Koniec kryptomenového raja v Portugalsku

V Portugalsku hrozí koniec kryptomenového raja. Fernando Medina, minister financií v Portugalsku, vyjadril 13.mája 2022 v parlamente myšlienku o zdaňovaní ziskov z kryptomien. Dátum, kedy sa začnú zdaňovať kryptomeny, zatiaľ nie je známy. Stanovená nie je ani výška sadzby. 

Je to prekvapivá správa, keďže Portugalsko sa doteraz považovalo za krypto daňový raj. Portugalsko ponúkalo Zlaté vízum, t. j. vízum na trvalý pobyt. Vďaka nemu sa dajú získať špeciálne daňové výnimky a cesta k občianstvu.

Súčasné zdaňovanie v Portugalsku

V súčasnosti je zdaňovanie v Portugalsku nasledovné:

DaňVýška
Z kapitálových výnosov28 %
Z príjmu FO (fyzická osoba)14,5 % – 48 %
Z príjmu PO (právnicka osoba)21%

Ak by sa zaviedlo toto zdaňovanie, zvrátil by sa daňový zákon z roku 2016. Ten hovoril o tom, že zisky nie je možné zdaňovať, keďže zákonným platidlom nie sú kryptomeny

Vyjadrenia ministra financií

Dôvodom, prečo chce Medina zaviesť dane z kryptomien, je porovnanie krajiny s inými krajinami, ktoré už tieto systémy zavedené majú. Je pre neho nezmyselné, aby sa aktívum vytvárajúce kapitálové zisky, nezdaňovalo. 

Minister financií však vyjadril prísľub, že v procese zdaňovania kryptomien sa bude riadiť tým, aby existovala daňová spravodlivosť a účinnosť. Chce sa vyhnúť situácii, že kryptoinvestori by sa vyhli plateniu daní. Zároveň chce, aby vysoká úroveň zdanenia nespôsobila zníženie príjmov na nulu.

Sadzba zdanenia by podľa neho nemala viesť k zníženiu príjmov na nulu. Je pre neho dôležité vytvoriť taký systém, ktorý by viedol k adekvátnemu zdaneniu.

Odpoveď ministerstva financií poslancom parlamentu naznačujú, že Portugalsko čaká na posledné slovo od MiCA (Markets in Crypto-assets). Rovnako ako aj legislatívy týkajúcej sa nariadení o prevode finančných prostriedkov. Tak budú môcť pokračovať v širokej legislatívnej reforma týkajúca sa kryptoaktív.

Tieto zmeny, ktoré sa chystajú v oblasti kryptomien, môžu ovplyvniť krypto komunitu v Portugalsku, ktorá sa stále rozrastá. Dokonca existuje jedna rodina, ktorá sa presťahovala do tejto krajiny iba kvôli nulovým daniam z kryptomien.

TIP: Ak by ste aj vy chceli investovať do kryptomien a neviete ako. Tak si pozrite zoznam populárnych kryptobúrz, cez ktoré viete investovať do tých aktív.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!