Indexy sú významnými barometrami, ktoré sa využívajú pri pasívnom investovaní. Ukazujú nám, ako sa menia hodnoty cenných papierov a ako sa vyvíja trh.
Pojem index je veľmi široký a zasahuje do rôznych odvetví investovania. Existuje veľa rôznych druhov indexov, ale najdôležitejšie sú pre vás väčšinou burzové a akciové indexy.
Čo sa dozviete v tomto článku?
Čo by ste mali vedieť o indexoch
- Indexy indikujú cenovú výkonnosť určitých skupín akcií
- Indexy môžu monitorovať sektory, odvetvia alebo regióny
- Indexy sú takmer všadeprítomné a stretávame sa s nimi aj pri bežnom obchodnom dni
- Niektoré indexy obsahujú iba malý počet cenných papierov, iné obsahujú až 1000
- K najznámejčím indexom patria Dow Jones Industrial Average a Standard & Poor‘s 500 v USA, FTSE 100 v Londýne, DAX v Nemecku a Nikkei 225 v Japonsku.
- Vďaka indexom môžete profitovať z nízkych nákladov
- Indexové fondy a ETF sa najlepšie nakupujú prostredníctvom brokera
Volatalita akciových indexov
Indexy majú vo zvyku kolísať menej, než jednotlivé akcie. Je to préve kvôli tomu, že sledujú viacero rôznych spoločností. To znamená, že ich volatalita je veľmi nízka.
Vo výnimočných situáciách sa však môže stať, že aj pri indexoch nastanú veľké výkyvy cien. Napríklad v závažných politických a ekonomických situáciách, akými sú pandémia, alebo vojna.
Druhy indexov
Existujú rôzne druhy indexov. Vždy si vyberajte podľa toho, akú informáciu chcete získať. Vo všeobecnosti sú najdôležitejšie tie indexy, ktoré ukazujú cenu a výkonnosť cenných papierov.
Cenový index
Cenový index uvádza čistý vývoj cien. V prípade vyplácania dividend sa dividenda odpočíta od celkovej hodnoty akcie. Index sa teda v čase delenia znižuje.
Pravdepodobne najznámejším indexom, ktorý sa kótoval ako cenový index, je Dow Jones, ktorý zahŕňa 30 najväčších kótovaných spoločností v USA.
Výkonnostný index
Index výkonnosti je tiež známy ako index celkovej návratnosti. Meria nárast hodnoty investícií. Na rozdiel od cenového indexu obsahuje aj zmeny v kapitáli a výplatu dividend.
Rozdelené dividendy sa reinvestujú. Vďaka tomuto reinvestovaniu vyplácaných dividend nestráca index výkonnosti po výplate dividend na hodnote. Jedným z najznámejších výkonnostných indexov je DAX-40.
Vedúci index
Vedúci index uvádza najdôležitejšie spoločnosti v krajine. Pomocou vedúceho indexu môžete získať kvalitný prehľad o akciovom trhu danej krajiny.
Geopolitické rozhodnutia majú niekedy silný vplyv na podniky. Často ich môžete vidieť v indexe.
Váženie pri indexoch
V závislosti od toho, kto index vydáva, platia pre jeho zaradenie rôzne kritériá. Index DAX vypočítava Deutsche Börse AG. O tom, ktorých 40 spoločností sa do indexu dostane, rozhoduje voľný pohyb akcií a trhová kapitálalizácia.
Raz ročne – vždy v septembri – sa koná zasadnutie burzy Deutsche Börse AG, na ktorom sa rozhoduje o zmenách v indexe DAX. To znamená, že spoločnosti môžu byť z indexu DAX40 vyradené alebo sa do neho zaradia nové spoločnosti.
Najdôležitejší americký index Dow Jones váži kótované akcie podľa iných kritérií: Je vážený podľa ceny. Čím vyššia je cena akcie, tým väčšiu váhu má v indexe.
Dôležité akciové indexy v prehľade:
Podľa Index Industry Association existujú na celom svete viac ako tri milióny akciových indexov.
MSCI WORLD
MSCI World znamená Morgan Stanley Capital International World Index. Index MSCI World je mimoriadne dôležitým barometrom akciového trhu, pretože poskytuje informácie o svetovom akciovom trhu. Zahŕňa viac ako 1 600 akcií z 23 krajín.
MSCI rozvíjajúce sa trhy
Index MSCI Emerging Markets sleduje cenu akcií približne 1 200 spoločností z 24 rozvíjajúcich sa trhov. Ide o spoločnosti s veľkou a strednou kapitalizáciou.
Podobne ako v prípade indexu DAX sú zahrnuté akcie vážené podľa trhovej kapitalizácie vo voľnom obehu a v súčasnosti zodpovedajú približne 13 % globálnej trhovej kapitalizácie.
S&P 500
S&P 500 sleduje a meria hodnotu akcií 500 najväčších spoločností zalistovaných na amerických burzách. Poskytuje dobrý prehľad o výkonnosti amerického akciového trhu – niektorí ho považujú za najlepší ukazovateľ pre americký akciový trh.
500 spoločností zalistovaných v indexe S&P 500 predstavuje viac ako 80 % z celkovej trhovej kapitalizácie. Preto sa jedná o jeden zo základných ukazovateľov vývoja amerického akciového trhu ako celku.
DAX
Nemecký akciový index DAX sa skladá zo 40 najväčších spoločností na Frankfurtskej burze cenných papierov. Nie každá z nich sa však podieľa na hodnote indexu DAX rovnakým dielom.
Predstavuje však celých 75 % hodnoty Frankfurtskej burzy cenných papierov, a preto sa považuje za orientačný ukazovateľ nemeckej ekonomiky. Cena DAX-u býva kolísavejšia ako britské či americké indexy.
FTSE 100
Index Financial Times Stock Exchange 100 (FTSE 100) je akciový index, ktorý sumarizuje 100 spoločností s najväčšou trhovou kapitalizáciou na londýnskej burze. Predstavuje 81 % hodnoty britského trhu na londýnskej burze cenných papierov.
Dow Jones
Priemyselný index Dow Jones zahŕňa 30 najväčších amerických spoločností a obchoduje sa na newyorskej burze.
Mohlo by Vás zaujímať: