Kam investovať peniaze

Ľudia častokrát nevyužívajú svoje finančné prostriedky efektívne. Častokrát ani nevedia  kam investovať peniaze. Prostredníctvom drahých pôžičiek míňajú ešte nezarobené peniaze a na uloženie svojich úspor využívajú nevhodné nástroje.

Kam teda môžeme bezpečne investovať svoje peniaze a akým spôsobom ich môžeme zhodnocovať?

Najefektívnejším spôsobom, ako zhodnotiť svoje financie je investovanie

Čo sa v tomto článku dozviete:

 1. Aké otázky si musí položiť každý investor
 2. Tipy ako investovať peniaze
  Obchodovanie s akciami
  Prečo obchodovať s akciami
 3. Investovanie do fondov ETF
  Prečo investovať do fondov ETF
 4. Investovanie do podielových fondov
  Prečo investovať do podielových fondov
 5. Investovanie do dlhopisov
  Prečo investovať do dlhopisov
  Nevýhody investovania do dlhopisov
 6. Firmy cez ktoré viete investovať

Pri investovaní je dôležité položiť si tieto otázky:

 • Aký investičný produkt je pre mňa najvýhodnejší?
 • Sú investície efektívne?
 • Môžu byť investície do budúcna ziskové?
 • Ukroja väčšinu výnosov poplatky?

Niekoľko tipov kam investovať peniaze:

Pre viac informácií si prečítajte aj článok „Do čoho sa oplatí investovať v roku 2020“ v ktorom sme preberali túto problematiku hlbšie.

Obchodovanie s akciami

Investovaním do akcií môžete vlastniť „kúsok spoločnosti“. K dispozícii sú pre celý rad odvetví, čím umožňujú využiť vlastné vedomosti o konkrétnych firmách.

Prečo obchodovať s akciami

💹 Rastový potenciálÚspešné akcie môžu pomôcť vašim peniazom rásť – niekedy môžu dokonca predbehnúť infláciu.
💰 PríjemNiektoré akcie platia pravidelné dividendy – to je príjem, ktorý si môžete ponechať alebo znova investovať.
FlexibilitaS akciami sa každý deň obchoduje v miliónoch, umožňujú rýchly nákup a predaj.
💪 KontrolaVy rozhodujete, do ktorej spoločnosti investujete, kedy je čas kúpiť a kedy je čas predať.

Investovanie do fondov EFT

ETF kombinujú jednoduchosť obchodovania s akciami a potenciálnu diverzifikáciu. Obsahujú akcie a dlhopisy, z ktorých mnohé sú určené na sledovanie známych trhových indexov, ako je S&P 500, Dow Jones Index, Euro Stoxx 50, Nasdaq, Nikkei 225 a iné.

Index je ukazovateľ, ktorý predstavuje, ako sa v danej ekonomike darí. Napríklad S&P500 obsahuje 500 najväčších amerických firiem, ako je Google, Facebook, Amazon, Coca-Cola a iné.

Prečo investovať do fondov EFT?

Ich výhodou sú nízke poplatky a flexibilita, nakoľko sa s nimi obchoduje na veľkých burzách,  nákup a predaj je jednoduchý ako pri akciách.

Pri pravidelnom dlhodobom investovaní do fondov, sa nemusíme obávať ani v čase krízy negatívnych prepadov trhu.

Okrem investovania do fondov je možné investovať aj do komodít. Ako investovať do ropy?

Investovanie do podielových fondov

Sú to fondy založené na konkrétnych obchodných stratégiách, typoch investícií a investičných cieľoch.

Podielové fondy predstavujú veľkoobjemový obchod na finančnom trhu, ktorý umožňuje zhromažďovať finančné prostriedky od tisícok investorov a v ich mene investuje do širokého spektra typov aktív, odvetví a geografických oblastí.

Prečo investovať do podielových fondov?

Výhodou investovania do podielových fondov je rozloženie rizika. Fondy investujú peňažné prostriedky do rôznych spoločností a štátov, preto investor neinvestuje peniaze len do jedného podielového fondu.  Ďalšou výhodou je ochrana majetku investora. Majetok v podielovom fonde je oddelený od majetku správcu. Zároveň správcovské spoločnosti prispievajú do garančného fondu, ktorého úlohou je poskytovanie náhrad investorovi za nedostupný majetok.

Pri nakupovaní podielových fondov, treba dávať pozor na poplatky. Mnohé z nich obsahujú niekoľko tipov poplatkov, ako sú vstupné, správcovské, manažérske, či výkonnostné prémie.

Investovanie do dlhopisov

Väčšina dlhopisov a vkladových certifikátov je navrhnutá tak, aby vám pravidelne platila stabilný príjem. Ich cieľom je chrániť hodnotu vašej pôvodnej investície a v pravidelných intervaloch platiť pevnú sumu úrokových výnosov.

Prečo investovať do dlhopisov?

Jednou z výhod investovania do dlhopisov je skutočnosť, že ide o relatívne bezpečnú investíciu. Hodnoty dlhopisov nemajú tendenciu kolísať ako ceny akcií, takže je menej pravdepodobné, že vás budú znepokojovať.

Ďalšou výhodou dlhopisov je to, že ponúkajú predvídateľný tok príjmov. Pri investovaní do dlhopisov sa môžete väčšinou spoľahnúť na výplatu pevnej sumy úrokov dvakrát ročne.

Nevýhody investovania do dlhopisov

Aj keď existuje veľa dobrých dôvodov na investovanie do dlhopisov, majú aj niekoľko nevýhod. Dlhopisy sú na rozdiel od akcií relatívne dlhodobou investíciou. Napríklad, ak si kúpite dlhopis s 10-ročnou splatnosťou, zaviažete sa, že svoje finančné prostriedky počas tejto doby nebudete využívať. Akcie nie sú blokované v konkrétnom časovom rámci, môžete si ich jeden deň kúpiť a o dva týždne neskôr predať.

Pre porovnanie – akcie v rokoch 1928 až 2010 dosahovali v priemere 11,3% výnos, zatiaľ čo dlhopisy v priemere len 5,28%. Teraz si predstavte, že dokážete ušetriť 300 eur mesačne na dôchodok počas 30 rokov. Ak ich investujete do dlhopisov, priemerne dosiahnete návratnosť 5,28% počas tohto obdobia a vaše investície o 30 rokov budú na úrovni 251 000 eur. Ak ale namiesto toho investujete do akcií, dosiahnete priemernú ročnú návratnosť investícií 11,3%, váš dôchodkový účet sa zvýši na 759 000 dolárov.

Firmy cez ktoré viete investovať

robo-markets-recenzia-brokeraVyskúšať investovanie cez DEMO účet.
etoro_logoVyskúšať investovanie cez DEMO účet.
saxo-bank-recenzia Vyskúšať investovanie cez DEMO účet.
admiral markets recenziaVyskúšať investovanie cez DEMO účet.
plus500-recenziaVyskúšať investovanie cez DEMO účet.

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Komplretný zoznam firiem cez ktoré viete investovať nájdete v našom porovnaní najväčších brokerov.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!

1 komentár k “Kam investovať peniaze”

Nie je možné pridávať komentáre.