Decentralizovaná autonómna organizácia (DAO) | Čo je DAO

Jednou z hlavných čŕt kryptomien je, že sú decentralizované. To znamená, že nie sú kontrolované jednou inštitúciou, ako je vláda alebo centrálna banka, ale namiesto toho sú rozdelené medzi rôzne počítače, siete a uzly.

V mnohých prípadoch virtuálne meny využívajú tento decentralizovaný stav na dosiahnutie úrovní súkromia a bezpečnosti, ktoré sú zvyčajne nedostupné pre štandardné meny a ich transakcie.

Skupina vývojárov, inšpirovaná decentralizáciou kryptomien, prišla v roku 2016 s myšlienkou decentralizovanej autonómnej organizácie alebo DAO.

  • Organizáciu DAO vytvorili vývojári, aby zautomatizovali rozhodovania a uľahčila transakcie s kryptomenami.
  • V júni 2016 kvôli programovým chybám a útočným vektorom zaútočili hackeri na DAO, pričom získali prístup k 3,6 miliónom ETH.
  •  V septembri 2016 vyradili digitálne výmenné meny token DAO.

Pochopenie decentralizovanej autonómnej organizácie (DAO)

Organizácia DAO bola navrhnutá tak, aby fungovala ako  automatizovaná a decentralizovaná. Pôsobila ako forma fondu rizikového kapitálu, založená na otvorenom kóde a bez typickej štruktúry riadenia alebo predstavenstva. Aby bola DAO úplne decentralizovaná, nebola spojená so žiadnym konkrétnym národným štátom, hoci využívala sieť Ethereum (ETH).

Prečo vytvoriť organizáciu ako DAO?

Vývojári DAO verili, že by mohli dokázať eliminovať ľudské chyby alebo manipuláciu s prostriedkami investorov tým, že rozhodovaciu právomoc zveria do rúk automatizovaného systému a crowdsourcingového procesu.

DAO, poháňaná etherom, bola navrhnutá tak, aby umožnila investorom anonymne posielať peniaze z akéhokoľvek miesta  na svete. DAO by potom poskytla týmto majiteľom tokeny, ktoré by im umožnili hlasovať o potenciálnych projektoch.

DAO bola spustená koncom apríla 2016 vďaka mesiac trvajúcemu hromadnému predaju tokenov, ktorý priniesol viac ako 150 miliónov dolárov. V tom čase to bola najväčšia crowdfundingová kampaň na získavanie finančných prostriedkov všetkých čias.

Kritika DAO

Do mája 2016 držala DAO obrovské percento všetkých ETH tokenov, ktoré boli dovtedy vydané (až 14 %, podľa správy novín The Economist). Zhruba v rovnakom čase však bol publikovaný dokument, ktorý sa zaoberal niekoľkými potenciálnymi bezpečnostnými chybami a varoval investorov.

Koncom júna 2016, na základe týchto zraniteľností hackeri napadli DAO. Takto  získali prístup k 3,6 miliónom ETH, ktoré mali v tom čase hodnotu približne 50 miliónov USD.

dao hack
Zdroj: Unsplash

To vyvolalo masívny a kontroverzný spor medzi investormi DAO, pričom niektorí jednotlivci navrhovali rôzne spôsoby riešenia hackerského útoku a iní vyzývali na trvalé zrušenie DAO. Tento incident zohral významnú úlohu aj pri tvrdom rozdelení (forking) etherea, ktoré sa uskutočnilo krátko nato.

Podľa IEEE Spectrum bola DAO zraniteľná na programové chyby a útoky. Tento proces pravdepodobne neuľahčila skutočnosť, že organizácia plánovala nové územie z hľadiska regulácie a práva spoločností. Investori sa obávali, že budú niesť zodpovednosť za kroky prijaté DAO ako širšou organizáciou.

Organizácia DAO pôsobila na nejasnom území, nezáležalo na tom, či predáva alebo nepredáva cenné papiere. Ďalej existovali dlhodobé otázky týkajúce sa toho, ako bude DAO fungovať v reálnom svete. Investori aj dodávatelia museli konvertovať ETH na fiat meny, čo mohlo ovplyvniť hodnotu etherea.

Po kontroverznom spore o budúcnosti DAO a po masívnom hackerskom incidente zo začiatku leta, v septembri 2016, niekoľko popredných búrz digitálnych mien vyradilo token DAO, čo znamenalo skutočný koniec DAO v pôvodnej podobe.

Dôležité: V júli 2017 vydala Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) správu, v ktorej konštatovala, že organizácia  DAO predávala cenné papiere vo forme tokenov na blockchaine Etherum, čím porušovala časti amerického zákona o cenných papieroch.

Budúcnosť DAO

Aká je budúcnosť DAO? DAO, ako sa pôvodne predpokladalo, sa do polovice roku 2020 nevrátilo. Napriek tomu záujem o decentralizované autonómne organizácie ako širšiu skupinu naďalej rastie. V roku 2021 The Maker Foundation, ikona v krypto priemysle ako pôvodný šampión DAO, oznámila, že oficiálne odovzdáva svoje operácie MakerDAO (tvorca stablecoin DAI) a do konca roka sa rozpustí.

Niektorí analytici a investori veria, že tento typ organizácie sa časom dostane do popredia a možno dokonca nahradí tradične štruktúrované podniky, hoci existuje vela pretrvávajúcich obáv a potenciálnych problémov týkajúcich sa zákonnosti, bezpečnosti a štruktúry,

Dash

Dash je populárna digitálna mena, ktorá je príkladom decentralizovanej autonómnej organizácie kvôli spôsobu, akým je riadená a ako je štruktúrovaný jej rozpočtový systém. Môže byť len otázkou času, kedy  do tejto oblasti vstúpia  ďalšie DAO.

Experimentálne DAO projekty

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: