Portu recenzia + skúsenosti s investičnou platformou|2024

Portu.sk je adaptáciou českej platformy Portu.cz. Ide o roboadvisor, ktorý mnohým Čechom umožnil jednoduché a lacné investovanie do ETF. Portu.sk má všetky predpoklady preraziť i medzi slovenskými investormi. V prvom rade zohrávajú kľúčovú úlohu dva faktory a to poplatkydane. Cielom investičnej platformy je sprístupnenie investovania do akcií. Čítajte ďalej a zistite viac tejto jedinečnej službe, ktorá sa stala inovátorom v oblasti robotického investovania.


Mnohí začínajúci investori stoja pred otázkou, či je výhodnejšie nakúpiť akcie spoločností (v tomto prípade záleží vždy od preferencií konkrétneho investota), alebo investovať do ETF fondov. Z dlhodobého hľadiska však indexové fondy (S&P 500/DAX) dosiahli a dosahujú lepšie výsledky ako aktívne spravované akciové fondy

Základné informácie

Portu je automatizovaná investičná platforma, ktorá láka investorov nízkymi poplatkami a príťažlivým pomerom cena/výkon. Investovanie vo všeobecnosti so sebou nesie isté riziká. Začiatočníkom sa tak môže veľmi ľahko stať, že investujú do nesprávnych aktív. Práve vďaka platformám ako Portu je možné investovať do mnohých komodít, diverzifikovať portfólio a investovať už od naozaj nízkych čiastok. 

Spoločnosť Portu vznikla v roku 2017. Za jej vznikom stojí investičná spoločnosť WOOD & Company, ktorej história siaha až do roku 1991. Spoločnosť WOOD & Company sa predovšetkým zameriavala na veľké firmy a solventných klientov, no nedávno však svoju pozornosť obrátila aj na menších investorov. 

Meno firmyPortu
Webová stránkaNavštíviť portu.sk
JazykSK, CZ
Minimálny vklad20 €
Zákaznícky servis+421 233 006 706
Email[email protected]
Mena
PoplatkyOd 1% ročne

Investičné produkty Portu

Portu vytvorilo pre klientov niekoľko investičných produktov. Jednotlivé produkty sú prispôsobené tomu, či ste začiatočník alebo skúsený investor. Ako to vlastne funguje? To Vám popíšeme v ďalšej sekcii o roboadvisory platformy Portu.

ETF a roboadvisory platformy Portu.sk 

Na burzách a často aj mimo nich sa bežne obchoduje s cennými papiermi. Cenné papiere poskytujú investorom výnosy v podobe dividend. V prenesenom zmysle slova ide o akési pomyselné kapitálové zhodnotenie.

Akcie a dlhopisy je možné nakupovať samostatne, no takisto je možné kupovať podiel v investičných fondoch, ktoré majú vo svojom portfóliu širokú škálu cenných papierov, za ktorých správu si takéto spoločnosti účtujú poplatky.  

Investičné fondy majú rôzny charakter. V našich podmienkach sa však najčastejšie stretávame s podielovými fondami rôznych investičných spoločností či bánk. Ide teda o sprostredkované fondy. V momente, kedy sa akcie investičných fondov presunú do rozhrania búrz, stávajú sa z nich ETF fondy. Vo svete je takýchto fondov tisíce.

ETF fondy majú obrovskú likviditu a výrazne nižšie správcovské poplatky

Roboadvisory platformy fungujú na základe parametrov, ktoré si zadá každý investor. Tieto parametre následne vygenerujú portfólio ETF fondov, ktoré sa automaticky rebalancuje, čiže odkupuje a odpredáva na základe potreby. Investor sa nemusí o nič starať. Diverzifikácia portfólií zložených z niekoľkých ETF je dosť rozmanitá a obšírna. 

Portu ponuka

A tu sú jednotlivé investičné produkty:

Portfólio na mieru

Toto portfólio je vhodné pre začiatočníkov ale aj pokročilých investorov. Tím v spoločnosti Porto najskôr zistí, aký je Váš investičný cieľ, aké sú Vaše možnosti pre mesačnú investíciu, aké máte vedomosti a skúsenosti s investovaním. Taktiež sa Vás spýtajú na Váš postoj k riziku. To všetko je dôležité si premyslieť pred tým, ako začnete investovať.

Portfólio na mieru za Vás navrhne Portu. Ďalším krokom je overenie totožnosti investora. Následne prevediete peniaze, ktoré za Vás Portu prerozdelí a investuje kam má. Vývoj investícií pravidelne kontrolujú za Vás. Portfólio je pravidelne rebalansované pre zachovanie jeho ideálneho zloženia.

Vlastná stratégia

Tento produkt je určený pre skúsených investorov, ktorí si chcú investície riadiť samy. Portfólio si môžete poskladať z overených ETF alebo rôznych akcií. Pre investovanie si môžete nastaviť trvalý príkaz alebo vkladať peniaze podľa seba.

Za Vlastnú stratégiu si Portu účtuje mesačný poplatok podľa toho, aký plán si zvolíte. Portu ponúka na výber 3 cenové plány stratégií: Štandard, Plus a Premium.

cenove-plany
Cenový plán stratégie Portu / portu.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať: Výhody investovania do ETF

Tematické stratégie

Ide o stratégiu, ktorá je zameraná na konkrétne odvetvie, do ktorého vkladá investor svoje nádeje. Môžu to byť investície do inovácií k udržateľnosti, do technologického pokroku, do zlata, akciového neba alebo zodpovednej budúcnosti.

Investičná rezerva

Investičná rezerva je konzervatívne portfólio na budovanie finančnej rezervy, ktorá nebude čeliť inflácií. Portfólio používa úročenú hotovosť s investičnými nástrojmi, má najmenšiu rizikovosť a poplatok je znížený na 0,25% ročne.

Portu Crypto

Portfólio, ktoré sa skladá z kryptomien. Za správu investície v krypto účte platíte 1% ročne a to bez ohľadu na koľko obchodov urobíte. Zisky z investície do kryptomien môžete mať oslobodené od dane ak využijete a splníte časový a hodnotový test.

Portfólio Portu Crypto je vhodné najmä pre dlhodobé a pravidelné investovanie. Klientovi umožňuje diverzifikovať svoje portfólio a spravovať všetko v rámci jednej platformy. Portfólio nie je vhodné na obchodovanie na páku alebo krátkodobé špekulácie.

Okrem klasického účtu pre investora ponúka Portu možnosť otvoriť si Detský, Firemný alebo Korunový účet.

  • Detský účet – bezúdržbový účet so zvýhodnenými poplatkami na zhodnotenie odložených financií pre našich najmenších.
  • Korunový účet – pre investovanie v CZK, všetky operácie a prehľad budete mať taktiež v CZK.
vynosnot portu
Priemerná ročná čistá výkonnosť korunových portfólií Portu / portu.sk
  • Firemný účet – pre firmy s voľnými finančnými prostriedkami, ktoré by chceli investovať. Účet vhodný na podporu rastu podnikania.

Registrácia

Registrácia na Portu.sk je veľmi jednoduchá a rýchla. Účet je možné mať overený už do 24 hodín. Ak hodnotíme a porovnávame spoločnosť Finax s Portu, je potrebné poznamenať, že Finax má lepšie zvládnuté overovanie identity (automatizovaný systém cez video).


Prvým krokom pri registrácii je vyplnenie jednoduchého formuláru. Medzi údaje, ktoré budete musieť zadať patria základné údaje ako meno a priezvisko, adresa, e-mail a telefón.

Následne je potrebné vyplniť dotazník, na základe ktorého Vám je Portu schopné odporučiť najvhodnejšiu štruktúru investície práve pre Vás. Čím lepšie Vás spoznajú, tým lepšie budete môcť dosiahnuť Vaše investičné ciele. Zoznam otázok je veľmi podobný, ako ten na Finaxe. Otázky sa viažu na riziko, skúsenosti s investovaním a podobne.

Po absolvovaní dotazníka sa vytvorí profil, na základe ktorého je možné si vytvoriť investičné portfólio na mieru. Používateľ sa môže rozhodnúť, či sa bude spoliehať sa na algoritmus Portu, alebo na svoje vedomosti a znalosti a vytvorí si tak portfólio na základe vlastných skúseností.

Ďalej je potrebné overiť email a telefónne číslo SMS kódom. Ide o bežný postup, pri ktorom obdržíte presné inštrukcie.

Posledným krokom pri overovaní účtu je nahratie fotky občianskeho preukazu + jedeného ďalšieho dokumentu (môže to byť pas, vodičský preukaz, rodný list prípadne iný preukaz totožnosti s fotografiou). Ide o štandardné overovanie, ktoré kvôli bezpečnosti využívajú mnohé spoločnosti a platformy. Toto overenie je však manuálne, no napriek tomu by počas pracovných dní nemalo trvať dlhšie, ako spomínaných 24 hodín. 

recenzia portu firemny ucet

Vklad

Vklad je možné spraviť viacerými spôsobmi. Či už bežným bankovým účtom, alebo cez virtuálne peňaženky. Samotné Portu využíva Fio banku a informáciu o pripísaní vkladu je možné nájsť na domácej stránke hneď po prihlásení sa. 

Vložiť je možné akúkoľvek sumu od 20 EUR a to jednorazovo alebo pravidelným mesačným vkladom.

Peniaze sa vo Vašej aplikácii Portu ukážu pár minút potom, čo sa pripíšu na bankový účet Portu. Medzibankový prevod je buď okamžitý (ak využívate okamžité platby), alebo môže trvať niekoľko hodín – to však v Portu nedokážu ovplyvniť.

Finančné prostriedky investorov sú oddelené od finančných prostriedkov firmy. Takže v prípade krachu sú možné dve alternatívy. Buď by sa akcie previedli na iného brokera, alebo by boli predané za aktuálnu cenu a následne vyplatené investorom. Cenné papiere sú vedené na meno klienta a sú jeho majetkom. Finančné prostriedky investorov sú vedené na účte v Citibank a cenné papiere (ETF) sú zase spárované cez banku BNP Paribas. 

Ako začať investovať s Portu – vysvetľujúce video

Poplatky

Portu nemá vstupný poplatok ani poplatok za predčasný výber. Spoločnosť má však nastavený poplatok pre každý produkt zvlášť. V prípade, že budete dlhodobým investorom Portu má pre Vás zľavu 40%. Ďalšou možnosťou je investovať úplne zdarma vďaka službe Pozvi priateľov

Portu portfólio

V rámci celej platformy je v zásade len jeden druh poplatku a to poplatok za správu investícii. Za štandardné Portu portfólio tento poplatok predstavuje 1 % ročne z investovanej čiastky. Poplatok sa strháva každý mesiac z priemernej hodnoty portfólia v daný mesiac. Mesačný poplatok teda predstavuje 1 %/12.

Investičná platforma Portu si neúčtuje žiadne vstupné ani výstupné poplatky, žiadne poplatky za nákup a predaj cenných papierov, rovnako ani poplatky za vykonané rebalansovanie či poplatky z nadvýnosov nad stanovenú hladinu. 

Portu stratégie

Okrem štandardného investovania, je možné zvoliť aj investovanie do Portu Stratégií. Tých je hneď niekoľko, líšia sa na základe tematického záberu. Týmto spôsobom je možné investovať do obnoviteľných zdrojov energií, či do firiem zaoberajúcich sa výskumom v oblasti farmácie, biológie. Samozrejme, je si z čoho vyberať. 

Pre Portu Stratégie existujú 3 rôzne cenové plány, no vždy ide iba o jeden transparentný poplatok. Poplatky sa dohromady nesčítajú. 


Detský účet

Pre rodičov, ktorí by chceli odkladať deťom peniaze bokom a investovať ich za zvýhodnených podmienok Portu prináša veľmi výhodný je poplatok za detský účet, ktorý predstavuje len 0,25 % ročne z hodnoty investície. V rámci detského účtu možno investovať do portfólií, o ktoré sa plne stará Portu investičný tím.

Portu Crypto

Služba Portu Crypto má jediný poplatok, ktorý činí 1 % p.a. Ďalšie poplatky nie sú účtované.

Zľava zo správcovskeho poplatku

Pri každom Portu portfóliu, Portu stratégii alebo Crypto investícii máte možnosť nastaviť si tzv. fixované obdobie – časový horizont, počas ktorého neplánujete svoju investíciu vybrať. Portu ponúka svojim dlhodobým investorom možnosť znížiť poplatky za spravovanie až o 40 %. Túto zľavu je možné využiť  v prípade zafixovania investície na dobu 5 až 15 rokov. Poplatky tak môžete znížiť v priemere o 20 až 40 %. Ku každému obdobiu sa viaže zľava na poplatok, ktorú čerpáte, ak peniaze nevyberiete pred uplynutím stanoveného horizontu.

Zabezpečenie

Bezpečnosť platformy je naozaj na vysokej úrovni. Nasvedčuje tomu hneď niekoľko parametrov. V prvom rade platforma podlieha Českej národnej banke. Teraz pri prechode platformy na Slovensko, samozrejme, bezpečnosť deklaruje Slovenská národná banka.

Ďalšiou dôveryhodnou črtou je nutnosť využívať prevody na overený bankový účet, ktorý je vedený na meno užívateľa. Platforma má jasne diverzifikované prostriedky klientov od prostriedkov Portu. Veľkým plusom je aj poistenie nezainvestovaných peňazí a to až do výšky 100 000 €. V konečnom dôsledku bezpečnosť garantuje aj Garančný fond obchodníkov s cennými papiermi, ktorý sa zaväzuje na poistenie investícii do výšky 20 000 €. 

Výnosy, zhodnotenie investícii

Ročné zhodnotenie je jeden z prvých parametrov, ktoré investorov zaujíma. Portu tieto údaje zverejňuje na svojej stránke. Pri voľbe portfólia sa zobrazí očakávaný vývoj pre optimistický aj pesimistický scenár.

investovanie do etf

Skúsenosti s Portu

Portu nie je jediná investičná platforma na našom trhu. Vďaka internetu je prístup v podstate takmer neobmedzený. A to platí aj pri investovaní. Portu ponúka zvýhodnené poplatky alebo taktiež možnosť zostaviť si vlastnú stratégiu. Aj samotná ponuka portfólia je oveľa rozmanitejšia, ako tá konkurenčná.

To, čo by Portu mohlo vylepšiť, je jednoznačne spracovanie pokynov. Portu všetky nákupy, prevody a predaje cenných papierov uskutočňuje iba 2 razy za týždeň. Pričom už dnes máme k dispozícii mnohé platformy, ktoré spracovávajú transakcie na dennej báze. 

Výhody a nevýhody Portu

Portu výhodyPortu nevýhody
✔️ Česká investičná platforma❌ Obmedzené možnosti investovania
✔️ Transparentné poplatky❌ Investovanie s roboadvisorom sa môže javiť ako nudné
✔️ Pravidelné rebalancovanie❌ V prípade nižšie rizikového profilu sú aj nižšie investičné výnosy
✔️ Možnosť vlastnej stratégie
✔️ Vklady a výbery v eurách
✔️ Nízky minimálny vklad – 20 EUR

Portu vs Finax

Obe platformy sú v zásade dosť podobné. Na Finaxe je možné investovať iba raz v týždni a to zväčša v utorok. Portu ponúka možnosť investovať 2 krát do týždňa – spravidla v utorok a štvrtok. Platformy ponúkajú rôzne druhy investovania. Vedia sa prispôsobiť skúsenejším investorom, no aj tým začínajúcim. 

Cieľom Portu je ponúkať čo najlepšie miesto pre zhodnotenie peňazí, preto sa platforma snaží prichádzať s novými produktmi a službami, ktoré užívatelia oceňujú.

Výhody a nevýhody Finax

Finax výhodyFinax nevýhody
✔️ Slovenská investičná platforma❌ Nákupy a predaje len raz do týždňa
✔️ Transparentné poplatky❌ Nie je možné zostaviť vlastné portfólio
✔️ Pravidelné rebalancovanie❌ Poplatky za vklady
✔️ Vklady a výbery v eurách

Zhodnotenie Portu recenzie

V dnešnej turbulentnej dobe je dôležitá diverzifikácia aktív. Preto nie je vhodné aby ste všetok svoj kapitál investovali len do nehnuteľností, akcií alebo kryptomien. Ale snažili sa rozdeliť aktíva tak, aby ak príde k neočakávanej udalosti, ste neprišli o svoje investície. S Portu je možné získať kvalitné investičné portfólio takmer bez práce a bez starostí.

Spomínané portfólio zostavuje algoritmus. V praxi to teda znamená, že za užívateľa predáva cenné papiere počítač, ktorý taktiež dohliada na to, aby sa portfólio dramaticky nemenilo.

Za túto službu sa však účtuje správcovský poplatok 1%. Na druhej strane, ak je plánovaná investícia väčších obnosov peňazí na pravidelnej báze, každé stratené percento sa prejaví. V takom prípade je vhodné zvážiť, či nie je predsa len výhodnejšie investovať do ETF fondov samostatne. 

V prípade, že sa investovaním neplánujete aktívne zaoberať a radšej si priplatíte za pohodlie, Portu určite nesklame. 

Často kladené otázky

Ako Portu funguje?

Hneď po úspešnom založení konta nasleduje pasáž s otázkami. Na základe odpovedí sa zvolí najvhodnejšia investícia vzhľadom na potreby užívateľa. Keď je zadefinovaná stratégia, prevedú sa finančné prostriedky do Portu.

Po prevode sa može prejsť k nákupu inštrumentov do portfólia užívateľa. Aktuálny stav a projekcia budúcich výnosov bývajú zobrazené jasne a prehľadne. V takomto štádiu to užívateľ môže nechať, pretože Portu sa o investície užívateľov stará a pravidelne ich kontroluje.

Ako sa líši Portu od sporiaceho účtu v banke?

Ovládanie platformy Portu je rovnako jednoduché, ako práca s bežným sporiacim účtom online. Portu ponúka aj ďalšie výhody. Ak sa investuje iba v rámci sporiaceho účtu, napriek garanciám banky, zhodnotenie prostriedkov často nedosahuje ani mieru inflácie.

Finančné prostriedky takýmto spôsobom strácajú na hodnote, Portu však dokáže niekoľkonásobne zvýšiť výnosy investícií. Je síce pravda, že pri investovaní môže dôjsť aj k poklesu, no aj túto stránku má Portu ošetrenú. Pravidelným kontrolovaním ostáva miera rizika stále pod dohľadom.

Ako sa líši Portu od investovania do podielových fondov?

Portu sa zameriava na nízkonákladové a diverzifikované investície. Jeho hlavným objektom záujmu sú fondy obchodované na burze (ETF). Na rozdiel od podielových fondov, pri ktorých investor kupuje podielový list daného fondu, pri investovaní prostredníctvom Portu sa priamo nakupujú jednotlivé ETF obchodované na burze.

Portu sa teda stará iba o výber jednotlivých ETF a ich uloženie do portfólia priamo užívateľom. Väčšina ETF sleduje bázický index. V praxi to znamená, že sa odrážajú výnosy a cenové pohyby daného indexu. Podielové fondy v zásade fungujú na podobnom princípe s tým rozdielom, že dosahujú dlhodobo nižšie výnosy oproti trhu.  Okrem aktívneho riadenia funkcií Portu šetrí aj na poplatkoch.

Nákup ETF je lacnejší ako priamy nákup podkladových aktív vykonávaný podielovými fondami. Portu spravuje financie mnohým klientom naraz a obchoduje s veľkým objemom. To umožňuje dosiahnuť nižšie obchodné poplataky, než akých by bol schopný dosiahnuť investor individuálne. 

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 3.9 / 5. Hodnotení: 28

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

    View all posts
Súhlas GDPR so súbormi cookie s Real Cookie Bannerom