Do čoho sa oplatí investovať 2020

Veľa čitateľov sa nás pýta do čoho sa oplatí investovať v roku 2020. Ako všetci vieme tento rok bol poznačený pandémiou. A počas krízy platí jeden výrok ešte viac ako kedykoľvek predtým: „Keď sú ľudia chamtivý buďte opatrný. Keď sú ľudia ustrašení, buďte chamtivý.“

Čo to vlastne znamená? Počas krízy padajú akcie. Investori vo veľkom predávajú svoje pozície. Pandémia mala obrovský dopad cestovný ruch. Všetky firmy v cestovnom ruchu padli na kolená. Ceny akcií týchto firiem stratili aj 80% hodnoty. Práve preto sme dali do popredia do čoho investovať v roku 2020 hlavne akcie firiem.

Posledné roky boli akcie na historických maximách. Každým rokom rástli, až to bolo pre investora nebezpečné. Tak ak ste mali v pláne investovať do akcií, tak teraz je ten správny čas. Teraz si viete kúpiť akcie vašej obľúbenej firmy za zlomok ceny.

Najlepšie investície v roku 2020 sú tieto:

 • Akcie technologických firiem
 • Akcie vyplácajúce dividendy
 • Akcie firiem cestovného ruchu
 • Indexové fondy
 • Komodity
 • Kryptomeny
 • Menové páry / Forex
 • Nehnuteľnosti

Začíname s investovaním do akcií

Veľa ľudí neinvestuje svoje peniaze vôbec. Svoje úspory má uložené iba na sporiacich účtoch bežncýh bánk. Priemerné zhodnotenie na sporiacich účtoch je pod 0,5%. A to je menej ako inflácia v Eurozóne. Takže ak máte svoje peniaze iba na sporiacich účtoch, tak koniec koncov prichádzate o tieto peniaze.    

Investovanie do akcií znie zložito, ale v podstate je to veľmi jednoduché. Jedine čo potrebujete je mať založený účet u brokera. Ten si viete vytvoriť z pohodlia domova. Nemusíte nikam chodiť. Aj samotný vklad viete spraviť buď bankovým prevodom, alebo platobnou kartou.

Takýto je postup:

 1. Vytvoríte si účet u brokera (pozrite si porovnanie brokerov na Slovensku)
 2. Aktivujete si účet a vložíte naň prostriedky
 3. Vyberiete si akciu firmy do ktorej chcete investovať  

Recenzie brokerov na Slovensku:

BrokerRecenzia
etoro_logoPrečítať recenziu
plus500-recenziaPrečítať recenziu
xtb_recenzia_logoPrečítať recenziu
saxo-bank-recenziaPrečítať recenziu
Brokerské spoločnosti

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Tieto firmy utrpeli najväčší pokles na cene akcií počas pandémie:

Spoločnosť% pokles
Booking holdings-37%
Expedia group-53%
Allegiant travel-47%
Live Nation-44%
Six Flags-66%
Cedar Fair-58%
The Walt Disney-31%
Penn National Gambling-63%
Delta Air Lines-52%

Cestovanie je úzko spojené s ropou, pretože letecká doprava predstavuje viac ako 60% svetového dopytu po rope. V druhom quartály 2020 sa predpokladá pokles svetovej spotreby ropy o 25 miliónov barelov denne.

Cena WTI ropy

do čoho sa oplatí investovať 2020

Cena Brent ropy

investovanie do ropy

Index hotelov: Bair/STR Hotel index

graf hotelovych indexov 2020

Minimalizujte riziko

Treba diverzifikovať svoj investičný kapitál. Diverzifikáciou svojho portfólia znižujete riziko straty. Preto by malo vaše portfólio obsahovať akcie z rôznych odvetví, ale aj rôznych investičných aktív. To je neinvestovať všetky úspory len do akcií, ale ak je to možné tak aj do nehnuteľností, alebo investovať do kryptomien.

Pozor na emócie

Veľa investorov prichádza o svoje investície pod vplyvom emócií.  Napríklad zainvestujú do akcií firmy a hodnota týchto akcií zrazu klesne o 20%. Títo investori dostanú strach, že prídu o svoje peniaze. A veľa z nich spraví emocionálne motivované rozhodnutie. Zmieria sa so stratou a vyberú peniaze. Trh sa následne o pár dní, týždňov otočí a investor ostane opäť sklamaný svojím rozhodnutím akcie predať. Toto je dôvod prečo aj my odporúčame investovanie v dlhodobom horizonte minimálne a to 3-5 rokov. Dlhodobé investovanie je považované za jedno z najbezpečnejších stratégií.

Ohodnoť tento článok
[Spolu: 1 Hodnotenie: 5]
error: Content is protected !!