Predikcie expertov na rok 2024

V článku Predikcie expertov na rok 2024 Vám predstavíme niekoľko teórií svetových a domácich expertov. Digitálne prostredie sa vyvíja veľmi rýchlo. Akú budúcnosť majú dlhopisy, akcie, zlato a kryptomeny? Kam zainvestuje Kattie Wood? Recesia v Amerike? Tieto predikcie Vám pomôžu orientovať sa na trhu v roku 2024. 

Počas roka 2023 urobila umelá inteligencia prevrat vo viacerých oblastiach. Mnoho investorov vkladá v nadchádzajúcom roku nádeje práve do akcií UI. Kryptomeny sa koncom roka prebudili a trh začal znova narastať. Inflácia začala naopak spomaľovať. Veľký rok je predpovedaný aj pre realitný a finančný sektor.

Predikcie expertov Slovenského trhu

Pre mnohých Slovákov bol uplynulý rok finančne náročný. Niektorí odborníci hovoria, že sa treba pripraviť na recesiu aj na Slovensku. Iní tvrdia, že sa netreba roku 2024 báť. Názory odborníkov sa samozrejme odlišujú vo všetkých oblastiach. My sme oslovili expertov pôsobiacich na slovenskom trhu, aby nám povedali ten svoj. Do čoho teda investovať v roku 2024?

Juraj Forgács: “Príde rýchli rast krypta!”

Zakladateľ a CEO Fumbi
vizitka expertov

Faktory ako schválenie Bitcoinových a Ethereových ETF, halving Bitcoinu, postupné znižovanie úrokov alebo postupná implementácia MiCA regulácie, sú kanálom pre prílev nového kapitálu. Po poklesoch v roku 2022 vzrástlo krypto tento rok o 150%. Spomenuté faktory by mali zapôsobiť aj na opätovný rýchli rast krypto trhu.

Pokiaľ ste nad kryptom doteraz váhali, podľa zakladateľa a CEO Fumbi Networks Juraja Forgácsa je na investovanie do kryptomien teraz ten správny čas. Ak už ste do krypta svoje investície vložili, bude vhodný čas na ich rozšírenie. 

“Nízke úroky môžu priať aj akciovému trhu a upokojeniu na trhu nehnuteľností, ktorý môže už na budúci rok dosiahnuť svoje dno.”

CEO Fumbi vyjadril svoje očakávania aj pre trh nehnuteľností: “Nízke úroky môžu priať aj akciovému trhu a upokojeniu na trhu nehnuteľností, ktorý môže už na budúci rok dosiahnuť svoje dno.” To by Vás mohlo navádzať k alokovaniu investícií okrem krypta aj do nehnuteľností.


Marek Malina: “Rast cien dlhopisov a diverzifikácia portfólia.”

Analytik finančných trhov Portu
vizitka expertov

Dlhopisy dosahovali koncom roka 2023 veľmi dobrý výkon, v ktorom by mohli pokračovať aj naďalej. Znižovanie úrokových sadzieb by malo zapríčiniť rast cien dlhopisov. Analytik finančných trhov Marek Malina predpovedá lepšie zajtrajšky aj pre rozvojové trhy. Tie momentálne výkonom zaostávajú. To sa má zmeniť a rozvojový trh bude ťahúňom globálnej ekonomiky. 

Akciové trhy sa stihli otriasť zo svojich prepadov. Investori by tak podľa Malinu nemali počítať s tak úspešným rokom, akým bol pre akcie rok 2023. Z iného uhlu pohľadu sú tu však akcie menších spoločností, ktoré majú čo doháňať. So stanovením nižších sadzieb sa akciám menších spoločností môže dariť lepšie. Nakoniec nám Marek Malina len dodal:

“Veríme, že v roku 2024 sa bude nadpriemerne dariť diverzifikovanému portfóliu zloženému z prevažnej časti z akcií spoločností z rôznych trhov, ale aj veľkosti kapitalizácie, a z menšej časti z dlhopisov.”


Jakub Kraľovanský: “Silný rok pre Bitcoin a nulové úrokové sadzby.”

Zakladateľ a CEO Trader 2.0
vizitka expertov

V roku 2024 by malo prísť schválenie Bitcoinových ETF. Okrem toho dôjde k halvingu, teda k zníženiu dodávky nových Bitcoinov do obehu o polovicu. Podľa Jakuba Kraľovanského, zakladateľa a CEO spoločnosti Trader 2.0, bude rok 2024 pre Bitcoin naozaj silným. Na Bitcoin by vsadil aj v časoch recesie či kolapsu ekonomiky, ktorý niektorí experti predvídajú. Podľa Kraľovanského bude mať na takéto situácie Bitcoin veľmi dobré reakcie.

Na klasickom trhu zasa očakáva prudké zníženie úrokov. To bude nasledovať po jednej väčšej korekcií a následnej reakcii Fed-u. “Nečudoval by som sa, ak by sme videli aj úrokové sadzby opäť na 0.” Kraľovasnký sa tiež vyjadril, že je trh celkom prehriaty, čo by mohlo v prvej polovici roku 2024 priniesť nečakané ťažkosti.


Norbert Nepela: “Nič viac, len vytrvať!”

CEO Papučový investor a investičný kouč
vizitka expertov

Na otázku “Do čoho sa oplatí investovať v ďalšom roku?” existuje asi toľko odpovedí, koľko je na svete expertov na investovanie. CEO platformy Papučový investor a investičný kouč Noro Nepela má na predpovede vhodných investícií odlišný názor než aký očakávate. Neznamená však, že nie je dobrý. Bežným investorom dáva radu zotrvať vo svojich zabehnutých portfóliách a nespochybňovať zvolené stratégie na základe predikcií “profesionálov”, ktorých sa prvé týždne v roku dočítate až až. 

Takéto každoročné predpovede môžu bežného investora zneistiť v už dávno zvolenej investičnej stratégií. Každoročné zmeny v portfóliu investorov navyše výrazne škodia investičným výnosom. 

Investičný kouč odkazuje bežným investorom, aby zotrvali v portfóliu, ktoré už majú nastavené. To je pre nich tá najlepšia investícia do roku 2024.

Predikcie expertov z celého sveta

Paweł Majtkowski 

eToro analytik

pavel

Zníženie úrokových sadzieb bude síce priaznivo pôsobiť na trh s nehnuteľnosťami. Pre tých, ktorí držia svoje aktíva v bankách bude však nadchádzajúci rok 2024 menej priaznivým, tvrdí Pawel Majtkowski, analytik pre spoločnosť eToro. 

K znižovaniu úrokových sadzieb by malo dôjsť až v 2. štvrťroku budúceho roka. Dôvodom ďalšieho znižovania sadzieb je možná inflácia začiatkom roka. Poľský analytik odhaduje, že môžeme čeliť historicky najvyššej inflácií. Podľa ratingovej agentúry S&P by mala inflácia na Slovensku v roku 2024 dosiahnuť 5,5%.  

Pokles úrokových sadzieb na celom svete bude po novom roku prínosom aj pre dlhopisy. V histórií dlhopisov sa doteraz nestalo, že by na finančnom trhu strácali na hodnote 4 roky po sebe. Rok 2023 bol tretím rokom poklesu dlhopisov. Sadzby budú klesať, potencionálne výnosy narastať a investorov to bude lákať k návratu na akciový trh. 


Tom Stevenson 

Investičný riaditeľ spoločnosti Fidelity International

Podľa Toma Stevensona mala recesia prísť už v roku 2023. O rok skôr očakával aj zníženie úrokových sadzieb. Mnohé predikcie z minulého roka presúva do toho nového. Centrálne banky budú znižovanie sadzieb odďaľovať koľko sa len bude dať. Nakoniec budú nútené urobiť agresívne rozhodnutie. 

V ďalšom roku by sa mala inflácia pohybovať okolo 2%, čo je cieľová hodnota. Tom Stevenson tiež očakáva, “že úrokové sadzby na oboch stranách Atlantiku budú na konci budúceho roka nižšie ako 4,5%”.

experti_predikcie

Stevenson ďalej povedal, že je vhodný čas na investície do dlhopisov. V tomto sa zhodujú viacerí experti. Rok 2024 nazval Stevenson ako rokom politickej neistoty. Bezpečným prístavom pre ľudí má byť zlato. To si má držať hodnotu 2 000 USD za 1 uncu. Naopak dopyt po rope sa má znížiť a jej cena bude pod úrovňou 90 USD. 


Mohlo by Vás zaujímať: 10 dôvodov, pre ktoré sa oplatí investovať do zlata!

Cathie Wood 

CEO Arc Invest

cathie wood

Úspešná investorka a generálna riaditeľka Arc Invest zvolila stratégiu, ktorá je zameraná na inovácie a technologický pokrok. Cathie Wood prejavila záujem aj o akcie spoločnosti META. Dôvodom záujmu je, že Mark Zuckerberg využíva otvorený zdrojový kód umelej inteligencie. 

Kľúčovou bude v roku 2024 aj téma deflácie a znižovania úrokových sadzieb. Nevynechala ju ani Wood. Takéto ekonomické prostredie a technologický rozvoj je pre niektoré firmy možnosťou na výraznú expanziu v nasledujúcich rokoch. 

Ďalší potenciál vidí Cathie Wood v technológiách upravujúcich gény. Podľa nej je táto sféra podceňovaná. Je v rannom štádiu a jej návratnosť investícií je zatiaľ otázna. Wood v tom však vidí atraktívnu investičnú príležitosť.

Cathie Wood investuje do týchto akcií !

Ken Wattret

Ekonóm a finančný analytik spoločnosti S&P Global Market Intelligence

Ken Wattret uverejnil ešte v decembri svoj článok o 10. najlepších predikciách pre rok 2024. Medzi nimi je zmierňovanie inflácie, pomalé zotavovanie čínskeho hospodárstva alebo pokles cien na trhu s nehnuteľnosťami v Európe.

ken wattret

Americký analytik ďalej predpovedá znehodnotenie amerického dolára. Svoje k tomu prispeje inflácia, spomalenie hospodárskeho rastu ale aj neudržateľne vysoký deficit na bežných účtoch v USA.

Wattret v závere uviedol dôvody vzniku politickej neistoty takmer po celom svete. V roku 2024 nás totižto čaká niekoľko dôležitých volieb. Na jar sa konajú voľby v Indii a Indonézií, neskôr v Mexiku. V júni sú naplánované voľby do Európskeho parlamentu a v novembri voľby prezidenta v USA. Volebné kampane zasiahnu do politickej agendy a teda aj do rozvoja ekonomiky a našich prognóz.


Ryan Ermey

CNBC Senior money reporter

Priaznivý rok pre akcie a drsné pristátie pre ekonomiku. Také sú predpovede redaktora CNBC. Aj keď mnoho expertov predpovedá, že pôjde v novom roku všetko hladko, Ryan Ermey sa prikláňa k názoru, že prídu aj škody. Nebude to síce v podobe recesie. No je ťažké nemať škody na ekonomike, keď sa úrokové sadzby v poslednom období zvyšovali tak rýchlo. 

V roku 2024 by mohol nastať čas na obnovenie rovnováhy investičného portfólia. A to tak, že uberiete z najúspešnejších pozícií časť hotovosti, ktorú prerozdelíte medzi pozície, ktoré zaostávajú. Vo všeobecnosti však odporúča nerobiť rozsiahle zmeny v portfóliu.


Ray Dalio

Zakladateľ spoločnosti Bridgewater Associates

Investor a miliardár Ray Dalio vyslovil pre svetové hospodárstvo 2024 celkom pesimistickú výhliadku. K negatívnemu postoju ho priviedli faktory ako politická nestabilita, menová politika, množstvo konfliktov vo svete, nerovnosti v spoločnosti a stým spojené správanie sa ľudí voči ostatným. 

Svet by sa podľa neho posúval správnym smerom pri zachovaní mieru a podporovaní zdravého konkurenčného prostredia. Dalio uznal neuveriteľný pokrok v technológiách a ich potenciál pre všetky sféry. Vzápätí však upozornil na to, že aj výdobytky technológie so sebou môžu priniesť isté problémy. 

Najmenej vhodnou investíciou je podľa miliardára hotovosť. Držanie hotovosti znamená 4% až 5% stratu. Investorov tiež varuje, aby sa nespoliehali výlučne na predpovede. Namiesto toho je potrebné pochopiť svoje vlastné portfólio, efektívne ho vyvážiť alebo diverzifikovať. Dobre diverzifikované portfólio by podľa Dalia malo obsahovať kombináciu krajín, mien a tried aktív.

Bude v roku 2024 recesia?

Názory odborníkov sa ku koncu roka 2023 začali rapídne odlišovať. Nakoniec sa rozdelili do dvoch táborov – na tých ktorí v budúcom roku recesiu očakávajú a tých, ktorí tvrdia, že nepríde. O tom, že viaceré časti sveta zažijú recesiu sa hovorilo už na začiatku roku 2023. Namiesto toho svetová ekonomika zosilnela. Výsledky sa zlepšili aj pri údajoch o zamestnanosti.

Najväčší tlak na podniky a spotrebiteľov vytvárajú vysoké úrokové sadzby a ich “trickle-down” efekt (efekt, ktorý naznačuje, že trendy z vyššej triedy budú prúdiť do tej nižšej). To by podľa amerických odborníkov mohlo v roku 2024 priviesť hospodárstvo do recesie. Ako to vidia odborníci?

Recesia nehrozí!   

“Ekonomika sa zmierni, čo utlmí pravdepodobnosť vyššej inflácie a vytvorí priaznivé trhové podmienky. Nevidím žiadnu bezprostredne hroziacu recesiu.”

“Analytici Bank of America predpokladajú spomalenie ekonomiky v polovici budúceho roka.”

“Očakávam, že ekonomika USA prekoná zhodné očakávania a v prvej polovici roka 2024 sa dostane na priemerné tempo rastu a stabilizuje sa.”

“Ekonomika sa zmierni, čo utlmí pravdepodobnosť vyššej inflácie a vytvorí priaznivé trhové podmienky. Nevidím žiadnu bezprostredne hroziacu recesiu.”, hovorí Aneka Beneby.

“Analytici Bank of America predpokladajú spomalenie ekonomiky v polovici budúceho roka.”, uviedol Brian Moynihan na konferencií Agentúry Reuters. Myslí si, že plán Fed-u vychádza a ekonomiku čaká “mäkké pristátie”.  Išlo o zvýšenie úrokových sadzieb dosť vysoko na to, aby zmiernili infláciu. Na druhej strane boli dosť nízke na to, aby nedošlo k recesií.

V podcaste spoločnosti Morgan Stanley, ktorý sa venuje “myšlienkam obchodovania” priznal James Lord, že recesia podľa neho nepríde. “Očakávam, že ekonomika USA prekoná zhodné očakávania a v prvej polovici roka 2024 sa dostane na priemerné tempo rastu a stabilizuje sa.”

V roku 2024 by sa mala rýchlosť rastu globálnej ekonomiky spomaliť. Spravodajská agentúra Reuters vydala prieskum, podľa ktorého hrozí mierna recesia Spojenému kráľovstvu aj eurozóne. Prieskum hovorí, že globálna ekonomika spomalí počas roka 2024 tempo svojho rastu na 2,6%. 

Recesia bude! 

recesia ano

“Najhoršiu infláciu už síce máme za sebou, recesia stále hrozí v druhej polovici roku 2024.”

“Myslím si, že stále existuje veľké riziko recesie, a to isté si myslí aj Fed,”

Pre USA predpovedali miernu recesiu s pravdepodobnosťou 65%.

“Najhoršiu infláciu už síce máme za sebou, recesia stále hrozí v druhej polovici roku 2024.” povedal Charlie Dougherty, hlavný ekonóm spoločnosti Wells Fargo. Miernu recesiu však považuje za normálnu súčasť ekonomiky. Z dlhodobého hľadiska je takáto situácia nevyhnutná aj pre Centrálnu banku, ktorá vďaka tomu môže zacieliť svoju pozornosť na mieru inflácie. Tú by chcela dostať na úroveň 2%.

“Myslím si, že stále existuje veľké riziko recesie, a to isté si myslí aj Fed,” uviedol Thomas Hoeing pre FOX Business. Podľa Hoeingovho názoru sú úrokové sadzby stále dostatočne vysoké a ekonomika stále dostatočne krehká. Svetlo na konci tunela vidí v nižších úrokových sadzbách, nasledovaných vyššími výdavkami spotrebiteľov a následne zdravšou ekonomikou.

Svoje pochybnosti o globálnej ekonomike vyjadrila aj spoločnosť TD Securities vo svojej prognóze na rok 2024. Pre USA predpovedali miernu recesiu s pravdepodobnosťou 65%. Spoločnosť tiež očakáva 1%-tný nárast nezamestnanosti do konca roka 2024. 


Predikcie Warrena Buffetta

warren buffett

Pokiaľ by ste chceli nasledovať miliardára a CEO Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, investovanie v čase recesie je to, na čo čakáte. Ešte v roku 2008 povedal veľmi presvedčivé tvrdenie: “Buďte bojazliví, keď sú ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, keď sú ostatní bojazliví.” Takže pred recesiou, alebo počas nej, keď sú iní schovaní, Buffett veselo nakupuje akcie a iné aktíva za zvýhodnené ceny.

Podľa Buffetta sú zlé správy pre ekonomiku dobrým priateľom pre investora. Na tejto myšlienke stojí aj jeho pohľad na ekonomiku na ďalší rok. Investičný trh sa podľa neho posunie výrazne vyššie a o dosť skôr, ako sa zlepší situácia v ekonomike celého sveta. 

Buffett odporúča urobiť pred úderom recesie 5 vecí, ktoré Vám ju pomôžu ustáť, a možno si aj prilepšiť:

  1. Vybudujte si likviditu – Vyhnite sa aktívam, ktoré by Vám mohli vziať Vašu hotovosť.
  2. Investujte do osvedčených spoločností – Väčšina veľkých spoločností bude o 5, 10 a 20 rokov dosahovať nové rekordy v ziskoch.
  1. Držte sa bežného plánu – Nepanikárte, nemeňte stratégiu, neprestaňte s investíciou ani to s nimi neprežeňte.
  1. Vyhnite sa investovaniu všetkých peňazí do aktív bez rastu – Sem patria bezrizikové sporiace účty, kde je malý alebo žiadny potencionálny rast. 
  1. Vždy si zachovajte dlhodobý výhľad – Akciový trh má rastúcu tendenciu už desaťročia. Nepodliehajte preto pri klesaní Vašich investícií panike. Zachovajte si myslenie podľa Buffetta, že akciový trh pôjde opäť hore. História nám to dokazuje.
broker-robomarkets-recenzia

Predikcia ROBOMARKETS

Tím analytikov z brokerskej spoločnosti ROBOMARKETS vydala k novému roku správu hneď s niekoľkými zaujímavosťami. Na začiatok, trhákom pre rok 2023 boli prípravky na chudnutie. Spoločnosti Lilly(Eli) & Co (NYSE: LLY) a Novo Nordisk ADR (NYSE: NVO) vstúpili na miliardový trh vďaka svojim “zázračným” tabletkám. Potencionálny rast ich čaká aj v ďalšom roku a odborníci odhadujú nárast výnosov aj cien akcií.

Americká komisia pre termínované obchody s komoditami (CFTC) schválila v USA obchodovanie s kryptomenovými ETF. Očakávaný je teda aj vstup inštitucionálnych investorov na trh s kryptomenami spolu s miliardovými investíciami. Najväčšiu pozornosť budú podľa odborníkov pútať napríklad investície do iShares Bitcoin Trust ETF (NASDAQ: IBIT), ProShares Bitcoin Strategy ETF (NYSE: BITO).

“V prípade „čiernych labutí“ je zaujímavým investičným aktívom zlato. Do zlata môžete investovať napr. prostredníctvom SPDR Gold ETF (NYSE: GLD) a iShares Gold Trust (NYSE: IAU).”

Analytický tým RoboMarkets.

Celý trh je v očakávaní, kedy FED zníži úrokové sadzby. Úrokové sadzby sa znižujú v prípade, že má ekonomika problémy.

Predikcia MillStreet Research

Mill Street Research je výskumná a konzultačná agentúra. Ponúka neustále aktualizované výskumné správy, nástroje a komentáre pre investorov o aktuálnom dianí na finančnom trhu. Jednu takú správu zverejnila spoločnosť na konci decembra 2023 s názvom 2024 Outlook (Výhľad do roku 2024).

V úvode správy zhodnotila spoločnosť rok 2023 ako oveľa lepší, než sa očakávalo. Na nadchádzajúci rok 2024 má spoločnosť priaznivé predikcie. Podľa ich prieskumu panuje medzi akciovými investormi intenzívna “býčia” nálada. Zatiaľ trh nedosahuje historických úrovní, no pohýna sa dobrým smerom. Pri dlhopisoch investori už nevykazujú toľko aktivity a sú opatrní. Je to spôsobené tým, že dlhopisy majú najhoršie viac ročné výnosy za posledné desaťročia. Zmeniť by to mohlo znižovanie úrokových sadzieb v roku 2024.

bycia nalada 2024
Vývoj správania sa investorov na akciovom trhu (horný graf) a na dlhopisovom trhu (spodný graf) v priebehu niekoľkých rokov /ibkrcampus.com

Ekonomika v roku 2024

Globálna ekonomika sa drží lepšie ako sa očakávalo. Spoločnosť Mill Street Research zdôrazňuje význam fiškálnej politiky v USA. Pripisuje jej zásluhy za  priaznivý hospodársky výsledok. V roku 2024 je predpokladané znižovanie úrokových sadzieb. Podľa Fed-u je pri 2% inflácií, na ktorú sa chce Európa dostať, úroková sadzba vo výške 5,5% veľmi vysoká. To by znamenalo veľmi prísnu menovú politiku.

Pre Európu a Čínu predpovedá spoločnosť na rok 2024 riziko v podobe nízkeho rastu akcií. Môže vzniknúť aj politické riziko v podobe agresívneho znižovania výdavkov. Sústredenie je vtedy presmerované preč od kľúčovej podpory ekonomiky.

Ktorý Broker je najlepší pre začiatočníka?

Záver

V tom, či ešte očakávať recesiu sa experti nezhodnú. Akciovému trhu by sa však v nadchádzajúco roku malo naozaj dariť. Vďaka znižovaniu úrokových sadzieb sa znova otvoria príležitosti investovania do trhu s nehnuteľnosťami. 

Veľmi ružovú budúcnosť vidia odborníci aj pre krypto trh. Bitcoinové ETF, halving, a karty zamieša aj umelá inteligencia. S novým rokom má prísť nová príležitosť aj pre tých, ktorí do krypto sveta ešte nevstúpili.

Naša redakcia sa zhodne s názorom viacerých odborníkov, že pri zabehnutom portfóliu o ňom netreba  začať pochybovať hneď pri vydaní nového trendu. Novoročné predikcie neslúžia na to, aby ste podľa nich každoročne upravovali aj svoje portfólio. Vhodné sú mierne diverzifikácie v rámci samotného portfólia.

Pre menej odvážnych investorov je na trhu zlato. Nižší risk, nižší možný zisk ale väčšia istota. Zlato by si v roku 2024 malo udržať hodnotu 2 000 USD za 1 uncu. 

Každopádne, znižovanie úrokových sadzieb bude prínosom pre všetky finančné trhy. Na tom sa experti sveta zhodnú. Teraz je na Vás, ako s danými informáciami v novom roku naložíte. Prajeme Vám všetko dobré!

A aká je predpoveď na rok 2024 pre KRYPTO trh ? dočítate sa v článku nižšie.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 3

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

    View all posts
Súhlas GDPR so súbormi cookie s Real Cookie Bannerom