Je investovanie do fondov pre Vás vhodnou formou investovania. Hľadáte najlepšie informácie o tom, čo to fond je a aké sú výhody či nevýhody investovania touto formou? Prečítajte si na finfin čo sme pre Vás o fondoch zistili.
Čo sa dozviete v tomto článku?
Čo sa dozviete v tomto článku?
- Čo sú fondy
- Druhy podielových fondov
- Ako sa dá zarobiť prostredníctvom podielových fondov
- Zdaňovanie fondov
- Výhody investovania do fondov
- Nevýhody investovania do fondov
Čo sú fondy
Fondy predstavujú investície, prostredníctvom ktorých dochádza k združovaniu finančných prostriedkov od viacerých jednotlivcov. Tento tym sa nazývaj aj kolektívne investovanie.
Investor vkladá svoje peniaze do fondu, následne prebehne kúpa cenných papierov. Investorovi sa za túto investíciu vydávajú podielové listy, ktoré vyjadrujú, aký veľký je podiel investora na majetku fondu.
Správcami fondov sú často banky, alebo akciové spoločnosti, ktoré fondy spravujú a taktiež vyberajú do čoho investovať. Majiteľ fondu je tým pádom čiastkový investor na kolektívnom investovaní do fondu.
Podľa typu správy poznáme fondy:
- Pasívne spravované fondy – porovnávajú výkonnosť konkrétneho trhového indexu. Vyžaduje sa tu preto malá investičná zručnosť a nižšie poplatky. Často prinášajú lepšie výnosy ako aktívne spravované fondy. Dva typy podielových fondov, ktoré sú populárne pre pasívne investovanie:
- Indexové fondy – sledujú trhový index, napr. S&P 500 alebo Nasdaq.
- Fondy obchodované na burze (ETF)
- Aktívne spravované fondy – majú celýtím alebo jedného správcu rozhodujúceho o tom, ako sa budú investovať peniaze do fondu.
ČSOB podielové fondy článok si prečítate tu.
Druhy podielových fondov
- Akciové fondy – spája sa s ním najväčšie riziko s najväčšími potenciálnymi výnosmi. Je to najobľúbenejší typ podielových fondov, avšak výkyvy na trhu môžu do veľkej miery ovplyvniť výnosy z týchto fondov.
- Dlhodpisové fondy – sú to fondy s pevným výnosom a sú menej rizikové ako akciové fondy.
- Vyvážené fondy – investovanie prostredníctvom kombinácie akcií, dlhopisov a iných cenných papierov. Nazývajú sa aj fondami fondov, ktorými sa investuje do skupiny iných podielových fondov.
- Fondy peňažného trhu – sú spojené s najnižším rizikom, a preto majú aj najnižšiu návratnosť.
Ak by ste však chceli svoje investície spravovať sami, najlepšou cestou je vybrať si brokerskú spoločnosť, cez ktorú budete investovať. Zoznam najlepších brokerov nájdete tu.
Ako sa dá zarobiť prostredníctvom investovania do fondov ?
Výplata dividend
- V prípade, že fond prijíma vo svojom portfóliu dividendy alebo úroky z cenných papierov, následne rozdeľuje pomernú časť tohto výnosu jednotlivým investorom.
- Pri uskutočnení nákupu akcií sa môžete rozhodnúť, či budete výplaty dostávať priamo alebo ich budete reinvestovať do fondu.
Kapitálový zisk
- Vprípade, že sa fondu podarí predať cenný papier, ktorého cena sa zvýšila, vtedy sa jedná o kapitálový zisk. Investori väčšinou získavajú čistý kapitálový zisk ročne.
Čistá hodnota aktív (NAV)
- ak sa zvyšuje hodnota fondu, zvyšuje sa následne aj cena za nákup akcií fondu (NAV na akciu).
Recenziu na NN fondy sme Vám priniesli v samostatnom článku. – NN fondy recenzia a skúsenosti.
Zdaňovanie fondov
Investorovi je zdaňovaný príjem sadzbou 19% až vtedy, ak predá podielové listy. Je to výhoda oproti bankovým produktom, pri ktorých prebieha zdaňovanie výnosov hneď v momente, kedy je investorovi pripísaný úrok, čo spôsobuje znižovanie celkového výnosu z dlhodobého hľadiska.
Výhody investovania do fondov
Prvým hlavným dôvodom na investovanie do fondov je diverzifikácia, prostredníctvom ktorej sú vaše peniaze rozdelené do viacerých aktív. Ak budú mať niektoré z týchto investícií v priebehu investovania lepšiu alebo horšu výkonnosť, pomocou diverzifikácie sa môže rozložiť riziko a vyrovnať tie výnosy.
Tento typ investovania je veľmi jednoduchý, pretože správca fondu za vás vykoná všetko. Vy ste v spoločnosti vo funkcii investora.
Likvidita sa vyznačuje tým, že podielové fondy sa dajú oveľa jednoduchšie nakúpiť alebo predať v porovnaní s inými aktívami, ktoré vlastníte (napr. auto alebo dom).
Nevýhody investovania do fondov
Hlavnou nevýhodou sú poplatky za správu fondu, ktoré sú vám účtované bez ohľadu na výkonnosť fondu. S poplatkami sa však stretnete v každej forme investovania a preto to rozhodne nie je dôvod prečo neivestovať do fondov.
Niektorí ľudia majú negatívny postoj aj z dôvodu nedostatku kontroly nad podielovým fondom. Nevedia, aká je štruktúra portfólia daného fondu a investor nemôže mať žiadne slovo nad jeho nákupmi. Preto je vhodné preštudovať si kto za fondom stojí.