Keďže vývoj umelej inteligencie neustále rýchlo napreduje, sme svedkami ako dokáže zmeniť spôsob nášho života, práce a interakcie s technológiami. Od hlasových asistentov až po samojazdiace autá – umelá inteligencia sa čoraz viac integruje do nášho každodenného života.
O potenciálnych prínosoch a rizikách týchto technológií sa vedú napínavé diskusie. V tomto článku sa budeme zaoberať súčasným stavom najpopulárnejšej generatívnej umelej inteligencie – ChatGPT. Aké sú potenciálne využitia a následky tejto revolučnej technológie?
Čo sa dozviete v tomto článku?
Čo je to ChatGPT
ChatGPT je nástroj vytvorený spoločnosťou OpenAI na spracovanie prirodzeného jazyka poháňaný technológiou umelej inteligencie, ktorý vám umožňuje viesť s chatbotom konverzácie podobné tým ľudským. Jazykový model dokáže odpovedať na otázky a pomáhať vám s úlohami, ako je napríklad písanie e-mailov, esejí a kódu.
Používanie je v súčasnosti pre verejnosť bezplatné, pretože ChatGPT je vo fáze výskumu a zberu spätnej väzby. Platená verzia predplatného s názvom ChatGPT Plus bola spustená začiatkom februára.
Mohlo by vás zaujímať: Budúcnosť umelej inteligencie
Ako ChatGPT funguje?
ChatGPT beží na architektúre jazykového modelu vytvorenej spoločnosťou OpenAI s názvom Generative Pre-trained Transformer (GPT). Konkrétny GPT, ktorý používa ChatGPT, je podľa OpenAI vyladený z modelu série GPT-3.5.
Pri zaplatení ChatGPT Plus máte prístup k najnovšiemu modelu GPT-4, ktorý je podľa mnohých znepokojujúco dobrý v ľudskej komunikácii.
Generatívne modely AI tohto typu sa trénujú na obrovskom množstve informácií z internetu vrátane webových stránok, kníh, spravodajských článkov a ďalších.
Jazykový model bol vyladený pomocou učenia pod dohľadom, ako aj posilneného učenia. Použitie posilňovacieho učenia z ľudskej spätnej väzby (Reinforcement Learning from Human Feedback – RLHF) je to, čo robí ChatGPT mimoriadne jedinečným. Prostredníctvom RLHF poskytli ľudskí tréneri AI modelu konverzácie, v ktorých podľa OpenAI hrali obe úlohy, používateľa aj asistentov.
Na čo sa dá využiť ChatGPT?
Služba ChatGPT je všestranná a možno ju používať nielen na ľudské konverzácie. Ľudia používajú ChatGPT na nasledujúce účely:
- Kódovanie počítačových programov
- Komponovanie hudby
- Pripravovanie e-mailov
- Sumarizovanie článkov, podcastov alebo prezentácií
- Písanie scenáru filmov alebo videí
- Riešenie matematických úloh
- Objavovanie kľúčových slov na optimalizáciu pre vyhľadávače
- Vytváranie článkov, príspevkov na blogy a kvízy pre webové stránky
- Formuláciu popisov produktov
- Pomáhanie si pri hľadaní práce vrátane písania životopisov a motivačných listov
- Zjednodušenie zložitých tém
Na rozdiel od iných chatbotov si ChatGPT dokáže zapamätať rôzne otázky a plynulejšie tak pokračovať v konverzácii.

Elon Musk a Steve Wozniak žiadajú pozastaviť umelú inteligenciu.
Kto vlastní spoločnosť OpenAI?
OpenAI je spoločnosť zaoberajúca sa výskumom a aplikovaním umelej inteligencie, ktorá sa v roku 2019 zmenila na organizáciu s “obmedzeným ziskom”. Firmu spoluzakladali významní technologickí lídri Elon Musk a Sam Altman spolu s ďalšími významnými osobnosťami zo Silicon Valley.
Na spoločnosť OpenAI LP dohliada správna rada OpenAI, ktorú tvoria Greg Brockman, Ilya Sutskever a Sam Altman spolu s ďalšími členmi, ktorí nie sú zamestnancami.
Ešte v roku 2019 sa OpenAI spojila s technologickým gigantom Microsoft, ktorý sa tak stal kľúčovým strategickým investorom. Spoločnosť Microsoft podporila úsilie OpenAI tým, že poskytla finančnú injekciu vo výške jednej miliardy dolárov výmenou za exkluzívnu licenciu na technológiu umelej inteligencie.
V nedávnej správe Microsoft oznámil, že zvyšuje svoju investíciu tým, že spoločnosti poskytne ďalších desať miliárd dolárov. Toto partnerstvo bude pravdepodobne predstavovať veľkú hrozbu pre spoločnosť DeepMind, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou spoločnosti Google.
To znamená, že aj napriek tomu, že OpenAI je samostatná spoločnosť, Microsoft v nej má podiel, vďaka ktorému môžu technológiu používať a taktiež sa podieľať na jej vývoji.
Chceli by ste investovať do akcií Microsoftu? Prečítajte si o tom u nás viac.
Prečo Elon Musk opustil OpenAI?
Elon Musk je jedným zo zakladajúcich členov OpenAI. Napriek tomu, že Musk je stále uvedený ako sponzor spoločnosti, v roku 2018 odišiel zo správnej rady.
Na Twitteri vysvetlil, prečo OpenAI opustil. Vo svojom tweete uviedol: “Musel som sa sústrediť na riešenie bolestivo veľkého počtu inžinierskych a výrobných problémov v Tesle a SpaceX.”
Tvrdí tiež, že v spoločnosti Tesla dochádzalo k protichodným udalostiam, ktoré sťažovali jeho úlohu v spoločnosti. Okrem toho celkom jednoducho uvádza, že “nesúhlasil s niektorými vecami, ktoré chcel (tím) OpenAI urobiť”.
Zhrnutie
Chat GPT sa stal veľmi populárnym medzi používateľmi na celom svete. Technologická spoločnosť OpenAI odviedla vynikajúcu prácu pri poskytovaní technológie umelej inteligencie verejnosti. Čo však spoločnosť čaká ďalej?
Povráva sa, že organizácia sa snaží expandovať do robotiky a už nadviazala partnerstvá s významnými hráčmi v technologickom priemysle. Zdá sa, že OpenAI plánuje využiť svoje schopnosti pre tieto spoločnosti, čím sa jej technológia rozšíri.
Zistite viac o konkurencii chatbotu s umelou inteligenciou od spoločnosti Google.
FAQ ChatGPT
ChatGPT je univerzálny chatbot od spoločnosti OpenAI, ktorý využíva umelú inteligenciu na generovanie textu po zadaní výzvy používateľom. Chatbot používa GPT-4, jazykový model, ktorý využíva hĺbkové učenie na vytváranie textu podobného ľudskému.
ChatGPT bol spustený pre verejnosť 30. novembra 2022.
Bezplatná verzia ChatGPT aj platená verzia ChatGPT Plus sa pravidelne aktualizujú o nové modely GPT. Najnovší model je GPT-4.
Okrem platenej verzie ChatGPT Plus existuje aj bezplatná verzia ChatGPT, ktorá vyžaduje iba prihlásenie.
ChatGPT môže používať ktokoľvek s prístupom k internetu. Taktiež čoraz viac spoločností využíva chatbota na automatizáciu zákazníckej podpory. Technologické spoločnosti sa snažia ChatGPT zakomponovať do vyhľadávačov.
Chatbot môže byť akýkoľvek softvér/systém, ktorý s vami/osobou vedie dialóg, ale nemusí byť nevyhnutne poháňaný umelou inteligenciou. Existujú napríklad chatboty, ktoré sú založené na pravidlách v rámci vytvoreného systému (napr. zákaznícka podpora).
ChatGPT je konkrétny chatbot od spoločnosti OpenAI poháňaný umelou inteligenciou.
Áno. Taktiež dokáže formulovať akýkoľvek iný kreatívny formát textu, ako sú emaily alebo motivačné listy, či oznamy.
Pre iPhone ani Android nie je k dispozícii aplikácia, ale používatelia majú možnosť aktivovať chatbota na svojich mobilných zariadeniach prostredníctvom prehliadača alebo aplikácie tretej strany.
Nikde nie je uvedené, že ChatGPT má znakový limit. Používatelia si však všimli, že po približne 500 slovách odpoveď začína byť limitovaná.
Medzi každodenné príklady patrí programovanie, skripty, odpovede na e-maily, zoznamy, nápady na blogy, sumarizácie atď. Medzi príklady pokročilého použitia patrí ladenie kódu, programovacie jazyky, vedecké koncepty, komplexné riešenie problémov atď.
Aj keď ChatGPT dokáže napísať funkčný kód, neznamená to, že je schopný naprogramovať celú aplikáciu. Pre ladenie kódu je výborným nástrojom, no kód je často príliš vytrhnutý z kontextu, aby mohol byť efektívne použitý v komplexnom programovaní.
Áno. OpenAI umožňuje používateľom ukladať chaty v rozhraní ChatGPT, ktoré sú uložené v bočnom paneli obrazovky. Zatiaľ však nie sú k dispozícii žiadne zabudované funkcie zdieľania.
Áno. Existuje viacero konkurenčných chatbotov s umelou inteligenciou, napríklad Together, Bard od spoločnosti Google a Claude od spoločnosti Anthropic.
Slabo. Niekoľko nástrojov tvrdí, že dokážu odhaliť text generovaný ChatGPT, ale v našich testoch sú prinajlepšom nekonzistentné.
Nie. Spoločnosť OpenAI však nedávno odhalila chybu, ktorá odhaľovala názvy konverzácií niektorých používateľov ostatným ľuďom v službe. Chyba bola medzičasom opravená.
Vlastníkom autorských práv je používateľ, ktorý si vyžiadal vstup z ChatGPT.
Áno. Modely umelej inteligencie generujúce text, ako je ChatGPT, majú tendenciu preberať obsah zo svojich tréningových údajov.
Mohlo by Vás zaujímať: Spoločnosť Amazon spúšťa novú službu Bedrock AI, aby konkurovala spoločnostiam Google a OpenAI

Marek je všestranný človek, ktorý sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.