Aký je hashrate Bitcoinu?

Bitcoin je najväčšou a najznámejšou kryptomenou na svete. Pre mnohých investorov vie byť však problémom zorientovať sa vo všetkých jeho parametroch. Parameter Hashrate je pri Bitcoine jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich. Zistite aký je hashrate Bitcoinu?

Ako Bitcoin funguje?

Aby sme vedeli pochopiť, čo je hash rate, najprv musíme vedieť, ako Bitcoin (BTC) funguje. Bitcoin a ostatné kryptomeny fungujú vďaka technológii, ktorá sa nazýva blockchain. To znamená, že sieť Bitcoinu sa skladá z blokov, ktoré tvoria reťazec blokov. Pri transakciách Bitcoinu sa informácie potrebné na ich uskutočnenie nachádzajú v týchto blokoch.

Bloky sa líšia veľkosťou podľa množstva dát, ktoré obsahujú. Každý blok však potrebuje validáciu, aby bol funkčnou súčasťou blockchainu. Táto validácia sa nazýva hashing a vyžaduje si externý zdroj procesného výkonu.

Hashingový proces je možný vďaka minerom, ktorí poskytujú výkon svojho hardvéru. Robia to za odmenu od systému vo forme Bitcoinu. Celý blockchainový systém Bitcoinu bol založený v závislosti od externých Bitcoin minerov. Tento systém sa volá Proof-of-Work.

Pýtate sa ako bezpečne kúpiť Bitcoin? Dozviete sa tu.

Čo je hash rate?

Hash rate alebo aj hashrate je celkové množstvo procesného a výpočtového výkonu z externých zdrojov, teda Bitcoin minerov. Predstavuje ho alfanumerický kód, ktorý má pevnú dĺžku a obsahuje dáta o transakciách sa nazýva hash.

Prečo je hash rate pri Bitcoine dôležitý?

Hash rate pri Bitcoine je veľmi dôležitý pre minerov, rovnako ako pre investorov. Pre Bitcoin minerov je hash rate indikátorom ich potenciálneho profitu. Hash rate sa zvyšuje pri väčšom množstve minerov v systéme alebo postupným vylepšovaním ich hardvéru.

Chystáte sa investovať do kryptomien? Bitcoin môžete nakúpiť cez brokera eToro. Spoľahlivý broker eToro ponúka nákup a predaj Bitcoinu cez svoju mobilnú aplikácie. Prečítajte si recenziu na eToro.

Hash rate Bitcoinu z pohľadu investora

Už viete, prečo je hash rate dôležitý pre minerov. Čo však znamená výška hash rate-u pre vás? Dokážete využiť túto informáciu aj ako investor?

Áno. Hash rate je skvelým ukazovateľom bezpečnosti siete kryptomeny voči hackerom. Čím vyšší je hash rate, tým náročnejšie a drahšie by bolo pre hackerov napadnúť blockchain. Ako investor sa dokážete na výšku hash rate-u pozerať ako na indikátor, či vaše financie budú v bezpečí proti hackerským útokom.

Ako sa hash rate meria?

Hash rate sa určuje podľa množstva výpočtov, ktoré je možné vykonať za sekundu. V závislosti od kryptomeny sa môže hash rate určovať v miliardách, biliónoch, kvadriliónoch a kvintiliónoch. Zapisuje sa nasledovne:

JednotkaPočet Hashov
KH/s (kilo)Počet hashov za sekundu v tisícoch
MH/s (mega)Počet hashov za sekundu v miliónoch
GH/s (giga)Počet hashov za sekundu v miliardách
TH/s (tera)Počet hashov za sekundu v biliónoch
PH/s (peta)Počet hashov za sekundu v kvadriliónoch
EH/s (exa)Počet hashov za sekundu v kvintiliónoch

Spôsob zápisu rýchlosti hash rate-u sa môže líšiť medzi sieťami aj medzi minermi, pretože závisí od rýchlosti používaného hardvéru a/alebo počtu minerov v sieti.

Čo sa týka Bitcoinu, ten používa na výpočet kryptografický algoritmus SHA-256 a hash rate meria v exahashoch za sekundu (EH/s). Jeden exahash sa rovná jednému kvintiliónu hashov.

Pre porovnanie, Ethereum sa v súčasnosti meria v terahashoch za sekundu (TH/s). Jeden terahash sa rovná 1 biliónu hashov.  

Má hash rate Bitcoinu vplyv na jeho cenu?

Medzi hlavné faktory ovplyvňujúce cenu Bitcoinu patrí výpočtový výkon, výška profitu z ťažby a náročnosť siete. Minerom sa vyplácajú odmeny v Bitcoinoch (BTC), ale náklady spojené s ťažbou kryptomien (hardvér, elektrická energia) sú platené v bežných menách. Medzi ne patria napríklad doláre alebo eurá, preto je hash rate spojený s cenou Bitcoinu.

Z toho vyplýva, že hodnota Bitcoinu je úzko spojená s množstvom výpočtového výkonu použitého na funkciu jeho siete. Bitcoin mineri poskytujú svoje služby výmenou za odmenu, len ak je to pre nich ziskové. V prípade, že by sa im to neoplatilo, jednoducho by prešli na ťažbu inej kryptomeny, ktorá má dostatočnú hodnotu.

Existuje teda presvedčenie, že výška hash rate-u súvisí s cenou Bitcoinu. To však neznamená, že je to najdôležitejší faktor, ktorý zohráva rolu pri tvorbe ceny kryptomien. Je to len jedna z vecí, ktoré je potrebné brať do úvahy pri investovaní.

V prípade, že by ste chceli obchodovať s kryptomenami, napríklad s Bitcoinom, môžete tak urobiť cez dôveryhodné kryptoburzy.

KryptoburzaAkciaRecenziaWebová stránka
coinbaseBONUS vo výške $10 ak zainvestujete $100 na nákup kryptomien.Recenzia na CoinbaseInvestujte do kryptomien na Coinbase
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
kraken_kryptomenaRecenzia na KrakenInvestujte do kryptomien na Kraken
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
binance_logoRecenzia na BinanceInvestujte do kryptomien na Binance
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
cryptocom_logoRecenzia na Crypto.comInvestujte do kryptomien na Crypto.com
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
FUMBI logo10 % z licenčného poplatku pri zadaní kódu fumbi70885472Recenzia na FumbiInvestujte do kryptomien na Fumbi
*Váš kapitál je spojený s rizikom.

Aký má význam hashrate Bitocinu pre investorov?

Ak ste sa začali zaujímať o kryptomeny, určite ste narazili na mnoho nových informácií. Niektoré sú ľahko pochopiteľné, niektoré zas dokážu byť často problém. Hash rate býva jedným z nich.

Hash rate pri Bitcoine je dôležitým ukazovateľom aktuálneho stavu tejto kryptomeny. Pre Bitcoin minerov je jeho hodnota extrémne dôležitá. Z pohľadu investorov sa využíva na určenie bezpečnosti siete a do určitej miery má vplyv aj na vývoj ceny Bitcoinu.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

Zdielaj to: