Amazon testuje humanoidných robotov na nahradenie ľudskej práce

Spoločnosť Amazon skúša vo svojich skladoch v USA humanoidné roboty, čo predstavuje najnovšie znaky automatizácie ľudských činností tohto technologického giganta.

Amazon tvrdí, že cieľom tohto kroku je ,,uvoľniť zamestnancov, aby mohli efektívnejšie doručiť tovar ich zákazníkom“.

Spoločnosť uviedla, že testuje nového robota s názvom Digit, ktorý má ruky a nohy a dokáže sa pohybovať, uchopovať a manipulovať s predmetmi podobne ako človek.

,,Automatizácia spoločnosti Amazon je pretekom v strate pracovných miest. Už sme boli svedkami toho, že kvôli automatizácii zanikli stovky pracovných miest v centrách na plnenie objednávok,” povedal Stuart Richards, organizátor britskej odborovej organizácie GMB.

Prečítajte si ako investovať do akcií Amazonu tu.

Amazon v súvislosti s týmto oznámením uviedla, že jej robotické systémy v skutočnosti pomohli vytvoriť ,,státisíce nových pracovných miest” v rámci jej prevádzok.

,,Patrí sem 700 kategórií nových typov pracovných miest na kvalifikovaných pozíciách, ktoré predtým v spoločnosti neexistovali,” uviedla firma.

Podľa technologického giganta má v súčasnosti viac ako 750 000 robotov, ktoré ,,spolupracujú” s ľudskými zamestnancami a často sa využívajú na vykonávanie ,,vysoko opakujúcich sa úloh”.

Riaditeľ technológií spoločnosti Amazon Robotics, Tye Brady, novinárom povedal, že ľudia sú ,,nenahraditeľní”, a poprel názory, že by spoločnosť mohla mať v budúcnosti plne automatizované sklady.

,,Žiadna časť môjho ja si nemyslí, že by to niekedy mohla byť realita,” povedal.

,,Ľudia sú pre proces realizácie veľmi dôležití; schopnosť myslieť na vyššej úrovni, schopnosť diagnostikovať problémy.”

amazon humanoidi

Nohy namiesto kolies

Namiesto toho, aby Digit používal na pohyb po sklade kolieska, má na to dve nohy, rovnako ako ľudia. Taktiež má aj ruky, ktoré dokážu zdvihnúť a premiestniť balíky, úložné boxy, objednávky zákazníkov a iné predmety.

Scott Dresser zo spoločnosti Amazon Robotics pre BBC povedal, že to mu umožňuje ,,poradiť si so schodmi a schodiskami alebo miestami v našom zariadení, kde sa potrebujeme pohybovať hore a dole”.

Povedal však, že Digit  je len prototyp a cieľom tejto skúšky bolo zistiť, či takýto robor dokáže bezpečne spolupracovať s ľudskými zamestnancami.

,,Je to len experiment, ktorý vykonávame, aby sme sa naučili trochu viac o tom, ako môžeme používať mobilné roboty a manipulátory v našom prostredí tu v našej firme.’’

Pán Dresser taktiež naznačil, že obavy z nahradenia pracovných miest nezodpovedajú tomu, čo sa stalo v spoločnosti Amazon.

“Podľa našich skúseností tieto nové technológie skutočne vytvárajú pracovné miesta, umožňujú nám rásť a expandovať. A videli sme to už viackrát prostredníctvom robotov, ktoré máme dnes k dispozícii.’’

“Bohužiaľ, nie vždy fungujú a potrebujeme aj ľudí na ich opravu,” povedal.

Spoločnosť Amazon v posledných rokoch zvýšila využívanie robotov, pretože vzrástol tlak na znižovanie nákladov a zrýchlenie doručovacieho procesu.

Minulý rok spoločnosť oznámila, že skúša aj obrovské robotické rameno, ktoré dokáže v sklade vyberať a triediť tovar. Na presun tovaru po svojich skladoch už používa kolesové roboty a v dvoch štátoch USA začala na doručovanie tovaru používať drony.

Jedným z cieľov Amazon-u je schopnosť doručiť tovar do jednej hodiny pomocou dronov.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: