Ako chrániť svoje kryptomeny v roku 2023?

Ceny kryptomien rastú, čo je veľmi lákavé pre mnohých investorov. Mnoho z nich nakupuje kryptomeny po prvýkrát a to otvára príležitosť pre podvodníkov. Nováčikovia sú pre nich ľahká korisť, pretože ešte nevedia, ako si dať pozor vo svete kryptomien. Je teda kľúčové vedieť, ako udržiavať vaše kryptoaktíva v bezpečí.

V auguste 2021 bola hacknutá kryptoburza Liquid. Straty boli vyčíslené v hodnote vyše 97 miliónov dolárov. Ďalším príkladom je aj krádež z kryptoburzy Crypto.com v januári 2022, kde bolo ukradnutých 30 miliónov dolárov v Bitcoinoch a Ethereu.

Pri všetkých týchto hackerských útokoch a veľkom množstve podvodníkov vás možno zaujíma, ako môžete posilniť svoju digitálnu bezpečnosť a ochrániť svoje kryptomeny pred krádežou. Mali by ste svoje krypto držať na burze? Kde mať odložené heslá? Máte dostatočne bezpečný email? Pomôže vám dvojstupňové overenie? Je hardvérová peňaženka riešením?  

Zabezpečenie účtu na kryptoburze

Aj keď kryptomeny vlastní celosvetovo len necelých 4-5 % ľudí, 60 % z nich ich drží priamo na burzách. Prečo? Najčastejšími dôvodmi sú:

 • burzy ponúkajú bezpečnosť (28 %)
 • sú relatívne užívateľsky prívetivé (25 %)
 • podporujú zmenu fiatových mien za kryptomeny alebo zmenu kryptomeny na inú kryptomenu (23 %)

Ak ste pevne rozhodnutí, že vy svoje financie chcete držať v rámci kryptomenovej burzy, ako napríklad Binance, Coinbase, Kraken alebo mnoho ďalších, odporúčame si vybrať dôsledne podľa toho, čo od nej čakáte. S tým vám môžu pomôcť naše recenzie a porovnania kryprobúrz.

Aj keď nie je možné sa vyhnúť hackerskému útoku mierenému na burzu, v ktorej máte svoje kryptomeny, mali by ste urobiť čo najviac pre ich ochranu z vašej strany. Kde začať?

Dobre zabezpečený e-mail je základ

Váš e-mail je jedným z najdôležitejších spojení medzi vami a účtom na kryptoburze. Cez e-mail sa potvrdzujú nové zariadenia, zasielajú sa naň dôležité upozornenia a slúži na komunikáciu so zákazníckou podporou. Uistite sa, že je bezpečný!

Prvým krokom je návšteva stránky https://haveibeenpwned.com/. Tu zistíte, či vaša e-mailová adresa nebola niekedy ohrozená pri narušení bezpečnosti údajov treťou stranou. 

Ak áno, odporúčame zmeniť všetky heslá spojené s touto e-mailovou adresou. Mali by ste tiež zapnúť dvojstupňové overovanie na svojom osobnom e-mailovom konte.

Ako ďalšie bezpečnostné opatrenie by ste mali pravidelne vykonávať aj bezpečnostnú kontrolu svojho e-mailového konta a nastavení:

 • Skontrolujte, či vaše e-mailové konto neobsahuje neobvyklé pravidlá, filtre alebo adresy na presmerovanie.
 • Skontrolujte nastavenia svojho e-mailového konta, či sa v ňom nenachádzajú autorizované zariadenia, ktoré nepoznáte.
 • Skontrolujte, či do konta neboli pridané neoprávnené e-maily na obnovenie alebo telefónne čísla.

Udržujte svoje zariadenia aktualizované a chránené voči vírusom

Hoci existuje mnoho typov škodlivého softvéru, ktorý môže napadnúť zariadenie, niektoré z nich môžu mať zdrvujúci dopad na vašu bezpečnosť. Keyloggery, trójske kone pre vzdialený prístup (RAT) a malvér kradnúci súbory cookie môžu byť použité na krádež prihlasovacích údajov a získanie neoprávneného prístupu k vašim účtom. 

Ak chcete chrániť svoje zariadenia pred týmito typmi hrozieb, zvážte nasledujúce kroky:

 • Používajte antivírusovú ochranu a pravidelne skenujte svoje zariadenie. 
 • Pravidelne aktualizujte operačný systém, antivírusový program a webový prehliadač.
 • Odinštalujte zo zariadenia všetok pochybný alebo nepotrebný softvér, najmä nástroje umožňujúce vzdialený prístup.
 • Nainštalujte si do prehliadača blokátor reklám, ako je napríklad uBlock Origin, ktorý vás pomôže chrániť pred škodlivými reklamami.
 • Uplatňujte bezpečné návyky pri prehliadaní webu a nikdy neklikajte na podozrivé odkazy ani nesťahujte podozrivé programy.
 • Neinštalujte a nepoužívajte doplnky prehliadača vyvinuté neznámymi tretími stranami.
 • Zabezpečte prístup do zariadenia heslom.

Podvody s kryptomenami. Ako ich odhaliť a ako sa pred nimi chrániť?

Používajte dvojstupňové overovanie

Dvojstupňové overovanie (2FA – 2 Factor Authentication) je bezpečnostný prvok väčšiny digitálnych produktov od e-mailu, cez sociálne siete, až po burzy kryptomien. 2FA vyžaduje, aby pri každom prihlásení,  transakcii, alebo výbere bola potvrdená dôveryhodnosť konateľa týchto úkonov. To znamená, že vždy musíte do stránky zadať kód z mobilu

Ak nemáte 2FA zapnuté, bezpečnosť svojich financií staviate výlučne na hesle od e-mailovej adresy. To nie je ideálne, pretože ak má niekto prístup k vášmu e-mailu, dokáže vám ukradnúť všetko, čo ste si na túto e-mailovú adresu zaregistrovali. Stačí len zmeniť heslá a ste vymknutí zo svojich účtov. 

So zapnutou funkciou 2FA bude musieť útočník vykonať tieto kroky a navyše presvedčiť vašu telefónnu spoločnosť, aby preniesla vaše telefónne služby na telefón útočníka. To mu umožní prijímať vaše textové správy a získať kód určený pre vás. Je to ďalšia vrstva úsilia, ktorú musí hacker podstúpiť, aby uskutočnil výber, a často to stačí na to, aby ho to odradilo od dokončenia útoku.

Mohlo by vás zaujímať: Do ktorej kryptomeny investovať?

Zabezpečenie vlastnej kryptomenovej peňaženky

Ako sme si už spomínali, 40 % kryptomenových investorov má vlastnú softvérovú alebo hardvérovú peňaženku. Na burzách sú často uložené kryptomeny v hodnote miliónov dolárov. S takýmto množstvom financií pokope sú lákavým cieľom pre hackerov po celom svete. Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť tejto potenciálne ničivej hrozbe, je jednoducho presunúť svoje kryptomeny z burzy na vlastnú peňaženku.

Najprv si však priblížme, čo je to kryptomenová peňaženka, ako funguje a ako si ju vytvoriť.

Softvérová kryptopeňaženka – jednoduché a efektívne!

 • Ak chcete svoje kryptomeny vybrať z burzy, musíte si stiahnuť peňaženku a nastaviť ju v počítači, potom dať burze pokyn, aby vaše krypto poslala na novú adresu peňaženky.
 • Keď to urobíte, útočník už nemôže ukradnúť nič získaním prístupu k vášmu účtu na burze alebo hacknutím samotnej burzy. Namiesto toho by útočník musel efektívne získať prístup k vášmu zariadeniu, aby získal vaše krypto.
 • Presun vašich kryptomien môže byť jednoduchým a účinným spôsobom, ako znížiť hrozbu krádeže. Najviac používanou softvérovou peňaženkou je MetaMask

Prečítajte si: Blockchain čo to je a ako chráni naše kryptomeny?

Potrebujete silné a unikátne heslo

Peňaženka pozostáva z aplikácie, vďaka ktorej dokážete mať prístup k blockchainovej sieti s pomocou vášho súkromného kľúča (seed phrase). Tento kľúč nie je potrebné zadávať každý raz, čo chcete použiť peňaženku, stačí si ho dobre odložiť niekam offline. 

Potrebujete si však svoju peňaženku zabezpečiť heslom. To je potrebné zadávať pri každom otvorení peňaženky, čo je vrstva bezpečnosti navyše. Dôležité je, aby toto heslo bolo silné.

Ako urobiť heslo čo najsilnejšie? Čím zložitejšie vaše heslo je, tým viac času a výpočtového výkonu by potreboval útočník, aby ho dokázal prelomiť. Okrem toho, že platí pravidlo čím je heslo dlhšie, tým je silnejšie, odporúča sa zvoliť heslo, ktoré bude obsahovať: 

 • veľké písmená
 • malé písmená 
 • číslice
 • špeciálne znaky

Ak sa obávate, že heslo zabudnete, prístup k vaším kryptoaktívam budete mať vždy, pokiaľ máte zálohu svojho súkromného kľúča.

Nie je dôležitá len sila hesla, ale aj jeho unikátnosť. To znamená, že nikde inde nie je použité a bolo vami vytvorené výlučne na ochranu svojej peňaženky. Takto si môžete byť istí, že pri hackerskom útoku na váš e-mail alebo sociálne siete je stále vaša peňaženka v bezpečí. 

Aj napriek všetkým opatreniam, ktoré dokážete uskutočniť, nič sa nevyrovná bezpečnosti hardvérovej kryptopeňaženky.

Hardvérová peňaženka – stojí za to? 

Hardvérová peňaženka

(Zdroj: https://www.bitkub.com/th/blog/hardware-wallet-acf1868a9558)

Ak to s investovaním do kryptoaktív myslíte vážne, studená peňaženka je najlepší prostriedok, ako ochrániť svoje financie. Keďže sa tajná fráza vytvára offline a je uložená na hardvéri v zašifrovanej podobe. Zo zariadenia nie je možné túto frázu dostať von a na každú transakciu alebo akýkoľvek iný úkon je ho potrebné fyzicky v zariadení potvrdiť.

Pri každom použití hardvérovej peňaženky ju musíte pripojiť k počítaču alebo mobilnému zariadeniu prostredníctvom USB alebo Bluetooth. Z peňaženky sa vytvorí podpis, ktorý sa odošle do zariadenia pripojeného na internet, čo vám umožní vykonávať transakcie. Peňaženka nemá vlastné pripojenie na internet, takže vôbec nie je vystavená rizikám škodlivých programov. 

Hardvérové peňaženky majú aj kódy PIN, takže útočník by mal aj v prípade fyzickej krádeže peňaženky problém získať prístup k vašim kryptomenám. Jedinou nevýhodou hardvérových peňaženiek je, že si ich musíte kúpiť, teda nie sú zadarmo ako horúce softvérové peňaženky. 

Odporúčame si prečítať konkrétne recenzie, v ktorých sme sa podrobne venovali Kryptopeňaženke Ledger a Kryptopeňaženke Trezor.

Ako si vybrať hardvérovú kryptopeňaženku?

Momentálne sa trh s peňaženkami rozdeľuje medzi dvoch gigantov, ktorí si za roky vybojovali dôveryhodnosť kryptomenových investorov. Tieto dve spoločnosti sú Ledger a Trezor. V našich článkoch sme sa venovali obom možnostiam, no vybrať si budete musieť sami. Aké ďalšie hardwarové kryptopeňaženky sú k dispozícii?

Oplatí sa zaobstarať si hardvérovú kryptopeňaženku?

Odpoveď na túto otázku záleží od toho, ako seriózne beriete kryptomeny. V prípade, že máte podstatné množstvo svojich financií investovaných v kryptomenách, zakúpenie hardvérovej peňaženky by jednoznačne malo byť prioritou.

Dajte si pozor na podvody

Okrem hackerských útokov je veľmi bežné naraziť aj na iných podvodníkov. Dávajte si pozor na to, aké stránky navštevujete a nikdy s nikým nezdieľajte svoje kľúče od peňaženky. Nepripájajte svoju peňaženku na aplikácie z neznámych zdrojov a buďte opatrní, aké transakcie potvrdzujete.

Podrobnejšie informácie nájdete v našom článku o podvodoch s kryptomenami.

Tiež by Vás mohlo zaujímať: Používatelia kryptopeňaženky Atomic boli okradnutí o viac ako 100 miliónov USD

Zhrnutie

Trh s kryptomenami stále dosahuje nové maximá, pretože stále viac ľudí si sťahuje peňaženky a prvýkrát sa pripája k sieťam, ale tento nárast aktivity vedie aj k nárastu zločincov, ktorí sa snažia využiť nevedomosť začiatočníkov. Preto je dôležité sa postaviť k ochrane svojich kryptomien zodpovedne a nebyť jednou z obetí podvodu. Zabezpečte svoje finančné prostriedky, aby ste sa nemuseli obávať o ich budúcnosť. 

Zistite viac: Poslanci rozhodli o znížení dane zo ziskov z kryptomien

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

  View all posts
Súhlas GDPR so súbormi cookie s Real Cookie Bannerom