Umelá inteligencia sa dostáva čím ďalej, tým rýchlejšie do povedomia spoločnosti a jej vývoj je až šokujúco rapídny. Toto je holý fakt, ktorý je pre mnohých veľmi znepokojujúci. Ako odpoveď na túto situáciu si mnohí ľudia, ktorí majú v technologickom priemysle slovo, pripravili otvorený list.
Čo je cieľom otvoreného listu a pred čím nás chce varovať?
,,Systémy umelej inteligencie porovnateľné s ľudskou môžu predstavovať riziko pre spoločnosť a ľudstvo ako celok,” tvrdí sa v otvorenom liste, ktorý podpísali mená ako Elon Musk, zástanca všeobecného základného príjmu Andrew Yang, spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak, výskumníčka spoločnosti DeepMind Victoria Krakovna, spoluzakladateľ Inštitútu pre výskum strojovej inteligencie Brian Atkins a stovky ďalších technologických osobností.
V liste vyzývajú ,,všetky laboratóriá umelej inteligencie, aby okamžite aspoň na 6 mesiacov pozastavili výcvik systémov umelej inteligencie výkonnejších ako GPT-4″. Ak ,,všetci kľúčoví aktéri” nebudú dobrovoľne súhlasiť s ,,verejnou a overiteľnou” pauzou, podpisujúci listu tvrdia, že ,,vlády by mali zasiahnuť a zaviesť moratórium”. (moratórium = dočasné pozastavenie aktivity)
Podpisujúci ďalej vyžadujú, aby sa ,,vo vývoji výkonných systémov umelej inteligencie pokračovalo až keď si budeme istí, že ich dopad na spoločnosť bude pozitívny a riziká bude možné zvládať’. Týmto vyjadrením teda dávajú najavo, že je potrebné dosiahnuť dostatočnú predvídavosť vývoja systémov umelej inteligencie.
Ľudia nikdy neboli dobrí v predvídaní budúcnosti sveta technológií a preto je dôležité sa pri takomto rapídnom vývoji umelej inteligencie pozastaviť nad všetkým, čo bude teoreticky možným rizikom. Ako tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI (spoločnosť, ktorá vyvinula GPT-4) Sam Altman, “optimálne rozhodnutia [o tom, ako postupovať] budú závisieť od toho, akou cestou sa technológia vydá, a ako v každej novej oblasti, väčšina odborných predpovedí bola doteraz nesprávna.”
Zistite viac: Sam Altman, generálny riaditeľ OpenAI, je za reguláciu umelej inteligencie
Podľa najnovších testovaní jazykových modelov ako GPT-4 sa zistilo, že umelá inteligencia dokáže urobiť advokátsku skúšku lepšie ako 90% ľudí, ktorí sa pokúsili skúšku zvládnuť. Aj keď je to na jednej strane fascinujúci výsledok, ľudia začínajú byť znepokojení.
Odborníci sa v názoroch polarizujú – niektorí sú presvedčení, že sa umelá inteligencia vymkne spod kontroly a iní zas tvrdia, že jazykové modely ako GPT-4 jednoducho nie sú schopné dosiahnuť takéto úrovne všeobecnej inteligencie. Dokedy však toto tvrdenie bude platné je otázkou, ktorú si kladú všetci.
Aj spoločnosť OpenAI sa obáva nebezpečenstiev spojených s vývojom umelej inteligencie – chce však postupovať skôr opatrne, ako vývoj pozastaviť. “Chceme úspešne prekonať obrovské riziká. Pri konfrontácii s týmito rizikami uznávame, že to, čo sa teoreticky zdá byť správne, sa v praxi často odohráva zvláštnejšie, než sa očakávalo,” napísal Altman vo vyhlásení OpenAI o plánovaní nástupu umelej všeobecnej inteligencie.
Inými slovami, spoločnosť OpenAI riadne postupuje obvyklou ľudskou cestou získavania nových poznatkov a vývoja nových technológií – to znamená, že sa učí metódou pokusov a omylov, a nie “na jeden pokus sa to podarí” prostredníctvom uplatňovania predvídavosti. Altman má pravdu, keď zdôrazňuje, že “demokratizovaný prístup povedie aj k väčšiemu a lepšiemu výskumu, decentralizovanej moci, väčším výhodám a širšiemu okruhu ľudí, ktorí prispejú novými myšlienkami”.
Moratórium, ktoré je návrhom v otvorenom liste by jednoznačne oddialilo prístup k nespočetným výhodám umelej inteligencie, no zároveň by podporilo bezpečnosť vývoja týchto systémov. Aj v prípade, že by vlády v Európe a USA schválili tento návrh, je viac ako nepravdepodobné, že čínska vláda a jej vývojári by taktiež súhlasili.
Čo je umelá inteligencia a aká je jej budúcnosť? Viac sa dočítate v našom článku.
Medzi ľuďmi je umelá inteligencia stále čím ďalej populárnejšia
Vzhľadom na rastúci záujem o generatívne nástroje umelej inteligencie, ako je textový ChatGPT a obrazový Midjourney, rastie počet a popularita aplikácií s umelou inteligenciou v obchodoch s aplikáciami.
Z reportu analytickej spoločnosti Apptopia vyplýva, že od začiatku roka sa do obchodov s aplikáciami dostalo 158 aplikácií s umelou inteligenciou Chatbot. To je medziročný nárast o 1480 %, najmä vďaka tomu, že spoločnosť OpenAI v marci verejne zverejnila rozhranie API ChatGPT.
Mohlo by vás zaujímať: ChatGPT: Všetko, čo potrebujete vedieť o chatbote s umelou inteligenciou.
Z údajov vyplýva, že viaceré aplikácie ako napríklad Nova AI alebo Genie AI sa prebojovali na popredné priečky v obchodoch s aplikáciami.
Apptopia v reporte spomína, že vývojári sa snažia previesť technológiu chatbotov s umelou inteligenciou, ktorá je ľahko dostupná vo webovom prehliadači, do prostredia mobilnej aplikácie a tie sú spoplatnené. Väčšinou sa stretnete s poplatkami za odomknutie neobmedzeného počtu (alebo veľkého počtu) konverzácií s chatbotom.
Yalçın Özdemir, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti AppNation, ktorá vyrába Genie AI, uviedol, že aplikácia má v súčasnosti viac ako 100 000 platiacich používateľov a minulý mesiac dosiahla príjmy vo výške 1,5 milióna dolárov.
Analytická spoločnosť uviedla, že počet stiahnutí aplikácií poháňaných umelou inteligenciou sa medziročne zvýšil o 1506 %, pričom v marci dosiahol takmer 20 miliónov. Zvýšili sa aj výdavky v aplikáciách, ktoré v marci dosiahli takmer 3 milióny dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 4184 %.
Hoci väčšina týchto aplikácií využíva rovnakú základnú technológiu, snažia sa o odlíšenie tým, že predstavujú viacero verzií botov s rôznymi schopnosťami alebo náladami. Napríklad aplikácia Poe spoločnosti Quora umožňuje používateľom komunikovať s viacerými chatbotmi poháňanými technológiami ChatGPT, GPT-4, Claude a ďalšími. Všetci títo boti majú rôzne osobnosti, takže s nimi môžete komunikovať v rôznych prípadoch použitia.
Spoločnosť Amazon spúšťa novú službu Bedrock AI, aby konkurovala spoločnostiam Google a OpenAI
Tento nápor aplikácií s AI však prináša do obchodov s aplikáciami aj pochybné nástroje. Niekoľko dní dozadu čínsky technologický gigant Baidu zažaloval spoločnosť Apple za to, že v App Store povolila falošné aplikácie svojho bota Ernie. Začiatkom tohto roka zaplavilo obchod App Store a Play Store množstvo aplikácií s označením “ChatGPT” v čase, keď OpenAI ešte nevydala oficiálne API.
Mohlo by vás zaujímať: ChatGPT už aj vo vozidlách Mercedes-Benz: Čo dokáže?