Ako kúpiť Coca-Cola akcie ?

V tomto článku si rozoberieme ako kúpiť Coca-Cola akcie. Asi ťažko by ste už dnes hľadali niekoho, kto nepozná Coca-Colu. Ide o jedného z najznámejších výrobcov a predajcov sýtených nápojov. Premýšľali ste niekedy pri pití Coca-Coly aj o jej akciách?

Za posledné tri roky akcie spoločnosti vzrástli o viac ako 35 % a to aj napriek značnej konkurencii. Veľmi vyhľadávaný stimul na nákup bývajú dividendy. Od februára 2022 spoločnosť oznámila, že svoju ročnú dividendu zvyšuje z 1,68 USD na 1,76 USD za akciu.   

Základné informácie

SpoločnosťCoca-Cola
📅 Rok vzniku 1886
📈 BurzaNYSE
👨‍💼 Počet zamestancov700 000+
🏠 SídloAtlanta, USA
💸 Trhová kapitalizácia$273,76 mld.
💰 Obrat za rok 2021$38.65 B

Výhody a nevýhody akcií Coca-Coly

👍 Výhody👎 Nevýhody
Líder na trhuPomalší rast akcií
Renovácia produktovAkcie sú predražené
Dividendy

Najväčšia svetová spoločnosť vyrábajúca nealkoholické nápoje, The Coca-Cola Company, svoje výrobky dnes predáva už vo viac ako dvesto krajinách sveta. Okrem už spomínanej Coca-coly je výrobcom nápojov Sprite, či Fanta.

Samotná spoločnosť uvádza, že sa snaží k produkcii pristupovať ekologicky planéte a zdravšie voči konzumentom. Preto vo svojich nápojoch znižuje podiel cukru. Využíva recyklované obaly a postupy udržateľného získavania zdrojov a znižovania emisií uhlíka pri výrobe a distribúcii.

Coca-Cola a jej história akciového trhu

Po takmer storočnom obchodovaní na verejných trhoch má Coca-Cola históriu rovnako pestrú ako ikonická značka, ktorú ovláda. Nápoj, ktorý v roku 1886 vytvoril lekárnik z Atlanty John S. Pemberton, si takmer okamžite získal svojich fanúšikov.

V prvom roku svojej existencie sa v priemere predalo deväť nápojov denne. Traduje sa, že úspech tohto nápoja malo na svedomí práve jeho tajná zložka – rastlina Koka, z ktorej sa vyrába i kokaín. Tak či onak, Coca-Cola vo svojich začiatkoch veľmi rýchlo prekvitala.  

V roku 1919 spoločnosť kúpil za 25 miliónov dolárov Ernest Woodruff, ktorý dopomohol spoločnosti rozšíriť sa do globálnych rozmerov.  V roku 1926 vznikli prvé medzinárodné pobočky v Európe. Koncom 50. rokov sa Coca-Cola predávala vo viac ako 100 krajinách. Medzinárodný predaj predstavoval zhruba jednu tretinu hrubých príjmov spoločnosti.

V súčasnosti sa vo viac ako 200 krajinách spotrebuje odhadom 1,9 miliardy produktov Coca-Coly. Ich ročné tržby predstavujú približne 1 miliardu USD. Akcie Coca-Coly pritiahli pozornosť významného investora, miliardára Warrena Buffetta. Od roku 1988 začala Buffetova spoločnosť kupovať akcie Coca-Coly. Dnes jeho spoločnosť vlastní približne 9,3 % akcií Coca-Coly.

Výroba a predaj žiadaných nealkoholických nápojov na Zemi je naozaj lukratívny biznis. Návratnosť vlastného kapitálu sa neustále pohybujú nad 20 %. Nápojový svet sa však v posledných rokoch do určitej miery zmenil. Čo vyvolalo niekoľko otázok o dlhodobých vyhliadkach akcií Coca-Coly.

Vývoj-akcií-Coca-Cola
Zdroj: Motley Fool

Budúcnosť akcií Coca-Coly však záleží aj od celkovej populácie v USA. Spoločnosti rýchleho občerstvenia a nealkoholických nápojov sa stali terčom kritiky zo strany odborníkov na verejné zdravie. Aj samotná spoločnosť Coca-Cola uvádza ako najväčší rizikový faktor pre svoje podnikanie práve obezitu. 

Vďaka neuveriteľnej sile značky, dominantnej distribučnej sieti a výnimočne ziskovým produktom má Coca Cola potenciál rásť aj do budúcna.

Cena akcií Coca-Cola

Technická analýza

Technická analýza je spôsob analýzy aktív s cieľom predikcie budúceho vývoja ich cien prostredníctvom rôznych technických metód. 

UPOZORNENIE: Nejedná o investičné poradenstvo, a preto investujte podľa vášho vlastného uváženia.

Je Coca-Cola dobrá dividendová akcia?

Coca-Cola vypláca ročnú dividendu 1,64 USD na akciu a v súčasnosti má dividendový výnos 2,78 %. Coca-Cola zvyšuje svoju dividendu už 57 po sebe nasledujúcich rokov. Čo naznačuje, že spoločnosť má silné odhodlanie udržať a zvýšiť svoju dividendu. Výplatný pomer dividend Coca-Coly je 77,73 %. 

Treba taktiež brať do úvahy, že pomery nad 75 % nie sú priaznivé,  pretože nemusia byť udržateľné.  Na základe odhadov EPS bude mať Coca-Cola v nasledujúcom roku výplatný pomer dividend 78,47 %. To naznačuje, že Coca-Cola nemusí byť schopná udržať svoju súčasnú dividendu.

Coca-Cola-Dividendy

Ako kúpiť akcie Coca-Coly ?

  1. V prvom rade je dôležité mať vytvorený účet u brokera. Broker umožní príkazy na nákup a predaj akcií. Urobte si najskôr prieskum:
Broker

Min. vklad

Recenzia

Stránka 
etoro_logo

50 USD

Prečítať si recenziu


Navštíviť stránku

* 68 % CFD účtov retailových investorov stráca peniaze

interactive-brokers-recenzia

0 €

Prečítať si recenziu

Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom

saxo-bank-recenzia-logo

2 000 €

Prečítať si recenziu

Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom

plus500_logo

100 €

Prečítať si recenziu

Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom

admiral markets recenzia200 €

Prečítať si recenziu

Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
  1. Ak sa rozhodnete investovať do akcií, je vhodné robiť si prieskum finančných správ. Toto platí aj pri akciách Coca-Coly. Coca-Cola je verejná spoločnosť. Preto je povinná predkladať finančné výkazy a výročné správy americkej komisii pre cenné papiere a burzy (SEC).
  2. Ďalším dôležitým krokom pri investovaní je rozhodnutie, koľko kapitálu sa do akcií vyčlení. Pri tomto uvažovaní je dôležité zvažovať nasledujúce faktory, ako napríklad cenu za akciu. Hoci niektorí brokeri umožňujú nakupovať aj časti jednotlivých akcií, označovaných ako zlomkové akcie, nie všetci ponúkajú túto možnosť.
  3. Ďalším dôležitým faktorom je celkové portfólio. Nikto nepochybuje o tom, že Coca-Cola môže byť solídnou investičnou možnosťou. Či má zmysel do jej akcií investovať záleží až od úlohy, ktorú zohráva v celkovom portfóliu investora.
  4. Vo všeobecnosti odborníci neodporúčajú investovať len do jednej alebo dvoch spoločností. Vhodné je preto investovať do mnohých rôznych spoločností v rôznych odvetviach. Je dôležité brať do úvahy aj to, že Coca-Cola má osvedčené výsledky.
  5. Ale je nepravdepodobné, že bude mať dramatické výnosy, ktoré poskytujú novšie rastové akcie. Neodporúča sa pre krátkodobé investovanie alebo denné obchodovanie.
  6. Nezabúdajte svoje investície monitorovať. Aj v prípade dlhodobého investovania, je dobré pravidelne kontrolovať výkonnosť danej investície. Značne spoľahlivým meradlom môže byť porovnanie výkonnosti akcie s výkonnosťou hlavných indexov. Napríklad ako je S&P 500, ktoré poskytujú informácie o výkonnosti akciového trhu ako celku.
  7. Akcie Coca-Coly sa stali obeťou rýchlo sa meniacich chutí spotrebiteľov. Napriek tomu firma ponúka veľkú mieru istoty a solídnu dividendu pre tých, ktorí veria v budúci potenciál firmy.

Často kladené otázky

Je bezpečné investovať do akcií Coca-Coly?

Všetky akcie sú nestále a ovplyvnené okolnosťami trhu. Prípad akcií Coca-Coly nie je iný, pričom jej cena v krátkodobých obdobiach kolíše. Ak teda trh pôjde proti investorovi, skončí v strate. Pred investovaním do akcií je preto dobré spraviť si prieskum.

Ako kúpiť akcie Coca-Coly?

Ak plánujete nakúpiť akcie Coca-Coly, môžete tak urobiť prostredníctvom brokera.

Aká je najlepšia platforma obchodovania s akciami Coca-Cola?

eToro je platforma s najlepším hodnotením pre začiatočníkov a zároveň si účtuje výrazne nižšie poplatky. Napríklad pri vklade prostredníctvom karty nie sú účtované žiadne poplatky.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!