Japonsko spúšťa digitálny Jen

Japonsko je ďalšou z viacerých krajín, ktoré zvažujú prijatie digitálnej meny do svojho finančného systému. Japonská centrálna banka (Bank of Japan – BoJ) oznámila, že pilotný projekt na testovanie digitálneho jenu spustí v apríli 2023

Tomuto kroku predchádzalo spustenie experimentu s overením konceptu (PoC) digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) pred v októbri 2020. 

Digitálny Jen

Prvá fáza tohto PoC experimentu bola odštartovaná v apríli 2021 s cieľom otestovať základné funkcie CBDC ako sú transakcie. Druhá fáza je v priebehu a má skončiť v marci 2023, v ktorej sa ďalej bude testovať základná funkcionalita digitálnej meny.

Takto sa dostávame do apríla tohto roku, kedy chce Japonsko „otestovať technickú realizovateľnosť a využiť zručnosti a poznatky súkromných podnikov z hľadiska technológie a prevádzky na navrhnutie ekosystému CBDC v prípade možnej spoločenskej realizácie’’, hovorí výkonný riaditeľ japonskej centrálnej banky Uchida Shinichi.

“V rámci pilotného programu plánujeme vyvinúť systém na experimenty, v ktorom by boli centrálny systém, sprostredkovateľské sieťové systémy, sprostredkovateľské systémy a koncové zariadenia nakonfigurované integrovaným spôsobom,” povedal Uchida.

Pilotná fáza slúži len na simulované transakcie, takže zatiaľ nedochádza k transakciám medzi maloobchodníkmi a spotrebiteľmi. V neskorších fázach bude veľkú rolu hrať fórum, kde budú pozvané súkromné podniky. Tie budú mať možnosť zúčastniť sa na diskusii a zdokonaliť funkcionalitu novej digitálnej meny.

Japonsko sa taktiež zaoberá problematikou spolupráce s bankami. Je faktom, že v spolupráci s bankami sa BoJ snažila zistiť, či by digitálny jen vedel fungovať aj v oblastiach s obmedzeným pripojením na internet alebo počas prírodných katastrof. Megabanky, s ktorými spolupráca prebieha sú Mitsubishi UFJ Financial Group, Sumitomo Mitsui Financial Group a Mizuho Financial Group.

Aká je budúcnosť CBDC vo svete? 

Atlantická rada vydala v decembri minulého roka správu, v ktorej aktívne zvažuje zavedenie CBDC 114 krajín. Toto číslo narástlo veľmi rýchlo – v máji 2020 to bolo len 35 krajín. Je to výsledkom partnerstva medzi Bankou pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) a štyrmi centrálnymi bankami – Hongkongským menovým úradom, Bank of Thailand, Čínskou ľudovou bankou a Centrálnou bankou Spojených arabských emirátov.

Okrem Číny, Hongkongu a Thajska bude v roku 2023 v pilotnej fáze pokračovať alebo ju začne viac ako 20 krajín vrátane Austrálie, Indie, Japonska, Južnej Kórey, Singapuru, Brazílie, Malajzie, Južnej Afriky a Ghany. 

Japonsko údajne rozhodne o vydaní svojho CBDC v roku 2026.

Mohlo by vás zaujímať:

Digitálny čínsky jüan

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

marek kalina

Marek je všestranný človek, ktorý sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: