DAX index

DAX index je akciový index vytvorený v Nemecku. Vďaka ich precíznosti sa stal DAX známym po celom svete. Pod pojmom akciový index rozumieme štatistickú veličinu, ktorá má merať zmeny v portfóliu akcií. Investor pozoruje vývoj indexov, aby vedel lepšie predvídať vývoj na akciovom trhu. V tomto článku si predstavíme aktuálnu cenu indexu DAX 30 a jej vývoj, ako aj to, aké sú možnosti investovania do tohto indexu.

Čo sa v tomto článku dozviete?

 1. Čo je to DAX index ?
 2. Aktuálna cena DAX indexu
 3. Aké spoločnosti patria do DAX ?
 4. Investovanie do DAX index – Áno alebo Nie ? 
 5. Návod pre investovanie do DAX 30
 6. Výhody a Nevýhody investovania do DAX
 7. Metodika indexu
 8. Záver

Čo je to DAX index ?

DAX 30 je nemecký akciový index, ktorý začínal pod názvom Deutscher Aktien IndeX 30. Na trh bol uvedený 30. decembra 1987, kedy bol spustený so svojou základnou hodnotou 1000. DAX index pozostáva 30. veľkých nemeckých spoločností, ktoré sú obchodované na Frankfurtskej burze cenných papierov.

Index vypočítava hodnoty každú minútu, pričom použitá metodika sa nazýva free-float. Ceny na DAX indexe sú poskytované elektronickým obchodným systémom Xetra. DAX index je zaraďovaný medzi trhovo vážené indexy a často odráža vývoj nemeckého hospodárstva.

Akciové spoločnosti, ktoré nájdeme na DAX indexe sú asi tri štvrtiny z akcií na trhu, obchodovaných na Frankfurtskej burze. Od svojho založenia prežil tento nemecký index studenú vojnu aj pád berlínskeho múru. Práve počas pádu múru utrpel DAX index stratu zo svojej hodnoty 13% počas jedného mesiaca. Naopak najlepšie výsledky priniesol 7. marec 2000. Počet bodov vtedy stúpol na 8 136. 

Aktuálna cena DAX indexu

Cena indexu sa veľmi často mení. Suvisi to s podmienkami na trhu, tak ako je tomu aj pri iných obchodovaných komoditách. Na trhu sa stretáva dopyt s ponukou, ktorý následné vytvárajú rovnovážnu cenu. Čo je však dôležitejšie, je aktuálna prosperita spoločností, ktoré tvoria DAX 30 index

Cena DAX bola 29.12.2021 vo výške 15 937.55. Momentálne to pre tento index znamená pokles hodnoty. Na nasledovnom grafe môžete vidieť aktuálnu cenu DAX indexu:

Aké spoločnosti patria do DAX ?

Nemecký index a jeho sila je odvíjaná predovšetkým od sily spoločností, ktoré do neho patria. Medzi tie najvplyvnejšia patria napríklad informačné technológie SAP, známy predajca elektroniky Siemens alebo tenoskový král Adidas. nájdeme tu tiež spoločnosti, ktoré majú v garáži nespočetné množstvo koní: BMW a Volkswagen Group. 

V nasledujúcej tabuľke Vám zobrazíme niektoré zo spoločností, ktoré sú súčasťou indexu DAX 30. Prvých 10 spoločností je pre DAX tými najvplyvnejších:

Názov spoločnostiDividendový výnosNázov spoločnosti
Daimler11,74%Brenntag SE
BASF7,24%Continental AG 
BMW6,74%Covestro AG
Allianz5,49%Delivery Hero SE
Bayer4,78%Deutsche Bank
Deutsche Post4,77%Deutsche Boerse AG
Siemens4,72%E.ON SE
Volkswagen Group3,90%Hello Fresh
Fresenius2,18%Henkel
Linde1,90%Puma
Adidas1,53%Vonovia 
SAP1,33%Zalando
Deutsche TelekomSimrise
AirbusQuiagen
Beiersdorf AGPorsche Automobil Holding
Infineon TechnologiesMerck + 7 ďalších

Investovanie do DAX index – Áno alebo Nie 

Kľúčové svetové ekonomiky majú na rok 2022 predpovedaný vysoký rast. Výnimkou teda nie je ani nemecká ekonomika a DAX. Vieme, že vývoj indexu sa vyvíja od prosperity spoločností v ňom. 

Firmy, ktoré sú súčasťou DAX 30 (dnes už DAX 40, nakoľko spoločností pribudlo), vyvážajú svoje produkty ale aj služby po celom svete. Pokiaľ sa spoločnostiam na trhu darí, darí sa aj indexu DAX. 

Z historického hladiska DAX dlhodobo rastie. Slabými rokmi pre nemeckú ekonomiku a teda aj DAX boli roky 2002 a 2008. Investovanie do indexu DAX 30 je vhodné najmä pre investorov, ktorý sa rozhodli svoje finančné prostriedky odložiť na dlhšiu dobu a neočakávajú rýchlu návratnosť.

Vývoj DAX 30 v priebehu posledných 10. rokov, v bodoch:

dax index

Návod pre investovanie do DAX 30

Investovanie do indexu DAX 30 sa veľmi nelíší od akéhokoľvek iného invesovania či už do kryptomien, ETF alebo iných komodít. Pri investovaní by sme si mali položiť 2 základné otázky: Koľko? & Ako?

 • Koľko chcete investovať? Na akciový trh je lepšie investovať finančné prostriedky, ktoré nebudete dlhšiu dobu potrebovať. Pri indexe DAX 30 ide o dlhodobú investíciu. Investovať do indexu môžete jednorázovo, alebo pravidelne, napríklad 1x za pol roka väčšiu čiastku.
 • Akým spôsobom chcete investovať? Investovať do DAX 30 môžete prostredníctvom ETF fondov, CFD alebo Futures.

Ďalšími dôležitými podmienkami pre investovanie do DAX 30 sú:

 • Otvoriť si, alebo mať vytvorený účet u brokera. Ak ste už niekedy obchodovali online, účet u brokera isto máte. Ak nie, zaberie Vám to iba chvíľu. Je potrebné vyplniť prihlasovacie údaje k obchodnému účtu, osobné údaje a nechýba ani overenie totožnosti. Skúste si pred tým spraviť prehľad online brokerov. Skúste sa zamerať na takých, pri ktorých viete svoje finančné prostriedky diverzifikovať.
 • Vložiť finančné prostriedky na tento obchodný účet. To Vám bude umožnené prostredníctvom bankového prevodu či platobnej karty. Začína byť však bežné poskytovať aj služby ako PayPal alebo Neteller pre uľahčenie vkladov.
 • Posledným krokom pri investovaní do DAX 30 je vytvoriť a zadať prvú objednávku. Index  DAX 30 umožňuje obchodovať online, prostredníctvom ich platformy. Telefonické objednávky a objednávky priamo na burze, alebo takzvané “trading floor”, sú už dnes minulosťou a obchod vykonáte pomocou svojho inteligentného zariadenia (smartphone, PC, notebook, tablet,…).

Pri obchodovaní sú obľúbené 2 typy objednávok. Prvá, Market objednávka, je realizovaná hneď a pri aktuálnej cene na trhu. Limitná objednávka umožňuje obchodníkovi nastaviť si cenovú úroveň, pri ktorej chce obchodovať. Keď cena DAX poklesne na Vami zvolenú hodnotu bodov, Vaša objednávka bude v tej chvíli zrealizovaná. 

Výhody a nevýhody investovania do DAX

S každým investovaním prichádzajú isté riziká, ktoré je za účelom dosiahnutia zisku nutné podstúpiť. Aj s investovaním do DAX sa viažu malé riziká. Nemecká ekonomika je však jednou z najsilnejších a najväčších ekonomík na svete. 

Ďalšou výhodou investovania do nemeckej ekonomiky prostredníctvom DAX je vysoko vzdelaná pracovná sila, ktorá menej štrajkuje. Krajina má prívetivé podnikateľské prostredie, vďaka ktorému firmy prosperujú. 

VÝHODY

 • Dax je uznávaným indexom

Pre nemecký akciový trh je DAX vzorovým indexom. Slúži ako podklad pre finančné produkty akými sú opcie, futures, ETF, ako aj na účely benchmarkingu.

 • Vysoká kvalita indexu

Všetky komponenty v indexe spĺňajú súbor základných požiadaviek. Takouto požiadavkou je napríklad včasné zverejňovanie účtovnej závierky alebo kladná EBITDA za posledné 2 fiškálne roky pre nových kandidátov  na index. 

 • Dobre vyvážený index

Žiadna zo zložiek nemôže dominovať indexu. DAX to zabezpečuje diverzifikáciou na základe začlenenia limitného faktora.

NEVÝHODY

Rizikom investovania do nemeckej ekonomiky a teda aj do indexu DAX 30 je najmä “Európska nákaza”. Nemecko je krajinou patriacou do EÚ a tak je prepojená s dlhovými problémami iných členských štátov. 

Neschopnosť splácať štátne dlhy jednej členskej krajiny ovplyvní fungovanie ekonomiky aj ďalšej. Nemecko ako aj DAX sú ohrozené napríklad v prípade Európskej dlhovej krízy, akú zažila EÚ v rokoch 2010 až 2012. 

Metodika indexu

Súbor pravidiel, ktorý je jasný a verejne dostupný, je nutný pre určovanie zloženia indexu. Vďaka svojej metodike a podmienkam vstupu medzi spoločnosti DAX má nemecký index takú dobrú povesť. 

Všetky spoločnosti, ktoré sú súčasťou indexu DAX majú povinnosť byť kótované na frankfurtskej burze. Okrem iných obchodných pravidiel, ktoré sú podmienkou pre “členstvo” je jednou z nich aj držba akcií vo verejných rukách. Takto držaných akcií by mala mať spoločnosť aspoň 10%. 

O rôznych zmenách v zložení DAX indexu a spoločnostiach, ktoré v ňom figurujú, rozhoduje Rada Nemeckej burzy cenných papierov (Deutsche Börse). Táto rada sa stretáva 1 krát za štvrťrok.

Každá spoločnosť by mala mať právne alebo aspoň prevádzkové sídlo v Nemecku. Musí včasne zverejňovať audity a výročné, polročné ši štvrťročné finančné správy. 

Záver

Nemeckému hospodárstvu je predpovedaná kladná budúcnosť aj napriek nepríjemným stratám v dôsledku pandémie. Index DAX 30 však odporúčame pre obchodníkov, ktorí počítajú s investíciou, ktorá má dlhodobý charakter. Ak sa však rozhodnete pre obchodovanie, nie je to žiadny hlavolam, iba pár kliknutí a voľné finančné prostriedky. 

Často kladené otázky:

Oplatí sa investovať do DAX 30?

Je nemecká ekonomika spoľahlivá?

Čo je to DAX 30?

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!