Ako investovať v čase recesie?

Ak nastane ekonomická kríza, dotýka sa to všetkých oblastí života. No samozrejme, najmä oblastí financií a investovania. Možno ste sa už zamysleli nad tým, že COVID-19 so sebou môže so sebou priniesť recesiu. S tým sa spája otázka ako investovať v čase recesie?

Čo je to recesia a kedy nastáva?

Pojem recesia sa môže líšiť. Závisí to od toho, či sa pýtate sociológa, žurnalistu alebo ostávate v téme ekonomiky. My sa samozrejme budeme pozerať na definíciu recesie v ekonomike. Jednoducho povedané, recesia je spomalenie ekonomickej aktivity.

V užšom zmysle je to obdobie, ktoré má svoj začiatok vo vrchole ekonomickej aktivity a ďalej pokračuje celú dobu poklesu ekonomickej aktivity. O konci recesie hovoríme vtedy, keď ekonomika dosiahne dno a začína sa znova zrýchľovať.

V dôsledku pandémie COVID-19 sa možno celosvetová ekonomika na chvíľu ocitne v období recesie. Netreba sa však báť. Ak by recesia prišla, nebola by prvá a žiaľ ani posledná v histórii ľudstva. Je dôležité poznamenať, že recesia sa môže týkať tak celej ekonomiky, ako aj jednej z jej častí.

Napríklad také Nemecko je v technickej recesii už dva štvrťroky za sebou.

Ako investovať v čase recesie?

Dá sa na recesiu pripraviť?

Pre niektorých by odpoveď na túto otázku bola jednoznačná. Nedá sa. To je z časti pravda. Na recesiu sa nedá pripraviť tak ako na príchod Vianoc. Vianoce prídu každý rok a vždy v tom istom mesiace. My vieme, že Vianoce so sebou prinášajú výdavky v podobe darčekov pre našich blízkych. Takže máme niekoľko mesiacov na sporenie.

Recesia sa však nedá s určitosťou určiť na nejaké špecifické obdobie, ktoré by sa periodicky opakovalo. Napriek tomu po celý čas ekonomickej aktivity je tu jej hrozba. Vďaka okolnostiam vo svete vieme predpokladať jej príchod, no nikto nám nezaručí dobu jej trvania a následky ktoré zanecháva.

Napriek tomu je tu niekoľko typov. Týmito typmi sa môžete riadiť pri svojich investíciách a zabezpečíte si relatívne pohodlné obdobie recesie:

  • na začiatku investovania si vytvoriť rezervu. Počas vašich finančných aktivít ju z výnosov pomaly dopĺňajte. Využite na to napríklad termínovaný vklad neviazaný na výpovednú hodnotu.
  • investujte aj do podielových fondov, nikdy nie výlučne do akcií jednej firmy.
  • pri investovaní sa neriaďte „horúcou hlavou“ ale počúvajte odborníkov. Zvážte presun svojho investičného majetku do konzervatívnejších dlhopisových alebo realitných fondov.
  • investujte pravidelne a svoje investície preverujte.
  • upravte svoje portfólio podľa toho, čo chcete dosiahnuť. Určite si tzv. investičný cieľ a portfólio podľa neho pravidelne upravujte.
  • Investujte dlhodobo. Ekonomika vzrastá a zase upadá. Ak budete investovať len v čase poklesu, môže vás to odradiť od splnenia investičného cieľa. Naopak, ak budete veľa investovať len v čase ekonomického vzrastu, úpadok vás sklame.

Kam konkrétne investovať v čase recesie?

Ak sa chystáte investovať aj v čase recesie, zodpovedzte si najmä na otázku, o čo konkrétne vám ide. Chceli by ste minimalizovať riziko straty investícií? Potrebovali by ste skôr maximalizáciu dlhodobých výnosov? Alebo uvažujete len o vytvorení zdroja fixného príjmu?

ako investovať počas korony

Prípadne sa chcete dostať na akciový trh za výhodné ceny kúpou klesajúcich cenných papierov?

Odpovede na tieto otázky vám ukážu smer, ktorým by ste sa mali vydať. Ak však ešte stále nie je jasné, kam by ste v čase recesie mali investovať. Prinášame vám zoznam sektorov, ktoré majú tendenciu obdobie recesie znášať najlepšie:

  • jadrový sektor
  • vzácne kovy (viac sa dozviete v článku: Prečo investovať do striebra? )
  • komunikačné služby
  • nehnuteľnosti
  • životne nevyhnutné tovary a služby
  • energie
  • financie
  • zdravotná starostlivosť
  • priemysel
  • informačné technológie

Nezdajú sa vám tieto sektory atraktívne? Na prvý pohľad tak vyzerať nemusia. Sú však rozhodne najstabilnejšie sektory na investíciu. Jadro preto, lebo elektrinu potrebuje každý či je doba hojnosti, či recesie. Poľnohospodársky priemysel pretože Jesť a piť tiež každý. Takisto lekára, zdravotné pomôcky a lieky potrebujete mať dostupné za každej okolnosti. 

Obdobie recesie totiž pociťujú všetci účastníci ekonomiky a teda aj samotný spotrebitelia. Pri padaní ekonomiky idú tie luxusnejšie potreby spotrebiteľov do úzadia a prevyšujú ich ostatné – základné. Akcie, ktoré sú súčasťou tohto trhu sú tzv. „defenzívne akcie“.

Ak stále nie ste presvedčený a potrebovali by ste ďalší dôkaz toho, prečo je v čase recesie dobré investovať do tohto typu akcií je na mieste zmeniť percentá. Do 5. mája tohto roku poklesli akcie v sektore životne nevyhnutných tovarov a služieb len o 8,6%. Taký sektor zdravotníctva klesol len o 2,1%. 

Ponúkame vám aj zoznam konkrétnych spoločností, ktoré majú predpoklad najlepšie zvládnuť obdobie recesie:  

AkcieMeno spoločnostiYTD výkonnosť
CLXThe Clorox Co.32.53%
KRThe Kroger Co.13.18%
GISGeneral Mills Inc.11.67%
SJMThe J.M. Smucker Co.11.42%
WMTWalmart Inc.4.96%
COSTCostco Wholesale Corp.4.76%
CHDChurch & Dwight Co. Inc.4.38%
CPBCampbell Soup Co.2.95%
HRLHormel Foods Corp.2.62%
CLColgate-Palmolive Co.0.99%

V prípade, že by ste v čase recesie chceli investovať do akcií týchto spoločností, musíte mať na pamäti, že výkonnosť v minulosti nezaručuje výsledky v budúcnosti.

Investovať peniaze sa dá aj formou peer to peer pôžičiek. Prečítajte si o tom viac v článku Žltý melón investovanie.

Brokeri, cez ktorých viete investovať aj počas recesie:

Broker na investíciu do akciíRecenziaWebstránka
interactive-brokers-recenziaPrečítať si recenziuNavštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
saxo-bank-recenzia

Prečítať si recenziu

Navštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
etoro_logo

Prečítať si recenziu

Navštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
admiral markets recenziaPrečítať si recenziu Navštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 67% účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Najväčšia investícia vášho života

Z tohto článku je zrejmé, že investovanie počas recesie sa hodí skôr pre tých z vás, ktorí už s investíciami majú svoje skúsenosti. Nie je to ideálny začiatok pre nováčikov. Obdobia recesie sa tiež netreba báť. Lepšie ako spanikáriť, je niekedy neurobiť nič a spoľahnúť sa na samotné trhy.

Odhliadnuc od ekonomiky, obdobie recesie môže byť časom pre rozvíjanie najväčšej investície vášho života. A to je investícia do seba samého. Či už formou vzdelávania,príklad v investovaní.  Tak čo, už viete ko investovať v čase recesie?

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 1 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Zdielaj to: