Ako kúpiť AMD akcie a ktorý broker je pre vás najvýhodnejší?

Ako kúpiť AMD akcie

O nedostatku polovodičov na trhu sme počuli od začiaku pandémie Covid 19. Na čo sa polovodiče používajú? Prečo ich je nedostatok? Oplatí sa ešte investovať do spoločností s polovodičami? Najznámejšou americkou spoločnosťou s polovodičami je AMD. V tomto článku sa dozviete ako kúpiť AMD akcie.

Čo je polovodič?

Polovodič je materiálový produkt, ktorý sa zvyčajne skladá z kremíka, ktorý vedie elektrinu. Má špecifické vlastnosti, ktoré ho determinujú v používaní do elektronických produktov. Polovodiče alebo čipy nájdete v možno v tisíckach produktov : počítače, mobilné telefóny, počítačový hardvér, automobily.

Investície do polovodičového priemyslu

Výrobcov čipov tlačí sektor vytvárať stále lepšie a lacnejšie čipy. Spoločnosti na výrobu polovodičov preto investujú veľké peniaze do výskumu.

Pri investovaní do polovodičových spoločností existuje spôsob, ako zhodnotiť výkonnosť sektora. Tú udáva benchmarkový index PHLX Semiconductor Index, známy ako SOX a jeho deriváty.

Polovodičový priemysel je vysoko cyklický. To znamená, že dopyt sleduje dopyt koncového trhu s počítačmi, mobilnými telefónmi a elektronikou a automobilový priemysel. Ak klesne dopyt, ceny čipov môžu klesnúť a mať veľký vplyv na dodávateľov.  

Rebríček TOP akcií polovodičových spoločností

Spoločnosť s polovodičamiTrhová kapitalizácia (jún 2022)
NVIDIA Corporation (NVDA)414.15 milárd USD
Intel Corp (INTC) 154.278 milárd USD
Texas Instruments Inc (TXN)141.511 milárd USD
Advanced Micro Devices (AMD)135.782 milárd USD

Základné informácie o AMD

Spoločnosť AMD – Advanced Micro Devices, Inc. sa zameriava na výrobu polovodičových zariadení, ktoré sa používajú aj v počítačoch. Venuje sa taktiež výrobe flash pamätí, grafických procesorov, čipových sád a základných dosiek.

📌 Názov spoločnostiAdvanced Micro Devices, Inc.
📈 Skratka spoločnosti a tickerAMD
🏠 SídloSanta Clara (Kalifornia)
🛠 Činnosť spoločnostizameriava sa na vývoj počítačových procesorov a technológie, ktoré s tým súvisia
📅 Rok založenia1964

História spoločnosti AMD

AMD bola založená v roku 1969 Walterom Jeremiah Sandersom. Spoločnosť začínala s pár desiatkami zamestnancov. Neskôr sa stala globálnou spoločnosťou s mnohými technologickými úspechami a prvenstvami v danom odvetví. 

V roku 1982 sa začala ich spolupráca s Intelom. Spoločnosti to pomohlo posunúť sa vyššie vďaka dodávke počítačových čipov. Spoločnosť sa tak neskôr stala najväčším menom v tomto odvetví. 

Príchod vlastného mikroprocesoru AM 386 od spoločnosti AMD, ktorý bol podobný mikroprocesoru Intel 386 spôsobil právnu bitku. Súd skončil výhrou AMD a odchodom AMD od Intelu.

V roku 2000 predstavili procesor Athlon – bol to prvý 1-GHz mikroprocesor spoločnosti AMD. Bol to pre nich veľký krok, pretože sa stali prvou spoločnosťou s takýmto mikroprocesorom. Vďaka tomu sa stalo AMD veľkým konkurentom na trhu s čipmi. 

Rok 2014 priniesol reštrukturalizáciu spoločnosti na dve časti: 

  1. výpočtovú a grafickú – vyrábali procesory pre osobné počítače
  2. podnikovú, vstavanú a semi-custom – vyrábali viac špecializované procesory

Nákup akcií AMD

Na to, aby ste mohli nakúpiť akcie tejto americkej technologickej spoločnosti, je potrebné urobiť nasledujúce kroky:

  1. Vyhľadanie a výber brokera

Dôležité je nezabudnúť, že na nákup týchto akcií je potrebný prístup k burze NASDAQ, ktorý Vám môže udeliť broker. V dôsledku toho je správne vybrať si takého brokera, ktorý Vám tento prístup dá. Existuje mnoho brokerov, s rôznymi poplatkami alebo podmienkami, napríklad Interactive brokers, CapTrader alebo LYNX.

  1. Otvorenie účtu

Ak si nájdete brokera, teraz je čas založiť si účet. Záleží od konkrétnych brokerov, ako dlho bude trvať založenie – niekedy to trvá pár minút, avšak niekedy aj niekoľko dní. Účet Vám bude slúžiť na to, aby ste si naň mohli ukladať svoje nakúpené akcie.

  1. Vklad finančných prostriedkov na účet

Pred nákupom akcií musíte vložiť peniaze na účet, pričom za akcie sa následne platí z týchto peňazí. Peniaze je možné vkladať najčastejšie bankovým prevodom. Niektorí brokeri ponúkajú aj iné možnosti, napríklad elektronickými peňaženkami, ako je Paypal.

  1. Nákup akcií od spoločnosti AMD

Po prihlásení do účtu už následne môžete akcie AMD nakupovať. Stačí iba vyhľadať danú akciu, vybrať si počet akcií, ktoré by ste boli ochotní kúpiť a vykonať úkon “KÚPIŤ” kliknutím na stránke. Pri tom, ako budete zadávať objednávku, si môžete vybrať, či chcete nakupovať za skutočnú trhovú cenu alebo si určíte presnú cenu.

  1. Sledovanie investícií

Nákupom akcií to nekončí, pretože dôležitým krokom je potom sledovať, ako sa hodnota investícií vyvíja. S ohľadom na Vašu investičnú stratégiu sa môžete rozhodovať o dĺžke investovania alebo o rôznych krokoch s danými akciami. 

Graf AMD akcií

Riziká spojené s kúpou AMD akcií

Na to, aby ste minimalizovali riziká, je dobré vyberať si overených brokerov. Na internete zvykne byť veľa reklám na brokerov, ktorí sľubujú vysoké výnosy. Ďalej je dobré nevyberať si iba akcie tejto spoločnosti. Odporúča sa nakúpiť rôzne akcie a tak diverzifikovať svoje portfólio investovania.

Najlepší brokeri

interactive-brokers-recenziaetoro_logoxtb_recenzia_logosaxo-bank-recenzia
5/55/53/54/5
Recenzia Interactive BrokersRecenzia eToroRecenzia XTBRecenzia Saxo Bank
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom
Navštíviť stránku
* 81 % CFD účtov retailových investorov stráca peniaze
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 – 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!

marek kalina

Marek je všestranný človek, ktorý má vlastnosti vášnivého podnikateľa, skúseného investora, bystrého marketéra a nadšeného cestovateľa. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: