Čo je kryptomena Tezos (XTZ) – Ako investovať do Tezos

Ak máte záujem investovať do kryptomeny Tezos (XTZ) položte si otázku do akej miery ste ochotní znášať riziká a prípadne straty. Naše poznatky získané z rôznych zdrojov vám  môžu pomôcť pri rozhodovaní. Nie sú však smerodajné. Všetko o kryptomene Tezos nájdete v tomto článku.

Základné poznatky z histórie

Tezos má dobré vyhliadky aj napriek tomu, že  ceny kryptomien sú značne volatilné.

zakladatelia tezos xtz
Arthur a Kathleen Breitmanovci

Manželia Arthur a Kathleen Breitmanovci založili spoločnosť Tezos v roku 2014. 

V počiatkoch nemal  projekt  dobrú reputáciu.  Na jeho podporu  založil v roku 2017  Johann Gevers  neziskovú nadáciu Tezos Foundation so sídlom vo Švajčiarsku.

Nadácia získala podporu počiatočných ponúk mincí (ICO) v hodnote 232 miliónov USD.  Nezhody  nadácie a spoločnosti Tezos zapríčinili oneskorené spustenie Tezosu a tak  začali súdne spory investorov.

Projekt bol spustený v roku 2018 ako platforma krypto aktív.  V roku 2020 sa súdne spory ukončili keď nadácia vyrovnala dlh a spoločnosť sa stala naďalej populárnou.

Kryptomena Tezos (XTZ) zaznamenala za august 2021 vysoké zisky.  Jedným z dôvodov bolo, že niektoré švajčiarske firmy plánovali použiť Tezos platformu na vytvorenie inteligentných zmlúv. Takéto zmluvy by pomohli dodržiavať zákony a tak zamedziť praniu špinavých peňazí.   

Tezos tiež úspešne dokončil upgrade siete. V dôsledku toho sa jeho cena od začiatku augusta 2021 zvýšila takmer o 95 %.

NázovTezos 
? Založenie30. jún 2018
?? ZakladateliaArthur a Kathleen Breitmanovci
? TokenXTZ
? Celková ponuka mincí763 306 930
? Webová stránkawww.tezos.com
? KategóriaKryptomena

Čo je Tezos (XTZ)

Tezos je otvorený decentralizovaný blockchainový zdroj pre aktíva a aplikácie. Podporuje udržateľnosť životného prostredia a stále sa vyvíja.  Zainteresované strany riadia inovácie základného protokolu  a  procesy zmien.

Je prvý samostatne sa vyvíjajúci blockchain na svete a tým je   jedinečný.  Blockchainová sieť je  prepojena s digitálnym tokenom, ktorý sa nazýva tez alebo tezzie. Na rozdiel od iných blockchainov sa  Tezos (XTZ) nespolieha na proces ťažby (Proof of Work), ale  využíva model konsenzu založený na Proof-of-Stake. O tomto modeli sa dozviete ďalej v článku.

Napriek niektorým právnym problémom a oneskoreniam pri spustení platformy je Tezos doteraz jednou z najrýchlejšie rastúcich blockchainových sietí. Investori zaznamenali ročný výnos 625 % do konca februára 2020. 

Cena kryptomeny Tezos

Model Proof-of Stake

V decentralizovaných sieťach typu peer-to-peer poskytuje potrebné výpočtové zdroje, ktoré udržujú sieť v prevádzke. 

Proof-of-Stake (PoS) je mechanizmus, v ktorom účastníci Tezosu dosahujú konsenzus o stave blockchainu. Na tomto procese sa môže zúčastniť každý kto je v ňom začlenený. Za to, že prispieva k bezpečnosti a stabilite siete môžu účastníci  získať odmenu. PoS je menej nákladný ako iné mechanizmy konsenzu.

Tezos-staking

Ako to funguje Tezos staking

Tezos nemôžete ťažiť, pretože na overenie transakcií používa protokol Proof of Stake. Musíte si kúpiť tokeny XTZ, aby ste sa mohli   preukázať,  že máte podiel na projekte. Potom   tieto mince môžete delegovať na niekoho, kto má záujem prispieť do blockchainu. Tiež môžete  investovať sám, ale k tomu by ste potrebovali mať dostatočné množstvo tokenov XTZ. 

Čo je delegovanie?

Ak nemáte dostatok kryptomien, požičiate svoje mince bakerovi, ktorý ich stakuje. Zúčastňuje sa procesu baking a získava odmenu. Dôležité je spomenúť ak požičiate bakerovi, nestáva sa ich vlastníkom  a nemôže si ich privlastniť.

xtz delegovanie

Baking alebo delegovanie?

Baking umožňuje bakerovi dosiahnuť vyšší výnos, ale to si vyžaduje jeho technickú odbornosť. Delegovaním tokenov Tezos (XTZ) sa držiteľ tokenu tomuto procesu úplne vyhne, ale zvyčajne získa nižší výnos.

V súčasnom protokole sa držitelia tokenov s menej ako 8 000 XTZ môžu zúčastniť bakingu len delegovaním na iného bakera.

Tezos-kryptoburzy
Burzy kde si viete kúpiť Tezos

Ako kúpiť Tezos XTZ?

Spôsob nákupu tokenu XTZ je rovnaký ako nákup akejkoľvek inej kryptomeny. Podľa internetových zdrojov je na burzách zvyčajne nedostatok dostupných párov XTZ. Takže možno budete musieť najskôr kúpiť inú kryptomenu a potom ju obchodovať za XTZ.

Tezos (XTZ) si môžete kúpiť viacerými spôsobmi. Najprv potrebujete účet na kryptomenovej burze. Do svojej peňaženky/účtu vložíte  peniaze (USD, EUR atď.) bankovým prevodom alebo kreditnou kartou.  

KryptoburzaRecenzie
coinbaseCoinbase recenzia
kraken_kryptomenaKraken recenzia
binance_logoBinance recenzia

Ak chcete svoje XTZ tokeny bezpečne uložiť, môžete použiť kryptomenové peňaženky. Sú to buď fyzické zariadenia alebo softvérové ​​aplikácie. Ďalej sú uvedenú niektoré z najlepších peňaženiek Tezos: 

 1. Softwarové peňaženky
 • Galleon Wallet (Pre Windows, macOS, and Linux)
 • AirGap (Mobilná peňaženka pre web, Android, and iOS)
 • Kukai (Webová peňaženka)
 1. Hardwarové  peňaženky

Ledger Nano S a Trezor  tiež podporujú Tezos a sú to peňaženky, v ktorých môžete spravovať a ukladať svoje aktíva XTZ. 

Hardvérové peňaženky sú vhodné na ukladanie väčšieho množstva kryptomien. Zo všetkých typov kryptopeňaženiek sú považované za najbezpečnejšie. Pripájajú sa  do počítača ako USB kľúč a tak chránia vaše mince pred vonkajším svetom.

Pred kúpou akéhokoľvek XTZ si preverte všetky riziká  čo všetko môže ovplyvniť pohyby cien kryptomien. Majte na pamäti, že kryptomeny sú nestále aktíva. Takže nákup digitálnych mincí alebo tokenov je spojený s určitým rizikom.

Aké má  Tezos výhody?

Spoločnosť Tezos poskytuje veľa výhod a to nielen konvenčných, ale aj jedinečných..  

 1. Samoregulovaný blockchain

Sieť Tezos  môže samočinne upgradovať protokol bez toho, aby prešiel hard fork (trvalá úprava blockchainu) a  rozdelil sieť na viacero blockchainov. Je to dôležité, aby sa nerozptýlila komunita, nerozdrobili zdroje a iné získané výhody. Samoregulácia umožňuje bezproblémovú koordináciu a implementáciu budúcich zmien a aktualizácií.

 1. Riadenie na blockchaine

Účastníci majú právo zúčastniť sa na spravovaní siete.  Môžu sa  aktívne zúčastňovať hodnotení, navrhovania alebo schvaľovania dodatkov k Tezos. 

 1. Decentralizácia

Tezos kladie veľký dôraz na decentralizáciu a umožňuje zúčastneným stranám robiť reálne rozhodnutia.  V prípade potreby implementačnej  zmeny musí vývojár predložiť návrh na upgrade protokolu Tezos. Zmeny nenavrhuje  hlavný tím, ale riadenie sa decentralizuje  a vytvára lepšiu organizovanú  cestu k ďalšiemu vývoju.

O nových návrhoch na  zmeny sa hlasuje. Ak sa návrhy schvália, nasadia sa na testovacie sieť. Keď nevzniknú žiadne problémy, znovu sa o nich hlasuje. Ak sú  všetky zmeny odsúhlasené, potom sa prenesú do hlavnej siete. 

 1. Inteligentné zmluvy

Blockchain Tezos je možné použiť na vytváranie decentralizovaných aplikácií a inteligentných zmlúv. Tieto nie je  možné kontrolovať  ani   stiahnuť žiadnymi tretími stranami.

Tezos tiež umožňuje formálny overovací proces a tým  zvyšuje bezpečnosť týchto aplikácií prostredníctvom matematických postupov. Tento mechanizmus je možné použiť aj na identifikáciu chýb a ich opravu.

 1. Proof-of-Stake protokol

Proof-of-Stake alebo PoS je protokol, pomocou ktorého viaceré zainteresované strany v spoločnosti Tezos získavajú konsenzus o stave blockchainu.

Ako je kryptomena Tezos bezpečná?

Tezos používa decentralizovanú blockchainovú sieť. Takže nie je možné napadnutie siete. Keby  sa hackeri pokúsili uskutočniť nejaké zmeny na sieti, narazili by na problém kvôli tomu,  že všetky zmeny musia odsúhlasiť účastníci  a až potom môžu byť nasadené na sieť.

Kvôli bezpečnosti Tezos tiež  používa kryptografické šifrovanie.

Technická analýza

Technická analýza je spôsob analýzy aktív s cieľom predikcie budúceho vývoja ich cien prostredníctvom rôznych technických metód. UPOZORNENIE: v žiadnom prípade sa nejedná o finančné poradenstvo, a preto investujte podľa vášho uváženia.

Budúcnosť kryptomeny Tezos

Budúcnosť spoločnosti Tezos zostáva pozitívna. Ako pri každej kryptomene, rýchly nárast ceny naznačuje krátkodobú opatrnosť. Zatiaľ čo rekordné maximá riešia niektoré problémy.  

Spoločnosť dokázala prekonať spory spojené s právnymi problémami a postupne začala dosahovať nové maximá. Podľa predikcií sa zdá sa, že Tezos sa viac hodí do budúcnosti. Konečný jeho osud  bude závisieť od  jeho technologických inovácií a  schopnosti získať podporu.

Momentálna situácia  charakterizuje pokles cien aktív.  Predikčný model Captain Altcoin berie do úvahy citlivosť trhu a podľa toho reaguje viď. tabuľka. 

Tezos-predikcie

Spoločnosť stále púta pozornosť a zastáva miesto medzi poprednými kryptomenami. Všetky  uvedené údaje sú len informatívne a neznamenajú  odporúčania na nákup Tezos (XTZ). 

Záver

Tezos vidí budúcnosť kryptomien ako inovatívnu cestu k úspechu. Ambície zakladateľov sa vyvíjajú na pozadí samo vyvíjajúcich sa blockchainov a riadení vedenou komunitou. Ak splnia svoje sľuby, Tezos sa môže dostať  ďaleko. To všetko ukáže budúcnosť.

Často kladené otázky  

Ako sa dá kúpiť  Tezos (XTZ)

Tokeny Tezos alebo XTZ je možné ľahko kúpiť na akejkoľvek burze kryptomien pomocou bežných platobných metód.

Koľko stojí transakčný poplatok?

V sieti je v predvolenom nastavení zanedbateľný transakčný poplatok. Všetky zúčastnené strany sú radi, že sa transakčné poplatky neúčtujú,  pretože  nie je ich hlavným zdrojom príjmu.

Môže byť Tezos (XTZ) použitý na nákup produktov

Je to nová kryptomena, takže v súčasnosti táto možnosť nie je k dispozícii. Blockchain sa navyše viac zameriava na vytváranie decentralizovaných aplikácií a inteligentných zmlúv.

Kde je Tezos uložený?

Údaje o všetkých transakciách sú uložené vo verejnom blockchaine.  Každý uzol má presnú kópiu všetkých transakcií, ktoré sa kedykoľvek realizovali. Tieto sú   uložené v cloude a nie na centralizovanom serveri,  ale na mnohých nezávislých uzloch. Zostatok Tezos každého používateľa je tiež evidovaný v jeho peňaženke.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: