Uvažujte nad Trezorom na Bitcoiny? Recenzia hardwarovú peňaženku Trezor

Okrem vysokej ceny a obrovskej volatility sa kryptomeny v médiách často ocitajú ešte z jedného dôvodu – krádeže. Podvody, hacking búrz a útoky na peňaženky sú tým lákavejšie, čím je cena Bitcoinu vyššie. Ako však môžete svoje digitálne zlato ochrániť? Existuje niečo ako trezor na kryptomeny? A čo je Trezor? Dozviete sa v tomto článku.

Základné informácie

Rozhodli ste sa, že chcete investovať do kryptomien. Vytvorili ste si účet na burze, vložili peniaze, nakúpili zaujímavé portfólio a sledujete, ako utešene rastie. Ste si však istí, že sú na vašom burzovom účte v bezpečí? Možno je načase trochu diverzifikovať a časť z nich si uložiť do fyzickej peňaženky.

trezor-penazenka-recenzia-logo-small.o
Podporované kryptomeny1400+
Pozrieť celý zoznam
Podporované tokeny1000+
Pozrieť celý zoznam
Vhodné pre začiatočníkov✔️
ERC20 Podpora (Eth token)✔️
Kompatibilita s burzamiMetaMask, Electrum
SSH✔️
Zákaznícka podpora✔️

Fyzická kryptopeňaženka – na čo ju používať a kedy ju nepotrebujete?

Ak si držíte svoje kryptomeny na burze, vaše peniaze sú už teraz v kryptomenovej peňaženke. Váš účet má softvérovú peňaženku s adresou, na ktorú sa pripisujú alebo sa z nej posielajú nakúpené coiny. Takáto peňaženka je veľmi pohodlná, transakcie z nej a na ňu sú jednoduché a rýchle.

Jej nevýhodou je však zraniteľnosť. Stačí jedna štrbina v bezpečnosti a hackeri sa dostanú ku kľúčom, ktoré reprezentujú vaše vlastníctvo kryptomeny.

Preto veľa investorov siaha po fyzických hardwarových peňaženkách (tzv. cold storage) – malých USB kľúčoch, ktoré nie sú pripojené k internetu a obsahujú vašu kryptopeňaženku. Ich nevýhodou je o niečo menej pohodlné a pomalšie priame obchodovanie. Preto sa často používajú hlavne na dlhodobé uloženie väčších súm (investovanie či HODLovanie).

Trezor – bezpečná hardvérová peňaženka z Česka

Hardvérových peňaženiek existuje mnoho, my sa však dnes pozrieme na zúbok tým od českej firmy SatoshiLabs – značke Trezor. Vôbec prvá značka softvérových peňaženiek na svete patrí do špičky v bezpečnosti, a preto je často aj napriek vyššej cene prvou voľbou mnohých investorov.

Existuje v dvoch variantoch: jednoduchšom a cenovo dostupnom Trezor One (o ktorom sme nedávno napísali článok: Trezor One recenzia), a drahšom, bezpečnejšom a pohodlnejšom Trezor Model T.

Prečo by ste však mali vôbec siahnuť po peňaženke od Trezoru?

Poďme sa pozrieť na ich najväčšie výhody.

 1. Bezkonkurenčná ochrana – Trezor používa na zabezpečenie hneď niekoľko rôznych digitálnych aj fyzických prístupov – a je natoľko bezpečná, že zvládne aj pripojenie do počítača napadnutého malvérom. Podrobnejšie sa na nich pozrieme o chvíľu.
 2. Nemusíte sa báť, že ju stratíte – vďaka veľmi bezpečnému heslu zloženému až z 24 slov sa môžete k obsahu svojho Trezoru dostať aj vtedy, keď fyzickú peňaženku stratíte.
 3. Bezpečné pripojenie na burzu – aj tá najbezpečnejšia peňaženka môže byť porazená falošným webom burzy, do ktorého zadáte svoje údaje (phishing). Trezor má preto vlastný program, ktorý sa bezpečne pripája na burzy a dovoľuje vám obchodovať, posielať či vymieňať kryptomeny priamo v počítači bez potreby pripájať sa cez webových klientov.

Ako Trezor chráni váš Bitcoin?

Predtým, než sa vrhneme na porovnanie s konkurenciou, pozrime sa ešte na stupne ochrany, ktoré nám Trezor na kryptomeny ponúka:

 1. Dvojfaktorové potvrdenie priamo na zariadení – Trezor samotný slúži na overenie každej transakcie, ktorú urobíte s kryptomenami v peňaženke. Pred odoslaním sumy na iný účet vás Trezor vyzve cez svoju dotykovú obrazovku, aby ste potvrdili transakciu PIN kódom. Ak by sa hacker aj dostal do vášho počítača s pripojeným Trezorom, bez toho aby bol fyzicky v miestnosti nedokáže coiny nikam poslať.
 2. Zabezpečený firmvér – ďalšou vecou, ktorú na vás môžu hackeri vyskúšať, je prepísať firmvér – teda “ovládač” kryptopeňaženky, aby zrušili jej ochranné mechanizmy. V prípade Trezoru je však chránený pomocou cetrifikátu, a ak sa zmení čo i len jeden bit v programe, peňaženka neprejde kontrolou a automaticky vymaže všetko, čo je na nej nahrané.
 3. Open-source softvércelá dokumentácia je verejne prístupná, a ktokoľvek sa na ňu môže pozrieť, otestovať ju, hľadať chyby či potenciálne diery v systéme. Na bezpečnosti tak pracuje nielen tím v SatoshiLabs, ale aj celosvetová komunita programátorov.
 4. Skryté vrecká – pomocou hesla (passphrase) môžete vo vnútri peňaženky vytvoriť hneď niekoľko samostatných “priečinkov”, v ktorých môžete mať uložené rôzne kryptomeny. Ak by sa teda stalo, že sa vám niekto pokúsi ukradnúť kryptomeny hrubou silou (prepadnutie), môžete “odomknúť” útočníkovi len časť svojich úspor, a zvyšok neskôr bezpečne stiahnuť preč.
 5. “Neotvoriteľný” obal – okrem hrozieb v digitálnom prostredí je Trezor zabezpečený aj proti fyzickému zásahu do hardvéru. Ultrazvukom zváraný obal sa nedá otvoriť bez poškodenia, ktoré by ste si nevšimli.

Počuli ste už pojem Hashrate Bitconu a neviete čo to znamená? Ako môže ovplyvniť jeho hodnotu? Má tento parameter vplyv pri investovaní? Viac v článku.

Trezor vs. Ledger

A teraz sa poďme pozrieť aj na slabé stránky peňaženiek od Trezor.

Využijeme na to porovnanie s najsilnejšou konkurenciu – peňaženkami Ledger. Vybrali sme prémiové modely od oboch firiem, a porovnali všetky slabé miesta.

Cena: Trezor Trezor Model T 296,9€ vs. Ledger, 120 €

Cenovo je Trezor jednoznačne na strane porazených. Kvalitatívne porovnateľný Ledger Nano X je takmer o polovicu lacnejší ako prémiová verzia peňaženky od Trezor.

Rozpoznateľnosť:

Veľká obrazovka a pohodlné čítanie kódov je pre Trezor zároveň slabinou. Vďaka svojmu nezvyčajnému tvaru a relativne veľkému prevedeniu je jednoduchšie rozpoznateľný ako Ledger Nano X, ktorý by ste si ľahko pomýlili s obyčajným USB kľúčom.

Počet podporovaných kryptomien:

Na tomto poli má každá z peňaženiek svoje silné aj slabé stránky.

Trezor podporuje menšie množstvo kryptomien ako Ledger – možno vám bude chýbať podpora pre Uniswap (UNI), Avalanche (AVAX), Graph Token (GRT), yearn.finance (YFT), Celo (CELO) či Ocean Token (OCEAN). 

Na druhej strane však dokáže krypto peňaženka od Trezoru držať naraz až 500 rôznych druhov kryptomien, zatiaľ čo pamäť Ledgeru podporuje len 100 – a na uloženie každej potrebujete aplikáciu, ktorá zaberá miesto v pamäti.

Bezpečnosť pri obnove (seed):

O bezpečnostnom hesle potrebnom na obnovu pri strate peňaženky sme už hovorili. Čím dlhšia je bezpečnostná fráza, tým je bezpečnejšia.

V prípade Trezoru Model T môže mať táto fráza až 12 slov, a pri Ledgeri Nano X až 24 slov. Teoreticky to znamená, že Ledger je mnohonásobne bezpečnejší … ale už uhádnutie 12 slovnej obnovovacej frázy zaberie na bežnom počítači miliardu miliárd rokov.

Väčšia bezpečnosť je samozrejme vždy lepšia, ale voči bežným útokom sú obe rovnako bezpečné.

Pripojiteľnosť:

Ako spojíte vašu peňaženku s počítačom?
V prípade Trezoru je kryptopeňaženka čo najviac “odrezaná” od okolitého sveta – jediný spôsob ako sa pripojiť do počítača je preto cez USB typu C.

Ledger Nano X na druhej strane poskytuje pripojiteľnosť aj cez Wi-Fi či Bluetooth, vďaka čomu je nielen jednoduchšie pripojiť sa na mobilné zariadenia, ale tiež pohodlnejšie pracovať s peňaženkou pri počítači.

Samozrejme, ďalšie druhy prístupu môžu predstavovať určité bezpečnostné riziko – a menšia pripojiteľnosť tak môže byť výhodou pre Model T.

Podpora:

Keď ide o podporu operačných systémov, Trezor sa orientuje na bežných užívateľov. Softvér ani zariadenia nie sú na rozdiel od Ledgeru Nano kompatibilné s Linuxom.

Extra funkcie:

Každá z týchto peňaženie ponúka aj niečo navyše.
V prípade Trezoru je to pripojenie Trezor Suite – počítačového/mobilného rozhrania pre peňaženku – v ktorom dokážete obchodovať priamo na napojených účtoch búrz.

TIP: Viete, ktorá kryptobrza je najvýhodnejšia? Prečítajte si naše veľké porovnanie kryptobúrz za rok 2021

Ledger Nano X na druhú stranu ponúka možnosť používať peňaženku ako správcu hesiel. Vygeneruje vám bezpečné heslo na základe zadaného kľúča – avšak za cenu miesta, ktoré by sa bežne použilo na skladovanie kryptomien.

Prečítajte si: Ako chrániť svoje kryptomeny v roku 2023?

Pre koho je Trezor na kryptomeny určený?

Vo svojich oboch podobách (Model T aj Model One) je zaujímavým riešením pre tých, ktorí chcú mať kryptomeny dlhodobo uložené, ale zároveň s nimi v prípade potreby rýchlo a bezpečne manipulovať.

Vďaka prepojeniu bezpečného hardvéru a rýchleho rozhrania v počítači či telefóne tak v sebe spája to najlepšie z oboch svetov – online peňaženiek aj hardvérových peňaženiek. Daňou za túto bezpečnosť je však vyššia cena, ktorá sa nedá porovnať so softvérovými peňaženkami (často zadarmo), ale aj porovnateľnými konkurenčnými produktami.

Za vyššiu cenu dostanete o niečo vyššie pohodlie a niekoľko zaujímavých funkcií, ale v podstate veľmi podobnú bezpečnosť. Výber tej správnej peňaženky už necháme na vás – určite záleží aj na vašich potrebách a preferenciách.

Každopádne však modely od Trezor patria medzi top voľby vo svete peňaženiek na bicoiny – a výberom jednej z nich nemôžete urobiť krok vedľa.

Často kladené otázky

Je vhodný trezor na bitcoiny?

Áno, do hardwarovej crypto peňaženky trezor si viete ukladať aj Bitcoin. Tu si viete pozrieť všetky podporované kryptomeny.

Trezor alebo Ledger?

Obe kryptopeňaženky sú kvalitné a dobre ochránia vaše kryptomeny. Pre viac o rozdieloch medzi nimi si prečítajte sekciu Trezor vs Ledger

Je Trezor na Bitcoin bezpečný?

Spoločnosť Trezor je jedna z najtransparentnejších spoločností medzi hardwarovými kryptopeňazenkami. Vaše, kryptomeny budú dostatočne chránené. Prečítajte si ako Trezor chráni vaše kryptomeny.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 3

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: