Ako kúpiť Alibaba akcie?

Alibaba existuje len od roku 1999, ale je to jedna z najuznávanejších spoločností na svete. V tomto článku si povieme niečo o jej histórií, ale aj o tom, ako môžete kupovať a predávať akcie Alibaba (BABA).

Prehľad Alibaba

Alibaba Group je čínsky medzinárodný konglomerát špecializujúci sa na maloobchod, internetové služby a vývoj technológií. Spoločnosť bola založená v roku 1999. Ponúka veľmi širokú škálu spotrebiteľských a obchodných služieb spravovaných prostredníctvom série online webových portálov. Alibaba je v súčasnosti jednou z najväčších e-commerce spoločností na svete.

NázovAlibaba Group
SídloChang-čou, Če-ťiangČína
Generálny riaditeľDaniel Zhang
Dátum založenia1999
Hlavná burzaNYSE/ HKEx
Maximálna cena za posledných 52 týždňov233,80 HKD
Minimálnou cana za posledných 52 týždňov71,00 HKD
Trhová kapitalizácia1,85 bil. HKD
Počet zamestnancov259 316
Výnosy717,3 miliárd
Aktualizované 04.05.2022

História spoločnosti Alibaba

Alibaba ( BABA ) – Alibaba Group Holding Ltd. bola založená v decembri 1999 Jackom Ma, bývalým učiteľom školy, ktorý stál na čele skupiny 18 technologických priekopníkov, ktorých pôvodným cieľom bolo využiť silu veľkoobchodného internetového trhu.

Alibaba-Jack-Ma

Zakladatelia presadili Maovu reálnu víziu spoločnosti elektronického obchodu so sídlom v Číne, ktorá by mohla efektívne a včas poskytovať služby 730 miliónom používateľov internetu v krajine.

Alibaba začala obchodovať v príhodný čas. Na začiatku 21. storočia bola myšlienka nakupovania tovaru a služieb online skutočne príťažlivá pre spotrebiteľov. Nebolo potrebné nastupovať do auta alebo autobusu, aby ste sa dostali do nákupného centra a našli presne to, čo ste hľadali, za zľavnenú cenu.

Obchodom vyhladovaná Čína so stovkami miliónov spotrebiteľov s peniazmi na míňanie bola pre Alibabu perfektným miestom na rozbeh. Čínski spotrebitelia boli zaplavení hotovosťou z dobrých pracovných miest. Hlavne tie prišli s prechodom krajiny od komunizmu ku kapitalizmu.

S prílevom ďalšieho rizikového financovania Alibaba čoskoro spustila nové stránky. Napríklad ako Taobao.com, online maloobchodný trh medzi spotrebiteľmi podobný eBay a Aliwangwang.

Čoskoro nasledovala platobná platforma tretej strany s názvom Alipay. Alipay poskytla Alibabe všetky obchodné nástroje, ktoré potrebovala na ovládnutie ázijského trhu elektronického obchodu.

Ako postupovalo prvé desaťročie nového storočia, Alibaba našla obchodného partnera z nepravdepodobného, ​​ale vítaného zdroja – z čínskej vlády.

Až v roku 2005, keď Čína dala zelenú partnerstvu medzi americkým technologickým gigantom Yahoo.com a Alibabou. V tom čase bola Alibaba pevne zakorenená ako líder na ázijskom trhu s elektronickým obchodom. Americké a európske spoločnosti s podobným zmýšlaním odvtedy dobiehajú.

Do roku 2014 bola budúcnosť pre Alibabu nastavená na celosvetovom základe. Keďže jej počiatočná verejná ponuka v hodnote 25 miliárd dolárov zasiahla Wall Street útokom a zaplavila ju miliardami v investičnej hotovosti. 

Graf Alibaby

Aký je obchodný model Alibaby?

Obchodný model Alibaby je zameraný na obchod medzi podnikmi. To je to, čo ho odlišuje od svojich konkurentov, ako sú Amazon a eBay. Dodávatelia by nakupovali produkty z Alibaba.com vo veľkom a potom ich predávali spotrebiteľom so ziskom.

Spoločnosť má aj ďalšie dve webové platformy, z ktorých generuje obraty: Taobao a Tmall.

  • Taobao je webová stránka online nakupovania, na ktorej môžu jednotlivci a malé podniky obchodovať.
  • Tmall je platforma pre podniky na predaj značkového tovaru spotrebiteľom. Alibaba má niekoľko dcérskych spoločností, konkrétne AliExpress, Alimama, Alibaba Cloud, Ant Financial a Cainiao Network.

Vstup akcií Alibaba na burzu

V apríli 2007 firma vstúpila na burzu. V roku 2012 však kvôli tlaku trhu odišla. Máj 2012 začala Yahoo postupne späť predávať firme Alibaba polovicu zo svojho 40% podielu za 7,1 miliardy dolárov. Transakcia bola uzatvorená v septembri 2012. 

Od 19. septembra 2014 sú akcie spoločnosti zapísané na New York Stock Exchange. Pri vstupe na burzu Alibaba predala akcie v hodnote 21,8 miliárd dolárov, čo spoločnosti poskytlo odhadovanú hodnotu viac ako 230 miliárd dolárov

Na konci prvého dňa na burze cena za jednu akciu vzrástla o 36%. K dnešnému dňu išlo o najväčšie IPO v histórii newyorskej burzy. Odvtedy vzrástol záujem o mnohé webové a finančné ponuky spoločnosti Alibaba. Cena akcie vyvrcholila v októbri 2020 na historickom maxime 319 USD.

V utorok 10. septembra 2019 Jack Ma oficiálne odstúpil z funkcie predsedy spoločnosti Alibaba Group. Vtedajší výkonný riaditeľ Daniel Zhang prevzal pozíciu Jacka Ma ako nový predseda predstavenstva Alibaba Group.

Alibaba-IPO

Výhody nákupu Alibaba akcií

Hoci ceny akcií spoločnosti Alibaba od historického maxima dosiahnutého v októbri klesli, dominancia spoločnosti nad online maloobchodným priestorom je naďalej pôsobivá.

Najväčší online trh spoločnosti Alibaba, Taobao, je domovom 7 miliónov predajcov a vďaka svojej obrovskej veľkosti aj naďalej prevyšuje konkurenčné webové stránky online obchodníkov, ako je eBay.

Alibaba prekonala svoje predchádzajúce 4 po sebe idúce odhady príjmov a príjmy sa naďalej zvyšovali v dôsledku nárastu online nakupovania po vypuknutí pandémie COVID-19. Vďaka dominantnému postaveniu spoločnosti Alibaba na trhu, ktorá obsluhuje 80% obrovského čínskeho trhu, je takmer nemožné, aby konkurenčné stránky elektronického obchodu mohli konkurovať.

Ako nakupovať a investovať do akcií Alibaba

Akcie Alibaba si môžete kúpiť priamo cez investičný účet alebo jednu z rôznych dostupných investičných aplikácií. Tieto systémy vám umožňujú nakupovať, obchodovať a udržiavať akcie Alibaba z pohodlia vášho domova alebo smartfónu. 

Hlavné rozdiely medzi rôznymi brokermi na obchodovanie s akciami Alibaba sú predovšetkým v poplatkoch a poskytovaných zdrojoch. Mnohé z najlepších obchodných platforiem Alibaba ponúkajú obchodovanie s nulovými poplatkami. 

Uistite sa, že kupujete akcie Alibaba iba u dobre finančne regulovaného brokera Alibaba. Mali by ste tiež stráviť nejaký čas vykonávaním kvantitatívneho výskumu (analyzovať príjmy spoločnosti Alibaba, ich čistý príjem a zárobky) a kvalitatívneho výskumu (zistiť, aké je vedenie spoločnosti Alibaba, konkurencii, ktorej čelí, a ako zhodnocujú peniaze).

  1. Výber brokera

Pri výbere brokera sa uistite, že ste zvážili rozmanitosť búrz, ktoré broker ponúka. Napríklad ako poplatky na nákup a predaj účtované brokerom pre obchodovanie cenných papierov Alibaba. Budete tiež musieť skontrolovať, či si môžete otvoriť investičný účet u brokera vzhľadom na stav vášho občianstva.

Viacerí brokeri môžu byť pre určité typy občanov extrémne drahý, ak chcú raz za čas kúpiť akcie Alibaba. Zatiaľ čo iní brokeri ponúkajú svoje služby zadarmo. Nie každý broker, ktorého nájdete online, vám umožní kúpiť akcie Alibaba. je to preto, že nemajú prístup k NYSE.

Budete potrebovať brokera, ktorý vám určite poskytne prístup k tejto burze. Okrem toho by ste pri rozhodovaní mali zohľadniť typy prieskumov, vzdelávacích materiálov a typy účtov, ktoré online broker ponúka, aby vám pomohli splniť vaše investičné ciele.

Nakoniec sa uistite, že ste zvážili reputáciu a bezpečnostné prvky brokera, pretože to je veľmi dôležité. Vyberte si brokera s dobrými recenziami alebo takého, ktorý je dôveryhodný a regulovaný finančným regulátorom.

  1.  Otvorte obchodný účet

Keď nájdete online brokera, ktorý vyhovuje vašim potrebám, budete si musieť založiť účet. Je to podobné ako pri štandardnom bankovom účte a zvyčajne sa otvára online. Niektorí brokeri to zjednodušujú ako vytvorenie nového účtu Gmail, zatiaľ čo iní potrebujú niekoľko dní na to, aby u vás vykonali kontrolu KYC. 

  1. Rozhodnite sa, koľko chcete investovať

Pri rozhodovaní, koľko investovať do Alibaba, je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Zistite, koľko peňazí máte každý mesiac po zaplatení účtov. Toto je pravdepodobne suma, ktorú budete mať na sporenie a investovanie. 

Neriskujte peniaze, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť pri obchodovaní s akciami Alibaba. Odporúča sa, aby časť z toho išla do núdzového fondu alebo dôchodkového sporenia. Zvyšok môžete použiť na investovanie podľa vlastného uváženia.

Potom sa uistite, že ste si vedomí toho, aká cena BABA sa neustále mení. 52 týždňové maximum Alibaba bolo 239,22 USD za akciu a najnižšia cena akcií Alibaba za posledných 52 týždňov bola 73,28 USD.

Ak ste novým investorom, možno si nie ste istí, do koľkých akcií Alibaba investovať. Ak uprednostňujete nákup menšej časti tohto podielu, existuje možnosť nákupu zlomkového podielu. U Brokerov, ako je eToro, si môžete kúpiť tieto typy tradičných podielov.

  1. Naplánujte si investičnú stratégiu

Ďalej by ste sa mali rozhodnúť pre investičnú stratégiu Alibaba. Môžete buď krátkodobo investovať veľa peňazí naraz. Alebo investovať malé sumy peňazí postupne počas dlhšieho časového obdobia s dlhodobejšími cieľmi pre vaše akcie a akcie Alibaba. 

Nakoniec sa zamyslite nad tým, ako môže Alibaba BABA zapadnúť do vášho celkového portfólia. Je BABA v konflikte s inými akciami, ktoré vlastníte v rovnakej kategórii, akou je softvér a IT služby?

  1. Vložte peniaze na svoj účet

Za nákup akcií Alibaba zaplatíte v hotovosti. Túto hotovosť je potrebné najskôr poslať (vložiť) vášmu brokerovi. To je zvyčajne jednoduché a rýchle, v skutočnosti ešte jednoduchšie ako otvorenie si investičného účtu.

Najbežnejším spôsobom, ako môžete vložiť svoje peniaze, je bankový prevod a použitie kreditnej/debetnej karty. U niektorých brokerov môžete vkladať na svoj investičný účet aj z rôznych elektronických peňaženiek ako Paypal, napr. na eToro.

  1. Kúpte si akcie Alibaba

Máte účet, hotovosť a cieľ akcií. Posledným krokom je stlačiť tlačidlo kúpiť! Prihlásite sa cez svojho online brokera, vyhľadáte akciu Alibaba, zadáte počet akcií, ktoré chcete kúpiť, a kliknete na kúpiť. Čím sa spustí nákup akcií.

Niekoľko rád: pri zadávaní objednávky si môžete vybrať z rôznych typov objednávok. Trhový pokyn nakupuje za skutočnú trhovú cenu, zatiaľ čo limitný pokyn vám umožňuje určiť presnú cenu, za ktorú chcete akciu kúpiť.

  1. Pravidelne kontrolujte cenu akcií BABA

Po zakúpení akcií Alibaba BABA ste ešte neskončili. Teraz je dôležité sledovať cenu akcií Alibaba a akékoľvek ďalšie finančné nástroje vo vašom portfóliu. To v podstate znamená držať sa svojho finančného prístupu. 

Ak ste si kúpili akcie Alibaba BABA s úmyslom ich dlhodobo vlastniť, možno sa budete chcieť zúčastniť výročného stretnutia a získať všetky novinky a informácie o spoločnosti Alibaba.

Populárni brokeri RecenzieWebové stránky
etoro_logoPrečítať recenziuNavštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
xtb_recenzia_logoPrečítať recenziuNavštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
saxo-bank-recenzia-logoPrečítať recenziuNavštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Náš TIP: Ak nemáte čas rozmýšlať nad firmami, do ktorých investovať tak vyskúšajte investovať do ETF fondov cez Finax.

Poplatky za investovanie do akcií Alibaba

Pri obchodovaní s akciami Alibaba musíte počítať s rôznymi poplatkami.

Provízia je poplatok na základe obchodovaného objemu alebo paušálny poplatok za obchod. Napríklad 0,1 % z 10 000 EUR, 5 USD/obchod alebo 0,005 USD/akcia.

Niektorí brokeri v súčasnosti ponúkajú nízke alebo žiadne obchodné poplatky za obchodovanie. Existuje množstvo propagačných ponúk, o ktorých by ste mali vedieť pred investovaním do akcií Alibaba.

Technická analýza

Technická analýza je spôsob analýzy aktív s cieľom predikcie budúceho vývoja ich cien prostredníctvom rôznych technických metód. UPOZORNENIE: v žiadnom prípade sa nejedná o finančné poradenstvo, a preto investujte podľa vášho uváženia.

Ako znížiť riziká?

Pokiaľ ide o obchodovanie, riziko je potenciál, že vaša investícia Alibaba nemusí priniesť žiadne očakávané peňažné zisky. Vo veľmi špecifických formách obchodovania, ako sú obchody s pákovým efektom, to môže dokonca znamenať stratu, ktorá presahuje pôvodný vklad.

Akcie spoločnosti Alibaba sú vystavené úverovému riziku a kolísaniu hodnoty jej investičného portfólia. Investície Alibaba môžu byť negatívne ovplyvnené zhoršením úveru, likviditou, politickým rizikom, finančnými výsledkami, kolísaním úrokových sadzieb, trhovými a ekonomickými podmienkami, suverénnym rizikom alebo inými faktormi.

Zároveň diverzifikujte svoje portfólio. Kúpte si aj iné akcie, nielen Alibabu, aby ste svoje investičné portfólio diverzifikovali. Prakticky to znamená nakupovať viac rôznych akcií a nevkladať všetky spoločnosti do jedného košíka. Ideálny počet akcií v portfóliu sa pohybuje niekde medzi 20 a 30.

Nakoniec, aby ste sa uistili, že riziká sú neustále monitorované, mali by ste pravidelne kontrolovať svoju pozíciu. Monitorujte svoje investície dodržiavaním vlastnej zavedenej investičnej stratégie. Ak ste si kúpili akciu Alibaba s myšlienkou držať ju dlhodobo, mali by ste sa zúčastniť výročného stretnutia Alibaba a analyzovať všetky novinky a informácie o spoločnosti.

Často kladené otázky

Je Alibaba nadhodnotená alebo podhodnotená?

iť pomer P/E. Zisk na akciu je suma čistého zisku spoločnosti vydelená počtom akcií v obehu. Preto čím vyšší je pomer P/E, tým viac môže byť akcia nadhodnotená. Naopak, nižší P/E môže naznačovať viac podhodnotenú akciu.

Aký druh akcií je Alibaba?

kcie Alibaba môžete obchodovať s brokerom, ako je XTB. Alebo môžete obchodovať s akciami Alibaba prostredníctvom obchodovania CFD, ako je eToro.

Aká je minimálna požadovaná investícia pre Alibaba?

Minimálna investícia na nákup Alibaba by závisela od aktuálnej ceny akcií Alibaba a nákladov spojených s akciami alebo brokerom CFD, s ktorými sa rozhodnete obchodovať.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!