Kryptomeny ako Bitcoin a Ethereum sú poháňané technológiou zvanou blockchain. Jednoducho povedané, blockchain je zoznam transakcií, ktoré môže každý prezerať a verifikovať. Napríklad blockchain bitcoinu zaznamenáva každý bitcoin, ktorý bol odoslaný alebo prijatý. Čo je blockchain a ako funguje si povieme v tomto člaánku.
Kryptomeny a blockchain technológia tak umožňujú online transakcie bez potreby sprostredkovateľa. Ako sú napríklad banky, alebo spoločnosti s kreditnými kartami. Skoro všetky kryptomeny sú zabezpečené cez blockchain. Ich presnosť je neustále kontrolovaná enormnou výpočtovou technikou.
Čo sa dozviete v tomto článku?
Ako funguje blockchain?
Princíp blockchainu si môžete predstaviť ako reťaz na kotve. V tomto prípade každý článok reťaze je zbierka informácii, ktoré obsahujú transakčné dáta. Na vrchole reťaze vidíte, čo sa stalo dnes. Čím viac idete do hĺbky, tým vidíte staršie transakcie. A keď sa dostanete na úplný spodok, tak ste videli každú transakciu v histórií kryptomien.

To dáva blockchainu silnú ochranu čo sa bezpečnosti týka. Keby sa niekto snažil manipulovať s transakciami, spôsobilo by to prerušenie jedného z týchto článkov. A celá sieť by videla, čo sa stalo.
Je to podobné ako banková kniha. Podobne ako blockchain zachytáva všetky transakčné informácie. Narozdiel od bankovej knihy, blockchain nie je kontrolovaný žiadnou organizáciou, alebo bankou či vládou.
Popravde nie je vôbec centralizovaný. Namiesto toho funguje ako sieť so vzájomným sprístupňovaním. Sieť tak neustále kontroluje a zabezpečuje presnosť kryptomien na blockchaine.
Kto vynašiel blockchain?
Osoba, alebo skupina používajuca meno Satoshi Nakamoto vydala v roku 2008 “Whitepaper”. Ten vysvetľoval princípy digitálnych peňazí zvaných bitcoin. Odvtedy je každá kryptomena umiestnené v tejto forme.
Nakamotov cieľ bol vytvoriť digitálne peniaze, ktoré by sa používali medzi dvoma cudzincami. A to všetko bez potreby tretej strany, ako sú kreditné karty, alebo sprostredkovatelia ako paypal.
To vyžadovalo systém, ktorý by eliminoval problém dvojitého míňania. To nastane keď platiteľ použije rovnaké peniaze dvakrát. Riešenie bola sieť, ktorá neustále verifikovala pohyb bitcoinu. Táto sieť sa nazýva blockchain.
Každá transakcia je uschovaná a verifikovaná globálnou sieťou počítačov – mimo kontroly inej osoby, spoločnosťi alebo krajiny.
Bitcoiny sú ťažené cez decentralizovanú sieť so vzájomným sprístupňovaním, ktorá tiež neustále kontroluje a zabezpečuje presnosť blockchainu. Za odmenu pre poskytovanie energií do blockchainu sú ťažiari odmenený malým počtom kryptomien.

Výhody a nevýhody blockchainu
👍 Výhody
Pretože každá transakcia musí byť verifikovaná viacerými uzlami, dochádza k eliminovaniu problémov. Ak je chybný uzol v databáze, ostatné uzly tento problém zachytia a indetifikujú ho.
V porovnaní, ak niekto urobí chybu v tradičnej transakcií, proces môže byť zdĺhavý. Navyše každé aktivum je individuálne identifikované a vyhľadávané v blockchain knihe. Takže tu nie je žiadna šanca aby došlo k dvojitému plateniu (Niečo podobné ako keď uskutočníte platbu cez internet banking dvakrát)
Použitím technológii blockchain, obe strany v transakcií môžu potvrdiť a vykonať akciu bez nutnosti tretej strany. To ušetrí čas a rovnako aj výdavky pre sprostredkovateľa ako sú banky.
Decentralizované siete, ako je blockchain, znemožňujú vytvoriť podvodnú transakciu. Aby tak niekto vykonal, musel by hacknúť každý uzol. Aj keď to nie je úplne nemožné, mnohé blockchainy používajú proof-of-stake, alebo proof-of-work pre verifikovanie transakcií. To znemožňuje vytvoriť podvodnú transakciu.
👎 Nevýhody
Fungovanie blockchainu záleži na väčších sieťach, ktoré transakciu potvrdia. Takže je tu limit, ako rýchlo sa transakcie zrealizujú. Napríklad bitcoin môže zrealizovať iba 4.6 transakcií za sekundu. V porovnaní Visa ich môže zrealizovať 1700. Zvýšením počtom transakcií sa vytvárajú problémy s rýchlosťou sieti. Škálovateľnosť kryptomien sa tak stáva výzvou.
Verifikovanie všetkých transakcií vyžaduje výrazne viac energie, ako centralizovaná databáza. Tým sa transakcie na blockchaine stávajú nielen drahšími, ale aj veľkou záťažou uhlíka pre prostredie.
Preto lídri priemyslov sa vzdávajú istých blockchainov. Napríklad Elon Musk a bitcoin. Ten prehlásil že Tesla prestane prijímať platby bitcoinom zo strachu pre poškodenie životného prostredia.
Niektoré digitálne aktíva sú zabezpečené kryptografickým kľúčom, ako napríklad kryptomeny v blockchain peňaženke. Tento kľúč si musíte poriadne strážiť. Ak by majiteľ stratil tento kľúč, nie je nijako možné sa k aktivám dostať. Keďže je systém decentralizovaný, nie je tu žiadna možnosť ako zavolať banke, ktorá vám prístup k účtu umožní.
Decentralizácia blockchainu pridáva viac súkromia a dôveryhodnosti, ktorá bohužiaľ nahráva krypto podvodníkom. Je zložité dohľadať nepovolené transakcie na blockchaine, než napríklad v banke. Kde každá transakcia je napísaná na nejaké meno.
Budúcnosť blockchainu
Nápad blockchainu nakoniec vyšiel ako platforma so širokou škálou aplikácii, ktoré môžu na nej budovať. Je to relatívne stále nová a rapídne inovatívna technológia. Mnohí experti opísali blockchain ako možnú zmenu pre spôsob ako žijeme, alebo pracujeme. Niečo podobné ako internetové protokoly HTML, ktoré sme mali na začiatku webu.
Blockchainy Bitcoin Cash a litecoin pracujú na podobnom systéme ako bitcoin. Blockchain Ethereum funguje na komplexnejšom princípe, pretože narozdiel od bitcoinu nie je vytvorený výlučne pre manipulovanie s digitálnymi peniazmi. Ethereum blockchain je vysoko flexibilná platforma, ktorá dovoľuje kóderom vybudovať všetky druhy aplikácií s využitím blockchainu.
Predstavte si charitu, ktorá chce posielať prostriedky tisíce ľuďom každý deň v roku. Vďaka Ethereu to zaberie iba pár kódov. Alebo že ste developer a tvorca videohier a chcete vytvoriť predmety ako napríklad meč, alebo brnenie. Tie vďaka Ethereu sú možné nielen vytvoriť, ale aj vymieňať v reálnom svete.
Záver
Aj napriek sľubnému štartu zostáva blockchain stále rozvojovou technológiou. Mnohí v nej vidia potenciál. Budúcnosť blockchainu závisí aj od vládnych postupov. Je to otázka času kedy a či vôbec zasiahnú regulátory pre cenné papiere a burzy. Jedna vec je istá – cieľom bude ochrániť trh a investorov.
Môžeme si to porovnať so začiatkami internetu. Trvalo nám 15 rokov, kým sme začali používať Google. A vyše 20 rokov kým sme objavili Facebook. Je ťažké predpovedať budúcnosť blockchain pre nasledujúcich 10-15 rokov. Rovnako ako aj internet, blockchain v budúcnosti výrazne zmení spôsoby, akými pracujeme a komunikujme navzájom.
Najväčšími prekážkami ostávajú transakčné limity, spotreba kryptomien a znečistenie životného prostredia. Ale pre investorov, ktorí vidia potenciál v technológií a investíciami spojenými s blockchainom, môže byť výhodná stávka.
Často kladené otázky
Bitcoin je forma digitálnych peňazí. Technológia, ktorá umožňuje fungovanie bitcoinu sa nazýva blockchain
Tisícky. Medzi najznámejšimi patrí Bitcoin, Litecoin, Tezos a ďalšie iné digitálne meny.
Technológia blockchain má niekoľko benefitov, ako pre širokú verejnosť tak pre krypto komunitu. Najznámejšie benefity blockchainu sú dôveryhodné dáta, obrana proti kyber útokom a zdieľaná IT infraštruktúra
Mohlo by vás zaujímať: Ako chrániť svoje kryptomeny v roku 2023?