Poslanci rozhodli o znížení dane zo ziskov z kryptomien

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o dani z príjmu, ktorá zníži zdanenie kryptomien. Pri predaji kryptoaktív po roku držania sa tento príjem bude zdaňovať sadzbou iba 7 %, čo je menej ako obvyklá sadzba dane z príjmov. Návrh predkladali strany SaS, Demokrati a OĽaNO. Okrem týchto strán sa za novelu postavili aj Sme rodina a Hlas. Strana Smer sa zdržala hlasovania.

Zákon bude platný od 1.1.2024. Novinka je platná aj pre tých, ktorý kryptomeny už vlastnia – kto vlastní kryptomeny, bude ich predávať po 1.1.2024 a zároveň držať už minimálne rok, bude príjem z nich zdaňovať iba 7 %.

Ministerstvo financií vyčíslilo finančný vplyv novely na zhruba 30 miliónov EUR ročne. Znížené daňové zaťaženie a ďalšie úpravy majú podporiť investovanie a sporenie medzi občanmi, ako aj uľahčiť používanie kryptomien v každodennom živote.

Novela zákona zahŕňa aj ďalšie zmeny týkajúce sa investičného sporenia a oslobodenia príjmov z kryptomien od zdravotných odvodov. Novela zákona o dani z príjmu a súvisiace zmeny v investičnom sporení predstavujú snahu zmodernizovať daňový systém a prispôsobiť ho novým technologickým trendom. Tieto opatrenia majú tiež podporiť rast a rozvoj trhu s kryptomenami a investičných možností pre občanov.

Mohlo by Vás zaujímať: Kryptoburzy porovnanie 2023

Ďalšie zmeny, ktoré novela prináša:

  • Nebudú zdanené ani platby kryptomenami vo výške do 2 400 EUR.
  • Maximálna výška prostriedkov, ktorú je možné investovať za jeden kalendárny rok v rámci dlhodobého investičného sporenia, sa zdvojnásobí. Suma sa zvýši z pôvodných 3000 EUR na 6000 EUR.
  • Okruh investorov, ktorí môžu investovať do alternatívnych investičných fondov, sa rozšíri. Taktiež sa zvýši podiel majetku, ktorý takéto fondy môžu mať od kvalifikovaných investorov, a to z 20 na 30 percent.
  • Poslanci tiež zvýšili hranicu, od ktorej sa oslobodzujú od dane príjmy z charitatívnej reklamy pre neziskové organizácie. Táto hranica sa zvýši z 20 000 EUR na 30 000 EUR.

Ako chrániť svoje kryptomeny v roku 2023?

Tieto zmeny majú za cieľ podporiť používanie kryptomien a zjednodušiť ich používanie v bežnom živote.

Zistite, aká je daň z kryptomien na Slovensku v samostatnom článku, v ktorom sme sa tejto téme podrobne venovali.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: