Používatelia kryptopeňaženky Atomic boli okradnutí o viac ako 100 miliónov USD

Prvá polovica júna tohto roka bola pre používateľov kryptopeňaženky Atomic Wallet bolestivým obdobím. Približne 5500 peňaženiek bolo napadnutých hackermi zo Severnej Kórey

Ako útok prebiehal?

Atomic Wallet, decentralizovanú peňaženku zasiahol ohromujúci útok, ktorý viedol k stratám celých kryptomenových portfólií. Toto nepredvídané narušenie bezpečnosti spôsobilo v kryptomenovej komunite šok, keďže základný predpoklad peňaženiek Atomic spočíva v tom, že používatelia preberajú plnú zodpovednosť za bezpečné uloženie svojich aktív.

Podľa analýzy, ktorú vykonala spoločnosť Elliptic, sa straty z lúpeže Atomic Wallet vyšplhali na viac ako 100 miliónov dolárov. Toto alarmujúce číslo poukazuje na závažnosť útoku, ktorý ohrozil približne 5 500 kryptopeňaženiek.

Ako reagujú obete útoku?

Napriek rozsahu incidentu spoločnosť Atomic Wallet zatiaľ neposkytla žiadne vysvetlenie týkajúce sa hlavnej príčiny týchto značných strát. To viedlo k rastúcim obavám frustrovaných používateľov, ktorí netrpezlivo čakajú na vysvetlenie zo strany spoločnosti. Zatiaľ posledná aktualizácia spoločnosti na Twitteri bola v čase zverejnenia nášho článku 7. júna.

Používatelia kryptopeňaženky Atomic sa dožadujú o vyjadrenie cez sociálne siete, hlavne na Twittri. Dávajú najavo svoje rozhorčenie nad spôsobom, akým spoločnosť rieši tento problém. Používateľ Twitteru Ezra Carlson zdieľal a označil Atomic Wallet: 

„Prečo mi Atomic nedá priamu odpoveď na to, prečo ma nevarovali, keď dobre vedelil, že sú hacknutí? Prečo neoznámili svojim použivateľom, že nie je bezpečné používať ich peňaženku predtým, ako som do nej uskutočnil prevod? Následne na to bola hacknutá.“

Zistite, ako chrániť svoje kryptomeny v roku 2023 v samostatnom článku.

Kto je za útok zodpovedný? 

Spoločnosť Elliptic spojila túto lúpež so známou skupinou Lazarus Group, ktorá je pravdepodobne zodpovedná za krádež kryptomien v hodnote viac ako 2 miliárd dolárov prostredníctvom viacerých hackerských útokov. Podľa Elliptic je toto odhalenie prvým prípadom, keď bola významná kryptomenová lúpež otvorene pripísaná skupine Lazarus Group od jej útoku na Horizon Bridge v hodnote 100 miliónov dolárov v júni 2022.

Po tejto lúpeži sa spoločnosť Elliptic podelila o to, že spolupracuje s medzinárodnými vyšetrovateľmi a kryptoburzami a mobilizuje svoje zdroje s cieľom získať späť ukradnuté aktíva. Vyšetrovanie údajne doteraz viedlo k zmrazeniu ukradnutých financií v hodnote viac ako 1 milión USD

Spoločnosť zaoberajúca sa analýzou blockchainu však poznamenala, že v reakcii na zmrazenie týchto kryptomien začala skupina meniť svoje správanie. Obrátili sa najmä na burzu Garantex so sídlom v Rusku, aby vyprali ukradnuté aktíva.

Tento útok sa pripojil k sérii pozoruhodných hackerských udalostí, vrátane nedávneho zneužitia protokolu Jimbos, ktoré viedlo k strate 7,5 milióna USD.

Podľa správy Chainalysis sa odhaduje, že kryptohackeri v roku 2022 ušli s ohromujúcou sumou 3,8 miliardy dolárov, pričom značná časť sa pripisuje útokom spojeným so Severnou Kóreou a veľkému počtu exploitov zameraných na decentralizované finančné protokoly.

Zhrnutie

Svet kryptomien je stále v rozvoji a často sa stretávame so zneužívaním jeho nedostatkov. Tak isto, ako dochádza k lúpeži bánk, rovnako tak môže dôjsť k útoku na kryptoburzu, zmenáreň, či peňaženky. Aj napriek tomu, že používatelia Atomic Wallet si dali pozor pri zakladaní svojich peňaženiek, nevyhli sa stratám. Toto je jedným z hlavných dôvodov, prečo je hardvérová peňaženka bezpečnejšou alternatívou držania kryptomien. 

Ak sa o nich chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok o kryptopeňaženke Ledger alebo Trezor

Mohlo by Vás tiež zaujímať: Poslanci rozhodli o znížení dane zo ziskov z kryptomien

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: