Čo je to Staking: Funkcia stakingu, ako sa kryptomeny zhodnocujú a čomu sa vyvarovať?

Rovnako ako ďalšie aktiva vo svete kryptomien, staking môže byť komplikovaný nápad, alebo jednoduchá cesta. Pre  veľa traderov a investorov je staking jedna z ciest, ako zhodnocovať svoje kryptomeny. Pokiaľ chcete zhodnocovať svoje kryptomeny podobným spôsobom, je potrebné mať aspoň základné vedomosti o stakingu.

Ako funguje staking

Ak kryptomena, ktorú držite, podporuje funkciu staking (Tezos, Cardano, Cosmos, Ethereum…) môžete svoje mince stake-ovať a tak zhodnocovať svoje mince podľa vopred vypočítaného ročného výnosu. Môžete si to predstaviť ako fond, alebo sporenie.

Vaša kryptomena je vďaka blockchainu stále v obehu, vďaka čomu sa mince zhodnocujú. Kryptomeny, ktoré povoľujú staking využívajú mechanizmus zvaný Proof of Stake, ktorý zabezpečuje a verifikuje každú transakciu, bez ďalšieho sprostredkovateľa. Ak sa rozhodnete stake-ovať, vaše mince sa stanú súčasť tohto procesu.

Čo je to Proof of stake

Mechanizmus zvaný Proof of Stake vznikol z dôvodu, ako zvýšiť rýchlosť a efektívnosť kryptomien, za čo najmenší poplatok. Transakcie sú overené priamo investormi, namiesto ťažiarov, čo redukuje náklady energií na celý proces. Staking funguje na podobnom princípe ako ťaženie, ale užívateľ pridá poslednú dávku transakcie do blockchainu, aby sa mu kryptomena zúročovala

Prečo nepodporuje každá minca staking?

Tak napríklad bitcoin funkciu staking nepodporuje. Kryptomeny sú zvyčajne decentralizované. Aby boli procesy verifikované, používa sa už spomínaný mechanizmus Proof of Stake. Kryptomeny – vrátane Bitcoinu a Etherea – využívajú mechanizmus zvaný proof of Work 

Pomocou Proof of Work sa blockchain zaťaží nespočetným množstvom spracovaných údajov, ako napríklad transakcie medzi dvoma cudzími osobami. Cieľom je, aby sa zabránilo pokusu zneužiť transakciu dvakrát. Súčasťou procesu sú ťažiari z celého sveta, ktorý súťažia o to, kto vyrieši krypto puzzle ako prvý. Víťaz získa právo pridať posledný blok z verifikovanej transakcie do blockchainu a tak získa ako odmenu istú sumu mincí. 

Pre jednoduchý blockchain ako napríklad Bitcoin, je Proof of Work zvládnuteľný proces. Ale pre viac komplexný blockchain ako napríklad Ethereum, ktorý má na starosti celé fungovanie DEFI na blockchaine, môže byť Proof of Work prekážkou, keďže nemusí zvládať všetky aktivity. Čo má za následok dlhší čas spracovania transakcie a vyššie poplatky.

proof of work vs proof of stake

Ako stakeovať?

Proces staking môže pôsobiť na začiatok chaotický, ale po čase zistíte, že je to jednoduchý proces. Na začiatok stačí, ak si nájdete mincu, ktorá používa Proof of Stake. Vezmeme si napríklad Cardano, ktorý budeme nakupovať v Coinbase do peňaženky Trust Wallet. Nakúpite si ľubovoľný počet mincí, ktoré sa zobrazia vo vašej zmenárni. Niektoré zmenárne podporuju staking, v tom prípade môžete začať stakeovať priamo na platforme.  

V opačnom prípade musíte svoje mince presunúť do svojej blockchain (alebo krypto) peňaženky. Peňaženky sa považujú za najbezpečnejší spôsob ako uchovať svoje mince. Následne si vyberiete svoj vlastný staking pool – ktorý si môžete predstaviť ako taký krypto fond – do ktorého chcete investovať. Predtým, ako si vyberiete svoj staking pool by ste mali brať do úvahy pár faktorov. 

Kraken staking

Narozdiel od Binance, Kraken má v ponuke menší výber kryptomien, rovnako aj nižšie ročné zhodnotenie. Výhodou je žiadna viazanosť, teda mince môžete v akejkoľvek chvíli vybrať. Viac o burze Kraken sa dozviete v článku “Kraken recenzia a skúsenosti“.

Staking kryptomein zakázala Krakenu v USA SEC – Americká komisia pre cenné papiere a burzy v roku 2023. Kraken preto tieto skužby prestal svojim zákazníkom v USA poskytovať.

kryptomeny

Binance staking

Binance podporuje širokú škálu mincí. Okrem iného ponúka aj bezkonkurenčné najvyššiu ročnú návratnosť. Nevýhodou je ale viazanosť až na niekoľko mesiacov, počas ktorých nemôžete s mincami narábať.

binance staking

Faktory pre výber staking pool-u

  • Spoľahlivosť – nebudete zarábať, ak je staking pool zatvorený. Vyberte si fond, ktorý má funkčnosť bližšie k 100%.
  • Rozumné poplatky – Väčšina pool-ov si berie malú províziu za sprostredkovanie. Či je adekvátny poplatok závisí aj od druhu kryptomeny. Najideálnejší poplatok sa pohybuje medzi 2-5%. Odporúčame sa vyhnúť pool-om, ktoré si neúčtujú žiadne poplatky, keďže môže avizovať neaktivitu fondu. 
  • Veľkosť –  Pri menších fondoch je menšia pravdepodobnosť verifikácie. Za to ponúkajú vyššie zhodnotenie, keďže nemusia svoje výdavky deliť medzi viacerých investorov. Pri menších fondoch je vyššie riziko zlyhania. Na druhej strane väčšie pool-i môžu byť presýtené a výsledné zhodnotenie nemusí byť pre investora lákavé. Odporúča sa investovať do strednej veľkých pool-ov.

Tak na porovnanie

Ethereum je prvá kryptomena s blockchain pre developerov na vytváranie aplikácii. Ethereum začal používať proof of work, ale prechádzajú na formu proof of stake.

Cardano je eko-priateľská kryptomena, ktorá bola vydaná až po recenzií od tretích strán.

Polkadot je protokol, ktorý dovoľuje ďalším blockchainom pracovať medzi sebou

Solana je blockchain, vytvorený na škálovanie (rýchlosť spracovania požiadaviek), pretože ponúka rýchle transakcie za nízky poplatok. 

 

Výhody/ nevýhody

Výhody ?Nevýhody ?
Pasívne zhodnocovanie kryptomenyMožná viazanosť
Zvýšenie bezpečnostiMožnosť narábať s mincami
Zvýšená efektivita Možná strata ceny minci počas procesu
Priateľské voči prostrediuLehota viazanosti niekedy aj mesiac
Jednoduché/ nie je potrebná žiadna výbava

Vyhodnotenie stakingu

Ak máte mince, ktoré držíte vo svojej zmenárni, alebo peňaženke a neplánujete s nimi v blízkej budúcnosti narábať, tak by ste rozhodne mali zvážiť možnosť stakingu. Nevyžaduje si to žiadnu prácu navyše, ani výbavu.

Mechanizmus proof of stake môže byť výhodný pre obe strany – ako pre kryptomenu tak aj pre krypto investorov. Kryptomeny tak spracujú vyšší počet transakcií za menšie náklady. Krypto investori sa dostávajú k možnosti ako pasívne zhodnotiť svoje digitálne aktiva. 

coinbasekraken_kryptomenabinance_logo
Prečítať recenziuPrečítať recenziuPrečítať recenziu
Vytvoriť účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
Vytvoriť účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
Vytvoriť účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

    by
  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: