Čo je Web3 prehliadač | Ako môže vyzerať budúcnosť internetu?

Čo je Web3 prehliadač a ako funguje? 

Každý z nás denne používa internetový prehliadač. Časom sa menia a pribúdajú k nim nové funkcie, ako rozšírenia, prispôsobitelný dizajn a podobne. Väčšina ľudí používa Web2. Mali by ste začať používať Web3? To zistíte v tomto článku.

Čo je Web3 prehliadač? 

Web3 je najnovšou verziou internetových prehliadačov, ktorá má zatiaľ len málo výhod oproti prehliadačom Web2. Tieto výhody sú však oceňované ľudmi, ktorí sa venujú kryptomenám a často interaktujú s blockchainom.

Hlavné výhody Web3 prehliadačov: 

  • Nemenný ekosystém – digitálne produkty sú sťahované tak ako ich autor mal v pláne
  • Zvýšená transparentnosť a bezpečnosť
  • Rýchlejšie prehliadanie
  • Úplná anonymita a zachovaná diskrétnosť používateľa
  • Integrované kryptomenové peňaženky
  • Úplná kontrola nad obsahom vďaka decentralizácii
  • Presnejšie vyhľadávanie

Ako funguje Web3 prehliadač? 

Web3 prehliadače existujú vďaka digitálnym ekonomikám. Dáva kontrolu používateľom využitím kryptografie a verejných blockchainov. Tým eliminuje vplyv centralizovaných inštitúcií. 

Používatelia sú finančne odmeňovaní za interakciu s obsahom na webe alebo za zobrazovanie reklám. S tými sa stretnete na decentralizovaných platformách sociálnych sietí ako aj v prehliadačoch samotných rovnako ako pri prehliadačoch Web2.

Zmení sa vaša online skúsenosť s používaním prehliadača Web3? Keď začnete používať Web3 prehliadač, neprídete o žiadne funkcie, ktoré ste mali na prehliadači Web2. Tieto funkcie však budú decentralizované a dovolia vám zachovať si svoje údaje. Ak ich chcete monetizovať, máte možnosť narozdiel od Web2 prehliadačov.

Medzi klasické Web2 prehliadače patrí Chrome, Firefox alebo Safari.

Aj keď nepoužívate Web3 prehliadač, máte prístup k jeho aplikáciám, ako napríklad k peňaženke MetaMask cez rozšírenie. 

Aké Web3 prehliadače máte na výber? 

Na trhu nájdete viaceré Web3 prehliadače a výber z nich je čisto podľa vašich preferencií. Spomenieme si tie najznámejšie a stačí si vybrať.

Opera Web3

Ak ste zvedaví na kryptografiu a využitie blockchainu, Opera Crypto Browser vám ponúkne bezproblémové, bezpečné a hlavne súkromné prostredie. 

Medzi výhody patrí aj ochrana proti phishingu alebo kontrola nebezpečných adries. Na výber máte z viacerých peňaženiek. 

Podporované sú ERC-20 a ERC-721 tokeny so vstavanou kryptografickou peňaženkou. Taktiež aj viaceré blockchainy kompatibilné s Ethereum Virtual Machine (EVM), Bitcoinom a Layer-2 riešeniami.

V bočnom paneli nájdete rýchly prístup k aplikáciám WhatsApp, Telegram, Discord, Twitter ako aj k ďalším sociálnym sieťam. Taktiež v rámci prehliadača nájdete aj integrovaný Crypto Corner, kde získate prístup k airdropom, kalendáru s udalosťami alebo vzdelávaciemu materiálu.

Puma Web3

V januári 2019 založil tento prehliadač ukrajinsko-kanadský developer Yuriy Dybskiy. Cez tento prehliadač máte prístup k doménam Ethereum Name Service (ENS), Handshake (HSN) a InterPlanetaryFileSystem (IPFS). Výhodou sú bezproblémové platby pre tvorcov obsahu, vývojárov aplikácií a hier. Uskutočňujú sa prostredníctvom Coil Content Network a Interledger Protocol. 

Monetizácia webu funguje nasledovne: 

  • Členovia Coil platia mesačne poplatok 5 USD za prístup k obsahu.
  • Za každú hodinu Coil vypláca 0,36 USD používateľom.
  • Členovia Coil si užívajú obsah, kým jeho tvorcovia dostávajú za to zaplatené priamo do ich peňaženiek.

Brave Web3

Brave má otvorený zdrojový kód. Ponúka funkcie na ochranu súkromia aj obchodný model, ktorý je úplne zadarmo. Aplikácia prehliadača je rozšírená aj o bezplatné videohovory, autonómne vyhľadávanie, offline playlisty a personalizovaný kanál správ. 

Tento prehliadač zakazuje sledovací softvér a obscénne reklamy na všetkých stránkach. Má vlastnú NFT galériu, kde máte k dispozícií svoju zbierku.

Sledovaním reklám viete získať pasívny príjem v tokenoch Basic Attention (BAT). Obsahuje aj funkciu IPFS, ktorá zabezpečuje decentralizované ukladanie súborov.

Beaker

Prehliadač Beaker umožňuje peer-to-peer hosting webových stránok, s názvom Hyperdrives.K týmto stránkam majú prístup len ľudia s odkazom na Hyperdrive. Aj bez hostiteľa viete vytvoriť stránku cez nové API rozhrania.

Štruktúra stránok je zobrazovaná vo formáte ako GitHub, pričom ostatné prehliadače zobrazia len zdrojový kód. Môžete taktiež hostovať vlastnú fork verziu webovej stránky.

Osiris

Hlavným cieľom Osiris je oslobodiť ľudí od komerčného vplyvu. Nepodporuje žiadne reklamy ani cenzúru. Prehliadač je založený na blockchaine a verí, že je sebestačný aj bez reklám.

Vďaka Osiris Armor môžu používatelia nastaviť ochranu súkromia podľa svojich preferencií a taktiež vedia zobraziť počet reklám, ktoré prehliadač nezobrazil. Prítomná je multipeňaženka Metawallet, v ktorej viete pracovať so svojimi finančnými prostriedkami. 

Záver

Klasické internetové prehliadanie je zaplnené reklamami a predajom dát užívateľov. Tento systém vznikol, pretože neexistuje vhodný a jednoduchý spôsob platby v rámci platformy. Web3 prináša bezpečný, decentralizovaný a viac anonymný zážitok z prehliadania internetu. 

Najviac používaným Web2 prehliadačom je Chrome, ktorý máte možnosť rozšíriť o Web3 aplikácie ako napríklad Metamask. S Web3 prehliadačom však máte možnosť strážiť si svoje vlastné dáta. V budúcnosti môžeme určite očakávať lepšie verzie týchto prehliadačov a je len otázkou času, kedy budú lepšie ako Web2.

Mohlo by Vás zaujímať:

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!

Zdielaj to: