Recenzia burzy Shibaswap: Ide o podvod, alebo o legitímnu platformu, ktorá má svojim užívateľom čo ponúknuť?

Kryptomeny existujú už roky, no dá sa povedať, že takmer denne vznikajú nové technológie, ktoré proces nákupu kryptomien urýchľujú a robia prístupnejšími. Dnes už existujú centralizované aj decentralizované zmenárne. Na to, aby sme mohli využívať decentralizovaný finančný systém, musíme najskôr využiť centralizovanú platformu výmeny. Viac o decentralizovanej burze sa dozviete v článku Shibaswap recenzia. 

Základné informácie o burze

🏛 Kryptozmenáreň
📆 Rok vzniku6. júla 2021
⛓ BlockchainEthereum
💰 Poplatkypodľa vyťaženosti
🕹 Demo verziaNIE
📈 Obchodovateľné kryptomeny+181
💰 Možnosť stakinguÁNO
📈  Možnosť obchodovania s derivátmiNIE

Kryptomenové zmenárne slúžia na to, aby sa s kryptomenami dalo jednoduchšie obchodovať. Otvárajú tak brány do celého sveta kryptomien. Užívateľ, ktorý plánuje s kryptomenami obchodovať, tak môže obchodovať na medzinárodnej úrovni.

Jednoducho povedané, Shibaswap je decentralizovaná zmenáreň, na ktorej môžete obchodovať s niekoľkými druhmi kryptomien. Bola spustená 6. júla 2021 spoločnosťou Shiba Inu. Burza je postavená na sieti Ethereum. Funguje prevažne na princípe poskytovania likvidity

Veľkým plusom je to, že celá platforma umožňuje používateľom vytvárať liquidity pool-i podľa vlastného výberu slúžiaceho na poskytovanie už spomínanej likvidity. 

Slabou stránkou celej burzy je funkcia načítavania, s ktorou sa spája veľký sklz. Dané transakcie sa nezobrazujú hneď po ich uzavretí. Daný sklz preto môže viesť k značným finančným stratám samotných používateľov burzy. Ide síce o novú funkciu v rámci Shibaswap, no treba k nej pristupovať s rezervou a s veľkou opatrnosťou. 

Výhody/ nevýhody

Výhody 👍Nevýhody 👎
Možnosť zhodnocovania aktív v likvidity pool-eExtrémna volatilita
Decentralizovaný finančný systémVäčšie riziko sklzu
Možnosť obchodovania bez registrácie a zdĺhavých overovacích protokolovFunkcia načítavania
Široká dostupnosť populárnych peňaženiekMožnosť obchodovania iba s kryptomenami

Obchodovanie na Shibaswap

Obchodné možnosti burzy sú veľmi rozmanité. Platformu využíva viac ako 311 000 používateľov. Za pol roka od vzniku existencie je to naozaj veľmi slušné číslo.

Liquidity pool môže využívať ktokoľvek a kdekoľvek. Na dostupnosť a prístupnosť sa výrazným spôsobom podpísal práve decentralizovaný finančný systém. To má za následok aj to, že obchodovanie na burze nie je podmienené registráciou.

Funkcia, ktorá stojí za zmienku je možnosť stakingu. Užívateľ môže svoje kryptomeny vložiť do staking fondov. Pri týchto fondoch sa však dosť líši aj ročný percentuálny výnos. Jednotlivé tokeny majú svoje APY (ročný percentuálny výnos) nastavené zvlášť v závislosti od ich aktuálnych hodnôt.

Pracovať s pasívnym príjmom umožňuje burza práve vďaka likvidite. Traderi, ktorí pracujú s likviditou sú odmeňovaní na základe podielu, ktorý v rámci jednotlivých skupín likvidít vlastnia. 

shibaswap bury

Poplatky

Shibaswap poplatky sa tak, ako pri mnohých ďalších krypto burzách, účtujú za každú transakciu. Tieto poplatky sa následne prerozdeľujú aj poskytovateľom likvidity. V čom sa táto burza líši od ostatných je, že si užívatelia môžu nastaviť limit na gas poplatky, ktoré bývajú účtované ešte pred spracovaním jednotlivých transakcií.

Systém poplatkov sa však vo všeobecnosti veľmi nelíši od ostatných decentralizovaných búrz. Štruktúra poplatkov je založená na sieťových aktivitách blockchainu siete Ethereum. To znemožňuje mať režim pevných poplatkov.  Používatelia niekedy platia prehnané gas poplatky za jednotlivé transakcie. Vysoké poplatky sú preto častým dôvodom, pre ktorý sa užívatelia rozhodnú obchodovať na inej platforme.

Sieť Ethereum býva v posledných mesiacoch preťažená a tak sa netrpezlivo očakáva spustenie upgradu ETH 2.0 siete. Aktualizácia sľubuje lepšiu prehľadnosť siete, čím by sa mala zvýšiť rýchlosť a znížiť preťaženie. Malo by to mať taktiež veľmi priaznivý vplyv na gas poplatky.

eth upgrade

Poplatky za výber a vklad

Štandardné poplatky za výbery a vklady na tejto burze nie sú. Pri decentralizovaných burzách je tento aspekt dosť bežný.

Predtým ako zmenáreň začnete používať, musíte najskôr pripojiť k Shibaswap svoju krypto peňaženku. Pripojenie je veľmi jednoduché.

K platforme môžete pripojiť niekoľko peňaženiek. Podporuje peňaženky ako Trust Wallet či Metamask. No okrem iného pripojíte aj peňaženku Coinbase. Predtým, ako s platformou začnete obchodovať, uistite sa, ktoré peňaženky sú podporované a ktoré nie. 

penazenky shibaswap

Limity a likvidita

Čo sa týka obmedzení počtu kryptomien, tie by ste na burze hľadali márne. Užívatelia majú k dispozícii viac ako 181 kryptomien. Aj toto je jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý sa zmenárni podarilo dosiahnuť celkovú hodnotu obchodovaných aktív viac ako 1 miliardu amerických dolárov už počas prvého dňa od svojho spustenia. 

Poskytovatelia likvidít sú odmeňovaní za to, že ich poskytnú priamo burze Shibaswap. Konkrétne odmeny sú vyplácané z výnosov obchodných aktív vykonaných formou stakingu a likvidných fondov, v ktorej pôsobia.

Tieto odmeny sú úmerné podielu likvidity v režime označenom ako pool. Odmeny akumulované poskytovateľom likvidity prestanú pribúdať až vtedy, keď sa daný poskytovateľ rozhodne uplatniť si všetky odmeny. Požiadať o vyplatenie odmien znamená, že sa poskytnutá likvidita stiahne, respektíve sa pripíše naspäť majiteľovi a s ňou aj všetky nahromadené odmeny. 

likvidita shibaswap

Portfólio

Možností ako zarábať na platforme Shibaswap je viacero. Platforma pracuje s viac ako 181 vymeniteľnými tokenmi a viac ako 266 swapovacími pármi určených na diverzifikáciu svojho portfólia.

Zabezpečenie burzy Shibaswap

Bezpečnosť je naozaj na vysokej úrovni. Okrem toho, že ide o decentralizovanú burzu, ktorá v podstate nedisponuje žiadnym majetkom, pretože všetko majú pod kontrolou užívatelia, bola preverovaná z hľadiska bezpečnosti aj spoločnosťou CERTIK. Ide o spoločnosť, ktorá je svetovo uznávaná ako jedna z popredných bezpečnostných audítorov v oblasti kryptomien.

security score shibaswap

Zákaznícka podpora

Burza Shibaswap má viacero kanálov, ktoré slúžia na komunikáciu s používateľmi. Využíva viacero platforiem sociálnych sietí a takisto aj email. Najaktívnejšia forma komunikácie užívateľov s burzou je prostredníctvom sociálnej siete Twitter či telegram a discord. Rovnako veľmi využívaný je aj email.

Okrem iného aj samotná webová stránka burzy disponuje mnohými informáciami o tom, ako burza funguje a o celom pláne expandovania spoločnosti Shiba Inu. 

Záver Shibaswap recenzie

Za posledný mesiac sa zmenáreň Shibaswap rozrastala len veľmi sporadicky. Znamená to, že si vytvorila vernú užívateľskú základňu. Taktiež to svedčí aj o tom, že bola medzi tradermi s kryptomenami prijatá a akceptovaná. Skúseností so shibaswap sú ešte stále dosť skreslené. Ide o novú platformu, ktorá ešte ani zďaleka neponúkla všetko, čo plánuje a vyvíja.

Ak sa pozrieme na štatistiky a výkonnosť burzy od jej spustenia, môžeme skonštatovať, že ide o jednu z popredných decentralizovaných búrz. Je to možnosť ako sa nechať priamo pohltiť svetom kryptomien a neriešiť tak registráciu a zdĺhavé overovanie.

Často kladené otázky

Dá sa na burze Shibaswap stakovať?

Pred samotným začiatkom je dobré vedieť, že proces stakingu na burze Shibaswap je veľmi jednoduchý. Na burze je možné stakovať tokeny SHIB, LEASH a BONE a pomer odmien je pre každý typ tokenov iný.

Je ShibaSwap skutočnou burzou?

Shibaswap je decentralizovaná burza obchodnej platformy podobnej Uniswapu, ktorá umožňuje používateľom obchodovať s kryptomenami bez sprostredkovateľskej spoločnosti.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

marek kalina

Marek je všestranný človek, ktorý sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: