Zákaz stakingu kryptomien v USA

Vo svete kryptomien sa staking stáva čím ďalej obľúbenejšou formou vytvárania profitu. Či už ide o staking kryptomien, ktoré sú na centralizovaných burzách, taktiež aj na tých decentralizovaných. 

Čo však staking je? Prečo je tak populárny a aký má na to pohľad SEC (Americká komisia pre cenné papiere a burzy) v USA? 

Čo je staking kryptomien? 

Staking kryptomien je držanie určitého množstva kryptomeny v osobnej peňaženke na podporu prevádzky blockchainovej siete. Kryptomena je tak prsítupná na sieti, staking slúži na pomoc pri spracovaní transakcií a overovaní blokov údajov. Za odmenu sú používatelia odmeňovaní vo forme konkrétnej kryptomeny.

Odmeny sú úmerné množstvu vsadených mien a času, počas ktorého boli vsadené. Je to spôsob, ako získať pasívny príjem z držania kryptomeny a pomáhania sieti udržať svoju funkčnosť. Systém, ktorý využíva staking sa nazýva Proof of Stake. Pomaly nahrádza pôvodný systém Proof of Work, ktorý je napríklad použitý v prípade Bitcoinu.

Čo je SEC a aké má právomoci? 

SEC (U.S. Securities and Exchange Commission- Americká komisia pre cenné papiere a burzy) je regulačná agentúra, ktorá je zodpovedná za presadzovanie federálnych zákonov o cenných papieroch a reguláciu búrz v Spojených štátoch. SEC má široké právomoci na reguláciu trhov a môže prijať množstvo opatrení na presadzovanie zákonov na ochranu investorov. 

SEC môže: 

  • stanoviť a presadzovať pravidlá na spôsob predaja, obchodovania a výmeny cenných papierov a iných produktov na burze
  • požadovať, aby sa firmy a profesionálni obchodníci u nej registrovali a dodržiavali pravidlá a predpisy ňou stanovené
  • vyšetrovať podvody s cennými papiermi a následne podávať žaloby proti jednotlivcom aj spoločnostiam v prípade podozrenia
  • udeľovať sankcie, pokuty a iné nápravné opatrenia v prípade preukázania podvodov

Prečo SEC neschvaľuje staking kryptomien? 

V poslednej dobe sa SEC zameriava na centralizované burzy kryptomien, ktoré ponúkajú možnosť stakingu kryptomien na ich platformách. Momentálne je pod drobnohľadom populárne kryptoburza Kraken.

Ich opatrenia voči Kraken-u naznačujú, že staking považujú za niečo ako kryptoúver. Na úvery platia iné predpisy ako na klasické obchodovanie na krypto burzách. Krypto pôžičky aj programy vkladov, čiže staking preto spadá podľa SEC do definície cenných papierov.

Staking kryptomien v USA končí

Na obchodovanie s cennými papiermi existuje obrovské množstvo pravidiel a predpisov, preto si predtým slabo regulované kryptomenové burzy musia zvykať na prísnejšie regulácie. 

Kraken skončil ponúkať staking

Kryptoburza Kraken súhlasila s ukončením svojho programu stakingu kryptomien v USA. Zaplatí 30 miliónov USD ako pokutu za neregistrovanie služby. To by mohlo spôsobiť problémy ďalším platformám poskytujúcim takéto služby.

Brian Armstrong, spoluzakladateľ spoločnosti Coinbase, tvrdí, že zákaz stakingu v USA by viedol k presunu viacerých spoločností do zahraničia. Spoločnosť Coinbase potvrdila, že je v súčasnosti predmetom prebiehajúceho vyšetrovania SEC týkajúceho stakingu a ďalších služieb.

KryptoburzaAkciaRecenziaWebová stránka
coinbaseBONUS vo výške $10 ak zainvestujete $100 na nákup kryptomien.Recenzia na CoinbaseInvestujte do kryptomien na Coinbase
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
kraken_kryptomenaRecenzia na KrakenInvestujte do kryptomien na Kraken
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
binance_logoRecenzia na BinanceInvestujte do kryptomien na Binance
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
cryptocom_logoRecenzia na Crypto.comInvestujte do kryptomien na Crypto.com
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
FUMBI logo10 % z licenčného poplatku pri zadaní kódu fumbi70885472Recenzia na FumbiInvestujte do kryptomien na Fumbi
*Váš kapitál je spojený s rizikom.

Čo to znamená pre budúcnosť stakingu kryptomien?

Zatiaľ čo v USA je staking prísne monitorovaný agentúrou SEC, v Európe zatiaľ nedochádza k takýmto krokom. Čo budúcnosť prinesie nie je však jasné, no staking je dostupný aj na decentralizovaných burzách kryptomien. 

Po založení vlastnej kryptomenovej peňaženky je každý schopný robiť staking pre seba namiesto centralizovanej platformy. Tieto burzy je nemožné regulovať a preto staking ako funkcia nie je ohrozený. Ohrozená je len služba poskytovania stakingu na centralizovaných burzách.

Záver

Kryptomeny a decentralizované financie sú rastúcim trendom vo svete a s ním prichádzajú aj reakcie orgánov riadiacich krajiny. Keďže mnoho systémov, ako napríklad Proof of Stake je novinkou vo svete financií, môžeme iba čakať, čo príde ďalej a ako budú na tieto zmeny reagovať jednotlivé krajiny. 

Zdielaj to: