DAO sa snaží kúpiť Denver Broncos NFL za 4 miliardy dolárov

Organizácie DAO sa snažia míňať vo veľkom a to od snahy kúpiť Ústavu USA až po reklamy na Super Bowl. Podľa CNBC sa teraz jedna z nich snaží kúpiť Denver Broncos.

Decentralizovaná autonómna organizácia (DAO) je jedným z najnovších zvučných mien v oblasti kryptomien. Označuje skupinu ľudí, ktorí sa stretávajú, aby získali prostriedky na spoločnú misiu. V tomto prípade je úlohou kúpiť franšízu amerického futbalu Denver Broncos. Ale možností je nespočetné množstvo.

Pre CNBC Sean O´Brien, ktorý stojí na čele DAO povedal, že to znie trochu bláznivo aj hlúpo. Účelom je však v podstate vytvoriť infraštruktúru, aby sa fanúšikovia zo všetkých oblastí života mohli stať vlastníkmi Denver Broncos.

DAO s názvom BuyTheBroncosDAO bude musieť dosiahnuť ocenenie Broncos na 4 miliardy dolárov, aby bola úspešná.

Táto iniciatíva má na rozdiel od mnohých iných organizácii DAO – určitú politickú podporu. Guvernér Colorada Jared Polis cez víkend pre CNBC ETHDenver povedal, že by bol “nadšený”, keby sa mohol podieľať na ambíciách DAO.

Povedal, že výzva bude spočívať v tom, aby sa zhromaždilo dostatok financií. Ale ak je vaša predstavivosť dostatočne veľká, potom sa to môže stať. A čokoľvek, čo môže urobiť, aby sa to stalo, urobí rád.  Verí, že sa to podarí.

DAO a nákupný potenciál

Nie je to prvýkrát, čo sa DAO pokúša dosiahnuť vysoký  cieľ.

V novembri 2021 sa organizácia ConstitutionDAO pokúsila kúpiť kópiu americkej ústavy na aukcii v Sotheby. DAO približne za týždeň vyzbierala viac ako 40 miliónov dolárov. Nakoniec prehrala s generálnym riaditeľom spoločnosti Citadel Kenom Griffinom, ktorý je proti kryptografickým technológiám.

Tento rok sa SuperDAO pokúsila kúpiť reklamu Super Bowl pre Super Bowl 56 – nazvanú „Crypto Bowl“ . SuperDAO nebola ani zďaleka taká úspešná, pretože  vyzbierala len asi 20 000 dolárov, čo je ďaleko od 30-sekundového reklamného priestoru v hodnote 6,5 milióna dolárov, o ktorý  v ten deň išlo.

V čom je BuyTheBroncosDAO iný? 

Okrem politickej podpory guvernéra Polis, prichádza BuyTheBroncosDAO aj s úplne odlišnou štruktúrou riadenia.

Derek Sorenson, doktorand informatiky na Cambridgeskej univerzite, ktorý je poradcom  BuyTheBroncosDAO, pre CNBC uviedol, že DAO by v prípade úspechu poskytlo ľuďom čiastočné vlastníctvo franšízy Broncos a tiež kontrolu nad tým, ako je tím riadený.

Čo ak to zlyhá?

Ak BuyTheBroncosDAO nedosiahne  svoj cieľ, má tiež záložný plán.

Ak sa DAO  nepodarí získať všetky potrebné prostriedky, organizátori  chcú získať približne 25 % týchto prostriedkov čo je  1 miliarda dolárov.  Odtiaľ chcú koordinovať svoju činnosť s tradičnými investormi, aby získali ďalšie požadované 3 miliardy dolárov.

O´Brien povedal, že organizácia chce aby toto úsilie v podstate otvorilo ľuďom oči  čo môže DAO urobiť v reálnom svete,  aby  vytvorilo hmatateľné spojenie medzi týmto Web3 životom a skutočným svetom.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

    by
  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: