Ako investovať peniaze

Kladiete si otázku ako investovať peniaze, ktoré ste zarobili? Bojíte sa inflácie, a tak chcete svoje úspory uložiť niekam, kde sa budú zhodnocovať? Nemáte žiadne skúsenosti s investovaním? Je vôbec vhodná doba na investovanie? O tom ako by ste mali investovať peniaze na burze sa dozviete v tomto článku. 

Rozmýšľate nad investovaním?

Kedy je správny čas na investovanie peňazí? Práve teraz ! V súčasnosti (Apríl 2020 – korona kríza) postupne klesli ceny akcií na historické minimá. A kedy sa oplatí kupovať? Keď sú ceny nízke ako teraz. Počuli ste už o knihe Najbohatší muž v Babylone ? Ak nie odporúčame Vám ju. Je to fantastický príbeh o tom, ako investovať peniaze.

Autor Vám rozpráva rady o tom ako si máte sporiť správne peniaze, tak aby ste ich dokázali zhodnotiť. Hlavná myšlienka príbehu je o tom, že 10 % z Vašich zárobkov (plat, zisk) by ste mali investovať. Touto myšlienkou sa zaoberá a prevzalo ju mnoho populárnych článkov o investovaní. V skutočnosti by tých 10 % malo predstavovať minimum toho, čo máte investovať. 

ako najlepšie investovať peniaze
10 % príjmov by sa malo investovať

Stále si odkladáte peniaze pod vankúš namiesto investovania?

Nevkladajte hlavu do piesku ako pštros zakaždým, keď sa jedná o investovanie vašich zárobkov. Vyrátajte si koľko peňazí Vám ostane po vyplatení vašich záväzkov ako je napríklad lízing, hypotéka, poistenia, či dlh. Neplaťte zbytočne veľa za staré finančné produkty keď sú už na trhu aj hypotéky s nižším úrokom, alebo lacnejšie poistenie, refinancujte si úvery a opravte staré zmluvy, budete prekvapený, koľko ušetríte ! 

Zistite koľko potrebujete na chod domácnosti a zvyšok investujte. Pod vankúšom nemáte žiadny vzácny substrát, ktorý by živil vaše bankovky a tie by sa množili. Navyše každoročná inflácia na Slovensku ich hodnotu ešte okrajuje. 

Bojíte sa investovať, lebo ste nováčikom? Predstavujete si investovanie tak, že budete musieť ísť niekam na burzu, hodiť sa do gala a nakupovať akcie na verejnosti?

Takto to už dávno nefunguje ! Investovanie nebolo nikdy jednoduchšie, jediné čo potrebujete je mať mobil alebo počítač a dobrého brokera! 

Kto je to broker a ako mi umožní investovať?

BrokerWebová stránka
interactive-brokers-recenziaPrejsť na stránku Interactive Brokers
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
saxo-bank-recenziaPrejsť na stránku Saxo Bank
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
etoro_logoPrejsť na stránku eToro
* 78 % CFD účtov retailových investorov stráca peniaze
xtb_recenzia_logoPrejsť na stránku XTB
*Váš kapitál je spojený s rizikom.

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 – 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Broker predstavuje sprostredkovateľa na burze. Je to prostredný článok medzi Vami a burzou a umožní Vám obchodovať a investovať na svetových burzách. Vy po registrácii a vložení minimálneho vkladu do brokerskej spoločnosti môžete vkladať elektronické príkazy na nákup či predaj finančných inštrumentov (akcie, indexy, komodity, kryptomeny …) cez ich obchodnú platformu.

Väčšina brokerov má veľmi jednoduché platformy – aplikácie, vďaka ktorým môžete zadávať príkazy na burze. Používanie platforiem je veľmi jednoduché a väčšina brokerov si dalo záležať na vývoji tých najdokonalejších.  

Postup ako investovať peniaze na burze:

  1. Vyberte si brokera
  2. Registrujte sa
  3. Aktivujte si účet
  4. Vložte požadovaný minimálny vklad
  5. Môžete začať investovať

Naše recenzie na jednotlivých brokerov si môžete prečítať kliknutím na linky.  

BrokerRecenzia naBrokerNaše hodnotenieRecenzieWebová stránka
interactive-brokers-recenzia⭐⭐⭐⭐Recenzia na Interactive BrokersInvestujte cez IBKR
* Váš kapitál je spojený s rizikom
saxo_bank_logo⭐⭐⭐⭐Recenzia na Saxo BankInvestujte cez Saxobank
* Váš kapitál je spojený s rizikom
etoro_logo⭐⭐⭐⭐⭐Recenzia na eToroInvestujte cez eToro
* 78 % CFD účtov retailových investorov stráca peniaze
xtb_recenzia_logo⭐⭐⭐⭐★Recenzia na XTBInvestujte cez XTB
* Váš kapitál je spojený s rizikom

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 – 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Do akého finančného inštrumentu investovať peniaze?

O tom do akých inštrumentov investovať peniaze sa dočítate aj v tomto článku, v ktorom sme túto problematiku rozoberali dopodrobna. Ak sa absolútne nerozumiete do investovania, skúste si nechať poradiť od skúsených investorov. Túto možnosť priniesol broker eToro. 

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kopírovaním investícií skúsených obchodníkov môžete začať investovať peniaze bez toho, aby ste rozumeli detailom. Investori v eToro sú ohodnotený, a pri ich mene nájdete informácie o výške ich investícií, o prípadnom riziku, a o percentách zhodnotenia. Takýmto spôsobom môžete cez eToro vložiť minimálny vklad a vyskúšať kopírovať obchody skúsených obchodníkov. Odporúčame tieto investície diverzifikovať (rozdeliť) medzi viacerých.

Investovanie do akcií 

V súčasnosti sa veľmi oplatí investovať do akcií. Akcie zdravotníckych firiem a firiem vyvíjajúcich lieky, vakcíny, akcie technologických firiem ako sú Netflix, Facebook, Amazon, Shopify, Square. Zaujímavá investícia je aj do leteckých spoločnosti a filmového priemyslu. 

Broker Saxo Bank je investičná banka s dlhoročnou tradíciou na burze, ponúka mnoho akcií. Recenziu na Saxo Bank si môžete prečítať tu. 

Investovanie do Indexov

Indexové fondy ponúkajú diverzifikáciu investovanej sumy medzi viac akcií. Jediným nákupom môžu investori vlastniť široký okruh spoločností. Najznámejší je index S&P 500 index. Tento index obsahuje akcie vyše 500 amerických firiem. Do indexov môžete investovať aj pomocou CFD, takzvané investovanie na páku, CFD kopíruje cenu aktív, a investovať môžete na rast alebo pokles indexu.

Bližšie informácie ako investovať do indexov sme Vám už priniesli v tomtom článku.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Hodnotení: 3

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

Zdielaj to: