Spoločnosť Binance čelí obžalobe zo strany SEC

Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) podala žalobu proti spoločnosti Binance – jej americkej platforme a generálnemu riaditeľovi Changpengovi Zhaovi (CZ)

Čo je obsahom obžaloby?

Americký regulačný orgán vzniesol voči spoločnosti Binance 13 obvinení vrátane neregistrovaných ponúk a predaja BNB a Binance USD tokenov, produktov Simple Earn a BNB Vault a jej stakingového programu

Okrem toho SEC v žalobe tvrdí, že spoločnosť Binance nezaregistrovala svoju platformu Binance.com ako burzu alebo zúčtovaciu agentúru. Ďalej uvádza, že spoločnosti Binance a BAM Trading, právny zástupcovia Binance.US, nezaregistrovali Binance.US ako burzu, maklérsku a zúčtovaciu agentúru. Changpeng Zhao bol obžalovaný aj priamo ako riadiaca osoba.

„Obžalovaní sa obohatili o miliardy amerických dolárov, pričom vystavili majetok investorov značnému riziku. Žalovaní sa zapojili do viacerých neregistrovaných ponúk a predajov cenných papierov kryptoaktív a iných investičných schém.“ – uvádza SEC.

Zistite viac o najpoužívanejšej burze na obchodovanie kryptomien na svete v našej recenzii.

Je toho viac

Medzi obvineniami sú aj tvrdenia, že spoločnosť Binance neobmedzila americkým investorom používanie stránky Binance.com a že spoločnosť Binance.US sa zapojila do podvodného obchodovania prostredníctvom svojej „primárnej nezverejnenej obchodnej spoločnosti ‘market making’ Sigma Chain“, ktorú vlastní Changpeng Zhao.

Okrem toho žaloba tvrdí, že finančné prostriedky z Binance a Binance.US boli zmiešané na účte kontrolovanom spoločnosťou Merit Peak Limited, ktorá je prepojená so Zhaom. Tieto obvinenia sú ozvenou sťažností, ktoré 27. marca podala Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures. Changpeng Zhao tieto obvinenia poprel v podrobnom príspevku na svojom blogu. 

„Ako sa tvrdí, Zhao a Binance zavádzali investorov o svojich kontrolách rizík a umelo ovplyvňovali objemy obchodovania, pričom aktívne zatajovali manipulatívne obchodovanie svojho priradeného tvorcu trhu, a dokonca aj to, kto platformu prevádzkuje, a kde a u koho sú uložené finančné prostriedky investorov a kryptoaktíva.“

Tiež by Vás mohlo zaujímať: Žalobe sa nevyhla ani burza Coinbase.

Aké sú požiadavky SEC a ako na ne Binance zareagovala?

SEC požaduje trvalý zákaz ďalších aktivít spoločnosti Binance a CZ, vrátenie nezákonne nadobudnutých ziskov s úrokmi a finančné pokuty. V žalobe sa uvádza, že tokeny obchodované na burze Binance boli cennými papiermi. Tieto tokeny sú BNB, BUSD, Solana, Cardano, Polygon, Filecoin, Cosmos, The Sandbox, Decentraland, Algorand, Axie Infinity a COTI. 

Entity Binance a Binance.US reagovali na žalobu samostatne. Binance.US v tweete uviedla, že žaloba je neopodstatnená a že sa spoločnosť mieni dôrazne brániť.

„Od začiatku sme aktívne spolupracovali pri vyšetrovaní SEC a usilovne sme sa snažili odpovedať na ich otázky a riešiť ich obavy. Aj keď berieme obvinenia SEC vážne, nemali by byť predmetom konania na základe mimoriadnej situácie.“ – Binance.com

„Akékoľvek tvrdenia, že aktíva používateľov na platforme Binance.US boli niekedy ohrozené, sú jednoducho nepravdivé,“ dodala spoločnosť Binance.com. „Zdá sa, že kroky SEC v tomto prípade slúžia snahe urýchlene si nárokovať právomoci od iných regulačných orgánov, a zdá sa, že investori nie sú prioritou SEC.“

Ako chrániť svoje kryptomeny v roku 2023?

Zhrnutie

Táto obžaloba nezasiahla len Binance, ale aj celý trh s kryptomenami. Mnohí sa obávajú, že táto situácia môže byť začiatkom konca pre kryptoburzy v USA. S inými to na druhej strane vôbec nepohlo, pretože všetky svoje kryptomeny majú vo vlastných peňaženkách a decentralizované burzy ohrozené nie sú. Môžeme len čakať, ako sa situácia vyvinie a aký dopad to bude mať na budúcnosť kryptomien.

Porovnanie kryptobúrz 2023

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: