Sam Altman je za reguláciu umelej inteligencie

Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman bol vo Washingtone, aby pred senátnym výborom pre súdnictvo vypovedal o svojich myšlienkach týkajúcich sa regulácie odvetvia umelej inteligencie. Počas tohto sedenia, ktoré trvalo necelé tri hodiny, Altman odpovedal na otázky o vplyve umelej inteligencie na rôzne oblasti, od pracovných miest a reklamy až po voľby, právnu zodpovednosť či hudbu.

Vyzval vládu USA, aby sa aktívne podieľala na určovaní hraníc vývoju a používania umelej inteligencie v rámci USA ale rovnako aj vo svete. „Snažili sme sa veľmi jasne vyjadriť dôležitosť rizík, ktoré tu hrozia,“ povedal Altman. „Som presvedčený, že spoločnosti, ako je tá naša, môžu spolupracovať s vládami a tak uľahčovať procesy vývoja a aktualizácie bezpečnostných opatrení, či skúmať možnosti globálnej koordinácie,“ dodal neskôr.

Zistite viac: Čo všetko dokáže umelá inteligencia. Čo od nej môžeme do budúcnosti očakávať?

Senátny podvýbor pre súkromie, technológie a právo si vypočul aj šéfku pre súkromie a dôveru spoločnosti IBM Christinu Montgomeryovú a vedca Garyho Marcusa v prvom zo série vypočutí, ktorých cieľom je „napísať pravidlá umelej inteligencie“, uviedol predseda výboru Richard Blumenthal.

Senátor z Connecticutu, ktorý otvoril vypočutie tým, že prehral verziu vlastného hlasu vytvorenú umelou inteligenciou, ktorá čítala vyhlásenie napísané pomocou ChatGPT, neskôr povedal, že kongres by mal tlačiť na transparenciu a zodpovednosť firiem, ktoré sa zaoberajú vývojom umelej inteligencie.

Vytvorenie regulačného poriadku

Altman vyjadril podporu aj k nezávislým auditom v kombinácii s kontrolou udeľovania licencií na vývoj umelej inteligencie so schopnosťami, ktoré prevyšujú určitú úroveň. Taktiež je aj za vytvorenie medzinárodnej agentúry, ktorá by mala za úlohu celosvetovo regulovať umelú inteligenciu.

Montgomeryová uviedla, že IBM tlačí na Kongres, aby zaviedol pravidlá pre jednotlivé prípady použitia umelej inteligencie, a nie pre samotnú technológiu. „Najprísnejšia regulácia by sa mala uplatňovať na prípady použitia s najväčšími rizikami pre ľudí a spoločnosť. Dodržiavaním prístupu založeného na rizikách a špecifickom použití, ktorý je jadrom presnej regulácie, môže Kongres zmierniť potenciálne riziká AI bez toho, aby bránil inováciám,“ povedala Montgomeryová.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Všetko, čo potrebujete vedieť o chatbote s umelou inteligenciou

Regulácia rizík

Jednou z tém sedenia bola aj problematika zásahu umelej inteligencie do trhu práce. Sam Altman, generálny riaditeľ OpenAI, sám priznal možný vplyv AI na pracovné miesta a taktiež podotkol aj využitie v šírení dezinformácií napríklad v období volieb.

„GPT-4 podľa mňa úplne automatizuje niektoré pracovné miesta a vytvorí nové… Takže to bude mať vplyv na pracovné miesta. Snažili sme sa o tom hovoriť veľmi jasne. A myslím si, že si to bude vyžadovať partnerstvo medzi priemyslom a vládou, ale hlavne opatrenia zo strany vlády, aby sme zistili, ako to chceme zmierniť,“ uviedol Altman.

Taktiež varoval senátorov, že nemôžu uvažovať nad potenciálnym vplyvom umelej inteligencie výlučne v rámci sociálnych sietí. Upozornil na fakt, že ide o nástroj, ktorý dokáže ovplyvniť oveľa viac ako len sociálne siete, pretože umožní tvoriť obsah efektívnejšie ako kedykoľvek predtým. Obavy sa týkajú hlavne ovplyvňovania politických záležitostí, predovšetkým volieb.

„Myslím si, že ak sa táto technológia vymkne spod kontroly, môže sa to dosť zvrtnúť,“ povedal. „A my o tom chceme hovoriť. Chceme spolupracovať s vládou, aby sme tomu zabránili. Ale snažili sme sa veľmi jasne povedať, akú prácu musíme urobiť, aby sme si udržali nadhľad.“

Elon Musk a Steve Wozniak žiadajú pozastaviť umelú inteligenciu

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: