Akcie Palantir – Mali by ste investovať do akcií spoločnosti Palantir(PLTR)?

Spoločnosť Palantir (akcie NYSE:PLTR) bola založená v roku 2003 Petrom Thielom, spoluzakladateľom platformy paypal. Akcie spoločnosti Palantir sú verejne obchodované od septembra 2020, po veľmi vydarenom IPO

Po niekoľkých úspešných rokoch sa ceny akcií znovu vrátili na pôvodné hodnoty. Po 17 rokoch pôsobenia spoločnosť získala pofidernu reputáciu aj vďaka mnohým kontroverziám. Aj napriek dlhoročnému pôsobeniu spoločnosť ostáva mierne neprofitujúca. Poďme sa pozrieť, ako teda Palantir (PLTR) profituje.

Palantir-Peter-Thiel

Čo je to Palantir?

Palantir je pomenovaný po magickej krištáľovej guli z knihy Pána prsteňov. Tá bola použitá na komunikáciu s ostatnými časťami sveta. Spoločnosť Palantir sa zameriava na hĺbkové analýzy. Čo to znamená? Znamená to že potrebuje iba detailné informácie o danej osobe (ako napríklad meno, priezvisko, číslo ŠPZ) a Palantir dohľadá zvyšok. Primárne sa zameriava na kriminálnu minulosť, zdravotné záznamy a podobne.

Spoločnosť údajne pomohla k lokalizácií Osama bin Ladena v roku 2011. Taktiež v súčasnej dobe zaznamenáva počet infikovaných covidom-19. Vyhľadáva farmaceutické zásoby a taktiež predpovedá epidémiu v ohrozených častiach.

Ako funguje spoločnosť Palantir?

Spoločnosť využíva algoritmy strojového učenia (AI) a analýzy údajov na zisťovanie nezvyčajných alebo podozrivých vzorov vo veľkých súboroch. Cieľom je identifikovať a predpovedať a podávať správy o výsledkoch

Tieto produkty a služby umožňujú organizáciám zhromažďovať údaje, spracovávať údaje, analyzovať a využívať vzory a prepojenia z analýzy na lepšie prevádzkové rozhodnutia a predpovedanie výsledkov.

Celý tento proces je relatívne manuálny. Vyžaduje si tým ľudí, ktoré tieto údaje získavajú, opravujú a nakoniec vydajú.

Ako-funguje-Palantir

Biznis model Palantiru

Palantir je rozdelený do troch produktov: Gotham, Foundry a Apollo. Gotham je používaná protiteroristickými analytikmi v United States Intelligence Community (USIC) a v amerických obranných oddeleniach (DOD)

Foundry sa používa na komerčné účely. Medzi známych klientov patria spoločnosti ako  Airbus, Merck, alebo Fiat Chrysler. A nakoniec Apollo je systém, ktorý riadi oba systémy Gotham a Foundry. 

Biznis model spoločnosti Palantir sa skladá z troch fáz: získať – rozšíriť – škálovať

Vo fáze získavania, spoločnosť ponúkne prvotnú implementáciu v žiadnej alebo minimálnej cene. Ak obrat nového klienta neprekročí $100 000 ročne, ostáva v tejto fáze. Ak obrat prekročí, dostáva sa do fázy rozširovania, kde Palantir vyhľadáva konkrétne medzery danej spoločnosti. Zákazník vstúpi do fázy škálovania, keď je všetko implementované a nakonfigurované. Klient pridá svoj vlastný softvér, ktorý bude na vrchole platformy Palantir.

Cena akcií Palantir (PLTR)

Kto sú klientmi spoločnosti Palantir?

Klienti spoločnosti Palantir sú miernou záhádou. Medzi prvými investormi patrila CIA a to s čiastkou 2 milióny amerických dolárov. Teraz služby Palantiru využívajú FBI, alebo národná ochranná agentúra (NSA) v boji proti terorizmu, ale taktiež proti nelegálnym imigrantom.

Policajné oddelenia ako NYPD, alebo LAPD využili predikčnú technológiu kvôli prevencii zločinu. Jednoducho povedané, polícia používa pokročilé technológie na špehovanie a identifikovanie občanov. Na základe analýz môžu predpovedať kto má sklony ku kriminálnym aktivitám.

Palantir získal ďalších klientov počas Covid pandémie. Ministerstvo pre záležitosti veteránov USA, Britské zdravotné oddelenie a národný zdravotný inštitút sa pridali k boju proti Covid-19. Palantir pomáhal týmto organizáciám stopovať rozšírenosť nákazy a lepšie alokovať zdroje, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.

Aké má obraty spoločnosť Palantir?

Za posledný kvartál roku 2021 sa pridalo k spoločnosti Palantir vyše 34 nových klientov. Čo bolo o 71% viac ako v roku 2020. Obraty spoločnosti sa za minulý rok zvýšili o neskutočných 132% a navyše sa k spoločnosť nadviazala 64 nových spoluprác .

Zmluvy so spoločnosťou so vysoko chránené. Od väčšiny klientov je požadované podpísať zmluvu o mlčanlivosti. Takže akú konkrétnu zmluvu podpísali  nie je verejne publikované. 

Kde môžem kúpiť akcie spoločnosti Palantir?

Populárni brokeriRecenzieWebové stránky
etoro_logoPrečítať recenziuNavštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
xtb_recenzia_logoPrečítať recenziuNavštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
saxo-bank-recenzia-logoPrečítať recenziuNavštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.

Technická analýza

Technická analýza je spôsob analýzy aktív s cieľom predikcie budúceho vývoja ich cien prostredníctvom rôznych technických metód. UPOZORNENIE: v žiadnom prípade sa nejedná o finančné poradenstvo, a preto investujte podľa vášho uváženia.

Sú akcie Palantir dobrá investícia?

Odhadovaná cena spoločnosti Palantir je takmer 119 miliárd dolárov. Niektorí analytici predpovedajú obraty spoločnosti až vo výške 9 biliónov amerických dolárov do roku 2026. Zdá sa, že je to na dobrej ceste, pretože spoločnosť si pevne stojí za svojim plánovaným ročným rastom tržieb o 30 % alebo viac do roku 2025.

Avšak prehlbujúce sa štvrťročné straty a nedosiahnutie zisku spôsobili stratu záujmu od investorov. Po poslednej výzve sa predalo viac ako 15% akcii spoločnosti Palantir. Investori sa dožadovali lepších výsledkov, keďže technologické spoločnosti valcovali trh. Palantir sa momentálne obchoduje na minimálnych hodnotách od vstupu na burzu.

Ako bolo povedané, spoločnosť má v ponuke unikátny produkt. Nepochybne slúži rôznym tajným agentúram a štátnym zákazkám, ktoré sú lukratívne. Čo iba nahráva spoločnosti Palantir. Z dlhodobého hľadiska môže byť Palantir vhodnou investíciou do vášho portfólia, ak samozrejme dokážete prižmúriť oči kvôli pofiderným spoluprácam. 

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!