Kreditné karty porovnanie 2022

Kreditná karta je takmer neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Prečítajte si jej prehľadný popis, v čom sa líši od debetnej karty či aké poplatky Vás pri jej zriadení čakajú.

Čo sa dozviete v tomto článku?

 1. Čo je to kreditná karta
 2. Kreditné karty porovnanie 2022
 3. Aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou
 4. Pre koho je kreditná karta vhodná
 5. Čo by od Vás mohla banka vyžadovať 
 6. Ako sa kreditná karta spláca
 7. Aké sú pri kreditnej karte poplatky
 8. Čoho sa pri kreditnej karte vyvarovať

Čo je kreditná karta

Platobná karta je taký typ platobného prostriedku, ktorý funguje na báze bezhotovostného platobné styku. Takýmto typom platobnej karty je aj kreditná karta. Na kreditnú kartu Vám príslušná banka, alebo iná úverová spoločnosť, poskytne kredit. Je nazývaná aj ako úverová karta, ktorá má stanovený tzv. úverový limit. 

Kreditná karta nie je prepojená s Vašim bežným účtom v banke. Práve v tom sa odlišuje od debetnej. Ľudia si tieto pojmy často zamieňajú. Teda pri zriaďovaní si kreditnej karty, nemusíte mať v príslušnej banke vytvorený bežný účet. 

Kreditná karta predstavuje istú formu úveru. Ide o revolvingový (opakujúci sa) úver s vopred stanoveným limitom. Tento limit schvaľuje banka a do jeho výšky je možné úver čerpať. Úverový limit sa každou splátkou automaticky obnoví.

Čo však v prípade, že nechcte kreditnú kartu aôe skôr hypotéku? Článok najlepšia hypotéka 2020 Vám poradí ako na to!

Kreditné karty porovnanie 2022

Na porovnanie Vám poskytneme prehľad výšky úrokových sadzieb a bezúročného obdobia v slovenských bankách:

LogoProduktTyp kartyBezúročné obdobieÚroková sadzba
slovenska sporitelnaSLSP kreditná kartaVISA Classic4519,50 %
slovenska sporitelnaSLSP kreditná kartaŠtedrá karta5024 %
slovenska sporitelnaSLSP kreditná karta VISA Gold4513,50 %
tatra bankaTatra banka kreditná kartaVISA Štandard súkromná4718,80 %
tatra bankaTatrabanka kreditná karta VISA Zlatá súkromná5114,90 %
tatra bankaTatrabanka kreditná kartaVISA Platinum5110,90 %
vub-terminovany-vklad-logoVÚB kreditná kartaŠikovná karta5021,24 %
vub-terminovany-vklad-logoVÚB kreditná kartaMasterCard standard4318,90 %
vub-terminovany-vklad-logoVÚB kreditná kartaMasterCard World4317,90%
csob bankaČSOB kreditná kartaMasterCard Credit Basic5519,50 %
csob bankaČSOB kreditná kartaMasterCard Credit Standard5519,50 %
csob bankaČSOB kreditná kartaMasterCard Credit GOLD5513,90 %
unicredit bankaUniCredit kreditná kartaVISA Electron4517,70 %
unicredit bankaUniCredit kreditná kartaVISA Classic Spehere4516,90 %
unicredit bankaUniCredit kreditná kartaVISA Gold Sphere4517,70 %
mbank-kreditna-kartamBank kreditná kartamKreditka5421,99 %
mbank-kreditna-kartamBank kreditná kartamKreditka plus5421,99 %
otp bankaOTP kreditná kartaMasterCard Unembossed4517,00 %
cetelem recenziaCetelem kreditná kartaKreditná karta Cetelem5517,88 %
tesco-kreditkaTesco kreditná kartaClubcard kreditná karta5126,28%

Aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou

KREDITNÁ KARTADEBETNÁ KARTA
Kreditná karta nie je viazaná k vášmu bežnému účtu. Dokonca v banke, ktorá Vám kreditnú kartu vydá, nemusíte mať bežný účet ani zriadený.Debetnú kartu dostanete automaticky k zriadenému bežnému účtu alebo balíku služieb v príslušnej banke
Pri platbách alebo výbere manipulujete s peniazmi, ktoré patria primárne banke. Vy máte od od banky len úver, ktorý musíte splatiť.Pri platbách alebo výbere z bankomatu, manipulujete so svojimi vlastnými peniazmi, ktoré máte uložené v banke.
Poplatok za výber z bankomatu je pri kreditnej karte vysoký a neodporúča sa.
Kreditnou kartou je najvýhodnejšie platiť priamo obchodníkovi nakoľko platby za nákupy nie sú spoplatnené.
Výber z bankomatu je pri debetnej karte lacnejší oproti kreditnej karte.
Častokrát máte výber debetnou kartou k účtu alebo po vykonaní určitých transakcií zadarmo.

Pre koho je kreditná karta vhodná 

Podmienky, ktoré musíte spĺňať pri žiadaní o kreditnú kartu:

 • Váš vek musí byť minimálne 18 rokov.
 • Musíte mať pravidelný príjem
 • Musíte byť občanom Slovenskej republiky (ak žiadate v SR)

Čo by od Vás mohla banka vyžadovať 

Keďže sa jedná o formu úveru, banka by od Vás mohla požadovať niektoré dokumenty, ktorými si “preverí” Vašu totožnosť či schopnosť splácať záväzky. Tu je zoznam vecí, ktoré by ste mali mať určite prichystané:

 • Občiansky preukaz
 • Iný doklad totožnosti s fotografiou (cestovný pas, vodičský preukaz a i.)
 • Potvrdenie o Vašom príjme alebo živnostenský list spolu s daňovým priznaním za predošlý rok

Samozrejme, požiadavky každej banky sa líšia a niektoré môžu žiadať aj iné doklady spojené s výdajom kreditnej karty.

Ako sa kreditná karta spláca ?

Keďže patrí kreditná karta medzi formy úverov, musí sa ako úver aj splácať. Úver na karte sa spláca mesačnými splátkami na základe vopred stanoveného termínu mesačnej splátky.

Rovnako je stanovená aj minimálna čiastka splátky a úroková sadzba, pomocou ktorej sa potom úročí rozdiel prečerpanej sumy na kreditnej karte. Je tu však jedna veľká výhoda. Kreditná karta ako úver, podlieha bezúročnéu obdobiu.

Jednoduché a rýchle pôžičky poskytuje aj spoločnosť Žltý melón. Tu si viete prečítať aké poskytuje pôžičky Žltý melón.

Bezúročné obdobie

Je to obdobie, počas ktorého môžete svoj úverový rámec splatiť bez toho, že Vám ho bude banka úročiť. Teda ak v tomto bezúročnom období splatíte banke celú dlžnú sumu, do ktorej sú prirátané aj poplatky, nebudete za tento úver platiť žiadne úroky. Dĺžka bezúročného obdobia sa pohybuje zväčša okolo 40 až 55 dní.

V závislosti od banky, ktorá Vám kreditnú kartu poskytuje, sa líšia aj podmienky pre bezúročné obdobie. Niektoré banky nezahŕňajú do bezúročného obdobia výber hotovosti z bankomatu ale len bezhotovostné platby obchodníkom.

Prehľad aktuálneho bezúročného obdobia v slovenských bankách: 

V Slovenskej sporiteľni Vám ponúknu 45 až 50 dní, v Tatrabanke 47 až 51 dní a vo VÚB banke je to 43 dní alebo 50 dní. Rozdielna dĺžka bezúročného obdobia závisí od typu kreditnej karty, pre ktorú sa rozhodnete. Najdlhšie bezúročné obdobie poskytuje svojim klientom ČSOB banka na všetky typy kreditných kariet, a Cetelem a to až 55 dní.

Aké sú pri kreditnej karte poplatky

Každá banka si účtuje isté poplatky za kreditnú kartu. Prvým je poplatok za zriadenie kreditnej karty. Tento poplatok účtuje banka ako ročný, poprípade ako mesačný.

Banky však často poskytujú benefit vo forme nulového poplatku za kreditnú kartu v prvom roku. Avšak poplatok za kreditnú kartu platíte bez ohľadu na to, či kartu používate alebo nie. Banky si ďalej účtujú poplatky za:

👉 Výber z bankomatu

Výška poplatku za výber z bankomatu sa pohybuje väčšinou okolo 2% zo sumy, ktorú z bankomatu vyberáte. Na takéto výbery hotovosti z bankomatu sa nemusí vzťahovať bezúročné obdobie.

👉 Prevod peňazí z kreditnej karty na bežný účet

Kreditná karta je vhodná na platby za nákupy. Tieto transakcie nie sú spoplatnené. Preto odporúčame platiť priamo kreditnou kartou a neprevádzať si peniaze na kartu debetnú.

👉 Úroky

Netreba zabúdať ani na úroky. Ak svoj dlh banke nesplatetíte počas bezúročného obdobia, musíte rátať okrem ročného či mesačného poplatku za vedenie karty a poplatkov za prevody či výbery hotovosti z bankomatu, aj s úrokmi. Úroky Vám začne banka účtovať k splátke hneď po uplynutí bezúročného obdobia.

Ak si chcete požičať peniaze, môžete tak urobiť aj u iných ako bankových spoločností. Pozrite si napríklad článok Cofidis recenzia, alebo Cetelem recenzia.

3 kroky k čo najmenším poplatkom za vedenie kreditnej karty:

 • Nevyberať z bankomatu: Výber hotovosti z bankomatu je vo väčšine slovenských bánk spoplatnený a tento poplatok je pri kreditných kartách značne vysoký.
 • Využiť bezúročné obdobie: Ak svoj dlh splatíte v plnej sume už počas bezúročného obdobia, banka si nezaúčtuje žiadne úroky a Váš úver sa nenavýši.
 • Vernostný program: Preverte si, aké vernostné programy Vám banka ku kreditnej karte poskytne. Takýmto vernostným programom môžete získať kreditnú kartu bez poplatkov, zľavy, % -ny bonus  z nákupu či narodeninový “cashback”.

Čoho sa pri kreditnej karte vyvarovať

Kreditná karta je v prvom rade určená na priame platby pri nákupoch. Z kreditnej karty nie je vhodné peniaze vyberať prostredníctvom bankomatu. Poplatky za takýto výber sú vyššie ako pri debetnej karte. Bez ohľadu na to, z akého bankomatu hotovosť vyberáte, Vám bude účtovaný poplatok minimálne vo výške 2 % vyberanej sumy čo je v priemere 6 eur za výber. Výber hotovosti z kreditnej karty je teda naozaj drahý.

Ďalším výkričníkom sú úroky za splátky. Tieto úroky sa po vyčerpaní bezúročného obdobia pohybujú vo výške až 18 % p.a. Najvyššiu úrokovú sadzbu má VÚB banka a mBank. Naopak najnižšiu úrokovú sadzbu Vám ponúknu v Tatrabanke SLSP alebo v UnicreditBank. Výška úrokovej sadzby sa však líši od druhu kreditnej karty.

Práve kvôli úrokovým sadzbám je pre Vás lepšie vybrať si hneď na začiatku možnosť 100 % -tného inkasa. To znamená, že zaplatíte to, čo ste minuli. Túto sumu však musíte vyplatiť do konca bezúročeného obdobia. Nebudú Vám účtované žiadne úroky a nepreplatíte nič navyše.

Kreditná karta by mala fungovať na princípe rýchlej rezervy, po ktorej siahneme, keď ju súrne potrebujeme, ale sme si takmer istý, že ju po uplynutí bezúročného obdobia vieme splatiť. 

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Hodnotení: 3

Ešte žiadne hodnotenie!