Recenzia burzy Shibaswap: Ide o podvod, alebo o legitímnu platformu, ktorá má svojim užívateľom čo ponúknuť?

Kryptomeny existjú už roky, no dá sa povedať, že takmer denne vznikajú nové technológie, ktoré proces nákupu kryptomien zrýchľujú a robia prístupnejšími. Dnes už existujú centralizované aj decentralizované burzy. Na to, aby sme mohli využívať decentralizovaný finančný systém, musíme najskôr využiť centralizovanú platformu výmeny.

Kryptomenové burzy slúžia na to, aby sa s kryptomenami dalo jednoduchšie obchodovať. Otvárajú tak brány do celého sveta kryptomien. Užívateľ, alebo ten, ktorý plánuje s kryptomenami obchodovať, tak môže obchodovať na medzinárodnej úrovni. Teda na úrovni, ktorá ďaleko presahuje jeho lokálne rozhranie a pôsobenie.

Od roku 2020, kedy sa decentralizované burzy dostali do povedomia širokej verejnosti, ich popularita neustále stúpa. Rozruch, ktorý tento rozvoj spôsobil podnietil vznik nových decentralizovaných búrz. A jednou z takýchto búrz je aj Shibaswap, o ktorej sa dozviete všetko dôležité práve v tejto recenzii. 

V článku sa dozviete:

  1.  Základné informácie o burze
  2. Výhody/ nevýhody
  3. Obchodné služby Shibaswap
  4. Poplatky
  5. Limity a likvidita
  6. Zabezpečenie
  7. Záver

Jednoducho povedané, Shibaswap je decentralizovaná burza, na ktorej môžete obchodovať s niekoľkými druhmi kryptomien. Bola spustená 6. júla 2021 spoločnosťou Shiba Inu. Burza je postavená na sieti Ethereum. Funguje prevažne na princípe poskytovania likvidity.  Veľkým plusom je to, že celá platforma umožňuje používateľom vytvárať fondy podľa vlastného výberu slúžiaceho na poskytovanie už spomínanej likvidity. 

Slabou stránkou celej burzy je funkcia načítavania, s ktorou sa spája veľký sklz. Dané transakcie sa nezobrazujú hneď po ich uzavretí. Daný sklz preto môže viesť k značným finančným stratám samotných používateľov burzy. Ide síce o novú funkciu v rámci Shibaswap, no treba k nej pristupovať s rezervou a s veľkou opatrnosťou.

shibaswap skusenosti

Výhody/ nevýhody

VýhodyNevýhody
Cenovo veľmi dostupná platformaExtrémna volatilita
Decentralizovaný finančný systémVäčšie riziko
Možnosť obchodovania bez registrácie a zdĺhavých overovacích prokolovFunkcia načítavania

Obchodné služby Shibaswap

Obchodné možnosti burzy sú veľmi rozmanité. Platformu využíva viac ako 311 000 používateľov. Za pol roka od vzniku existencie je to naozaj veľmi slušné číslo.

Likvidné fondy burzy môže využívať ktokoľvek a kdekoľvek. Na dostupnosť a prístupnosť sa výrazným spôsobom podpísal práve decentralizovaný finančný systém. To má za následok aj to, že obchodovanie na burze nie je podmienené registráciou.

Funkcia, ktorá stojí za zmienku je možnosť stávkovania. Užívateľ môže svoje kryptomeny vložiť do stávkových fondov. Pri týchto fondoch sa však dosť líši aj ročný percentuálny výnos. Dá sa povedať, že jednotlivé tokeny majú svoje APY (ročný percentuálny výnos) nastavené zvlášť v závislosti od ich aktuálnych hodnôt.

Pracovať s pasívnym príjmom umožňuje burza práve vďaka likvidite. Traderi, ktorí pracujú s likviditou sú odmeňovaní na základe podielu, ktorý v rámci jednotlivých skupín likvidít vlastnia.

shibaswap finfin

Poplatky

Shibaswap poplatky sa tak, ako pri mnohých ďalších burzách, účtujú za každú transakciu. Tieto poplatky sa následne prerozdeľujú aj poskytovateľom likvidity. V čom sa táto burza líši od ostatných je, že si užívatelia môžu nastaviť limit na gas poplatky, ktoré bývajú účtované ešte pred spracovaním jednotlivých transakcií.

Systém poplatkov sa však vo všeobecnosti veľmi nelíši od ostatných decentralizovaných búrz. Štruktúra poplatkov je založená na sieťových aktivitách blockchainu siete Ethereum. To znemožňuje mať režim pevných poplatkov.  Používatelia niekedy platia prehnané gas poplatky (poplatky, ktoré sa platia tým, ktorí kryptomeny ťažia) za jednotlivé transakcie. Vysoké poplatky sú preto častým dôvodom, pre ktorý sa užívatelia rozhodnú obchodovať na inej platforme a závisia od objemu uskutočnených transakcií na blockchaine.

Veľké objemy transakcií vedú k preťaženiu siete a preťažená sieť sa, ako sme už uviedli, odráža na poplatkoch. Pri nízkych objemoch transakcií sa znižujú aj náklady na overovanie a spracovávanie daných transakcií a preto sú aj poplatky nižšie.

Sieť Ethereum býva v posledných mesiacoch dosť preťažovaná a tak sa netrpezlivo očakáva spustenie upgradu ETH 2.0 siete. Aktualizácia sľubuje lepšiu prehľadnosť siete, čím by sa mala zvýšiť rýchlosť a znížiť preťaženie. Malo by to mať taktiež veľmi priaznivý vplyv na gas poplatky.

Poplatky za výber a vklad

Štandardné poplatky za výbery a vklady na tejto burze nie sú. Pri decentralizovaných burzách je tento aspekt dosť bežný.

Predtým ako burzu začnete používať, musíte najskôr pripojiť k Shibaswap svoju internetovú peňaženku. Pripojenie je veľmi jednoduché a odkazy sa nachádzajú už na domovskej stránke.

K platforme môžete pripojiť niekoľko peňaženiek. Podporuje peňaženky ako Trust či Metamask. No okrem iného pripojíte aj peňaženku coinbase. Predtým, ako s platformou začnete obchodovať, uistite sa, ktoré peňaženky sú podporované a ktoré nie.

shibaswap platforma metamask

Limity a likvidita

Čo sa týka nejakých obmedzení počtu kryptomien, tie by ste na burze hľadali márne. Užívatelia majú k dispozícii viac ako 181 kryptomien, s ktorými môžu uzatvárať obchody tak, ako uznajú za vhodné. Aj toto je jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý sa burze podarilo dosiahnuť celkovú hodnotu obchodovaných aktív viac ako 1 miliardu amerických dolárov už počas prvého dňa od svojho spustenia. Dá sa povedať, že od svojho spustenia ide celá burza v nastavenom móde a hodnoty aktív naďalej navyšuje.

Objem likvidity v likvidných fondoch je obrovský. Samotná likvidita je podporovaná trhovou kapitalizáciou vo výške viac ako 3 miliardy dolárov.

Poskytovatelia likvidít sú odmeňovaní za to, že ich poskytnú priamo burze Shibaswap. Konkrétne odmeny sú vyplácané z výnosov obchodných aktív vykonaných v skupine, v ktorej pôsobia. Tieto odmeny sú úmerné podielu likvidity v režime označenom ako pool. Odmeny naakumulované poskytovateľom likvidity prestanú pribúdať až vtedy, keď sa daný poskytovateľ rozhodne uplatniť si všetky odmeny. Požiadať o vyplatenie odmien znamená, že sa poskytnutá likvidita stiahne, respektíve sa pripíše naspäť majiteľovi a s ňou aj všetky nahromadené odmeny.

sushiswap liquidity

Portfólio

Možností ako zarábať na burze Shibaswap je viacero. Platforma pracuje s viac ako 181 vymeniteľnými tokenmi a viac ako 266 swapovacími pármi určených na diverzifikáciu svojho majetku.

Obrovské množstvo fondov, ktorými burza disponuje, sprístupnila aj  používateľom a tak sa dajú na burze uzatvárať zaujímavé obchody s o to zaujímavejšími sumami. Avšak burza plánuje samotné portfólio kryptomien ešte nevyšovať.

Zabezpečenie burzy Shibaswap

Bezpečnosť je naozaj na vysokej úrovni. Okrem toho, že ide o decentralizovanú burzu, ktorá v podstate nedisponuje žiadnym majetkom, pretože všetko majú pod kontrolou užívatelia, bola preverovaná z hľadiska bezpečnosti aj spoločnosťou CERTIK. Ide o spoločnosť, ktorá je svetovo uznávaná ako jedna z popredných bezpečnostných audítorov v oblasti kryptomien.

Zákaznícka podpora

Burza Shibaswap má viacero kanálov, ktoré slúžia na komunikáciu s používateľmi. Využíva viacero platforiem sociálnych sietí a takisto aj email. Najaktívnejšia forma komunikácie užívateľov s burzou je prostredníctvom sociálnej siete Twitter a rovnako veľmi využívaný je aj email.

Okrem iného aj samotná webová stránka burzy disponuje mnohými informáciami o tom, ako burza funguje a o celom pláne expandovania spoločnosti Shiba Inu.

Záver

Za posledný mesiac sa burza Shibaswap rozrastala len veľmi sporadicky. Znamená to, že si vytvorila vernú užívateľskú základňu. Taktiež to svedčí aj o tom, že bola medzi obchodníkmi s kryptomenami prijatá a akceptovaná. Bez ohľadu na to, aké priaznivé prognózy samotná burza má, skúseností shibaswap sú ešte stále dosť skreslené tým, že ide o novú platformu, ktorá ešte ani zďaleka neponúkla všetko, čo plánuje a vyvíja.

Ak sa pozrieme na štatistiky a výkonnosť burzy od jej spustenia, môžeme skonštatovať, že ide o jednu z najlepších decentralizovaných búrz. Je to skvelá príležitosť ako sa nechať priamo pohltiť svetom kryptomien a neriešiť tak registráciu a zdĺhavé overovanie centralizovaných kryptomenových búrz.

Často kladené otázky

Dá sa na burze Shibaswap stávkovať?

Pred samotným začiatkom je dobré vedieť, že proces stávkovania na burze Shibaswap je veľmi jednoduchý. Na burze je možné vsádzať tokeny SHIB, LEASH a BONE a pomer odmien je pre každý typ tokenov iný.

Do ktorých kryptomien je dobré investovať?

Bitcoin (BTC) Market cap: Over $1.08 trillion. …
Ethereum (ETH) Market cap: Over $557 billion. …
Binance Coin (BNB) Market cap: Over $104 billion. …
Tether (USDT) Market cap: Over $73 billion. …
Solana (SOL) Market cap: Over $64 billion. …
Cardano (ADA) Market cap: Over $52 billion. …
XRP (XRP) …
U.S. Dollar Coin (USDC)
Samozrejme, na burze ich nájdete ešte omnoho viac. Máte v podstate neobmedzené možnosti investovania. Vyššie spomenuté sú však overené a spoľahlivé.

Je ShibaSwap skutočnou burzou?

Shibaswap je decentralizovaná burza obchodnej platformy podobnej Uniswapu, ktorá umožňuje používateľom obchodovať s kryptomenami bez sprostredkovateľskej spoločnosti.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!