ETF investovanie

ETF investovanie začína byť stále viac populárnejšie. Pravidelne dostávame otázky čo znamená ETF a ako sa dá investovať do ETF (Exchange-traded fund).

Na Slovensku sú momentálne najznámejšie spoločnosti Finax a Fondee, ktoré sprostredkujú investovanie do ETF. Tu si viete prečítať naše skúsenosti a recenziu s Finax spoločnosťou.

Čo sú to ETF fondy ?

ETF (Exchange-traded fund) predstavuje fond obchodovaný na burze, pretože sa obchoduje na rovnakej burze ako aj akcie. Vďaka nim môžete naraz nakupovať veľké množstvo cenných papierov – akcií, dlhopisov alebo komodít. Pretože v rámci ETF je viac podkladových aktív, môžu byť obľúbenou formou na diverzifikáciu.

Mohlo by vás zaujímať: Čo sú to ETF?

Niektoré ETF obsahujú veľký počet akcií, dlhopisov alebo komodít (zlato, striebro), ktorých cenový pohyb je kopírovaný práve ETF. Úlohou ďalších je sledovať výkonnosť určitého trhového sektoru (zdravotníctvo, farmaceutiká a pod.) alebo určitého indexu (S&P 500 alebo Dow Jones).

Môžu byť dobrou príležitosťou pre nových investorov na akciovom trhu, pretože sú lacné a majú nižšie riziko ako akcie, vďaka svojej diverzifikovateľnosti. Ak nemajú noví investori aktíva na to, aby si mohli vybudovať rozmanité portfólio. Napríklad pri indexovom fonde S&P 500 sa vám vďaka kúpe jednej akcie odhalí až 500 akcií naraz.

Vysvetlime si, ako ETF funguje: 

 1. Poskytovateľ fondu po nákupe vlastní podkladové aktívum – napríklad akcie. 
 2. Navrhne fond, v ktorom sa bude  sledovať a kopírovať cenový pohyb akcie. 
 3. Následne prebieha predaj týchto akcií investorom. Investori môžu kúpiť podiel z tohto fondu.
 4. Investori potom vlastnia časť ETF, ale nie sú vlastníkmi akcií v tomto fonde.

Typy ETF fondov

 • Akciové ETF
  • Ako už vyplýva z názvu, patria sem akcie určené zvyčajne na dlhodobý rast. Akcie v tomto fonde sú menej rizikové ako jednotlivé akcie, avšak v rámci typov fondov sú rizikovejšie ako ostatné.
 • Komoditné ETF
  • Komodity predstavujú surový tovar určený na nákup alebo predaj (napríklad zlato, káva alebo ropa). Vďaka týmto fondom viete spojiť tieto komodity do jednej investície. 
  • Dôležité je tu vedieť, či máte vlastníctvo fyzickej komodity vo fonde alebo vlastné imanie v spoločnostiach vyrábajúcich, prepravujúcich alebo skladujúcich tento tovar.
 • Dlhopisové fondy
  • Dlhopisové fondy predstavujú výborný doplnok k akciovým ETF. Nemajú dátum splatnosti a najčastejšie sa pri nich používa generovanie pravidelných hotovostných platieb investorovi. Platby pochádzajú z úroku generovaného jednotlivými dlhopismi vo fonde. 
 • Medzinárodné ETF
  • Zahraničné akcie sú odporúčané kvôli vytvoreniu rozmanitého portfólia. Tieto ETF zvyčajne zahŕňajú investície v jednotlivých krajinách alebo blokoch konkrétnych krajín.
 • Sektorové ETF
  • Sektorové ETF prinášajú spôsob, ako investovať do konkrétnych spoločností v množstve odvetví, ako napríklad zdravotnícke, finančné alebo priemyselné odvetvia. 
  • Investori sledujúci hospodárske cykly môžu mať pri týchto ETF výhodu, pretože niektoré sektory dosahujú lepšie výsledky v období expanzie, iné v opačnej situácii.
 • Inverzné ETF
  • Inverzné ETF nakupujú investori s predpokladom, že cena daného podkladového aktíva sa bude v budúcnosti znižovať. Cena týchto fondov sa správa úplne opačne ako sledované aktívum.
 • Dividendové ETF
  • Dividendové fondy obsahujú akcie spoločností vyplácajúcich dividendy. Fond zvyčajne nakúpi akcie z určitej krajiny. 
 • Indexové ETF
  • Tieto fondy rastú a klesajú s hlavnými indexmi, ako S&P 500, Russel 3000 alebo Dow Jones Industrial Average. Napríklad, ak S&P 500 stúpne za deň o 2%, všetky indexové fondy S&P 500 stúpnu tiež o 2%.

Informácie o Výhodách ETF a Nevýhodách ETF prinášame v samostatných článkoch.

Ako investovať do ETF?

ETF investovanie zahŕňa zarábanie peňazí na princíp podielových fondov, pretože ich prevádzkovanie je takmer identické. Rozdielom je, že s ETF sa obchoduje aktívne v intervaloch počas celého obchodného dňa, zatiaľ čo s podielovými fondmi na konci obchodného dňa. 

Obchodník sleduje kolísanie cien ETF, ktorý potom vyberá cenové body, za ktoré bude nakupovať a predávať. Stanovuje pritom limitné alebo trhové pokyny, o ktorých si povieme ďalej v článku. 

Teraz vám poradíme, ako začať investovať do ETF v nasledujúcich krokoch:

 • Porovnať a nájsť najlepšiu platformu na obchodovanie
 • Zaregistrovať sa na obchodný účet
 • Poskytnúť osobné údaje a doklad totožnosti
 • Previesť peniaze na váš obchodný účet
 • Prihlásiť sa do svojho účtu
 • Vyhľadať ETF, o ktorý máte záujem a zadať objednávku na kúpu
 1. Otvorte si účet u brokera

ETF investovanie je naozaj jednoduché. Na investovanie je potrebné založiť si investičný účet, teda sprostredkovateľský účet. Mnoho investičných spoločností nemá žiadne minimá účtu, transakčné poplatky alebo poplatky za nečinnosť. Tento účet môže byť:

 1. Účet s úplnými službami – získate tak prístup k brokerovi, ktorí vám bude poskytovať poradenstvo a taktiež bude za vás kupovať ETF vo vašom mene.
 2. Účet so zľavou – v tomto prípade ušetríte na poplatkoch, avšak ETF si budete musieť kupovať sami.

Ak nechcete nakupovať ETF úplne sami, ale taktiež nechcete platiť poplatky za úplné služby, využite možnosť robo-poradcu. Predstavuje digitálnu platformu robotického poradcu, vďaka ktorej dostanete rady pri výbere a správe investícií. 

Robo-poradca je softvér, avšak poskytuje mnoho rovnakých služieb ako účet s úplnými službami. Ľudia sú zamestnaní na to, aby navrhovali algoritmy, ktoré slúžia na odpovedanie vašich otázok.

TOP 3 najlepší brokeri

Najlepší brokerietoro_logolynx-recenziaxtb_recenzia_logo
Minimálny vklad200 Eur4 000 Eur0 Eur (odporúčaný min. 400€)
RecenziaPrečítať recenziuPrečítať recenziuPrečítať recenziu
Investujte do ETFInvestujte do ETF cez eToro
* Váš kapitál je spojený s rizikom
Investujte do ETF cez lynx
* Váš kapitál je spojený s rizikom
Investujte do ETF cez XTB
* Váš kapitál je spojený s rizikom

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 – 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

2. Založenie účtu

Na to, aby ste si založili účet, stačí urobiť tieto kroky:

 • vyplniť online formulár, čím získate ihneď prístup do obchodných platforiem, zatiaľ čo broker overí potrebné údaje
 • do klientskej sekcie je potrebné nahrať doklady kvôli overeniu totožnost (občiansky preukaz)i, trvalého bydliska alebo doklad o vedení bankového účtu
 • po schválení žiadosti stačí vložiť finančné prostriedky a začať obchodovať
 1. Začnite investovať

Po otvorení a založení účtu je najvyšší čas začať investovať. Na webových stránkach svojho sprostredkovateľa je potrebné nájsť sekciu “obchodovanie” a môžete začať nakupovať alebo predávať ETF.

Do ETF viete okrem hore spomenutých brokerov investovať aj so spoločnosťou Proxenta. Napísali sme pre Vás preto článok Proxenta recenzia.

Ak chcete vykonať objednávku, prvou vecou by malo by zadanie TICKER symbolu. Je to séria písmen, ktoré predstavujú cenný papier, ktoré sa pokúšate kúpiť. 

Ďalšie dôležité pojmy, ktoré je potrebné ovládať:

PojemVýznam pojmov
CenaAktuálna obchodná cena je určená:
Ponukou alebo najvyššou cenou, ktorú sú kupujúci ochotní zaplatiť.
Dopytom alebo najnižšou cenou, za ktorú sú predávajúci ochotní predať.
Počet akciíPočet akcií, ktoré chcete kúpiť.
Typy objednávokTrhová objednávka – nákup čo najskôr za najlepšiu dostupnú cenu.
Limitovaná objednávka – nákup iba za stanovenú cenu (alebo nižšiu).
Stop objednávka – nákup po dosiahnutí stanovenej ceny (stop cena) a vykonanie objednávky v plnom rozsahu.
Stop-limit pokyn – po dosiahnutí stop ceny sa obchod zmení na limitný pokyn a je vyplnený do bodu, kde je možné splniť stanovené cenové limity.
ProvízieCena za obchod, ktorá je účtovaná sprostredkovateľom za jeho službu. Väčšina maklérov ponúka ETF obchody bez provízie.
Zdroj financovaniaZdrojom financovania je prepojenie bankového účtu s vašim sprostredkovateľským, avšak dôležité je mať tam dostatok peňazí na krytie nákladov.

Najlepšie ETF fondy na trhu

Najlepším tipom pre začínajúcich investorov je kúpa takých ETF, ktoré sledujú široké trhové indexy, napríklad S&P 500. 

 • ak máte záujem napríklad o ETF sledujúci S&P 500, zaujímavý je: 

Vanguard S&P 500 ETF 

 • symbol tickeru “VOO”

SPDR S&P 500 

 • symbol tickeru “SPY”
 • ak máte záujem investovať do zlata a jeho najväčších ťažobných spoločností:

VanEck Vectors Gold Miners

 • symbol tickeru “GDX”
 • ak chcete sledovať americký akciový index Nasdaq-100 (100 najväčších spoločností kótovaných na burze cenných papierov Nasdaq)

PowerShares 

 • symbol tickeru “QQQ”

Je investovanie do ETF bezpečné?

Ak by sme si porovnali ETF a akcie, ETF sú v mnohých situáciách bezpečnejšie vďaka ich diverzifikácii. V prípade kúpy akcie ETF a jedna alebo dve akcie v tomto fonde dosiahnu slabú výkonnosť, ostatné držby ETF môžu tieto straty vyrovnať.

V prípade kúpy akcií spoločnosti, ktorá bude v zlej situácii, tak hodnota vašich akcií bude klesať. Ak je táto akcia jediná vo vašom portfóliu alebo jedna z mála, môže to spôsobiť veľké rany pre vaše financie.

Môže sa však stať, že do fondu budú zahrnuté aj rizikové produkty derivátového typu. Preto treba pamätať aj na isté riziká, ktoré je potrebné zvážiť:

Strata peňazí. Podkladové aktíva vlastnené ETF nemusia fungovať podľa očakávaní a tak hodnota ETF klesne. Klesne tak aj hodnota jednotiek ETF, ktoré vlastníte. 

Chyby pri sledovaní. Môže nastať prípad, kedy ETF nepresne napodobnia výkonnosť indexu, ktorý majú sledovať s poplatkami, daňami atď. To môže viesť k nižším výnosom, ako boli očakávané. 

Riziká spojené s jednotlivými ETF. Je potrebné akceptovať zvýšenú mieru rizika vtedy, ak vás váš ETF vystavuje investíciám (ako napríklad komodity alebo rozvíjajúce sa globálne trhy), ktoré sa môžu ťažko predať za určitých trhových okolností. 

Zistite viac o rizikách spojených s investovaním do ETF. V samostatnom článku ich podrobne rozoberáme.

Výhody a nevýhody investovania do ETF

VýhodyNevýhody
✔️ Kapitálové zisky – v prípade zvýšenia hodnoty podkladových aktív držaných ETF, sa zvýši aj hodnota jednotiek ETF, ktoré vlastníte. Náklady na obchodovanie – aj keď majú ETF nižšie poplatky ako podielové fondy, pri investovaní môžu vzniknúť poplatky. Nie všetci brokeri znížili svoje provízie ETF na nulu.
✔️ Príjem z dividend – ak podkladové aktíva vyplácajú dividendy, získate ich aj vy.Volatilita – na trhu existuje potenciál výkyvov, aj keď je nákup ETF stabilnejší ako vloženie prostriedkov do akcií. Tento výkyv nespôsobujú nákupy ETF na jednom trhu, ale práve nákupy ETF sledujúce celý trh (S&P 500).
✔️ Nízke prekážky vstupu – začiatok obchodovania sa neviaže na žiadne minimálne množstvo peňazí. Stačí vám také množstvo prostriedkov, ktoré vám pokryje cenu jednej akcie a akékoľvek provízie alebo poplatky spojené s investovaním.
✔️ Diverzifikácia – nie je potrebné kupovať každý cenný papier jednotlivo. Stačí si kúpiť jeden ETF “kôš” obsahujúci množstvo cenných papierov.
✔️ Ľahká kúpa a predaj – obchodovať s ETF môžete kedykoľvek počas celého dňa.
✔️ Daňové výhody – investori majú daňové výdavky až pri predaji investície, pričom pri podielových fondoch sú tieto výdavky už v priebehu investície.

ETF fondy skúsenosti

ETF investovanie je podľa skúseností obchodníkov ľahký a cenovo dostupný spôsob investovania do diverzifikovaného portfólia akcií. Kto takéto vlastnosti žiada, určite by mal zvážiť fondy obchodované na burze (ETF).

V prípade hľadania dlhodobej investície, mohli by sa vám hodiť ETF s nízkym poplatkom a kúpiť ETF sledujúci celý sektor alebo index. Vďaka oslobodeniu od daní od 1 roka, nízkym poplatkom a hlavne diverzifikácii ich väčšina obchodníkov odporúča.

Mohlo by Vás zaujímať:

Pasívne investovanie prostredníctvom ETF

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Hodnotení: 8

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

  View all posts
Súhlas GDPR so súbormi cookie s Real Cookie Bannerom