Prečo investovať do striebra

Prečo investovať do striebra – 10 dôvodov, prečo teraz investovať do striebra

Predstavuje striebro dobrú investíciu? A prečo by do nej mal niekto investovať svoje financie?

Mnoho čitateľov sa nás pýta do čoho sa oplatí investovať v roku 2020. Pre investora je prirodzené a rozumné pýtať sa, či konkrétne aktívum predstavuje dobrú investíciu alebo nie. To platí aj pre investovanie do striebra, nakoľko striebro nemá tak rozvinutý trh ako zlato.

Ani pre momentálne obdobie neexistuje žiadny vážny dôvod, prečo nepridať striebro do zoznamu vašich investícii. Striebro vo Vašom finančnom portfóliu predstavuje dobrú investíciu.

Ak nechcete nakúpiť fyzické striebro, tak do striebra viete investovať aj prostredníctvom brokerov. Dole sme pre vás pripravili tabuľku brokerov, cez ktorých je možné obchodovať striebro z pohodlia vášho domova.

BrokerMin. vkladMožnosť obchodovať striebroRecenzia
saxo-bank-recenzia10 000€ÁNOSaxo Bank recenziaVytvoriť si účet
etoro_logo200€ÁNOEtoro recenziaVytvoriť si účet
plus500-recenzia100€ÁNOPlus500 recenziaVytvoriť si účet
robo-markets-recenzia-brokera100€ÁNORobomarkets recenziaVytvoriť si účet

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

To je 10 najčastejších dôvodov, prečo by mal každý investor investovať do striebra.

1. Striebro sú skutočné peniaze

Striebro nemusí byť súčasťou našej meny, ale stále predstavuje peniaze. V skutočnosti je striebro spolu so zlatom konečnou formou financií, pretože ich nemožno vytvoriť z tenkého vzduchu a teda neprichádza k znehodnoteniu. Pod skutočnými peniazmi máme na mysli fyzické striebro, na rozdiel od ETF alebo certifikátov, ktoré sú papierovými investíciami.

Fyzické striebro predstavuje obchod s hodnotami, rovnako ako zlato. A tu sú dôvody:

  • Žiadne riziko protistrany. Ak ste majiteľom fyzického striebra, nepotrebujete druhú zmluvnú stranu, aby ste mohli uzavrieť zmluvu. Striebro nie je prípad akcií, dlhopisov alebo prakticky akýchkoľvek iných investícií.
  • Ak vlastníte striebro, nenesiete takmer žiadne budúce riziko, na rozdiel od iných investícii, ktoré urobíte.
  • Má dlhodobejšie využitie ako peniaze. Prehľad menovej histórie ukazuje, že striebro sa používa pri razení mincí častejšie ako zlato!

Ako hovorí Mike Maloney vo svojom bestselleri – Sprievodca investovaním do zlata a striebra, „Zlato a striebro sa v priebehu storočí prehodnocovali a vyzývali papier, aby sa zodpovedal sám za seba.“

Vlastníctvo nejakého fyzického striebra vám poskytne skutočný majetok, ktorý slúži doslova tisíce rokov ako peniaze.

2. Fyzické striebro je tvrdý majetok

Koľko zo všetkých investícií, ktoré vlastníte, koľko môžete držať v rukách?

Vo svete papierových ziskov, digitálneho obchodovania a tvorby meny je fyzické striebro v kontraste ako jedno z mála aktív, ktoré môžete nosiť vo vrecku kdekoľvek, dokonca aj v inej krajine. Fyzické striebro je tiež hmatateľným zabezpečením proti všetkým formám hackerstva a počítačovej kriminality. Neexistuje, že dôjde napríklad k „vymazaniu“ striebornej mince, to sa však môže určite stať digitálnemu dielu.

3. Striebro je lacné

Čo keby sme povedali, že by ste si mohli kúpiť fyzický majetok za cenu zlata 1/70. A rovnako by Vás to ochránilo pred krízou?

To je to, čo dostanete so striebrom! Pre priemerného investora je oveľa dostupnejšie striebro, ale ako vzácny kov Vám pomôže rovnako dobre udržať Vašu životnú úroveň ako zlato. Ak si nemôžete dovoliť kúpiť celú uncu zlata, striebro môže byť Vašou vstupenkou na zaradenie drahých kovov do Vášho portfólia. To isté možno povedať aj v sfére darčekov a obdarovávania. Nechcete minúť celú výplatu na darček, ale chceli by ste dať niečo naozaj hodnotné? Striebro takéto pohnútky, robí len dostupnejšími.

4. Striebro je praktickejšie pre každodenné malé nákupy 

Investovanie do striebra nie je len lacnejšie, ale môže byť praktickejšie, napríklad keď ho potrebujete predať. Možno jedného dňa nebudete chcieť predať celú uncu zlata, aby ste vyhoveli Vašej finančnej potrebe. Investujte do striebra! Keďže sa častejšie vyskytuje v menších hodnotách ako zlato, môžete predávať iba to, čo v danom čase chcete alebo potrebujete.

Z tohto dôvodu by mal mať každý investor vo svojom finančnom portfóliu nejaké striebro.

Majte na pamäti, že strieborné mince sa môžu predávať prakticky kdekoľvek na svete.  

Striebro prevyšuje zlato na trhoch.

Striebro predstavuje veľmi malý trh. V skutočnosti taký malý, že peniaze, ktoré sa dostanú do alebo z tohto trhu, môžu ovplyvniť cenu oveľa viac ako iné aktíva (vrátane zlata). Táto väčšia nestálosť znamená, že na medvedích trhoch striebro klesá viac ako zlato. Na býčích trhoch však striebro stúpa oveľa ďalej a rýchlejšie ako zlato.

V tabuľke je niekoľko dobrých príkladov… pozrite sa, koľko striebra získalo viac ako zlato na dvoch najväčších býčich trhoch s drahými kovmi v modernej dobe:

Nárast zisku od roku 1970 – 1980Nárast zisku 2008 – 2011
ZLATO2,328%166%
STRIEBRO2,328%448%

Dalo by sa povedať, že striebro je zlato na steroidoch!

Dá sa očakávať, že sa tento výkon bude opakovať aj na nasledujúcom býčom trhu, pretože strieborný priemysel zostáva malý.

5. Zásoby striebra klesajú

Vlády a iné inštitúcie tradične skladovali zásoby striebra. Dnes však už väčšina vlád nemá zásoby tohto kovu. V skutočnosti jedinými krajinami, ktoré skladujú striebro sú USA, India a Mexiko.

Pozrite sa, čo sa stalo s týmito inventármi od roku 1996.

Prečo investovať do striebra

Veľkým dôvodom, prečo vlády nedržia veľa striebra, je skutočnosť, že mince sa už nerazia zo vzácneho kovu. Ako však uvidíte, striebro sa v priemysle používa v oveľa väčšej miere… takže ak bude ťažké uspokojiť budúce priemyselné potreby, vlády budú zle vybavené na ich podporu.

6. Priemyselné využitie rastie

Verte tomu alebo nie, jedného dňa neprídete domov bez použitia produktu, ktorý by neobsahoval striebro.

Striebro sa používa takmer vo všetkých veľkých odvetviach, od elektroniky a lekárskych aplikácií až po batérie a solárne panely. Striebro je všade, či už ho vidíte alebo nie. 

Ako hovorí Mike Maloney vo svojej knihe: „Zo všetkých prvkov je striebro nevyhnutným kovom. Je to najviac elektricky vodivý, tepelne vodivý a reflexný kov. Moderný život, ako ho poznáme, by neexistoval bez striebra.“ Vzhľadom na tieto zriedkavé charakteristiky sa počet priemyselných aplikácií striebra prudko zvýšil. V skutočnosti teraz priemysel zbiera viac ako polovicu všetkého dopytu po striebre.

Striebro sa používa v mnohých priemyselných odvetviach a výrobkoch a mnohé z týchto použití rastú. Tu je niekoľko príkladov:

  • 📱Mobilný telefón obsahuje asi jednu tretinu gramu striebra a používanie mobilných telefónov neustále rastie po celom svete. Gartner, popredná spoločnosť zaoberajúca sa výskumom a poradenstvom v oblasti informačných technológií, odhaduje, že v rokoch 2017 až 2019 bude kúpených celkom 5,75 miliárd mobilných telefónov. To znamená, že na toto použitie bude potrebných iba 1,916 miliárd gramov striebra alebo 57,49 miliónov uncí!
  • 🚘Samoohrevné čelné sklo vo Vašom novom Volkswagene bude mať namiesto tenkých drôtov ultra tenkú neviditeľnú vrstvu striebra. Na spodku čelného skla budete mať dokonca aj vlákna na zahrievanie stieračov, aby nezamrzli v zime okne.
  • ☀️Silver Institute odhaduje, že použitie striebra vo fotovoltických článkoch (hlavných zložkách solárnych panelov) bude v nasledujúcich rokoch o 75% viac ako pred 3 rokmi.
  • 🍼Ďalšie bežné priemyselné využitie striebra je na výrobu etylénoxidu (dôležitý prekurzor pri výrobe plastov a chemikálií). Inštitút Silver Institute predpokladá, že v dôsledku rastu v tomto odvetví bude v nasledujúcich rokoch potrebných o 32% viac striebra ako v roku 2015.

Toto však nie je celý príbeh priemyselného využitia striebra, na rozdiel od zlata sa väčšina priemyselného striebra počas výrobného procesu spotrebúva alebo ničí. Výsledkom je, že striebro mizne. Takže nielen pokračujúci rast v priemyselnom využití udrží dopyt po striebre silný, milióny uncí sa nemôžu znovu použiť. To by mohol byť problém, pretože…

7. Zásoba sa prudko znižuje

Ako možno viete, cena striebra po vrchole v roku 2011 prudko klesla. Počas nasledujúcich piatich rokov klesla o neuveriteľných 72,1%. V dôsledku toho museli baníci bojovať o zníženie nákladov, aby dosiahli zisk. Jednou z dramaticky prerezaných oblastí bol prieskum a vývoj nových strieborných baní. Nie je potrebné, aby vedci odobrili fakt, že ak trávite menej času a míňate menej peňazí na hľadanie striebra, nájdete menej striebra. Sucho vo výskume a vývoji sa začína prejavovať.

investovanie do striebra graf

Zásoba striebra klesala tri po sebe nasledujúce roky, prvýkrát od roku 1991 do roku 1993.

Až dve tretiny dodávky zo strieborných baní pochádzajú z vedľajších produktov z operácií so základnými kovmi (napríklad meď a zinok). Tieto ďalšie zdroje dodávok však budú mať jednoznačne vplyv na dostupnosť nových kovov prichádzajúcich na trh. Tieto skutočnosti pripravili pôdu pre vrchol dodávok striebra. Ak dopyt zostane na súčasnej úrovni, bude zložité pre každého získať toľko striebra, koľko potrebuje. 

8. Svetový dopyt rastie

Celosvetový dopyt po striebre rastie. Prakticky všetky hlavné vládne mincovne zaznamenali rekordnú úroveň predaja, pričom väčšina z nich už pracovala na špičkovej úrovni v kvantite. Zhoršujúci sa dopyt nie je nikde zrejmejší ako v Číne a Indii. Tieto dva trhy majú dlhú históriu kultúrnej príslušnosti k drahým kovom. S rastúcou populáciou (opak toho, čo sa deje na západe), ich obrovská chuť do jedla bude pokračovať.

Tu je niekoľko príkladov:

investovanie do striebra rast
Rast dopytu po striebre v Číne
Rast strieborných šperkov v Indii:

Tento druh dopytu nezostane vo vákuu. Skôr alebo neskôr dôjde k dôsledkom, keď sa prudký dopyt stretne s obmedzenou ponukou – a všetky tieto dôsledky sú pozitívne, ak máte investíciu v striebre.

9. Zlato alebo striebro? Uprednostňujte striebro

Napokon pomer zlata a striebra (cena zlata vydelená cenou striebra) môže poskytnúť vodítka o tom, ktorý kov by mohol byť v danom okamihu lepšou investíciou. Najmä vtedy, keď  tento pomer dosiahne extrémy.

Priemer zlata k striebru bol v 20. storočí v priemere 47: 1. V 21. storočí je to priemerne okolo 61: 1. Pomer 70 alebo viac je teda na odľahlom území, a preto je striebro výhodnou investíciou v pomere k cene zlata. Ako môžete vidieť tento pomer klesol na takmer 30 na vrchole Bull trhu v roku 2011. Na začiatku roku 1980 dosiahol len 17. Táto kompresia v tomto pomere ukazuje, koľko striebra môže prekonať zlato. Potvrdzuje tiež, že je v porovnaní so zlatom je investícia do striebra neprávom  podhodnotená.

Ak si prejdete všetky dôvody striebro môže byť len nákupnou príležitosťou desaťročia pre Vaše investičné portfólio. Je ťažké nájsť aktívum s väčším skreslením medzi cenou a hodnotou.

Ohodnoť tento článok
[Spolu: 2 Hodnotenie: 5]
error: Content is protected !!