Ledger Nano S: recenzia hardwarovej kryptopeňaženky

Ledger Nano S je najpredávanejšia kryptomenová hardvérová peňaženka s viac ako 1,4 miliónmi predaných kusov. Je to najdostupnejšia možnosť na trhu so spoľahlivými šifrovacími a bezpečnostnými mechanizmami. Ak uvažujete nad kúpou tak si prečítajte Ledger Nano recenziu.

POZOR: Nikdy nekupujte Ledger z druhej ruky. Najbezpečnejší nákup hardwarovej peňaženky je iba z oficiálnej stránky!

Základné informácie o Ledger Nano

Hardvérová kryptomenová peňaženka Ledger Nano S poskytuje bezpečnosť na vysokej úrovni prostredníctvom zabezpečeného čipu a proprietárneho operačného systému. Investorom poskytuje kontrolu nad ich súkromnými kľúčmi a je podporovaný najväčším menom v tomto odvetví. 

Investori môžu na Ledger Nano S uložiť viac ako 1 100 kryptomien a tokenov, pričom 23 kryptomien podporuje priamo Ledger a zvyšok podporujú nainštalované aplikácie tretích strán.

Hardvérová peňaženka Ledger je so svojimi dvoma modelmi S a X najväčšou konkurenciou všetkým veľmi známeho Trezoru. Peňaženky Ledger Nano pripomínajú klasický USB flash disk a ovládať ich je možné aj cez mobilný telefón.

ledger nano skusenosti

Pod obyčajným plastovým krytom sa však skrýva neobyčajná technológia, ktorá je dielom svetových špičiek z odboru kryptografie, softvérového, hardvérového a sociálneho inžinieringu a tiež „spriatelených“ hackerov, ktorí pracujú na tom, aby bolo ich zabezpečenie na čo možno najvyššej úrovni.

Čo všetko vie a aké sú naopak jej limity? Je bezpečná? Čo v prípade, keď ju stratíte alebo ju niekto odcudzí? To všetko a ešte viac sa dozviete nižšie.

Najnovšie vyhlásilo spoluprácu so spoločnosťou Ledger známe RTFKT. Pozrite si nové produkty, ktoré táto spolupráca uviedla.

Výhody Ledger Nano

 • Cenovo dostupná peňaženka: Ledger Nano S s cenou 59 dolárov je lacnejší ako niekoľko iných hardvérových peňaženiek, čo z neho robí dobrú lacnú a vysoko bezpečnú možnosť
 • Súkromné ​​kľúče nikdy neopustia zariadenie: Na rozdiel od hotových peňaženiek cez kryptomenové burzy majú používatelia Nano S svoje súkromné ​​kľúče. Nikdy sa neodstránia zo zariadenia ani nebudú prístupné cez web.
 • Podporuje viac ako 1 100 mincí a tokenov: Investori môžu na zariadení Ledger Nano S ukladať obľúbené aj menej známe mince a tokeny

Ako poslať kryptomeny z burzy Kraken na Ledger peňaženku? Napísali sme Vám presný návod.

Nevýhody Ledger Nano

 • Obmedzený úložný priestor pre kryptografické aplikácie: Väčšina kryptomien vyžaduje krypto aplikáciu a Nano S pojme šesť aplikácií v závislosti od veľkosti 
 • Displej je malý a nie je dotykový: Obrazovka zariadenia je vysoká menej ako jeden palec, pretože celé zariadenie je vysoké iba 17,4 mm (0,685 palca). Namiesto dotykovej obrazovky obsahuje dve fyzické tlačidlá
 • Nie je tak vhodný pre mobilné zariadenia ako iné peňaženky: Ledger Nano S nie je vybavený Bluetooth, takže na pripojenie k počítaču alebo zariadeniu Android vyžaduje kábel USB.

Podporované kryptomeny

Jednou z najdôležitejších informácií je, aké mince a tokeny do tejto peňaženky vôbec môžete uložiť. Predsa si ju nekúpite, aby ste následne zistili, že vaše obľúbené tokeny si s prostredím Ledgeru nerozumejú. Mimochodom, vedeli ste, že Ledger bol prvý hardvér peňaženkou s podporou známej kryptomeny Ethereum?

Zariadenia Ledger sú známe tým, že podporujú najrozsiahlejšiu škálu kryptomien spomedzi hardvérových peňaženiek. Ledger Nano S nie je výnimkou – podporuje viac ako 1100 rôznych digitálnych aktív vrátane najpopulárnejších mincí, ako sú:

 • Bitcoin
 • Ethereum a všetky tokeny ERC-20
 • Litecoin
 • XRP
 • TRON
 • EOS
 • Bitcoin Cash
 • Monero
 • NEO
 • Vechain
 • Zcash a mnoho ďalších

Mnohé z aktív podporovaných Ledger Nano S nie sú podporované konkurenčnými hardvérovými peňaženkami ako KeepKey alebo Trezor ONE.

Je tak veľmi jednoduché prijímať platby a mať kontrolu nad všetkými svojimi účtami pre každú menu na jednom jedinom zariadení.

Ledger Nano S bohužiaľ ale pre svoju menšiu pamäť umožní naraz pracovať iba s pár kryptomenami, zatiaľ čo vďaka novšej verzii Nano X môžete pracovať s množstvom takmer neobmedzeným.

Dizajn zariadenia

Samotné zariadenie prichádza s praktickým a ľahko použiteľným rozhraním. V hornej časti zariadenia je obrazovka a dve navigačné tlačidlá. Všetky spoločne fungujú tak, aby vám pomohli získať prístup k ponuke zariadenia, zadať kód PIN, vybrať aplikácie a zadať frázy na obnovenie.

Aj keď je zadávanie kódov PIN a počiatočných fráz pomocou dvoch tlačidiel trochu únavné, OS Ledger vás prevedie nastavením vášho zariadenia. Všetko, čo musíte urobiť, je sledovať správy na obrazovke a správy Ledger Live (aplikácia pre stolné počítače pre zariadenia Ledger).

Nastavenie a používanie

Ledger Nano S je pomerne jednoduché nastaviť a používať. Používatelia si musia stiahnuť Ledger Live do svojho počítača alebo mobilného zariadenia a zvoliť si možnosť nastavenia nového zariadenia. Odtiaľ aplikácia prevedie používateľov celým procesom vrátane riadeného bezpečnostného kontrolného zoznamu.

Ešte než si na peňaženku Ledger pošlete svoje prvé bitcoiny či iné mince, je nutné ju aktivovať. Ide o proces, ktorý trvá pár minút, ale začiatočník by sa v ňom mohol ľahko stratiť.

Proces je trochu dlhší (treba si opisovať a následne overovať váš seed) a bohužiaľ iba v anglickom jazyku. Pokiaľ anglicky neviete dostatočne, zavolajte si niekoho skúsenejšieho na pomoc.

Po nastavení investori používajú aplikáciu Ledger Live na vykonávanie väčšiny akcií a potvrdzovanie transakcií fyzickým stlačením oboch tlačidiel na hardvérovej peňaženke Ledger. Aj keď je obrazovka malá, funguje dobre pri obmedzenej interakcii. Ak však potrebujete zadať svoju 24-slovnú frázu na obnovenie, môže byť únavné listovať v abecede, aby ste našli každé písmeno. 

Pre príležitostných investorov s niekoľkými mincami sa Nano S ľahko používa a je vhodný pre začiatočníkov. Mnoho kryptomien však vyžaduje softvér a Nano S obsahuje iba niekoľko programov naraz, čo znamená, že budete musieť odstrániť aplikáciu, aby ste mohli nainštalovať ďalšiu.

Hoci je vaša kryptomena bezpečná a zostáva vo vašom zariadení, nedostatok úložného priestoru spôsobuje určité problémy s použiteľnosťou.

Prečítajte si: Ako chrániť svoje kryptomeny v roku 2023?

Bezpečnosť peňaženiek Ledger

Na klasických peniazoch je dobré, že ich môžete vziať a schovať do matraca alebo zakopať na „bezpečné“ miesto niekde na záhrade. Takto však pochopiteľne svoje virtuálne peniaze (kryptomeny) neochránite. Preto je jasné, že bezpečnosť je v tomto prípade potrebné zaistiť inak.

Preto sa objavili spoločnosti ako je práve Ledger, ktoré vyvíja ultimátne zabezpečené hardvérové peňaženky, aby na vaše kryptomeny nemohol siahnuť nikto iný, ako ste vy sami.

Systém Ledgeru zabezpečí všetky vaše dôverné informácie, finančné prostriedky a prístupové kľúče, ktoré sú v zašifrovanej podobe uložené práve vo vnútri tejto malej krabičky a ešte k tomu zamknuté pomocou PIN kódu.

Spoločnosť prekračuje priemyselné štandardy pre bezpečnosť, vrátane čipov Secure Element (SE) certifikovaných podľa Common Criteria (CC) EAL5+ odolných voči neoprávnenej manipulácii na zariadeniach Nano a vaše súkromné ​​kľúče zostanú na zabezpečenom čipe. 

Okrem toho je Ledger jediným výrobcom hardvérovej peňaženky, ktorý používa čipy Secure Element a proprietárny operačný systém (OS) s názvom Blockchain Open Ledger Operating System (BOLOS).

Hardvérové ​​peňaženky používajú na správu kryptomien tzv. verejné a súkromné ​​kľúče . Krypto aktíva sú potom uložené na verejnej adrese, ktorej majiteľ ich môže minúť len pomocou jedinečného súkromného kľúča, ktorý je zašifrovaný v zariadeniach Ledger.

Hardvérové ​​peňaženky boli navrhnuté tak, aby znemožňovali prístup k súkromným kľúčom, ktoré chránia, pretože nikdy neopúšťajú zariadenie. Tomu sa hovorí princíp izolácie , známy aj ako cold storage . Súkromné ​​kľúče nie sú nikdy uložené na zariadeniach, ktoré sú online, čo znamená, že ich nikdy nikto nemôže “zvonku” ukradnúť.

Secure Element je tiež schopný overiť integritu zariadenia a zaistiť, že s ním nebolo nijako manipulované a že mu skutočne možno dôverovať.

Ledger Nano S Cena 

Hardvérová peňaženka Ledger Nano S stojí na webovej stránke Ledger 59 dolárov. Spoločnosť príležitostne ponúka bezplatnú dopravu do USA a mnohých medzinárodných lokalít. V opačnom prípade môžu byť náklady na dopravu vyššie ako 19 USD. Ledger spolupracuje aj s viacerými predajcami a inde možno nájdete zariadenie lacnejšie. 

Napríklad Ledger Nano S na Amazone stojí 59 dolárov s bezplatným doručením, zatiaľ čo vo Walmarte je to 46,99 dolárov (od júna 2021).

Vo vnútri krabice je zariadenie Ledger Nano S spolu s káblom micro USB-B. Balíky môžu obsahovať aj listy na zapísanie 24-slovnej frázy na obnovenie a remienok na krk. Ledger tiež ponúka balík troch zariadení pre úsporu až 21 %.

Čo sa stane, keď mi Ledger niekto ukradne?

Ak sa stane, že vám kryptopeňaženku Ledger niekto ukradne, alebo ju stratíte, vaše financie sú aj tak v bezpečí vďaka PIN kódu, ktorým je zariadenie chránené a po 3 zlých pokusoch sa celé zariadenie zmaže.

Vy si tak môžete kúpiť ďalšiu virtuálnu peňaženku a pomocou tzv. recovery seedu sa vám všetky kryptomeny v zariadení obnovia. Všetky vaše financie sú v bezpečí, pokiaľ však hacker nepríde na recovery seed.

Aby sa hacker k recovery seedu nedostal, je nutné kupovať si Ledger Nano S priamo od výrobcu alebo od autorizovaných predajcov, nikdy nie z druhej ruky. Pokiaľ si kúpite peňaženku niekde na bazáre alebo od nejakých neautorizovaných kšeftmanov, nemožno sa spoľahnúť na to, že budú vaše financie v bezpečí. Toto však platí v prípade všetkých hardvéru kryptomenových peňaženiek .

Čo je recovery seed?

V odsekoch vyššie sme spomínali tzv. Recovery Seed (Phrase). Recovery seed je text, ktorý sa skladá z 24 náhodných anglických slov, ktoré sa automaticky vygenerujú pri úvodnom nastavení peňaženky. Recovery seed je na celej tej peňaženke najdôležitejšia, je to jej Achillova päta, ku ktorej sa nesmie nikto iný okrem vás dostať.

Pokiaľ ho budete poznať len vy, sú vaše financie úplne v bezpečí a vy môžete pokojne spať. Recovery seeed by ste si tak mali uložiť na nejaké bezpečné miesto. Papier a perá sú v tomto prípade najbezpečnejšími nástrojmi.

Rozhodne si NIKDY svoj recovery seed neukladajte do počítača alebo mobilu. Proste do ničoho, čo je pripojené k internetu.

Záver recenzie Ledger NANO

Vaše peniaze budú v Ledger Nano v bezpečí, pokiaľ budete vy ako užívateľ dodržiavať bezpečnostné opatrenia, to znamená, že si toto zariadenie kúpite buď priamo od výrobcu alebo od autorizovaných predajcov, nikdy nie od neautorizovaných alebo z druhej ruky.

Svoj recovery seed si napíšete na papier a schováte na bezpečnom mieste – čokoľvek, čo je pripojené k internetu bezpečné nie je. Ledger stratiť pokojne môžete, ale recovery seed nikdy, na to pozor.

Vďaka jednoduchosti predstavuje Ledger Nano S cenovo dostupnú, jednoduchú, bezpečnú a napriek tomu všestrannú hardvérovú peňaženku pre nových aj skúsených fanúšikov kryptomien.

Mohlo by Vás zaujímať:

Ledger STAX recenzia

Ako pridať Ledger do Ledger LIVE

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  by
 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: