Akcie ČEZ (České energetické závody) - Najlepšia investícia?

Akcie ČEZ (CEZ) – České Energetické závody: Aktuálna cena, graf, dividendy a kde si ich viete kúpiť

Akcie ČEZ patria k veľmi populárnym akciám v našom okolí. Medzi investormi zo Slovenska ich radia k najčastejšie kupovaným akciám. Spoločnosť je akcionárom blízka zemepisne. Pochádza zo susednej Českej republiky. Skrýva sa v akciách ČEZ stále rastúci potenciál?

Podľa burzy cenných papierov v Prahe (PSE) sú už 6 rokov najviac obchodovanými akciami. Dividendy spoločnosti ČEZ sa od roku 2001 vyplácajú raz ročne a sú naozaj štedré. Ako obchodovať s týmito akciami, kde ich nakúpiť, ako s nimi zaobchádzať a mnoho ďalšieho sa dozviete v článku nižšie.

Základné informácie o ČEZ

Základné informácieSpoločnosť ČEZ
Názov spoločnosti ČEZ, a. s. 
Ticker CEZ
Rok vzniku 1992
Predmet podnikaniavýroba, distribúcia a obchod s elektrinou, výroba a rozvod tepelnej energie, obchod s plynom
Webová stránkawww.cez.cz
Ratingové hodnoteniaA-, stabilný výhľad (Standard & Poor’s)
Baa1, stabilný výhľad (Moody’s)
Predseda predstavenstvaIng. Daniel Beneš, MBA
Vyplácanie dividendáno

ČEZ a. s. je materskou spoločnosťou Skupiny ČEZ. Je to najväčší výrobca elektrickej a tepelnej energie v Českej republike. Zároveň je jednou z desiatich najväčších energetík v Európe. Zaoberá sa: výrobou, distribúciou a obchodom s elektrickou energiou, rozvodom tepelnej energie, obchodom a predajom zemného plynu, ťažbou uhlia.

Skupina ČEZ si stanovila ciele v inovácie v oblasti výroby bez emisnej energetickej energie. Tým chce zaistiť lepšiu kvalitu života pre súčasné a budúce generácie. „Čistá energie zítřka” je názov vízie, ktorá sa má zrealizovať do roku 2030. Aktualizovali sa v nej dlhodobé stratégie a sformulovali konkrétne ciele. Týmito cieľmi sú najmä dekarbonizácia ovzdušia, zníženie odpadu a emisií z elektrickej výroby a získavanie energie z obnoviteľných zdrojov.

Podľa finančnej uzávierky z roku 2021 má ČEZ vyše 28 000 zamestnancov. Momentálne sa nachádza na 3. mieste v rebríčku naj zamestnávateľov v Česku.

Najväčším akcionárom tejto spoločnosti je práve Česká republika, ktorá má podiel takmer 70 % zo základného kapitálu. Vlastnícka štruktúra v posledných troch rokoch vyzerala nasledovne:

Štruktúra akcionárovPodiel na základnom imaní
Česká republika69,8 %
ČEZ, a. s.0,2 %
Ostatné právnické osoby16,3 %
Fyzické osoby celkom13,7 %

Zdroj: CEZ.cz

Aktuálna cena akcií ČEZ

Investovanie do akcií ČEZ

Postup pri nákupe akcií ČEZ

Ako postupovať pri samotnom nákupe a predaji akcií ČEZ?

  1. Odporúčame si otvoriť účet v brokerskej spoločnosti, ktorá sa zaoberá obchodovaním s akciami ČEZ. Jedným z nich je aj XTB. Ďalej ponúka predaj a nákup akcií RoboMarkets a eToro.
  2. Druhým krokom je podpísanie dokumentov a prevod peňazí do vášho účtu u brokera.
  3. Taktiku a stratégiu je vhodné si dôkladne premyslieť predtým, ako začnete obchodovať. Musíte sa rozhodnúť, do akej miery chcete obchodovať s akciami – nakupovať, predávať. Dobrý je mať prehľad o spoločnosti a situácii vo svete.
  4. Následne môžete zadať prvý nákup akcií ČEZ.
  5. Prevod zárobku na Váš účet. Peniaze, ktoré ste z akcií zarobili si môžete bez problémov preniesť a vyplatiť na svoj osobný účet. Veľa šťastia!
  6. Vyplatenie dividend spoločnosti ČEZ na Váš účet.

Brokeri na nákup akcií ČEZ

BrokerMinimálny vkladVýhodyRegistrácia
xtb_recenzia_logo0€
(odporúčaný je 400€)
Stránka v českom jazykuZaregistrovať sa
*Váš kapitál je spojený s rizikom
robo-markets-recenzia100 USDStránka v českom jazykuZaregistrovať sa
*Váš kapitál je spojený s rizikom
etoro_logo50 USDStránka v českom jazykuZaregistrovať sa
* 78 % CFD účtov retailových investorov stráca peniaze

Dividendy ČEZ

Ako sme už spomenuli, dividendy sa vyplácajú raz ročne. V roku 2022 by výška dividendy na jednu akciu mala predstavovať 48 Kč, pri momentálnom kurze (09/2022) 1,95 €.

Dividendy ČEZ sa vyplácajú prostredníctvom Českej sporiteľne. Tento rok pripadá vyplácanie na dátum 1. novembra 2022. Do konca roka sa bude vyplácať v hotovosti, ale v ďalších rokoch bude prevládať výlučne bezhotovostný systém vyplácania. Dividendy ČEZ sa v roku 2022 vyplácajú v pomere 80 – 100 % z čistého zisku.

Takto vyzerá vývoj výšky dividend od roku 2001 až po súčasnosť:

dividendy akcie ČEZ

Vývoj dividend ČEZ. Zdroj: Fio banka

Dividendy ČEZ v rokoch 2020 a 2021

Dividendy ČEZ sa v roku 2020 vyplácali vo výške 34 Kč a o rok neskôr, v roku 2021, vo výške 52 Kč. To je o 4 koruny viac, než sa budú vyplácať tento rok. Na rok 2022 stanovilo valné zhromaždenie ČEZ schválilo protinávrh Ministerstva financií na výplatu dividendy 48 Kč na akciu.

Dividendy v najbližších rokoch

V ďalších rokoch plánuje ČEZ vyplácať dividendy vo výške 60 – 80 % z čistého zisku. Podľa analytikov z Fio banky by dividendy v roku 2023 mali predstavovať približne 71 Kč a v roku 2024 dokonca až 103 Kč na dividendu. Tento skokový nárast je predpokladaný najmä z dôvodu dramatického navyšovania cien v sektore energetiky.

Chcete vedieť, ktoré spoločnosti vyplácajú dividendy? Preítajte si o tom u nás.

Cieľová cena akcií ČEZ

Z dôvodu energetickej krízy a extrémnemu nárastu trhových cien energetiky sa cieľová cena akcií v roku 2023 zvýšila z 1026 Kč na 1354 Kč.

Súčasné dianie v Európe v roku 2022 a nárast cien energií spôsobuje nervozitu a komplikácie v tejto oblasti. Bez dodávok Ruského zemného plynu sú energetické spoločnosti nútené neustále zvyšovať ceny. Ročný kontrakt na zemný plyn takmer zdvojnásobil svoju cenu až na ukrutných 140 €/MWh. Nárasty cien v tejto oblasti majú pozitívny vplyv na hodnotu akcií.

Lámete si hlavu nad tým do čoho investovať peniaze, aby ste ich ochránili pred infláciou? Inšpirujte sa našími tipmi.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Zdielaj to: