Cardano a ADA staking

Cardano je blockchainová platforma 3 generácie a je prvou platformou proof-of-stake, ktorá bola založená na reálnom výskume. Je založené na protokole Ouroboros. Jeho navrhovatelia tvrdia, že vylepší bezpečnosť, škálovateľnosť a energetickú účinnosť oproti iným predchodcom typu proof-of-work, ako napríklad Bitcoin. Všetko o Cardano a ADA staking nájdete v tomto článku.

ADA je natívny token Cardana a je možné ho stakovať, aby ste získali odmeny. 

Čo sa dozviete v tomto článku ?

  1. Cardano kryptomena 
  2. Kto stojí za kryptomenou Cardano (ADA) ?
  3. Cardano kurz 
  4. Ako kúpiť Cardano (ADA) ? 
  5. Ako si vybrať peňaženku na Cardano? 
  6. Ako stakovať Cardano – Ako držať Cardano (ADA) ?
  7. Bull-pool Slovenský ADA staking pool
  8. Odmena za stakovanie ADA
  9. Výhody a nevýhody Cardana
  10. Budúcnosť Cardana

Cardano kryptomena 

Cardano je open source projekt, ktorého cieľom vytvoriť decentralizovanú blockchain platformu pre smart kontrakty. A tak prerozdelilo moc od vládnucích orgánov / inštitúcií na jednotlivca. Kryptomena Cardana je ADA.

Smart kontrakt je inteligentná samo-vykonateľná zmluva. To znamená, že nepotrebuje tretiu stranu, ktorá skontroluje či podmienky v zmluve boli naplnené. Sú v nej určené podmienky medzi napr. kupujúcim a predávajúcim. Tieto podmienky sú napísané priamo v kóde. Smart kontrakt sa nachádza na blockchaine. V prípade ak podmienky v zmluve budú naplnené tak transakcia je exekuovaná.

Cardano platforma sa buduje tak, aby vyhovovala širokej škále použitia a riešila problémy naprieč odvetviami: 

Vzdelanie – decentralizované akademické tituly – stratili ste diplom z univerzity, ktorá už neexistuje, študovali ste v zahraničí a potrebujete overiť diplom? 

V reálnom živote by bolo náročné nájsť inštitúciu, ktorá Vám tento dokument potvrdí, ak už daná inštitúcia neexistuje. Ak by ale v budúcnosti boli všetky legálne dokumenty na blockchaine, tak ich auteticitu by bolo možné overiť veľmi jednoducho.

Maloobchod – predchádzanie falšovania produktov– je táto kabelka fake alebo originál? Blockcheinom by ste presne vedeli dosledovať, kde bol produkt vyrobený, kto ho vlastnil v minulosti alebo aký dodávatelia sa zúčastňovali na jeho výrobe.

Poľnohospodárstvo – certifikácia produktov – viete odkiaľ pochádza kura ležiace na Vašom stole? 

Vláda – kontrola originality dokumentov –  nesfalšované voľby ?

Financie – založenie bankových účtov s overením identity. Vaša identita je unikátna a len jedna a preto by sa identity dali jednoducho využívať aj v blockchaine. Takto by ste sa vedeli overiť naprieč všetkými inštitúciami. Nemuseli by ste tak stále vypĺňať zdĺhavé KYC (know your customer) formuláre.

Zdravotná starostlivosť – klasifikácia liečiv.

Proof-of-work vs. proof-of-stake

Na začiatku sme spomenuli, že Cardano využíva systém proof of stake. Bitcoin funguje na proof of work. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma konsenzami?

stakovanie cardano

Proof of work

Bitcoin napríklad je platforma, ktorá funguje na systéme proof of work na potvrdenie transakcie medzi dvoma stranami nie je potrebná tretia (vo finančnom systéme napríklad banka), pretože obaja vlastnia kópiu blockchainu, v ktorej je transakcia zapísaná. 

Transakcie, ktoré prebiehajú na Bitcoinovom blockchaine Toto si však vyžaduje náročnú ťažbu, čiže výpočtový výkon na prebehnutie tejto transakcie. Vytvorí sa blok, ktorí sa zapíše do reťazca – chainu. Odmena za overenie transakcie je kryptomena. Výsledkom toho je, že čím viac ľudí ťaží, tým je výpočet náročnejší a tým sa zvyšuje náročnosť ťažby.

Tým narastá hodnota kryptomien ako sú Bitcoin a Ethereum. Algoritmus je však pomalý a vyžaduje si enormné množstvo energie. 

Proof of stake

Cardano funguje na princípe Proof of stake – Dôkaz o podiele. Odmena prichádza tento krát za overenie transakcie podielom vkladu. Stakovať transakcie- overovať ich môže niekoľko poolov naraz. Víziou je vytvoriť niekoľko tisíc poolov, z ktorých žiaden nebude mať vyššie postavenie ako druhý. Cieľom je predsa decentralizácia.

Majitelia Cardana v stacking poole môžu overovať transakcie a zároveň ich používať. Samozrejme za percentuálnu odmenu. 

Kto stojí za kryptomenou Cardano (ADA) ?

Cardano je spoločnosť tvorcov zmien, inovátorov a vizionárov. Cieľom zakladatela Cardana Charlesa Hoskinsona je tvorba pozitívnych globálnych zmien. Cardano nie je len investícia, je to misia, ktorá je za touto investíciou ukrytá. 

Charles Hoskinson

Na tvorbe Cardana sa podieľa niekoľko organizácií: 

Cardano Foundation – švajčiarska spoločnosť ktorá zastupuje Cardano, a šíri globálne povedomie o značke

EMURGO– pomáha integrovať blochchain do podnikov a zdokonaľuje na základe toho platformu

IOHK je technologická a inžinierska spoločnosť, ktorá navrhuje, buduje a udržiava platformu Cardano, spoločnosť založili Charles Hoskinson – matematika a tiež spoluzakladateľ Ethereum a Jeremy Wood.

Cardano kurz 

Ako kúpiť Cardano (ADA)? 

Kryptomenu Cardano môžete kúpiť za eurá na niektorej z kryptoburz : Kraken, Binance. Potom si môžete poslať  mince ADA na vašu adresu Cardano do peňaženky.  

Binance Kraken
binance_logokraken_kryptomena
obchodné poplatky 0,1 %obchodné poplatky od 0,16 %
vedenie účtu zadarmovedenie účtu zadarmo
poplatky za vklad a výber vklad a výber bez poplatku
výber len v kryptomenáchvýber možný aj v eurách
Kúpiť ADA na BinanceKúpiť ADA na Kraken

Ako si vybrať peňaženku na Cardano? 

Potom ako si zakúpite ADA na kryptoburze, mali by ste si svoje Cardano vložiť na software peňaženku. Výhodou stakovania je aj to, že kryptomena sa nenachádza na burze ale v peňaženke. V prípade hackerského útoku na burzu by ste o ne mohli prísť. Na stiahnutie peňaženky Cardano odporúčame vždy používať oficiálne odkazy. 

Daedalus peňaženka

Daedalus je peňaženka s úplným uzlom. Daedalus stiahne úplnú kópiu blockchainu Cardano a nezávisle overí každú transakciu vo svojej histórii. Takto získate maximálnu bezpečnosť a úplne dôveryhodnú prevádzku bez centrálne hostených serverov tretích strán a bezplatne. Je navyše podporovaná spoločnosťou IOHK. 

Keď si chcete poslať ADA na peňaženku, vygenerujete si adresu, na ktorú si ADA pošlete. Pozor neposielajte si na túto adresu inú kryptomenu, len ADA,  pre ktorú je určená. 

YOROI peňaženka

Yoroi je ľahká peňaženka pre Cardano. Po otvorení peňaženky nie je potrebné sťahovať blockchain. Takže ste pripravení okamžite odosielať a prijímať transakcie.

Daedalus peňaženkaYOROI peňaženka
peňaženka s úplným uzlomľahká peňaženka
úplná kópia blockchainupripojená k iným serverom

Aký je rozdiel medzi Daedalus a YOROI?

Yoroi je ľahká peňaženka, čo znamená, že si nestiahne celú kópiu blockchainu. Pripája sa k dôveryhodným serverom, ktoré majú úplnú kópiu blockchainu. Daedalus je peňaženka s úplným uzlom – sťahuje, ukladá a overuje úplnú kópiu blockchainu, aby mohol fungovať dôveryhodne a nespoliehal sa na centrálne hostené servery.

Ako stakovať Cardano (ADA) ?

Staking je možnosť zabezpečiť sieť prostredníctvom distribúcie mincí ADA holderom. Cardano sa stalo najviac decentralizovanou platformou vďaka tomu, že podporuje tvorbu staking poolov. Čím viac ľudí bude vlastniť ADA a čím viac poolov bude stakovať Caradano, tým viac decentralizované bude.

Myšlienkou je podporovanie viac menších poolov, ako málo veľkých, ktoré patria pod jednu spoločnosť. Cardano sa tak rovnomernejšie rozdelí. Hodnota kryptomeny v obehu tým narastá.  

Toto je aj dôvod prečo nestakovať Cardano na kryptoburzách. 

Odmena za staking kryptomien sú percentuálne odmeny v poole. Takto si vie jednotlivec, ktorý dá svoje Cardano stakovať vytvorený stabilný pasívny príjem. Za stakovanie Cardana prináleží ročná odmena vo výške 5 %.  Ako držiteľ mincí ADA si môžete vybrať pool, do ktorého chcete delegovať svoje mince. 

Mince neposielate na tento poll, delegujete poolu len certifikát na stakovanie. Mince zostávajú na Vašej peňaženke. 

Bull-pool Slovenský ADA staking pool

Slovenský staking pool Bull-Pool je vytvorený dvoma nadšencami pre kryptomeny Marekom a Davidom. Nadchli sa pre myšlienky Cardana a rozhodli sa, že samy prispejú svojou prácou a vytvoria slovenský pool.

Cardano staking

Ponúkajú výkon a stabilitu. Spoločnosť Bull Pool sa snaží ponúknuť mimoriadne profesionálny poll, ktorý je ziskový a spoľahlivý pre delegátov. Za Bull Pool stojí tím skúsených vývojárov a systémových inžinierov, ktorí prevádzkujú staking pool.

Informácie o stakovaní nájdete na ich stránke.

Odmena za stakovanie ADA

Cardano staking je rozdelený na epochy, každá epocha trvá 5 dní. Po 5 dňoch sa kontroluje množstvo ADA vo vašej peňaženke a na základe toho získate odmenu. Prvá odmena však prichádza až po 15 dní, ale môže to byť aj 20 dní. Za stakovanie Cardana je ročná odmena vo výške 5 %. 

Výhodou v Cardane je, že mince si môžete kedykoľvek na rozdiel od iných kryptomien vybrať, nie sú v poole uzamknuté. Prídete však o percentuálnu odmenu za stakovanie samozrejme. 

Výhody a nevýhody Cardana

Ďalšou ekonomickou a ekologickou výhodou je energetická nenáročnosť na rozdiel od Bitcoin poolov. Už vyššie sme spomenuli že platformy na princípe proof of work spotrebujú enormné množstvo energie. Na predstavu Bitcoin požiera viac elektriny ako Švajčiarsko, až 0.28 % svetovej spotreby.

Budúcnosť Cardana

Cardano má víziu využitia svojej meny v rozvojovom svete. V Afrike existujú silné dôvody pre blockchain. Technológia blockchain má veľký potenciál na uvoľnenie bohatstva krajín prostredníctvom tokenizácie prírodných zdrojov, práce alebo majetku. Cieľom je zmierniť chudobu a vrátiť ľuďom spravodlivosť. 

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!