Cardano a ADA staking

Cardano je blockchainová platforma 3 generácie a je prvou platformou proof-of-stake, ktorá bola založená na reálnom akademickom výskume. Je založené na protokole Ouroboros. Jeho navrhovatelia tvrdia, že vylepší bezpečnosť, škálovateľnosť a energetickú účinnosť oproti iným predchodcom typu proof-of-work, ako napríklad Bitcoin. Všetko o Cardano a ADA staking nájdete v tomto článku.

ADA je natívny token Cardana a je možné ho stakovať, aby ste získali odmeny. 

Cardano kryptomena 

Cardano je open source projekt, ktorého cieľom vytvoriť decentralizovanú blockchain platformu pre smart kontrakty. A tak prerozdelilo moc od vládnucích orgánov / inštitúcií na jednotlivca. Kryptomena Cardana je ADA.

Smart kontrakt je inteligentná samo-vykonateľná zmluva. To znamená, že nepotrebuje tretiu stranu, ktorá skontroluje či podmienky v zmluve boli naplnené. Sú v nej určené podmienky medzi napr. kupujúcim a predávajúcim. Tieto podmienky sú napísané priamo v kóde. Smart kontrakt sa nachádza na blockchaine. V prípade ak podmienky v zmluve budú naplnené tak transakcia je exekuovaná.

Cardano platforma sa buduje tak, aby vyhovovala širokej škále použitia a riešila problémy naprieč odvetviami: 

Vzdelanie – decentralizované akademické tituly – stratili ste diplom z univerzity, ktorá už neexistuje, študovali ste v zahraničí a potrebujete overiť diplom? 

V reálnom živote by bolo náročné nájsť inštitúciu, ktorá Vám tento dokument potvrdí, ak už daná inštitúcia neexistuje. Ak by ale v budúcnosti boli všetky legálne dokumenty na blockchaine, tak ich auteticitu by bolo možné overiť veľmi jednoducho.

Maloobchod – predchádzanie falšovania produktov– je táto kabelka fake alebo originál? Blockcheinom by ste presne vedeli dosledovať, kde bol produkt vyrobený, kto ho vlastnil v minulosti alebo aký dodávatelia sa zúčastňovali na jeho výrobe.

Poľnohospodárstvo – certifikácia produktov – viete odkiaľ pochádza kura ležiace na Vašom stole? 

Vláda – kontrola originality dokumentov –  nesfalšované voľby ?

Financie – založenie bankových účtov s overením identity. Vaša identita je unikátna a len jedna a preto by sa identity dali jednoducho využívať aj v blockchaine. Takto by ste sa vedeli overiť naprieč všetkými inštitúciami. Nemuseli by ste tak stále vypĺňať zdĺhavé KYC (know your customer) formuláre.

Zdravotná starostlivosť – klasifikácia liečiv.

Proof-of-work vs. proof-of-stake

Na začiatku sme spomenuli, že Cardano využíva systém proof of stake. Bitcoin funguje na proof of work. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma konsenzami?

Na báze proof-of-stake pracuje aj Polkadost s odmenou za stakovanie 12%. Prečítajte si náš článok Ako investovať do Polkadot.

stakovanie cardano

Proof of work

Bitcoin napríklad je platforma, ktorá funguje na systéme proof of work. Na potvrdenie transakcie medzi dvoma stranami nie je potrebná tretia (vo finančnom systéme napríklad banka), pretože obaja vlastnia kópiu blockchainu, v ktorej je transakcia zapísaná. 

Transakcie, ktoré prebiehajú na Bitcoinovom blockchaine sú overované takzvanými minermi. Odmena za overenie transakcie je kryptomena. Výsledkom toho je, že čím viac ľudí ťaží, tým je výpočet náročnejší a tým sa zvyšuje náročnosť ťažby.

Tým narastá hodnota kryptomien ako sú Bitcoin a Ethereum. Algoritmus je však pomalý a vyžaduje si enormné množstvo energie. 

Proof of stake

Cardano funguje na princípe Proof of stake. Odmena prichádza tento krát za overenie transakcie podielom vkladu. Stakovať transakcie – overovať ich môže niekoľko nodov naraz. Víziou je vytvoriť niekoľko tisíc nodov, z ktorých žiaden nebude mať vyššie postavenie ako druhý. Cieľom je predsa decentralizácia.

Majitelia Cardana v stacking poole môžu overovať transakcie a zároveň ich používať. Samozrejme za percentuálnu odmenu. 

Kto stojí za kryptomenou Cardano (ADA) ?

Cardano je spoločnosť tvorcov zmien, inovátorov a vizionárov. Cieľom zakladatela Cardana Charlesa Hoskinsona je tvorba pozitívnych globálnych zmien. Cardano nie je len investícia, je to misia, ktorá je za touto investíciou ukrytá. 

Charles Hoskinson

Na tvorbe Cardana sa podieľa niekoľko organizácií: 

Cardano Foundation – švajčiarska spoločnosť ktorá zastupuje Cardano, a šíri globálne povedomie o značke

EMURGO– pomáha integrovať blochchain do podnikov a zdokonaľuje na základe toho platformu

IOHK je technologická a inžinierska spoločnosť, ktorá navrhuje, buduje a udržiava platformu Cardano. Spoločnosť založili matematik a spoluzakladateľ Etherea Charles Hoskinson a Jeremy Wood.

Cardano kurz 

Ako kúpiť Cardano (ADA)? 

Kryptomenu Cardano môžete kúpiť na niektorej z kryptoburz : Kraken, Binance, Coinbase. Potom si môžete poslať  mince ADA na vašu adresu Cardano do peňaženky.  

Binance Kraken
binance_logokraken_kryptomena
obchodné poplatky 0,1 %obchodné poplatky od 0,16 %
vedenie účtu zadarmovedenie účtu zadarmo
poplatky za vklad a výber vklad a výber bez poplatku
výber len v kryptomenáchvýber možný aj v eurách
Kúpiť ADA na BinanceKúpiť ADA na Kraken

Ako si vybrať peňaženku na Cardano? 

Potom ako si zakúpite ADA na kryptoburze, mali by ste si svoje Cardano vložiť na software peňaženku. Výhodou stakovania je aj to, že kryptomena sa nenachádza na burze ale v peňaženke. V prípade hackerského útoku na burzu by ste o ne mohli prísť. Na stiahnutie peňaženky Cardano odporúčame vždy používať oficiálne odkazy.

Daedalus peňaženka

Daedalus stiahne úplnú kópiu blockchainu Cardana a nezávisle overí každú transakciu vo svojej histórii. Takto získate maximálnu bezpečnosť a úplne dôveryhodnú prevádzku bez centrálne hostených serverov tretích strán a bezplatne. Je navyše podporovaná spoločnosťou IOHK. 

cardano staking

Keď si chcete poslať ADA na peňaženku, vygenerujete si adresu, na ktorú si ADA pošlete. Pozor neposielajte si na túto adresu inú kryptomenu, len ADA.

YOROI peňaženka

Yoroi je web peňaženka pre Cardano. Po otvorení peňaženky nie je potrebné sťahovať blockchain. Takže ste pripravení okamžite odosielať a prijímať transakcie.

Daedalus peňaženkaYOROI peňaženka
daedalus-penazenkayoroi-penazenka
peňaženka s úplným uzlomweb peňaženka
úplná kópia blockchainupripojená k iným serverom

Aký je rozdiel medzi Daedalus a YOROI?

Yoroi je web peňaženka, čo znamená, že si nestiahne celú kópiu blockchainu. Pripája sa k dôveryhodným serverom, ktoré majú úplnú kópiu blockchainu. Daedalus je peňaženka s úplným uzlom – sťahuje, ukladá a overuje úplnú kópiu blockchainu, aby mohol fungovať dôveryhodne a nespoliehal sa na centrálne hostené servery.

Ako stakovať Cardano (ADA) ?

Staking je možnosť zabezpečiť sieť prostredníctvom distribúcie mincí ADA holderom. Cardano sa stalo najviac decentralizovanou platformou vďaka tomu, že podporuje tvorbu staking poolov. Čím viac ľudí bude vlastniť ADA a čím viac poolov bude stakovať Caradano, tým viac decentralizované bude.

Myšlienkou je podporovanie viac menších poolov, ako málo veľkých, ktoré patria pod jednu spoločnosť. Cardano sa tak rovnomernejšie rozdelí. Hodnota kryptomeny v obehu tým narastá.  

Toto je aj dôvod prečo nestakovať Cardano na kryptoburzách. 

Odmena za staking kryptomien sú percentuálne odmeny v poole. Takto si vie jednotlivec, ktorý dá svoje Cardano stakovať vytvorený stabilný pasívny príjem. Za stakovanie Cardana prináleží ročná odmena vo výške okolo 5,5%.  Ako držiteľ mincí ADA si môžete vybrať pool, do ktorého chcete delegovať svoje mince. 

Mince neposielate na tento poll, delegujete poolu len certifikát na stakovanie. Mince zostávajú na Vašej peňaženke. 

🚨POZOR: Daedalus wallet je len desktop verzia a neexistuje verzia na mobili. Na google play je appka, ktorá sa tvári, ako Daedalus wallet ale je to podvod. Ak si tam pošlete svoje ADA tak o ne navždy prídete!!

Ako si vybrať ADA staking pool

K dispozícii je viac ako 2500 poolov. Výber poolu, do ktorého chcete delegovať je dôležitým rozhodnutím. Medzi jednotlivými poolmi je veľa rozdielov.

Kľúčovým rozdielom pre vás ako investorov je výkonnosť daných poolov. V Daedalus peňaženke si viete pozrieť relevantné ukazovatele aby ste spravili to najlepšie rozhodnutie.

cardano ada pool

Pozrime sa na to, čo tieto ukazovatele znamenajú a ako ich interpretovať.

Saturation / Saturácia: určuje bod, v ktorom sa odmeny prestávajú zvyšovať so zvyšujúcim sa vkladom. Tento mechanizmus podporuje decentralizáciu tým, že odrádza ľudí od delegovania do preplnených poolov. Preto neinvestujte do poolov, ktoré sú presaturované.

Rank / Hodnotenie: Hierarchické poradie založené na potenciálnych odmenách, ktoré získate.

Live Stake: Percento zobrazujúce množstvo delegovaných ADA v danom poole ku všetkým delegovaným ADA aj v iných pooloch. V našom príklade je v pooke FISH 0.2% všetkých ADA delegovaných v systéme.

Pool margin / Marža fondu: Percento, ktoré si berie pool ako poplatok z odmien. Väčšinou sa pohybuje od 1-3%

Pledge / Záväzok: Toto je suma, ktorú majiteľ poolu delegoval do svojho poolu. Dá sa očakávať, že majitelia poolov s vyšším pledge budú viac iniciovaný k stabilnému výkonu poolu.

Cost per epoch / Náklady na epochu: Pevný poplatok za epochu (trvá 5 dní), ktorý si pool účtuje na pokrytie svojich prevádzkových nákladov.

Produced blocks / Vyrobené bloky: Celkový počet blokov, ktoré pool do dnešného dňa vyprodukoval.

Potencial rewards / Odhadované odmeny: Je to len odhad, koľko dostanete ADA. Pooly nemintujú rovnaké množstvo blokov v epoche a preto z krátkodobého hladiska sa môže stať, že niektoré pooly majú vyššie toto číslo. Ale z dlhodobého hladiska môžete očakávať pri každom poole návratnosť ~ 5 – 5.5% p.a.

Odmena za stakovanie ADA

Cardano staking je rozdelený na epochy, každá epocha trvá 5 dní. Po 5 dňoch sa kontroluje množstvo ADA vo vašej peňaženke a na základe toho získate odmenu. Prvá odmena však prichádza až po 15 dní, ale môže to byť aj 20 dní. Za stakovanie Cardana je ročná odmena vo výške 5 %. 

Výhodou v Cardane je, že mince si môžete kedykoľvek na rozdiel od iných kryptomien vybrať, nie sú v poole uzamknuté. Prídete však o percentuálnu odmenu za stakovanie samozrejme. 

Výhody a nevýhody Cardana

Ďalšou ekonomickou a ekologickou výhodou je energetická nenáročnosť na rozdiel od Bitcoin poolov. Už vyššie sme spomenuli že platformy na princípe proof of work spotrebujú enormné množstvo energie. Na predstavu Bitcoin požiera viac elektriny ako Švajčiarsko, až 0.28 % svetovej spotreby.

Budúcnosť Cardana

Cardano má víziu využitia svojej meny v rozvojovom svete. V Afrike existujú silné dôvody pre blockchain. Technológia blockchain má veľký potenciál na uvoľnenie bohatstva krajín prostredníctvom tokenizácie prírodných zdrojov, práce alebo majetku. Cieľom je zmierniť chudobu a vrátiť ľuďom spravodlivosť. 

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Hodnotení: 13

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

    View all posts
Súhlas GDPR so súbormi cookie s Real Cookie Bannerom