Cena ropy, kurz, vývoj

Ropa je základnou surovinou rafinérskeho priemyslu. V posledných dňoch jej cena opäť stúpla. Môžu za to najmä vzťahy medzi USA a Iránom. Dodávky ropy, ktoré putovali zo Saudskej Arábie do Ázie a USA boli o čosi drahšie. Ceny ropy budú stúpať aj v januári. V tomto článku sa dozviete o tom, aká je aktuálna cena ropy Brent na burze, jej graf ako aj o tom, aký bol vývoj cien ropy.

Čo sa v tomto článku dozviete ?

 1. Základné informácie o rope
 2. Vývoj cien ropy
 3. Ako sa určuje cena ropy ? 
 4. Čo ovplyvňuje cenu ropy ?
 5. Aktuálna cena ropy Brent
 6. Prečo investovať do ropy ?
 7. Ako možno obchodovať s ropou ?
 8. Postup obchodovania s ropou

Základné informácie o rope

Je to komodita, ktorá má unikátne chemické vlastnosti. Ropa je súčasťou výrobných procesov až pri 95% potravín. Dostala tiež prezývku “čierne zlato”. Prosec, pri ktorom ropa vzniká je prirodzený, je však taký dlhý, že bolo nutné zaradiť ropu medzi neobnoviteľné zdroje. 

Najväčšie zásobiská ropy sa nachádzajú vo Venezuele, v Spojených arabských emirátoch, v Rusku, Číne či Quatari, ale aj v Brazílií a Nigérií. 

Zdroj: https://www.tonymappedit.com/6-maps-that-show-the-top-countries-by-oil-reserves-revenues-production-consumption-export-import/

Ropa sa rozlišuje podľa viacerých kritérií. Jedným z nich je hustota ropy. Ropa s nízkou hustotou a s hodnotami 0,61 – 0,85 g/cm3 sa označuje ako ĽAHKÁ. Naopak ŤAŽKÁ ropa je vyššiu hustotu a jej hodnoty sú 0,93 – 1,05 a viac g/cm3. Ďalej sa rozlišuje podľa toho, koľko síry má v sebe obsiahnutej. Rozlišujeme SLADKÚ a KYSLÚ ropu. Za tú najkvalitnejšiu ropu na svete je považovaná ropa, ktorá je ľahká a sladká. Takou je napríklad  najobchodovanejšia ropa Brent alebo WTI (West Texas Intermediate).

Ropa Brent

Ropa Brent má svoje náleziská v Severnom mori. Je veľmi obchodovanou, nakoľko spĺňa požiadavky kvality. Ide o ropu ľahkú a sladkú. Ropa tohto typu je vhodná na výrobu benzínu. Pokiaľ vyhľadávate obchodovanie s ropou Brent, nájdete ju na burze IPE. Ide o medzinárodnú ropnú burzu, ktorá má svoje sídlo v Londýne

WTI

West Texas Intermediate je severoamerická ropa a patrí medzi najkvalitnejšie ľahké sladké ropy. Čo sa týka obchodovania, nájdete ju na komoditnej burze NYMEX, v New Yorku

Vývoj cien ropy

Najčastejšie obchodovanou je ropa WTI. U nás sa však stretneme skôr s ropou Brent, ktorá je obchodovaná na medzinárodnej burze. Cena ropy je obvykle udávaná v bareloch za americký dolár. Pričom 1 barel predstavuje 159 litrov ropy.

Takto vyzeral historický vývoj ceny ropy Brent za posledných 20 rokov:

brent cena ropy
Zdroj: https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=crude-oil-brent&months=240 

Historický vývoj ceny ropy WTI v priebehu 20. rokov:

wti cena ropy

Ropa je súčasťou mnohých výrobkov, nie je to iba pohonná hmota. Tak isto sa podieľa na viacerých výrobných procesoch. Ide o likvidnú a významnú komoditu, na ktorej sme do určitej miery závislí. Zlou správou je, že ide o neobnoviteľný zdroj. Dobrou, že sa začíname učiť žiť bez ropy. 


Vývoj cien ropy Brent a WTI je veľmi podobný. Obe boli totiž ovplyvnené rovnakými činiteľmi. Cena ropy závisela v minulosti od ekonomiky a jej vývoja. Vývoj na grafe ukazuje aj prítomnosť ropných šokov, ktoré vznikli v dôsledku problémom s logistikou, či v politike. Ide o prípad, kedy je dopyt vyšší ako ponuka. Podľa historického vývoja ceny ropy zobrazeného na grafe je zrejmé, že cena ropy (Brent alebo WTI) dlhodobo stúpa.

Ako sa určuje cena ropy ?

Tak ako väčšina komodít na trhu, aj ropa a jej cena je tvorená dopytom a ponukou. To znamená, že ak je na trhu viac kupujúcich ako predávajúcich, dopyt všetkých nie je uspokojený a cena ropy začne stúpať. Naopak ak na trhu prevyšuje ponuku ale je málo kupujúcich, cena ropy bude v takomto prípade klesať.

Nakoľko ide o zdroj, pre ktorý na Zemi nemáme náhradu, očakáva sa, že bude jeho cena v budúcnosti iba stúpať. Mnoho západných krajín je na rope technologicky závislá. Znížiť tak dopyt po tejto komodite a spomaliť tým jej úbytok je veľmi náročné.

Aktuálna cena ropy 

Čo ovplyvňuje cenu ropy?

Cena ropy je ovplyvnená niekoľkými faktormi ako globálnym dopytom, logistikou a infraštruktúrou alebo vývojom menových kurzov.

Organizácia OPEC

OPEC (Organisation of the Petroleum Exporting Countries) je ropný kartel, ktorý má pod kontrolou takmer všetku ťažbu na Blízkom východe. Táto organizácia sa môže rozhodnúť, že obmedzí produkciu. Zvýši tým ceny ropy a zemného plynu, to znamená, že porastie kurz ropy.

OPEC bola založená v roku 1960 a jej sídlo nájdeme vo Viedni. Členskými štátmi organizácie sú Alžírsko, Angola, Irak, Irán, Kuvajt, Líbya, Nigéria, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Venezuela. 

Globálny dopyt

Ekonomický rast, ktorý nastáva v ázijských krajinách sa stal kľúčovým faktorom pri raste cien ropy. Čína siaha na vrchol rebríčka  svetových importérov ropy. 

Medzi globálne vplyvy môžeme zaradiť aj momentálnu situáciu o snahu znížiť ľudskú potrebu použitia ropy. Ak sa v tomto smere budeme posúvať dopredu a ropa pre nás už nebude nezbytnou komoditou a cena ropy bude rásť pomalšie. Snahu o spomalenie spotreby nášho čierneho zlata môžeme podporiť prechodom na alternatívne pohony a predovšetkým redukciu plastu.

Logistika a infraštruktúra

Cesta od dodávateľa k spracovateľovi ropy môže byť veľmi dlhá. Od jej dĺžky a obtiažnosti sa potom odvíja aj jej cena a poplatky spojené s prepravou do rafinérie. Ropa je prevážaná najčastejšie tankermi alebo ropovodmi

Vývoj menových kurzov

Cena ropy je určená v amerických dolároch. Ak je jej postavenie k euru posilnené, členské štáty eurozóny zaplatia viac. Ak bude dolár oproti euru oslabený, cena dovozu ropy klesne.

Politika ochrany životného prostredia

V členských štátoch Európskej únie platia prísne pravidlá a regulácie, ktoré sa týkajú ťažby ropy. Mnohé rozvojové krajiny majú tieto pravidlá voľnejšie, čo spôsobuje aj nižšie ceny. Možnosti ťažby ropy a postoj jednotlivých krajín k nej je vplyvným faktorom pri vývoje ceny ropy. 

Aktuálna cena ropy Brent

Cena ropy Brent stanovená ku dňu 15.12.2021 bola 73.39 USD a predstavuje 1 barel, teda 159 litrov ropy. Kurz ropy: 73.3900 USD.

aktualna cena ropy

Prečo investovať do ropy ?

Ropa sa stala komoditou, be ktorej si zatiaľ nevieme predstaviť žiť. Potrebujeme ju ako pohonnú hmotu, používa sa pri liečivách, pesticídoch, pri výrobe asfaltu, lepidla, farbív či pneumatík. Množstvo ropy je zatiaľ obmedzené a jej ťažba veľmi náročná. Všetko tak naznačuje tomu, že bude cena ropy v budúcnosti najmä stúpať. Na uloženie Vašich voľných finančných prostriedkov je tak vhodnou komoditou. 

Rozdieľ medzi dvoma najobchodvanejšími ropami Brent a WTI je v podstate iba v ich lokalite. Ropa je ovplyvňovaná rovnakými hrozbami a jej cena sa tak môže líšiť iba zriedka. Napríklad v súvislosti s politickými nezrovnalosťami. Takéto hrozby číhajú aj na trhu s ropou Blízkeho a Ďalekého východu. 

Ako možno obchodovať s ropou ?

Na obchodovanie s ropou si spravte predovšetkým podrobný prieskum trhu. Asi 60% obchodov s ropou môže prebiehať priamo, zvyšných 40% je možných iba prostredníctvom burzy. 

Futures

Pri obchodovaní na burze ide o FUTURES kontrakty. Ide o obchody na burze, stanovené k určitému termínu a za určitú sumu. Futures kontrakty však nie sú pre malých obchodníkov. Ide o splnenie niekoľkých podmienok. Jednou z nich je nákup najmenej 1000 barelov ropy. Sumy tak siahajú pre bežného investora do astronomických hodnôt. 

CFD

Druhou možnosťou sú CFD kontrakty. Ide teda o obchod medzi Vami a Vaším brokerom. Na obchodovanie by ste mali mať založený obchodný účet. Tento účet si založíte u Brokera, ktorý Vám následne umožní investovať do ropy. Dobrý broker Vám okrem toho umožní investovať aj do iných finančných inštrumentov: akcie, meny, ETF, kryptomeny.  Svoje prostriedky tak viete diverzifikovať.

CFD Vám umožní obchodovať s ropou s menším kapitálom. Je to umožnené vďaka pákovému efektu. Investor využíva finančnú páku, ktorá by mohla znásobiť zisk. Pokiaľ však obchod neprebieha tak, akoby mal, páka znásobý stratu. CFD kontrakt je výhodný pri poklese ceny ropy. Z poklesu ceny ropy na trhu môžete profitovať. 

ETF

ETF fondy sú 3. možnosťou obchodovania s ropou. Ide o pasívne riadený fond, ktorý sleduje podkladové aktívum a následne kopíruje jeho pohyb ceny. Pomocou ETF viete “kopírovať” napríklad akcie, dlhopisy alebo indexy. Takýmto fondom je napríklad United States Oil Fund alebo USO. Fond kopíruje vývoj ceny ropy a Vy ho môžete využiť pri investovaní.

V týchto operáciách ETF fond nakupuje podkladové aktíva, vydáva na to svoje vlastné akcie – podiely, ktoré nakupujú investori na akciovej burze za zvyčajne nízke poplatky.

Na Slovensku viete investovať do ETF prostredníctvom firiem Portu alebo Finax.

Postup obchodovania s ropou

 1. V prvom kroku si spravte prehľad trhu. Nie iba prehľad vývoja cien ropy a obchodovanie s ňou, ale aj prehľad brokérov. Výber toho správneho je naozaj dôležitý.
 1. Po výbere je potrebné založenie obchodného účtu. Účet si viete založiť online u vybraného brokera behom pár minút (10-15 minút). Pri zakladaní budete vypĺňať Svoje osobné údaje a bude od Vás požadované overenie totožnosti. 
 1. Následne by ste mali vložiť na účet peniaze. Môžete tak spraviť bankovým prevodom alebo pomocou platobnej karty. Pri niektorých spoločnostiach je vklad možný aj pomocou služby PayPall, Neteller alebo Skrill. 
 1. Ďalším krokom je výber spôsobu, akým budete obchodovať. Ako sme spomenuli vyššie, na výber máte 3 možnosti: Futures kontrakty, CFD kontrakty a ETF fondy.
 1. Zadanie prvej objednávky. Zatiaľ čo v minulosti musela objednávka prebehnúť 

prostredníctvom burzy alebo telefonátu, dnes je tomu inak. Všetko je jednoduchšie a to platí aj pre obchodovanie s ropou. Väčšina objednávok je realizovaných prostredníctvom online platforiem dostupných ako na Váš počítač, tak na smartphone. 


U väčšiny investorov a brokerov sa  stretneme s dvomi typmi objednávok. Ide o Market alebo Limit objednávku. Market objednávka je realizovaná v danom okamihu a za aktuálnu cenu ropy na trhu. Limitná objednávka umožňuje nastavenie cenovej úrovne, za ktorú chcete ropu nakúpiť, alebo predať. V momente stretu aktuálnej ceny ropy a Vami zvolenej hranice, prebehne Váš obchod.

Záver

Všetky predikcie zatiaľ nasvedčujú tomu, že cena ropy bude stúpať. Stúpať bude, kým sa ropu nepodarí nahradiť, alebo sa nám nepodarí nájsť nové nálezisko tohto čierneho zlata o veľkosti aspoň 200 miliárd barelov. 

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  by
 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Súhlas GDPR so súbormi cookie s Real Cookie Bannerom