Fondee Recenzia: Česká investičná platforma prichádza na Slovensko

Moderné investičné platformy majú veľkú zásluhu na tom, že aj v našich podmienkach sa začína búrať bariéra spojená s investovaním. V tejto recenzii si predstavíme Fondee, ktorá patrí medzi najlacnejšie na našom trhu. Viac vo Fondee recenzia.

Základné informácie Fondee

Investičná platforma Fondee je český startup, ktorý umožňuje investovať do ETF (Exchange Traded Fund). Startup vznikol pred troma rokmi. Založili ho manželia Eva a Ján Hlavsoví, ktorí dlhé roky pôsobili na rôznych finančných pozíciách v Londýne.

Tým, že platforma prechádza aj na slovenský investičný trh, bola založená aj pobočka v Bratislave.

💼 SpoločnosťFondee
🗞 LicenciaČeská národná banka
📅 Rok založenia2017
📊 Sprístupnenie platformy verejnosti2020
💲 Počet portfólií14 – 7 klasických a 7 ESG udržateľných
📖 Zloženie portfóliaDlhopisové ETF, akciové ETF, hotovosť
🗃 Spracovanie pokynovKaždý pracovný deň
⚖ Rebalancovanie portfóliaJedenkrát mesačne
📈 Historické zhodnotenie3,17 % – 9,54 % ročne
💳 Platobné metódyBankový prevod
💰 Poplatky za správu0,90 % hodnoty investícií ročne
Minimálny vklad40 EUR

Fondee ponúka investovanie do jedného zo siedmich portfólií. Každé z týchto portfólií obsahuje určitý podiel akcií a dlhopisov. Odlišné sú preto potenciálne výnosy a riziko investície.

Najmenej rizikové portfóliopredstavuje zhodnotenie 3,71 % ročne, zatiaľ čo najrizikovejšie portfólio láka investorov sľubovaným zhodnotením 9,54 %.


Potrebné je zvoliť si portfólio a vložiť svoje finančné prostriedky. Fondee následne vložené prostriedky investuje do ETF fondov. Ak si klient bude priať, je možné portfólio každý mesiac rebalansovať.

Investovaniu do ETF na Slovensku sa venuje spoločnosť Finax. Viac sa dozviete v našej recenzii Finax.

ako funguje fondee

Cieľom platformy je zhodnocovať úspory jednoducho, transparentne, bezstarostne a bez účasti bánk a poradcov. Cez platformu je možné investovať jednorázovo aj pravidelne každý mesiac. 

Ide o investovanie cez tzv. ETF fondy, ktorých cena kopíruje trhový index. Na nákup jednotlivých fondov sa využíva broker. Peniaze a fondy sú na účte brokera. Aktíva by nemala ohrozovať ani neočakávaná situácia, ako napríklad ukončenie činnosti Fondee či brokera, pretože tento účet je vyňatý z insolvenčnej podstaty.

Výhody a nevýhody Fondee

👍 Výhody 👎 Nevýhody
Transparentná investičná platformaChýbajúce portfólio podľa vlastnej stratégie
Jednoduché, rýchle online rozhranieVyššia hodnota minimálnej investície
Pomerne nízke poplatky
Voliteľnosť rebalancovania portfólia 
Možnosť investovať do viacerých portfólií súčasne
Mobilná aplikácia

Ako investovať?

Základom investovania cez túto platformu je založenie osobného účtu. Ten je bezplatný, poplatky sa účtujú až pri investovaní. Po prihlásení sa klient dostane do sekcie dotazníka, v rámci ktorého sa zadefinuje investičný profil.

Na základe profilu sa neskôr alokujú investície. Medzi posledné záležitosti patrí overenie totožnosti SMS kódom. Po úspešnom založení účtu je možné investovať do jedného zo siedmich ponúkaných portfólií.

Klasické portfóliá

Klient Fondee si vyberá z jednotlivých profilov podla miery rizika a výnosu.

Fondee Vyvážený investor
Typ investoraRiziko investíciePodiel ETF dlhopisy / ETF akciíHistorický výnos
konzervatívny investornízke70-90 % / 10-30 %3,71 %
opatrný investornízke60-80 % / 20-40 % 4,99 %
rozvážny investorstredné45-65 % / 35-55 % 6,34 %
vyvážený investorstredné30-50 % / 50-70 %7,56 %
smelý investorstredne vysoké20-40 % / 60-80 % 8,31 %
nebojácny investorvysoké5-25 % / 75-95 % 9,03 %
odvážny investorvysoké85-100 % / 0-15 %9,54 %

ESG udržateľné portfóliá

ESG investície zohľadňujú dopady na životné prostredie, sociálne aspekty a zodpovedné riadenie firmy.

Fondee ESG Vyvážený investor
Typ investoraRiziko investíciePodiel ETF dlhopisy / ETF akciíHistorický výnos
ESG konzervatívny investornízke70-90 % / 10-30 %5,34 %
ESG opatrný investornízke60-80 % / 20-40 % 7,17 %
ESG rozvážny investorstredné45-65 % / 35-55 % 8,55 %
ESG vyvážený investorstredné30-50 % / 50-70 %10,29 %
ESG smelý investorstredne vysoké20-40 % / 60-80 % 11,48 %
ESG nebojácny investorvysoké5-25 % / 75-95 % 12,91 %
ESG odvážny investorvysoké85-100 % / 0-15 %13,88 %

Následne už iba stačí poslať vklad a Fondee sa postará o všetky príkazy


Minimálna investícia je 40 €. Každý deň sa ceny akcií a dlhopisov menia, a preto sa môže stať, že zloženie portfólia sa časom zmení od toho pôvodného. Toto je aj hlavný dôvod rebalancovania celého portfólia.

Rebalancovanie portfólia

Rozloženie portfólia sa časom mení. Jednotlivé fondy klesajú a zase naopak rastú. V tomto dôsledku sa menia aj výnosy a celkové riziko. 

Aby rozloženie portfólia zostalo rovnaké, je možné využiť funkciu automatického rebalancovania. Fondee neustále sleduje vývoj trhu a pokiaľ dôjde k nejakej väčšej zmene, portfólio sa upraví. Klesajúce fondy sa dokúpia a tie rastúce sa čiastočne predajú. Výsledkom je portfólio s rovnakým percentuálnym rozložením ako na začiatku.

Táto činnosť prebieha každý mesiac, avšak len v prípade, ak bude schválená klientom.

Poplatky Fondee

Ročný poplatok za používánie platformy sa pohybuje okolo 0,9 %. Je potrebné rátať aj poplatky spojené so správou ETF. Neúčtujú sa však poplatky za založenie účtu a nebudú klienta obťažovať ani žiadne výstupné a výkonnostné poplatky. Veľkou výhodou brokera je jednoduchosť. 

Druh poplatkuVýška poplatku
Ročný manažérsky poplatok0,9 %
Založenie účtu 0 EUR
Poplatok za správu ETF 0,15% / rok
Celkové priemerné poplatky1,05 % / rok
Výstupný poplatok0 EUR

Vklady a výbery

Vklady sa realizujú bankovým prevodom, pričom platforma zainvestuje finančné prostriedky najneskôr do dvoch dní od ich prijatia. Bankový prevod sa využíva aj pri výbere. ETF fondy, do ktorých Fondee investuje sú obchodované v eurách.

Pravidelné investovanie

Platforma umožňuje jednorazové a pravidelné investovanie.

Pravidelné investovanie

  • Výhodou pravidelného investovania je, že nie je potrebné riešiť načasovanie. Klient sa tak vyhne nákupu na vrchole trhovej ceny.
  • Investované čiastky je možné ľubovoľne meniť a pokiaľ sa pár mesiacov na účet nič nepošle, nič sa nedeje. O vkladoch a výberoch rozhoduje výlučne investor.

Zabezpečenie investícií

Všetky peniaze a investície klientov sú uložené oddelene od prostriedkov Fondee. V prípade krachu spoločnosti, klient o svoje investície nepríde. Prostriedky klientov sú naviac poistené do výšky 20 000 €.

Nákupy cenných papierov a ich uloženie zaisťuje partnerský broker J&T Banka. Do septembra 2021 rolu partnerského brokera zaisťovala firma Degiro.

Fondee recenzia a skúsenosti

Spoločnosť Fondee funguje pomerne krátko. Napriek svojej krátkej histórii pôsobí spoločnosť ako dôveryhodný, férový a transparentný broker. Klienti presne vedia, ako s ich financiami Fondee nakladá, koľko zaplatia na poplatkoch a aké riziko podstupujú.

Medzi najväčšie výhody patria jednoznačne nízke a transparentné poplatky. Pri podielových fondochv iných spoločnostiach sa zvyknú platiť až 4 druhy poplatkov.

Fondee si účtuje iba manažérske poplatky. Spolu s týmto poplatkom sa hradia ešte poplatky za správy ETF, tie bývajú symbolické.

Často kladené otázky

Je výnos vo Fondee lepší ako terminovaný vklad?

Fondee ponúka svojim ivestorom rôzne druhy portfólií a od nich sa odvíja výnos. Primerný výnos vo Fondee je 7,56 % ročne. Fondee ponúka lepšie zhodnotenie ako sporiace účty a termínované vklady. Zhodnotenie ETH fondov od Fondee v článku.

Je Fondee vhodné na dlhodobé investovanie?

ETF fondy sú vhodné na dlhodobé investície, aspoň na 5 a viac rokov. Dlhší investičný horizont znižuje riziko zlého načasovania a zároveň zvyšuje potenciál investície.

Aké sú vo Fondee poplatky?

Založenie účtu v spoločnosti Fondee je bez poplatku. Fondee si účtuje mesačný manažérsky poplatok za vedenie účtu. Všetky informácie o poplatkoch Fondee nájdete v článku.

Ako dlho trvá otvorenie účtu vo Fondee?

Otvorenie účtu je jednoduché, potrvá niekolko minút. Následne je potrebný bankový prevod a overenie totožnosti. Prevod trvá 2 pracovné dni. Celý proces registrácie prebieha online.

Čo sa stane s mojími investíciami ak Fondee skrachuje?

Financie klientov Fondee sú uložené na špeciálnom účte u brokera a sú oddelené od majetku Fondee. Pre prípad úpadku sú investície uchránené. Investorov vklad je chránený. Garančný fond obchodníkov s cennými papiermi, ktorý ich garantuje náhradu až do výšky 90 % objemu, maximálne do výšky 20 000 EUR. O bezpečnosti Fondee viac v článku.

Musím zdaniť moje investiície z Fondee?

Všetky príjmy z investovania podliehajú dani z príjmu. Závisí však na výške investícií či budete zdaňovať vaše príjmy z Fondee. Fondee uľahčí prácu s daňovým priznaním a pripraví daňové podklady pre klientov.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: