozložte svoje aktíva vo veľkom rozsahu namiesto toho, aby ste sa zameriavali na niekoľko jednotlivých akcií.
Najlepšie je investovať do niekoľkých stoviek až tisícok spoločností z rôznych odvetví, krajín a kontinentov – tak dosiahnete maximálnu diverzifikáciu. To sa dá ľahko dosiahnuť investovaním do jedného alebo viacerých globálne rozptýlených ETF.
Týmto spôsobom sa vyhnete riziku poklesu hodnoty vášho portfólia v prípade platobnej neschopnosti spoločnosti, hospodárskych ťažkostí regiónu alebo úpadku odvetvia.
Jednotlivé akcie vs. svet
Z hľadiska nominálneho výnosu je svetový index výrazne výkonnejší. Svetový index má zároveň aj najnižšiu volatilitu. To znamená, že priemerná odchýlka ročného výnosu je nižšia ako pri ostatných.
Ako investovať do ETF?
Ak chcete investovať do ETF máte niekoľko možností. Buď sa spoľahnete sami na seba, a investujete ako individualita. Alebo zveríte svoje portfólio spoločnosti, ktorá robí rozhodnutia za Vás. Takouto spoločnosťou je napríklad slovenská investičná spoločnosť Finax. Recenziu na spoločnosť Finax sme pre Vás už pripravili, nájdete v nej výhody, nevýhody a poplatky za správu.
Ak si želáte investovať do ETF sami, potrebujete na nákup a predaj ETF brokera, ktorý sprotredkuje obchody na burze za Vás. Toto sú najdôveryhodnejší brokeri na trhu:
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
5/5 | 3/5 | 4/5 |
Recenzia Interactive Brokers | Recenzia XTB | Recenzia Saxo Bank |
Navštíviť stránku *Váš kapitál je spojený s rizikom | Navštíviť stránku *Váš kapitál je spojený s rizikom | Navštíviť stránku *Váš kapitál je spojený s rizikom |
Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 – 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Dlhodobo stabilný výnos
Dokonca aj ETF so širokým základom, ako je index MSCI, ACWI, IMI, zaznamenali v priebehu rokov veľmi rozdielne výnosy alebo straty.
Kalendárny rok | Priemerný výnos |
---|---|
2002 | -17,3 % |
2008 | -42,0 % |
2017 | 24,6 % |
2018 | -9,6 % |
2019 | 27,0 % |
2020 | 16,8 % |
2021 | 15,3 % |
Ak by ste akcie predali krátko predtým, ako opäť stúpnu a chceli ich v tom čase opäť predať, dosiahli by ste stratu. Preto je dôležité zamyslieť sa nad tým, bez akej sumy sa môžete dlhodobo zaobísť.
Za obdobie 10 až 15 rokov majú investori vyššiu pravdepodobnosť dosiahnuť kladný výnos. Takto je možné prežiť dočasné útlmy na akciovom trhu a dokonca profitovať z nízkych cien. Mali by ste byť teda pripravení nechať svoje peniaze ležať na dlhý čas.
Čím dlhšie ETF držíte, tým viac sa ich výnosy približujú k strednej hodnote. Tento štatistický efekt sa nazýva regresia k priemeru. Ak sa akcie ETF MSCI World držia dlhšie, výkyvy vo výnosoch majú slabší vplyv na celkový výnos.
Pýtate sa aké sú Výhody a Nevýhody ETF, to zistíte v našich článkoch.
Vyhýbajte sa panickému predaju
Ak predáte ETF v časoch poklesu, dosiahnete stratu. Ak vydržíte nátlak, ktorý prichádza s poklesom trhu, môžete dosiahnuť zisk. Pri ETF je veľmi dôležité investovať na dlhodobý časový horizont, napríklad 10-15 rokov.
Dôležité je zachovať pokoj, aj keď sa graf pohybuje v červených číslach. Z historického hľadiska sa trh po páde vždy zotavil.
Daňové riziko
Jednou z obrovských výhod pri investovaní do ETF je, že pokiaľ investujete so strednodobým alebo dlhodobým časovým horizontom, tak z výnosu neplatíte daň. Príjem z predaja ETF je oslobodený od dane za predpokladu, že ETF boli v držbe viac ako jeden rok pred predajom.
➡️ Takže ak po 10 rokoch dosiahnete zisk z ETF napríklad 10 000 EUR, celý výnos je váš.
Pri aktívne riadených podielových fondoch by ste z tej istej sumy museli zaplatiť daň. Celkový výnos by bol diametrálne odlišný. Rizikom však je, že legislatíva sa môže zmeniť. Nie je teda garantované, že daň z ETF zostane navždy na minime. Pokiaľ by sa tak stalo, atraktivita tohto druhu investície by sa výrazne znížila.
Investovanie s vedomím rizika sa oplatí
Vždy existuje určité zvyškové riziko, ktoré nemôžete eliminovať. Zároveň môže ekonomika prechádzať vážnou krízou. Preto by ste mali investovať len toľko peňazí, koľko vám dovoľuje vaša osobná schopnosť znášať riziko.
Prijateľné riziko sa líši v závislosti od veku, životnej etapy, príjmu alebo aj osobného zdravotného stavu. Pomocou takzvanej alokácie aktív si dokážete určiť váhu bezrizikových a rizikových tried aktív vo svojom portfóliu.
Tiež by vás mohlo zaujímať: Pasívne investovanie prostredníctvom ETF
Tipy ako minimalizovať riziko pri investovaní do ETF:
- Dôkladne preskúmajte ETF: Pred investovaním do ETF je dôležité fond dôkladne preskúmať. Preštudujte jeho podkladové aktíva, poplatky s ním spojené a to, ako zapadá do vašej celkovej investičnej stratégie.
- Diverzifikujte svoje investície: Rovnako ako pri každom inom type investície je dôležité diverzifikovať svoje portfólio investovaním do viacerých ETF, ktoré sledujú rôzne triedy aktív. Pomôže to znížiť riziko nadmernej expozície voči jednej triede aktív a poskytne príležitosť na lepšie výnosy.
- ETF pravidelne monitorujte: Po investovaní do ETF je dôležité ich pravidelne monitorovať. Venujte pozornosť zloženiu ETF a výkonnosti podkladových aktív.
- Zvážte náklady: S ETF môžu byť spojené rôzne náklady, napríklad poplatky za obchodovanie, ročné poplatky za správu a iné výdavky. Ak sa rozhodnte investovať cez spoločnosť ako je napríklad Finax, musíte rátať s poplatkami za správu portfólia.

Marek je všestranný človek, ktorý sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.