Recenzia Fondee: Česká investičná platforma, ktorá prichádza na Slovensko

Fondee recenzia Vám prináša prehľad tých najdôležitejších informácií o spoločnosti, históriu vzniku, jej výhody aj nevýhody, poplatky a ďalšie. Viac sa dočítate nižšie.

S investovaním je to na Slovensku dosť diskutabilné. Nájdu sa ľudia, ktorí investovaniu holdujú a zaujímajú sa o to, ako svoje financie čo najefektívnejšie a najlepšie zúročovať. Iní zase o investovaní nechcú ani počuť a vnímajú ho ako akúsi formu hazardu. Veria totiž len tomu, čo dobre poznajú a čo majú odskúšané.

Základné informácie

V západnom svete je však mentalita samotného nastavenia ohľadom investovania úplne iná. Ľudia sú otvorení novým možnostiam a mnohé platformy radi skúmajú.

Práve mnohé moderné investičné platformy majú veľkú zásluhu na tom, že aj v našich podmienkach sa začína búrať bariéra spojená s investovaním. V tejto recenzii si predstavíme platformu Fondee, ktorá patrí medzi najlacnejšie na našom trhu.

Pri platforme Fondee ide o český startup a investičnú platformu, ktorá umožňuje investovať do akcií a dlhopisov.

Ako-funguje-fundee

Fondee ponúka investovanie do jedného zo siedmich portfólií. Každé z týchto portfólií obsahuje iný podiel akcií a iný podiel dlhopisov, takže sú odlišné aj samotné potencionálne výnosy a riziko. 

Najmenej rizikové portfólio by malo mať zhodnotenie okolo 3% ročne, zatiaľ čo najrizikovejšie portfólio láka užívateľov sľubovaným zhodnotením 8,97%.

Investovanie cez platformu si ročne účtuje poplatok okolo 0,9%. Samozrejme, je potrebné rátať aj poplatky spojené so správou ETF. Neúčtujú sa však poplatky za založenie účtu a nebudú klienta obťažovať ani žiadne výstupné a výkonnostné poplatky. Veľkou výhodou celej burzy je jej jednoduchosť. 

Potrebné je iba zvoliť si portfólio a vložiť svoje finančné prostriedky. Fondee následne vložené prostriedky investuje do ETF fondov a ak si klient bude priať, je možné portfólio každý mesiac rebalancovať.

Výhody/ Nevýhody

👍 Výhody 👎 Nevýhody
Transparentná investičná platformaZloženie portfólia nie je možné zmeniť
Jednoduché, rýchle online rozhranieChýba mobilná aplikácia
Pomerne nízke poplatkyNie je možné investovať do viacerých portfólií súčasne
Voliteľnosť rebalancovania portfólia 

Fondee je platforma licencovaná Českou národnou bankou, ide o tzv. fintech produkt. Startup vznikol pred troma rokmi v susedných Čechách. Založili ho manželia Eva a Ján Hlavsoví, ktorí dlhé roky pôsobili na rôznych finančných pozíciách v Londýne. Tým, že platforma prechádza aj na slovenský investičný trh, bola založená aj pobočka v Bratislave.

Čo je Fondee

Ako sme už uviedli, Fondee je finančný startup operujúci zásadne v online priestore. Cieľom platformy je zhodnocovať úspory jednoducho, transparentne, bezstarostne a bez účasti bánk či iných poradcov. Cez platformu je možné investovať jednorazovo, no takisto aj pravidelne každý mesiac. 

Ide o investovanie cez tzv. ETF fondy, ktorých cena kopíruje trhový index. Na nákup jednotlivých fondov sa využíva broker. Peniaze a fondy sú na účte brokera a aktíva by nemala ohrozovať ani neočakávaná situácia, ako napríklad ukončenie činnosti Fondee či brokera, pretože tento účet je vyňatý z insolvenčnej podstaty.

💼 SpoločnosťFondee
🗞 LicenciaČeská národná banka
📅 Rok založenia2017
📊 Sprístupnenie platformy verejnosti2020
💲 Počet portfólií7
📖 Zloženie portfóliaDlhopisové ETF, akciové ETF, hotovosť
🗃 Spracovanie pokynovKaždý pracovný deň
⚖ Rebalancovanie portfóliaJedenkrát mesačne
📈 Historické zhodnotenie3,17% – 8,97% ročne
💳 Platobné metódyBankový prevod
💰 Poplatky za správu0,90% ročne

Ako investovať

Základom investovania skrze túto platformu je založenie osobného účtu. Ten je bezplatný, poplatky sa účtujú až pri investovaní. Po prihlásení sa klient dostane do sekcie dotazníka, v rámci ktorého sa zadefinuje investičný profil, na základe ktorého sa neskôr alokujú investície. Medzi posledné záležitosti patrí overenie totožnosti. Na koniec sa overovanie završí SMS kódom.

Fondee-registrácia

Po úspešnom založení účtu je možné investovať do jedného zo siedmich ponúkaných portfólií konzervatívny investor, odvážny investor, obozretný investor, rozvážny investor, vyvážený investor, smelý investor a nebojácny investor. Následne už iba stačí poslať vklad a Fondee sa postará o všetky príkazy

Minimálna investícia je 40€. každý deň sa ceny akcií a dlhopisov menia, a preto sa môže stať, že zloženie portfólia sa časom zmení od toho pôvodného. Toto je aj hlavný dôvod rebalancovania celého portfólia.

Rebalancovanie portfólia

Rozloženie portfólia sa časom mení. Jednotlivé fondy klesajú a zase naopak rastú. V tomto dôsledku sa menia aj výnosy a celkové riziko. 

Aby rozloženie portfólia zostalo rovnaké, je možné využiť funkciu automatického rebalancovania. Fondee neustále sleduje vývoj trhu a pokiaľ dôjde k nejakej väčšej zmene, portfólio sa upraví. Klesajúce fondy sa dokúpia a tie rastúce sa čiastočne predajú. Výsledkom je portfólio s rovnakým percentuálnym rozložením ako na začiatku.

Fondee-rozloženie-ETF-fondov
Rozloženie portfólia

Táto činnosť prebieha každý mesiac, avšak len v prípade, ak bude schválená klientom.

Poplatky

Medzi najväčšie výhody patria jednoznačne nízke a transparentné poplatky, ktoré vynikajú v porovnaní s poplatkami podielových fondov. Zatiaľ čo pri podielových fondoch sa zvyknú platiť až štyri druhy poplatkov (vstupné, výstupné, manažérske a výkonnostné), Fondee si účtuje iba manažérske poplatky. Spolu s týmto poplatkom sa hradia ešte poplatky za správy ETF, ale tie bývajú symbolické.

Priemerné poplatky sa pohybujú okolo 1,05% ročne. Ich presná hodnota sa však zobrazí až po prihlásení do účtu investora.

Manažérsky poplatok – jeho hodnota predstavuje približne 0,9% ročne. Poplatok sa účtuje každý mesiac. V prípade, že sa na účte nenachádzajú žiadne finančné prostriedky, poplatok sa neuhrádza.

fondee-poplatky

Poplatok za správu ETF – tento poplatok si Fondee neúčtuje. Účtujú si ho správcovia ETF fondov. Priemerná hodnota sa pohybuje okolo 0,15% ročne. Odpočítava sa z majetku fondu, to znamená, že sa neodrátava z účtu investora. Prejaví sa znížením hodnoty ETF.

Samotné poplatky sú jeden z najviac pozitívnych aspektov investičnej platformy Fondee. Oproti poplatkom konkurencie je rozdiel markantný a to spravidla v dlhodobom investičnom horizonte.  

Vklady a výbery

Vklady sa realizujú bankovým prevodom, pričom platforma zainvestuje finančné prostriedky najneskôr do dvoch dní od ich prijatia. Bankový prevod sa využíva aj pri výbere. ETF fondy, do ktorých Fondee investuje sú obchodované v eurách.

Jednorazovo aj pravidelne

Platforma umožňuje jednorazové aj pravidelné investovanie. Pravidelné investovanie má tú výhodu, že nie je potrebné riešiť načasovanie a klient sa tak vyhne nákupu na vrchole trhovej ceny. Investované čiastky je možné ľubovoľne meniť a pokiaľ sa pár mesiacov na účet nič nepošle, nič sa nedeje. O vkladoch a výberoch rozhoduje výlučne investor.

Zabezpečenie

Všetky peniaze a investície klientov sú uložené oddelene od prostriedkov Fondee, takže ani v prípade krachu spoločnosti, klient o svoje investície nepríde. Prostriedky klientov sú naviac poistené do výšky 20 000€.

Nákupy cenných papierov a ich uloženie zaisťuje partnerský broker J&T Banka. Do septembra 2021 rolu partnerského brokera zaisťovala firma Degiro.

Skúsenosti s Fondee

Spoločnosť Fondee funguje pomerne krátko. Napriek svojej krátkej histórii pôsobí spoločnosť ako dôveryhodná, férová a transparentná platforma. Klienti presne vedia, ako s ich financiami Fondee nakladá, koľko zaplatia na poplatkoch a aké riziko podstupujú.

Na čo si dať pozor?

Fondee nezarobí stovky percent ročne. Rozhodne má ale lepší potenciál, ako sporiace účty a termínované vklady.

ETF fondy sú vhodné na dlhodobé investície, aspoň na 5 a viac rokov. Dlhší investičný horizont znižuje riziko zlého načasovania a zároveň zvyšuje potenciál investície.Pri uvádzaných výnosoch nie je zahrnutá inflácia a rovnako sa tak nezohľadňuje ani daň.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!